Şii Haberleri

Şii haber, Şii son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Şii - Dün
Irak'ta Papa'nın ziyareti nedeniyle 6 Mart "ulusal hoşgörü" günü olarak ilan edildi
Kazımi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Barış ve hoşgörü eksenleri Papa Franciscus ile Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani'nin tarihi görüşmesi ve antik Ur kentindeki dinler arası görüşme münasebetiyle her yıl 6 Mart'ı Ulusal Hoşgörü ve Birlikte Yaşama Günü ilan ediyoruz.
Şii - Dün
Irak'ın antik Ur kentini ziyaret eden Papa, "Kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz" çağrısı yaptı
Papa Franciscus, bugün ilk olarak Necef'te Şiilerin dini mercisi Ayetullah Ali es-Sistani ile görüşmüştü.
Şii - Dün
Papa Franciscus Irak'ta Şiilerin dini mercisi Sistani ile insanlığın karşılaştığı zorlukları görüştü
Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un Irak'ta Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile insanlığın günümüzde karşı karşıya olduğu büyük zorlukları görüştüğü bildirildi.
Şii - Dün
Irak ziyaretini sürdüren Papa, Zikar'daki antik Ur kentine geldi
Katoliklerin dini lideri bugünse ilk olarak Necef'te Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile bir araya gelmişti.
Şii - Dün
Irak'ı ziyaret eden Papa, Şiilerin en büyük dini mercisi Sistani ile bir araya geldi
Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus'un, Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile görüşmesinin başladığı bildirildi.
Şii - 05.03.2021
Papa Franciscus'un Irak ziyareti bölge istikrarına olumlu katkı sağlayabilir
Papa'nın programı oldukça yoğun. Irak, bu ziyaret sayesinde, son yıllarda belki de ilk kez olumlu bir hadiseyle gündem oluyor. Bu ziyaret, Irak'a her açıdan bir moral aşılayacak. Papa'nın Katoliklerin ruhani lideri olması hasebiyle, ziyaretin dini boyutu, tabii ki daha ağır basıyor. Papa'nın Necef'te Ayetullah Ali el-Hüseyni es-Sistani'yi ziyaret edecek olması çok önemli. Papa ilk kez Şiilerin çok önemli bir ruhani lideriyle bir araya gelmiş olacak.
Şii - 04.03.2021
Irak, Papa'yı karşılamaya hazırlanıyor
Necef'te Sistani ile görüşecek Irak temaslarının ikinci gününde ise Papa, önce Necef'te Şiilerin en büyük dini merci Ayetullah Ali el-Hüseyni es-Sistani ile bir araya gelecek.
Şii - 04.03.2021
Afganistan'da alçı fabrikasına düzenlenen silahlı saldırıda 7 işçi öldü
Nangarhar İl Şura Vekili Nilüfer Aziz ise saldırıda hayatını kaybeden işçilerin Hazara Şiilerinden olduğunu ve bu işin terör örgütleri tarafından yapılmış olabileceğini kaydetti.
Şii - 04.03.2021
Pentagon Sözcüsü Kirby el-Esed Hava Üssü saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu Açıklaması
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Irak'ta Amerikan askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el-Esed Hava Üssü'ne yönelik roketli saldırıların daha önce yapılanlarla uyuştuğunu belirterek, İran destekli Şii milisleri işaret etti.
Şii - 02.03.2021
Vatikan Basın Sözcüsü Bruni: "Tarihte ilk kez bir Papa, Irak'a gidiyor"
Papa'nın Kasım 2019'da Tayland ve Japonya'ya yaptığı ziyaretten sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020'deki dış gezilerini iptal ettiğini hatırlatan Bruni, "Pandemi nedeniyle yaklaşık 16 aydır dış gezi yapılmıyordu. Bu seyahat, Papa'nın 33. dış gezisi olacak. Tarihte ilk kez bir Papa, Irak'a gidiyor. Aynı zamanda Papa, ilk kez nüfusunun çoğunluğu Şii'lerden oluşan bir ülkeye gidiyor.
Şii - 28.02.2021
KDP'li yetkili: "Sincar'ın Şii Hilali'nin parçası olması isteniyor"
Irak'taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sincar Sorumlusu Kadir Kaçak, Musul'un Sincar ilçesinde Haşdi Şabi ve PKK'nın varlığının arttığını belirterek, "Sincar'ın Şii Hilali'nin parçası olması isteniyor.
