Türk Kültürü Haberleri

Türk Kültürü haber, Türk Kültürü son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Türk Kültürü - 23.04.2021
Avrupa'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri düzenlendi
Heitersheim Belediyesindeki etkinliğe, Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri (TTKD) öğretmeni ve Bölge Koordinatörü Hasan Hüseyin Kaymaz, Türk Okul Aile Birliği Başkanı Zeynep King ve Heitersheim Johanniter Lisesi 5-A sınıfı öğrencisi Reyhan Kalıncı katıldı.
Türk Kültürü - 23.04.2021
Milli Eğitim Bakanlığından yurt dışında yaşayan çocuklara 23 Nisan hediyesi
Yurt dışında yaşayan çocukların Türkçe'yi ve Türk kültürünü öğrenebilmeleri için hazırlanan 14 hikaye kitabı, EBA Dijital Kütüphanesi'nde yerini aldı.
Türk Kültürü - 21.04.2021
Tarihçi ve yazar Dr. Sait Başer, Çarşamba Sohbetlerine konuk oldu Açıklaması
Başer, Türk'e mahiyetini kazandıran şeyin töre olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Bizim Türk'e gördüğümüz tecelliyatı, fenomenleri soyutlayıp bir hikmet sistemine dönüştürecek olursak karşınıza töre çıkar. Türk civanmerttir, fedakardır, vatanseverdir, toplumun hizmetinde olmayı çok değerli bulur. Türk'ün hayat geleneğinde hizmet fikri vardır. Türk misafirperverdir, vermeyi sever. Sömürmekten ziyade insanlığa hizmet etmeyi, kendi hakkından vazgeçmeyi tercih eder. Bunları alt alta topladığınız vakit önünüze çıkan o ilkeler bütünü, hep varlığını töreden alır." "Türk kültüründeki adalet duygusunun kaynağı da töredir" Törenin türeyişin hikmeti demek olduğunu ve türemek fiilinden geldiğini anlatan Başer, şunları kaydetti: "Töreyi nesnel bir varlık olarak gösteremeyiz ama bizim takip edebileceğimiz son derece net ve açık tarihsel bir varlık söz konusudur, o da Türk Devleti'dir.
Türk Kültürü - 20.04.2021
Türk dizileri bu ramazanda da Lübnan'da en çok izlenenlerin başında geliyor
"Türk kültürü Lübnan toplumuna sızdı artık" Birçok drama eserinde imzası olan Lübnanlı yönetmen Elie Habib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk dizilerinin sadece ramazanda değil yıl boyunca Lübnan ekranlarından izlendiğini belirtti.
Türk Kültürü - 14.04.2021
Son dakika haberi: Yükselen bir değer olarak Asya ve Türkiye'nin rolü
Türk Cumhuriyetlerinin ortaklaşa kurdukları çok çeşitli organizasyon, kurum ve kuruluş var. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), Türk Kültür ve Mirası Vakfı, Uluslararası Türk Akademisi, Türk Üniversiteler Birliği, Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı (TAKM), Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi bunlardan bazıları.
Türk Kültürü - 14.04.2021
TÜRKSOY heyeti Hırvatistan'ın Rijeka kentini ziyaret etti
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) heyeti, Hırvatistan'ın kuzeybatısındaki Rijeka kentine iki günlük ziyaret gerçekleştirdi.
Türk Kültürü - 12.04.2021
Son dakika haberleri: "Tiyatro Frankfurt 23 Nisan Çocuk Şenliği" çocukları sahneyle buluşturacak
Son dakika haberlerine göre Türk kültürü ve dilini Frankfurt'un bir parçası haline getirme çabasını sürdüren, Almanca ve Türkçe oyunları seyirciyle buluşturan Tiyatro Frankfurt, 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenleyecek.
Türk Kültürü - 12.04.2021
Türk Konseyi'nden Türk Birliği'ne
Şüphesiz bu gayri resmi zirvede gerçekleşen gelişmelerin en önemlisi Türk Konseyi, Türk Akademisi, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) gibi birleştirici örgütlerin kurulmasında (hem fikir bazında hem de tatbikatında) önemli rol oynayan, yazdığı makalelerde her daim Türk dünyasının tarihi ve kültürel birliğini ortaya koyan, Türk dünyasının aksakalı Elbaşı Nursultan Nazarbayev'in 2019 yılındaki Bakü Zirvesi'nde yaptığı, konseyin adının "Türk Devletler Teşkilatı" olması önerisinin diğer liderler tarafından kabul görmesi oldu.
