Lavanta Haberleri

Lavanta haber, Lavanta son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Lavanta - 25.02.2021
Mahalle imalathanesinde kolonya üretimine başlayan girişimci AB ülkelerine ihracat yapıyor
Yiğit'in firmasında üretilen ürünler arasında limon, tütün, zeytin çiçeği, saray çiçeği, mandalina, kiraz, safran, leylak, lavanta, yasemin, zambak, elif, aşk çiçeği, ecrin ve Balıkesir geceleri gibi kolonya çeşitleri bulunuyor.
Lavanta - 23.02.2021
Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Aksoy: "Kıraç araziler lavanta ile değerlendirilmeli"
Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, kıraç arazilerin daha etkin kullanılması için lavanta bitkisi ekilmesi önerisinde bulundu.
Lavanta - 15.02.2021
Kırşehir'de belediyenin seralarında gül ve çalı bitkileri yetiştiriliyor
Bu çalışma ile şehrin park ve bahçelerinde ihtiyaç duyulan bitkilerin yetiştirileceğini belirten Ekicioğlu, şunları kaydetti: "Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından kurulan seralarımızda ihtiyaç duyduğumuz gül, lavanta gibi çiçeklerin ve çalı bitki türlerinin hepsinin üretimini çelikleme yöntemiyle gerçekleştiriyoruz.
Lavanta - 12.02.2021
Ispartalı çiftçiler, Kumluca'da incelemelerde bulundu
Isparta'da, elma, gül ve lavanta ağırlıklı üretim yapıldığını aktaran Can, kentte tarım üretimini daha da artırmak istediklerini kaydetti.
Lavanta - 12.02.2021
Demirci'de lavanta fidesi üretimi için sera kuruldu
Manisa'nın Demirci ilçesinde lavanta üretiminin arttırılmasını teşvik amacıyla kurulan serada ilk fideler toprakla buluştu.
Lavanta - 11.02.2021
Mardin'in yerel ürünleri ele alındı
Demirtaş, şöyle konuştu: "Bu toprakları korumak, sahip çıkmak ve ürünlerin verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapmak boynumuzun borcudur. Çocuklarımıza miras bırakacağımız bu topraklar tarihten bu yana vatandaşlarımızı besledi. Mezopotamya ovasında bulunan topraklarda yetişen ürünler Mardin ekonomisine de ciddi oranda katkı sağlıyor. Derik ilçemizin sembolü haline gelen ve dünya çapında ödüller alan zeytinimiz bölge halkımızın da geçim kaynağı. Zeytin üretimini artırmak üzere zeytin fideleri üretimi gerçekleştirerek dağıtmayı planlıyoruz. Birkaç ilçemizde lavanta üretimi üzerine çalışmalarımız da oldu.
Lavanta - 09.02.2021
Koramaz Vadisi'ne dikilen lavantalardan yağ ve kolonya üretildi
Kayseri'de tarihi dokusu ve doğal güzelliğiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren Koramaz Vadisi'ne dikilen lavantalardan yağ ve kolonya üretildi.
Lavanta - 09.02.2021
Son dakika haberi: Koronavirüs, mor renkli köyde görülmedi
Son dakika habere göre Koronavirüs, mor renkli köyde görülmediTÜRKİYE'nin lavanta bahçesi 'mor renkli köy' adıyla ünlenen Isparta'nın Kuyucak köyünde koronavirüs vakasına rastlanmadı.
