Haberler

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi kimdir?

Güncelleme:

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 4 Kasım 1960'ta İran'ın Meşhed kentinde doğdu. Din adamı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Reisi, babasının izinden giderek 15 yaşında Şii ilahiyat okuluna katıldı. İslam Devrimi'nde aktif bir rol aldı ve İslam hukuku alanında doktora yaptı. Siyasi hayatı boyunca savcı olarak görev yaptı ve İran'ın en yüksek yargı mercii olan İran İslam Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi'nin başkanı oldu. Peki İran Cumhurbaşkanı Reisi kimdir?

İbrahim Reisi, İran'ın 8. Cumhurbaşkanıdır. 1960 yılında İran'ın Khorasan eyaletinde doğmuştur. Hukuk eğitimi almış ve yargı kariyerine başlamıştır. İran'da yargı sisteminde çeşitli görevlerde bulunmuş ve 2019'dan itibaren de Yargı Erki Başkanı olarak görev yapmıştır. 2021 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer kazanarak İran'ın cumhurbaşkanı olmuştur. İşte İbrahim Reisi'nin hayatına dair detaylar.

İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 14 Aralık 1960 tarihinde Meşhed'in Noghan bölgesinde doğdu. Hukukçu olan Reisi, 1979'daki devrimin ardından kariyerine 1981'de Kereç savcısı olarak başladı. Görevinde hızla yükselen Reisi, kısa sürede Tahran Başsavcı Vekilliği makamına oturdu. Reisi, 2004-2014 yılları arasında Başsavcı Yardımcılığı, 2014-2016 yılları arasında Başsavcılık ve 2019-2021 yılları arasında Başyargıçlık gibi çeşitli görevlerde bulundu. Ayrıca 1980'lerde ve 1990'larda Tahran Savcısı ve Savcı Yardımcısı olarak görev yaptı. 2016'dan 2019'a kadar bir bonyad olan Astan Quds Razavi'nin Vasisi ve Başkanı oldu. Reisi, 3 Ağustos 2021 tarihinden bu yana Cumhurbaşkanlığı görevini yürütüyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazası sonrası hayatını kaybetti. İran- Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katılan siyasi liderin dönüş yolunda helikopteri kaza kırıma uğrayarak dağlık bir alana düşmüştü. Akıncı İHA tarafından tespit edilen enkaz alanından yaşam belirtisi gelmedi. Olayın ardından araştırmalar hız kazandı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi kimdir?

İBRAHİM REİSİ ÖLDÜ MÜ?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 19 Mayıs 2024'te Azerbaycan'dan dönüşü sırasında helikopteri düşmüş ve hayatını kaybetmiştir. Aynı helikopterde bulunan İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan da hayatını kaybetmiştir. Helikopterin düşme nedeni olumsuz hava koşulları olarak açıklanmıştır. Reisi'nin cumhurbaşkanlığı dönemi, İran'da iç ve dış politika alanlarında önemli değişikliklere neden olmuştur.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

İbrahim Reisi İbrahim Reisi Helikopter Azerbaycan Meşhed Yargı İran İran Hukuk Gündem Politika Dünya Haberler

Bayram namazında Gazze protestosu! Biden ve Netanyahu'nun yer aldığı pankartı taşladılar

Bayram namazında Gazze protestosu! Biden ve Netanyahu'nun yer aldığı pankartı taşladılar

Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı? 20 gün önce atılan imza, firarın sonunu getirmiş

Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı? 20 gün önce atılan imza, firarın sonunu getirmiş

15 yaşındaki Hacer, eski sevgilisi tarafından 120 bıçak darbesiyle öldürüldü

15 yaşındaki Hacer, eski sevgilisi tarafından 120 bıçak darbesiyle öldürüldü

Bakmadan Geçme

Eylem Tok ve oğlu yakalandı mı, nasıl yakalandı? Eylem Tok ve oğlu olayı ne, suçu nedir? Yurt dışı harç pulu ne kadar 2024? #9992 Yurt dışı çıkış harcına zam mı geldi? TV YAYIN AKIŞI 16 HAZİRAN: Bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Bayram tatilinde kargolar açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası kargolar kapalı mı? Bayram tatilinde bankalar açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası bankalar kapalı mı? Bayram tatilinde noterler açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası noterler kapalı mı? Bayram tatilinde kargolar açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası kargolar kapalı mı? Türkiye-Brezilya Voleybol Maçı Canlı İzle! Türkiye-Brezilya voleybol maçı saat kaçta? Türkiye-Brezilya voleybol maçı şifresiz canlı izle! Kurban Bayramı'nda eczaneler açık mı, kapalı mı? Bayram tatilinde nöbetçi eczane nerede? Kurban Bayramı'nda borsa açık mı, kapalı mı? Borsa bayramdan sonra ne zaman açılacak? Kurban Bayramı'nda eczaneler açık mı, kapalı mı? Bayram tatilinde nöbetçi eczane nerede? Kurban Bayramı'nda AVM'ler açık mı, kapalı mı? Bayram tatilinde alışveriş merkezleri çalışıyor mu? #128717 Kurban Bayramı'nda sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? Bayram'da hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? Kurban eti buzdolabında saklanır mı? Kurban eti hemen buzdolabına konur mu, ne kadar bekletilir? Kurban Bayramı'nda borsa açık mı, kapalı mı? Borsa bayramdan sonra ne zaman açılacak?
Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title