Makedonya Haberleri

Makedonya haber, Makedonya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Makedonya 4.6.2020
Son dakika haberleri... Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Kuzey Makedonya'da yeniden kısmi sokağa çıkma yasağı Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC), Kovid-19 nedeniyle durdurulan yabancı hava yolu şirketlerinin Çin uçuşlarının tekrar başlayacağını bildirdi.
Makedonya 4.6.2020
Avrupa ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler
Kuzey Makedonya'da son dönemde artan Kovid-19 vakaları ve salgına karşı alınan önlemlerin ihlal edilmesi nedeniyle yeniden sokağa çıkma yasağı getirildi.
Makedonya 4.6.2020
Bakan Karaismailoğlu: Haziranda 40 ülkeye uçuş başlatılmasını planlıyoruz
Pandemi döneminde bütün ülkelerin benzer tedbirler aldığına değinen Karaismailoğlu, "Kovid-19'a karşı tüm dünya kendi çapında tedbirlerini aldı. Ülkeler dış hat uçuşlarını azaltarak hatta kapatarak salgını önleme çabasına girişti. Ancak tüm dünyada mücadelede önemli bir eşiği geride bıraktığımızı düşünüyoruz. Artık küresel olarak bağlarımıza, ticaretimize devam etmek durumundayız. Yeniden 'bismillah' diyoruz. Yola çıkıyoruz" dedi.  Bakan Karaismailoğlu, haziran ayında kademeli olarak 40 ülkeye uçuşların başlatılmasının planlandığını belirterek, dış hat uçuşlarına ilişkin şu detayları paylaştı: "10 Haziran tarihi itibariyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan. 15 Haziran tarihi itibariyle, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan.
Makedonya 4.6.2020
Yurt dışında 40 ülkeye uçak seferleri başlıyor
Karaismailoğlu, 10 Haziran'dan itibaren kademeli olarak başlatılacak dış hat uçuşlarını ise şöyle sıraladı: "10 Haziran'da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan; 15 Haziran'da Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan; 20 Haziran'da Hollanda, Kazakistan; 22 Haziran tarihi itibariyle Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya; 25 Haziran'da Belçika.
Makedonya 2.6.2020
Rize'den yapılan 4 aylık çay ihracatı yüzde 159 arttı
Ülkeden yapılan çay ihracatının yüzde 60'ının Rize'den gerçekleştirildiğine dikkati çeken Turgut, şöyle devam etti: "Rize'den bu dönemde gerçekleştirilen çay ihracatı geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 159 artarak 3 milyon 156 bin 282 dolara ulaştı. İhracattaki artış sevindirici ve bu artışın yıl boyunca devam edeceğine inanıyoruz. Türk çayı ihracatından beklentimiz yüksek." Turgut, ihracat yapılan ülke sayısının da arttığına işaret ederek, bu dönemde geçen yılın ilk 4 ayından farklı olarak Suudi Arabistan, İsviçre, Katar, Kuzey Makedonya ve Malta'ya da çay ihraç edildiğini sözlerine ekledi.
Makedonya 1.6.2020
Son dakika haberleri! BM'den Katar'a Kovid-19 salgını sırasındaki uluslararası çabaları için teşekkür
Katar Emiri Temim'in talimatıyla yapılan tıbbi yardımlar Çin, İtalya, Filistin, Gazze ve İran'ın yanı sıra Tunus, Lübnan, Cezayir, Somali, Nepal, Ruanda, Afganistan, Bosna Hersek, Kazakistan, Makedonya ve Sırbistan dahil 3 kıtada birçok ülkeye gönderildi.
Makedonya 1.6.2020
Balkan ülkeleri Kovid-19 önlemlerini kaldırmaya devam ediyor
Sırbistan da Bosna Hersek, Kuzey Makedonya ve Karadağ ile kara sınırlarını açarken, bugünden itibaren açık alanda 1000 kişiye kadar katılımlı organizasyonlara da izin verilmeye başlandı.