Şii - 27.02.2021
Lübnan için uluslararası konferans çağrısında bulunan Maruni Patriğine halktan destek
Sünni, Şii ve Dürzilerin önde gelen alimlerinin de katıldığı destek gösterisinde konuşan Patrik Rai, "Hepimiz bir olup Lübnan'ı kurtaracağız.
Şii - 26.02.2021
ABD'nin Suriye'deki İran destekli gruplara saldırısında Irak Hizbullahı'na bağlı 1 kişi öldü
ABD'nin Suriye'de İran destekli gruplara yönelik hava saldırısında Irak'taki Şii milis gücü Hizbullah'a bağlı bir kişinin öldüğü bildirildi.
Şii - 26.02.2021
Son dakika haberleri | Irak Dışişleri Bakanı: "(ABD Büyükelçiliğine) Roketleri atanlar, direnişçiler değil teröristlerdir"
Irak'ın başkenti Bağdat'ta Yeşil Bölge'de bulunan ABD Büyükelçiliği sık sık roket saldırılarına maruz kalıyor. Roketlerin İran'a yakın Şii milis gruplar tarafından atıldığı iddia ediliyor.
Şii - 25.02.2021
ABD'de Joe Biden dönemi ve yeni küresel denklem
ABD yönetimi ayrıca, Trump'ın 2018 yılında anlaşmadan çekilmesinden önceki politikaya dönmek amacıyla BM nezdinde iki adım attı. İran şahinleri tarafından hemen eleştiriye tabi tutulan bu eylemler muhtemelen İsrail ve Körfez ülkelerinin de endişe duymasına neden olacaktır. Tahran ayrıca Suriye rejimi ve Lübnan'daki Hizbullah milislerini içeren "direniş eksenindeki" Şii milisleri güçlendiriyor.
Şii - 25.02.2021
Irak'ta, Meclisin feshedilmesi için milletvekillerinden imza toplandı
Irak'ın resmi gazetesi Sabah'ın bugünkü sayısında manşetten yer verdiği haberine göre, Şii dini ve siyasi liderlerden Ammar el-Hekim'e bağlı İrakiyyun Grubu Milletvekili Ali Bideyri, "Erken seçimlerin zamanında (10 Ekim) yapılabilmesi için meclisin kendini feshetmesi gerekiyor.
Şii - 24.02.2021
Obama politikalarında ısrar Suriye'de çözümsüzlüğü derinleştirir
ABD'nin Türkiye'ye bu dayatması diğer yandan da ABD'nin içinde bulunduğu stratejik körlüğün bir yansıması olarak görülebilir. Trump yönetiminin pragmatik yaklaşımı ile gevşeyen ABD-PYD ilişkileri, Biden yönetimi ve Pentagon ekibinin ideolojik tutumları ile Suriye'de tekrar ABD ile Türkiye arasında asıl kriz konusu haline gelebilir. Söylem düzeyinde Esed rejimi, İran yayılmacılığı gibi konularda epey sert olan ancak İran'a Suriye ve Irak'ta büyük bir alan açan Obama döneminde olduğu gibi Biden da PYD ile ilişkisini sürdürürken terör örgütünün Esed ile petrol ticareti, Şii milislerin Fırat'ın doğusundaki varlığı gibi konularda hiçbir somut adım atmaması muhtemel.
Şii - 23.02.2021
Pentagon, Erbil ve Bağdat saldırılarının faillerine yönelik incelemesini hala tamamlayamadı
Daha önce düzenlenen benzer saldırılarda kısa süre içinde İran'ı ve İran destekli Şii milisleri suçlamasına rağmen, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) bu saldırılara yönelik incelemeyi ABD Başkanı Joe Biden'ın İran nükleer anlaşmasına dönme girişimlerine zarar vermemek için uzattığı iddia ediliyor.
Şii - 23.02.2021
Son dakika haberi! Irak Hükümeti'nden Bağdat'ta Yeşil Bölge'ye düzenlenen roketli saldırıya ilişkin açıklama Açıklaması
2021 bütçe düğümü Bağdat ve Erbil arasında 2021 yılı mali bütçe anlaşmazlığı sorusuna Nazım, şu yanıtı verdi: "2021 bütçesi konusundaki düğüm, bölgesel yönetimin payı. Diğer tüm alanlarda anlaşma sağlandı. Kürt heyetiyle de üst düzey müzakereler yapıldı ancak bütçenin meclisten geçmesi için tüm tarafların anlaşması lazım." Irak merkezi yönetimi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında bütçe anlaşmazlığı sürüyor. Kürt partileri, yüzde 12,67 olarak belirlenen IKBY bütçesini az bulmakla birlikte ihraç edilen tüm petrol gelirlerinin merkeze teslim edilmesini istemiyor. Bağdat'taki Şii siyasi taraflar ise aksi yönde ısrar ediyor.