Lavanta - 08.02.2021
Sakarya'da hasat edilen kenevirden yağ, sabun ve yastık üretildi
Tarım ve Orman Bakanlığından alınan özel izinle Alancuma'da 100 dekarlık alanda kenevir ekimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Yüce, şu bilgileri verdi: "Hasadını gerçekleştirdiğimiz kenevirlerin değerlendirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kenevir tohumlarından üniversitemiz ve Şenpiliç iş birliğiyle yağ elde ettik. Kenevir sabununu ürettik, liflerinden yastık yaptık. Akyazı'da da bir firmamızla anlaştık ve nihai ürün haline getirdik. Kenevir keçeli halı da ürünlerimiz arasındaki yerini aldı. Bu konuda kararlıyız. Sakarya'da kenevirle sanayide yeni bir alan oluşturacağız." Yüce, Melen Botanik Vadisi'ni de cennet vadisine dönüştürdüklerini belirterek şunları kaydetti: "Bitkilerimizi toprakla buluşturmuştuk. Ihlamur, biberiye, ada çayı, melisa, kekik, lavanta gibi bitkilerimiz için hasat yaptık.
Lavanta - 08.02.2021
Kahramanmaraş'ta arıların verimliliği şeffaf kovanlarla izlenecek
Proje kapsamında lavanta bahçelerine yerleştirilecek olan bir kısmı cam kovanlardaki arıların verimliliği, görevli personeller tarafından izlenecek.
Lavanta - 06.02.2021
Birecik'te fıstık ve lavanta ekimi yapıldı
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde fıstık ve lavanta ekimi yapıldı.
Lavanta - 05.02.2021
Artuklu'da 15 lavanta bahçesi için tarım alanı oluşturuldu
Mardin'de geçimini sosyal yardımlarla sağlayan dezavantajlı kadınların istihdam edilmesi için başlatılan Bir Dünya Üreten Kadın Projesi kapsamında Artuklu ilçesinde belirlenen 255 bin metrekarelik atıl durumdaki alan 15 lavanta bahçesi için tarım alanına dönüştürüldü.
Lavanta - 02.02.2021
Beyşehir Belediyesi fide ve çiçek üretimini kendi seralarında gerçekleştiriyor
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Belediye olarak yürüttüğümüz bu çalışmaları kendi imkanlarımızda yaparak belediyemiz bütçesine de önemli katkılar sağlıyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz tarafından otomatik sulama ve ısıtmalı tam donanımlı seralarımızda gül ve farklı çiçek fidelerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Ekiplerimiz bu seralarda aynı zamanda tohumdan kekik üretimi çalışmalarını da sürdürüyor. Bu yıl, yeni sezonda lavanta üretimi için de seralarımızda hazırlıklar yapılmaktadır.
Lavanta - 31.01.2021
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı desteğiyle Mardin'de "Bir Dünya Üreten Kadın Kooperatifi" kuruldu
Lavanta bahçelerinde organik ürün yetiştiriciliği ve tarım alanında marka değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi hedefleniyor.
Lavanta - 28.01.2021
Safranbolu Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri faaliyet alanlarını artırdı
Belediyeden yapılan açıklamada, seralarda 600 ateş dikeni, 500 acem halısı, bin 300 berberis, 500 Japon ayvası, 500 oya ağacı, 500 defne, 600 lavanta, 20 bin begonya, horoz ibiği, 15 bin kadife ve 30 bin sardunya tohumunun toprakla buluşturulduğu belirtildi.
Lavanta - 27.01.2021
Endüstriyel ürünlerin aşırı tüketimi erken ergenliği tetikliyor
İçerisinde soya lesitini adı verilen katkı maddesinin bulunduğu çikolataların bunların başında geldiğini anlatan Kurtoğlu, şöyle devam etti: "Yine içeriğinde soyalı katkı maddesi bulunan bisküvi, sucuk, salam, sosis, mayonez, ketçap, cips gibi endüstriyel ürünlerin aşırı tüketiminin erken ergenliğe neden olduğu belirtilmektedir. Ayrıca lavantanın direkt kullanımı ya da lavanta içerikli duş jeli, şampuan ya da kozmetik ürünler, yine çay ağacının kullanıldığı kozmetikler, rezene çayı, içinde 'ZEA' adı verilen mantar toksini oluştuğu için mısır konservesi de erken ergenliğe neden olabilmektedir.