Makedonya 1.6.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 82 günde liderlerle "koronavirüs diplomasisi"
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de görüşen Erdoğan'ın temas kurduğu bazı ülke liderleri şöyle: "Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmajo, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Kazakistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev, Ürdün Kralı II.
Makedonya 31.5.2020
Katar Havayolları ile BM arasında insani yardım ulaştırma anlaşması
Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin talimatıyla yapılan tıbbi yardımlar Çin, İtalya, Filistin, Gazze ve İran'ın yanı sıra Tunus, Lübnan, Cezayir, Somali, Nepal, Ruanda, Afganistan, Bosna Hersek, Kazakistan, Makedonya ve Sırbistan dahil 3 kıtada birçok ülkeye gönderildi.
Makedonya 31.5.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Kuzey Makedonya'da iktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Zekiri, kendisinin, eşinin ve 3 aylık bebeklerinin Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığını açıkladı.
Makedonya 30.5.2020
Son dakika haber | Kovid-19 salgını Bulgaristan'da etkisini kaybetti
İngiltere, İsveç, Belçika, İrlanda, Portekiz, İtalya, İspanya ve Malta'dan gelenlere 14 günlük karantina uygulamasına devam edilecek. Bulgaristan'ın AB üyesi olmayan komşularından Kuzey Makedonya ve Sırbistan vatandaşlarına da ülkeye girişlerinde karantina uygulanmayacak.
Makedonya 30.5.2020
Kuzey Makedonya İslam Birliğinin yeni Başkanı Şakir Fetahu'dan ilk basın toplantısı Açıklaması
Kuzey Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri) yeni Başkanı Şakir Fetahu, vekaleten bu göreve seçilmesinin ardından ilk kez başkent Üsküp'te bulunan İslam Birliği merkezine gelerek, ilk basın toplantısını düzenledi.
Makedonya 30.5.2020
Kuzey Makedonya'daki Türk vatandaşları yurda dönüyor
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Kuzey Makedonya'dan çıkamayan 86 Türk vatandaşı, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği himayesinde otobüslerle yurda dönüyor.
Makedonya 29.5.2020
Yunanistan 15 Haziran'dan itibaren 25 ülkeden turist kabul edecek
Yunanistan hükümeti yaptığı açıklamada, 15 Haziran'dan itibaren Almanya, Avusturya, Danimarka, Norveç, Kıbrıs, İsrail, İsviçre, Japonya, Malta, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Avustralya, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Estonya, Letonya, Lübnan, Litvanya, Macaristan, Güney Kore, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Finlandiya'dan turist kabul etmeye başlayacağını açıkladı.
Makedonya 29.5.2020
Bulgaristan'da Kovid-19 önlemleri hafifletiliyor
Karantina uygulamasından, 20 AB ülkesi ile Bulgaristan'ın komşusu olan Sırbistan ve Kuzey Makedonya'dan gelenler muaf tutulacak.
Makedonya 29.5.2020
TÜBİTAK Başkanı Mandal, Kovid-19'a karşı uluslararası iş birliği toplantısına katıldı
Toplantıya, Türkiye'nin yanı sıra Arnavutluk, Ermenistan, Bosna Hersek, Faroe Adaları, Gürcistan, İsrail, Makedonya, Moldova, Karadağ, Sırbistan, Tunus ve Ukrayna'dan da araştırma ve yenilikten sorumlu kurumların üst yöneticileri de katıldı.
Makedonya 28.5.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Bosna Hersek'te alışveriş merkezleri açıldı, Kuzey Makedonya'da restoran ve kafeler yeniden çalışmaya başladı.
Makedonya 28.5.2020
Balkan ülkeleri Kovid-19 tedbirlerini gevşetmeye devam ediyor
Kuzey Makedonya'da da restoran ve kafeler, 2 ay aradan sonra bugün yeniden çalışmaya başladı.
Makedonya 27.5.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Kuzey Makedonya'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı Fransa'da can kaybı 28 bin 596'ya yükselirken, vaka sayısı 182 bin 913, iyileşen kişi sayısı da 66 bin 584 oldu.