Türk Kültürü - 11.04.2021
Son dakika: NBA'de Philadelphia 76ers, Furkan Korkmaz'ın üstün performansıyla kazandı
"Türk Gecesi"nde kazanan Raptors oldu Yunus Emre Enstitüsü'nün katkılarıyla Türkiye ve Türk kültürü tanıtımının yapıldığı Doğu Konferansı temsilcilerinin maçında, Toronto Raptors, Rocket Mortgage FieldHouse'da konuk olduğu Cleveland Cavaliers'ı 135-115 mağlup etti.
Türk Kültürü - 11.04.2021
NBA'de, Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Türkiye gecesi yapıldı
Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Cleveland Cavaliers ile Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle oynanan NBA maçında Türkiye ve Türk kültürü tanıtımı yapıldı.
Türk Kültürü - 10.04.2021
UNESCO, "Geleceğin Eğitimi" ile ilgili fikirleri ortaya çıkardı
Kanada'da okuyacak 120 başarılı öğrenci, programlarını tamamlama şartlarından bir tanesi de Türk kültürü, örf ve adetlerini, Kanada lise eğitimleri sırasında Kanadalılara anlatmak olacak.
Türk Kültürü - 08.04.2021
Muğla'da, "Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi" belgeseli çekiliyor
UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde yer alan Türk kültürü ve tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Beçin Kalesi'nin tanıtımı için yürütülen belgesel çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda çalışma stratejisi, iş akışı ve iş takvimi ele alındı.
Türk Kültürü - 01.04.2021
MEB, öğrencileri "Dede Korkut Hikayeleri" ile buluşturmaya başladı
MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "milli destan" özelliği taşıyan Dede Korkut Hikayeleri'nin Türk kültürü, Türk milleti denilince akla gelen vasıflardan "doğruluk, dürüstlük, sözünde durmak ve kutsal saydığı değerler uğruna fedakar olmak" konularını içeren Oğuz Boyu'nun Korkut Atası'nın öğütlerini taşıdığını ifade etti.
Türk Kültürü - 01.04.2021
Türk Konseyi yeni bir sıçrama dönemine hazırlanıyor
Dördüncü husus ise Türk dünyasındaki önemli tarihi şahsiyetlerin bundan böyle ortak program ve etkinlikler yoluyla anılacak olması. Bu kapsamda konseyin ilişkili kuruluşları olan Türk Akademisi ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) önemli bir rol üstlenecekler.
Türk Kültürü - 31.03.2021
Türkmenistan, Türk dili konuşulan ülkelerle kültür iş birliğini güçlendirmeyi hedefliyor
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) kapsamında ünlü Türkmen yazar ve şairlerin tanıtım faaliyetlerinin yapılmasını öneren Berdimuhammedov, "Türk dili konuşulan ülkelerle kültür alanındaki iş birliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz.
Türk Kültürü - 31.03.2021
Son dakika! Türk Konseyi: Bir millet altı devlete doğru
Türk dünyasında Latin alfabesine geçiş çabaları hız kazandı. Özbekistan özellikle Türkiye ile eğitim alanında önemli işbirlikleri gerçekleştiriyor. Kazakistan'da Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Kırgızistan'da Manas Üniversitesi eğitim işbirliği alanında önemli kurumlar. Türk Konseyi, Türk Akademisi, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüleri (YEE) çok önemli fonksiyonlar icra ediyor.
Türk Kültürü - 12.03.2021
Ünlü aktör Jason Statham, Antalya'dan memnun ayrıldı
Statham'ın Türk kültürü ve misafirperverliğinden çok etkilendiğini, ailesiyle tekrar Antalya'ya gelmek istediğini ifade ettiği bildirilen görüşmede, Öztürk'ün de ünlü aktörü ağırlamaktan memnun olduklarını dile getirdiği öğrenildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Türk Kültürü Haberleri | Türk Kültürü Haber - Haberler - Türk Kültürü haberleri, son dakika türk kültürü haber ve gelişmeleri burada. Son dakika yerel: Karacasu'nun değerlerini yaşatacak ünlü Azeri Ressam koronadan hayatını kaybetti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 11.5.2021 14:35:18. #1.16#

title