Lavanta - 25.01.2021
Akyurt Belediyesi süs bitkileri yetiştiriyor
Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, "Akyurt Belediyesi olarak bahar ve yaz aylarında parklarımızı süsleyen güzel bitkilerin ve çiçeklerin çoğunu kendi tesislerimizde üretiyoruz. Geçtiğimiz günlerde seramızda 7 bin 906 lavanta, 720 gül, 450 uzun berberis, 65 bodur berberis, 125 biberiye ve ateş dikeni bitkisi toprakla buluştu.
Lavanta - 17.01.2021
Son dakika haberi | 'Ada çayı koronavirüse karşı çok etkili'
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte birçok insan bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli yollara yöneldi. Bunlar arasında bitkisel çaylar da yer alırken, Burdur'daki Karakent köyü yakınında kurduğu bahçelerde lavanta, ada çayı ve kekik gibi birçok tıbbi ve aromatik bitki yetiştiren Lisinia Doğa Proje Alanı sorumlusu Öztürk Sarıca, ada çayının yapısında olan 'sineol' ve 'pinen' gibi uçucu yağların özellikle virüsler, bakteriler ve mantarlar için çok çok etkili olduğunu söyledi.
Lavanta - 12.01.2021
Safranbolu Belediyesinden sera çalışmaları
Bu manada yaz aylarında sokaklara dikilecek çiçekleri kendilerinin ürettiğini aktaran Köse, "Bakım ve onarımlarını gerçekleştirdiğimiz seralarımıza bugün ilk tohumu ektik. Sera dışında kalan arazilerde yetiştireceğimiz lavanta ve çavuş üzümü için de toprağı hazır hale getirdik.
Lavanta - 12.01.2021
ORKÖY destekleri bu yıl 10 bin orman köylüsünü rahatlatacak
Geçen yıl tıbbi ve aromatik bitkilere yönelik olarak Lavanta Yetiştiriciliği Projesi kapsamında da 16 aileye 330 bin lira destek verilmişti.
Lavanta - 10.01.2021
Feke'de 210 bin lavanta fidesi dağıtıldı
Adana Büyükşehir Belediyesince Feke'de kooperatif kuran ve çoğunluğu kadınlardan oluşan üreticilere 210 bin lavanta fidesi verildi.
Lavanta - 10.01.2021
Mardin Valisi Mahmut Demirtaş bazı ilçelerde incelemelerde bulundu
Ömerli ilçesine geçen Demirtaş, "Bir Dünya Üreten Kadın Projesi" kapsamında 17 dekar alanda 15 lavanta bahçesi oluşturulacak arazide lavanta fidelerini toprakla buluşturdu, can suyu verdi.
Lavanta - 08.01.2021
Hasankeyf'te tarımsal deneme ve demonstrasyon sahası yapılıyor
Alanda, çardak sistemli bağ tesisi, Trabzon hurması, nar, incir, fıstık lavanta ve hoş kokulu bitkiler bahçeleri ile sera tesisi, sulama kuyusu sondajı, dalgıç tesisi kurulumu, sulama havuzu yapımı, 50 metreküp su kuyusu hattı, 400 metre arazi teraslama ve berkitme yol çalışması, trafo tesisatı, çevre aydınlatma sistemi, 29 dekar damla sulama tesisi, park alanı, yürüyüş parkuru, hizmet binası, dinlenme ve oturma banklarının yapılması planlanıyor.
Lavanta - 08.01.2021
Çorlu'da 15 dönüm alana lavanta dikilecek
Çorlu ilçesinde yaklaşık 15 dönüm alana lavanta dikilmesi için çalışma başlatıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Lavanta Haberleri | Lavanta Haber - Haberler - Lavanta haberleri, son dakika lavanta haber ve gelişmeleri burada. Mahalle imalathanesinde kolonya üretimine başlayan girişimci AB ülkelerine ihracat yapıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.2.2021 01:54:19. #1.16#
title