Şii - 23.02.2021
Son dakika haberi: Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü: "NATO güçlerinin sayısının artırılmasından bahsetmek erken"
Irak Meclisi Fetih Koalisyonu (Şii) Milletvekili Naim Ubudi de, aynı televizyon kanalında yaptığı açıklamada, NATO güçlerinin artırılmasına karşı çıktıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Hükümetin NATO güçlerinin artırılması yönünde bir isteği olduğundan haberimiz yok.
Şii - 22.02.2021
Irak: Yeşil Bölge'ye yönelik roket saldırısını kontrol dışı gruplar düzenledi
Karrada bölgesinde, İran'a yakın Şii grupların bürolarının bulunduğu biliniyor.
Şii - 19.02.2021
İran ile ABD arasında yenilenmiş 'akıllı' diplomasi dönemi
2018-2020: Maksimum gerileme dönemi Trump yönetimi Obama'nın İran'ı revizyonist dış politikasını kontrol altına almak için kendi safına çekme stratejisine yüz seksen derece ters bir politika benimsedi: Maksimum baskı politikası. Bu politika, Obama ve Ruhani yönetimlerinin üzerinde uzlaştıkları temel anlaşma meselesini, anlaşmanın bir diğer aktörü olan İran'ı ve iki ülkeyi çevreleyen müzakere ortamını maksimum ölçüde dönüştürdü. İlk olarak Trump, İran'ın iki dosya halinde seyreden çelişkili dış politikasını tek bir dosya halinde ve bütüncül bir yaklaşımla ele almak gerektiğini savundu. Nitekim göreve geldikten kısa bir süre sonra sadece nükleer silahlanmaya odaklanan KOEP'i İran nükleer taahhütlere uymadığı için değil, DMO'nun Ortadoğu'daki Şii milisleştirme faaliyetlerinden duyulan endişe sebebiyle feshetti.
Şii - 17.02.2021
Irak Dışişleri Bakan Vekili, Papa'nın Irak ziyaretinin ülkedeki siyasi dönüşüm açısından önemli olacağını belirtti
Papa, Sistani ile mutabakat zaptı imzalayacak mı? Iraklı Bakan Vekili, Şiilerin yaşadığı Necef kentinin de Papa tarafından ziyaret edileceğini kaydederek, Papa'nın orada Şiilerin en büyük dini mercisi Ayetullah Ali es-Sistani ile bir araya geleceğini söyledi.
Şii - 17.02.2021
Son dakika haber... Lübnanlı uzmanlara göre, Şii aktvist Slim suikastı, Beyrut patlamasından sonra Hizbullah'a ikinci darbe oldu
Edinilen son dakika haberine göre Lübnan Hizbullah'ı, Beyrut Limanı patlamasıyla önemli derecede kaybettiği finansal kaynağın ardından bu kez de Şii muhalif Lokman Slim'in öldürülmesiyle yerel ve uluslararası toplumun baskılarının odağında.
Şii - 17.02.2021
Irak'ta Necef kenti Kovid-19 nedeniyle 4 gün giriş çıkışlara kapatıldı
Resmi kurumlarda yüzde 50 çalışanın işe getirilmediğini dile getiren Yasiri, tüm Şii ziyaret merkezlerinin ve toplanma merkezlerinin kapatıldığını belirtti.
Şii - 17.02.2021
Son dakika haberleri... Hizbullah lideri Nasrallah, kendilerine muhalif Şii aktivistin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttu
Son dakika haberleri... Lübnan'daki Hizbullah Örgütü Lideri Hasan Nasrallah, muhalif Şii Aktivist Lokman Slim'in öldürülmesinden örgütün suçlanmasını reddederek sorumluluğun İsrail'de olduğu imasında bulundu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Şii Haberleri | Şii Haber - Haberler - Şii haberleri, son dakika şii haber ve gelişmeleri burada. Papa Franciscus Irak'ta Şiilerin dini mercisi Sistani ile insanlığın karşılaştığı zorlukları görüştü(2).
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 7.3.2021 06:43:30. #1.15#
title