Makedonya 27.5.2020
Ukrayna'da uyuşturucu karteli liderine suikast kamerada
SALDIRIYA UĞRAYAN KİŞİ UYUŞTURUCU KARTELİ LİDERİ Ukrayna polisinden yapılan açıklamada, suikastı düzenlediği belirlenen 4 kişinin Odesa kentinde yakalandığı belirtildi. Saldırganların Karadağ, Sırbistan ve Makedonya vatandaşı oldukları, içlerinden biri hakkında daha önce cinayet suçlamasıyla arama kararı olduğu kaydedildi.
Makedonya 27.5.2020
Kuzey Makedonya İslam Birliği Başkanı görevden alındı
Kuzey Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Süleyman Recepi, başkanlık üyelerinin çoğunluğunun oylarıyla görevden alındı.
Makedonya 26.5.2020
KASAM'dan "Balkanlarda Ortak Miras" paneli
KASAM'ın YouTube kanalından düzenlenen, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun'un moderatörlüğünü yaptığı programa, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat katıldı.
Makedonya 26.5.2020
Türkiye, Çad'a 'Koca Yusuf' ile sağlık malzemesi ve ambulans gönderdi
Türkiye, daha önce İspanya, İtalya, İngiltere, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Somali ve ABD'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeye sağlık yardım malzemesi göndermişti.
Makedonya 25.5.2020
Sadakataşı 27 ülkeye ramazan yardımı ulaştırdı
Balkanlar'da; Arnavutluk, Bulgaristan, Macaristan ve Makedonya, Afrika'da; Burkina Faso, Çad, Kenya, Mali, Somali, Nijer, Sudan ve Tanzanya, Orta Doğu'da; Suriye, Irak, Yemen, Filistin (Gazze, Kudüs) ve Lübnan, Asya'da; Kırgızistan, Vietnam, Hindistan, Moğolistan, Sri Lanka, Filipinler (Moro), Bangladeş, Myanmar ve Afganistan'da yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
Makedonya 24.5.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar, Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki kurallar çerçevesinde, Ramazan Bayramı namazı için camilere akın etti.
Makedonya 24.5.2020
Kuzey Makedonya'da camilerde bayram namazı kılındı
Kuzey Makedonya'da korona virüs pandemisine rağmen camilerde bayram namazı kılındı.
Makedonya 24.5.2020
Balkanlar, Ramazan Bayramı'nı koronavirüs tedbirleriyle karşıladı
Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamındaki kurallar çerçevesinde, Ramazan Bayramı namazı için camilere akın etti.
Makedonya 24.5.2020
Batı Trakya'da Ramazan Bayramı
Atina'da Müslümanlar önceki yıllarda bayram namazlarını Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tahsis edilen Atina OAKA Stadyumu'nda, ibadete açık cami bulunmayan Selanik'te yaşayan Müslümanlar ise Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneğinde oluşturulan mescitte kılıyordu.
Makedonya 23.5.2020
Balkan liderleri, Ramazan Bayramı'nı kutladı
Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski de ülkedeki Müslümanların Ramazan Bayramını tebrik ederek, şunları kaydetti: "Bir ay süren ramazan orucu ile beraber tüm dualarınızın kabul olmasını diliyorum.
Makedonya 22.5.2020
Yunanistan kapılarını turistlere açmaya hazırlanıyor
Skai televizyonunun haberine göre ise ilk etapta turist kabul edilecek ülkeler arasında Çin, Japonya, Avustralya, Norveç, Danimarka, Avusturya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Polonya, Macaristan, Slovakya ve Çekya yer alıyor.
Makedonya 22.5.2020
Halkbank Genel Müdürü Arslan: Biz 82 yıldır önce halk, sonra bankayız
Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, kamu bankalarının bugün geldiği noktada reel sektöre sunulan kredilerin yüzde 50'sini karşılar duruma geldiğini belirterek, "Kuruluşundan itibaren reel sektörün destekçisi olan Halkbank'ın KOBİ Bankacılığı alanındaki pazar payı yüzde 19,4'e ulaşmıştır. Bu başarı bir tesadüf değil, çünkü Halkbank önce halk, sonra bankadır." ifadelerini kullandı. Halkbank'tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'ye salgınla mücadelede güç veren Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında bankanın verdiği toplam destek miktarı 59 milyar TL'ye ulaştı. Esnaf, sanatkar ve KOBİ'lerin yanı sıra bireysel müşterileri için özel çözümler üreten Halkbank, 82. yılında da Türkiye ekonomisine değer katmaya devam etti. Mart sonu itibarıyla aktif büyüklüğünü 491,2 milyar TL'ye taşıyarak sektörde üçüncü sırada yer alan Halkbank, bu dönemde toplam kredilerini 441,5 milyar TL'ye yükseltti. Reel ekonominin güçlü destekçisi olan Halkbank'ın KOBİ Bankacılığı pazar payı yüzde 19,4 olarak gerçekleşti. Türk bankacılık sisteminin etkin şekilde yapılandırıldığı ve köklü bir dönüşüm geçirerek finansal altyapısını geliştirdiği 2002 sonrası dönemde Halkbank aktif toplamını 27 kat büyüterek sektörün 3'üncü bankası oldu. Banka, nakdi kredilerini 270 kat, mevduatını da 27 kat büyüterek her iki alanda da sektörün 2'inci bankası haline geldi. Özellikle esnaflara verdiği desteklerle ön plana çıkan banka, 2002 yılında 153 milyon TL olan esnaf kredileri bakiyesini 2020 yılı ilk çeyreğinde 286 kat artış ile 43,9 milyar TL'ye yükseltti. 2002-2020 yılları arasında Halkbank tarafından 2,7 milyon esnaf ve sanatkara 141 milyar TL esnaf kredisi kullandırıldı. Taşıdıkları sosyal sorumluluk bilinci ile her zaman milletinin yanında olan ve bu kapsamda Milli Dayanışma Kampanyası'na 56 milyon TL bağış gerçekleştiren Halkbank'ın Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında verdiği toplam destek 59 milyar TL'ye ulaştı. Bu miktarın 52,8 milyar TL'lik kısmı esnaf, KOBİ ve kurumsal müşterilere ticari kredi olarak kullandırılırken, 6,2 milyar TL'lik kısmı da bireysel müşteriler tarafından kullanıldı. Halkbank'ın bu dönemdeki kredilerinden yaklaşık 650 bin işletme ve 1 milyondan fazla bireysel müşterisi yararlandı. Esnaf Destek Paketi kapsamında yaklaşık 450 bin esnaf ve sanatkara da 9 milyar TL tutarlık Paraf Esnaf Kart limit tahsisi gerçekleştirildi. Geçmiş yıllarda Töbank, Sümerbank, Etibank'ın yanı sıra Emlak Bankası'nın 96 şubesini devralan Halkbank, 2004 yılında da Pamukbank ile Türk bankacılık sektörünün en büyük banka birleşmesini tamamladı. 2007 ve 2012 yıllarında Türkiye ve Avrupa'nın en büyük halka arzını gerçekleştiren Banka, 2012'de lansmanını yaptığı kredi kartı markası Paraf ile bir ilke imza attı. Yurt dışındaki bankaları dahil toplam 7 bağlı ortaklığı olan Halkbank'ın diğer iştiraklerle birlikte toplam 26 ortaklığı bulunuyor. Halkbank; Sırbistan ve Makedonya'da 78 şubeli 2 bankasının yanı sıra geniş muhabir bankacılık ağı ile Londra ve Singapur gibi küresel finansal merkezlerde bulunan yurt dışı şube ve temsilcilikleri sayesinde uluslararası düzeyde üstün hizmet veriyor.
Şu an buradasınız: Makedonya Haberleri | Makedonya Haber - Haberler - Makedonya haberleri, son dakika makedonya haber ve gelişmeleri burada. Son dakika haberleri... Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz..
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.6.2020 02:50:39. #1.14#
title