Kos Haberleri

Kos haber, Kos son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kos - 14.06.2021
İSTANBUL'UN İLK DEPREM-TSUNAMİ GÖZLEM İSTASYONU KURULDU
ÖZENER: İSTANBUL'DA KURULMUŞ İLK İSTASYON İki istasyon daha kuracaklarını söyleyen Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "İstasyonun önemi, çok parametreli olarak İstanbul'da kurulmuş olan ilk istasyon. Bu istasyon içinde hem sismik deprem gözlemleri hem meteorolojik gözlemler hem de deniz seviyesi gözlemleri yapılacak. Bir sonraki adımda da çok yakın zamanda bu istasyona kuracağımız GPS istasyonu ile yer kabuğu hareketlerini de anlık olarak takip etme şansımız olacak. Dolayısıyla deprem zararlarını azaltma konusunda yaptığımız çalışmalar için önemli bir adım, şu anda açmakta olduğumuz istasyon" dedi.  "HEDEFİMİZ, 5-7 DAKİKA ARASINDA TSUNAMİ UYARI MESAJINI VERMEK" Kumbağ'daki istasyonun açılışını da yapacaklarını belirten Prof. Dr. Özener "Deprem istasyonlarında depremin lokasyonunu 30 saniyede belirleyebiliyoruz. Tsunami istasyonlarının özelliği de bu istasyonlardaki deniz seviyesi değişimleri ve farklı parametreleri gözlemleyerek olası bir Marmara depreminde, biliyorsunuz ikincil etki olarak en önemli bizi bekleyen risk bir tsunami. Bunun örneklerini, Kos'ta yaşanan depremden sonra Bodrum'da ve Seferihisar depreminden sonra tsunami etkisini gördük.
Kos - 02.03.2021
Uzmanından uyarı: Diş tedavisinde 'gümüş dolgu' en güvenilir yöntem
Gümüş dolgu olarak bilinen amalgam ile diş tedavisine dair önemli bilgiler aktaran Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gözde Armutçu Ulusoy, amalgamın cıva ile herhangi bir metal maddenin bir araya gelerek oluştuğu bir materyale olduğunun altını çizerek, neden sıklıkla tercih edildiğini şu sözlerle ifade etti; "Adeziv Diş Hekimliğinin her geçen gün gelişme göstermesine rağmen, dental amalgamların ucuz olmaları, yüksek basma ve aşınma direnci göstermeleri, kolay manipüle edilebilmeleri ve ağız hijyeni kötü olan hastalarda bile rahatlıkla kullanılabilmeleri sebebiyle, halen posterior dişlerde sıklıkla kullanılan restorasyon materyalleri olduğunu belirten Ulusoy, "Amalgam; gümüş, kalay, bakır ve çinko gibi bileşenlerden oluşan tozun cıva ile karıştırılması sonucu ortaya çıkan ve uzun yıllardan beri diş hekimliğinde dolgu malzemesi olarak kullanılan bir alaşımdır." HANGİ DURUMLARDA KULLANILIYOR? Birçok ülkenin standartlarında belirlenmiş olan amalgam formülünün yaklaşık olarak yüzde 65-69 Gümüş (Ag), yüzde 6 Bakır (Cu), yüzde 1-2 Çinko (Zn), yüzde 29 Kalay (Sn) değerlerini kapsadığını ifade eden Ulusoy, amalgamın kullanım alanlarını sıraladı: "Orta ve büyük restorasyonlarda, estetiğin önemli olmadığı bölgelerde, aşırı okluzal kontak alanları varsa, iyi izolasyon sağlanamadığı durumlarda, restorasyon kök yüzeyine ulaştığında, parsiyel protezlere ayak olan dişlerde, geçici yada çürük kontrolü amacı ile yapılan restorasyonlar." Ulusoy, amalgam ile yapılan restorasyonların avantaj ve dezavantajlarını da şu şekilde anlattı: "Tek oturumda ve kolay uygulanması, gerilim kuvvetlerine dayanıklı olması, aşınma direncinin mükemmel olması, klinik ömrünün uzun olması, kompozit restorasyonlara göre ucuz olması." Dezavantajları ise: "Estetik olmaması, çok konservatif preparasyonlarda uygulanamaması, yalıtkan olmaması, preparasyonlarının zor olması, başlangıçta mikrosızıntının fazla olması." "EN GÜVENİLİR RESTORATİF MADDE" Ulusoy, bilimsel c¸alıs¸malar go¨z o¨nu¨ne alındıgˆında amalgamın iddia edildigˆi gibi herhangi ciddi hastalıgˆa yol ac¸madıgˆı ve gu¨nu¨mu¨zde bu dolgu maddesinin, cıva hijyen kurallarına uymak kos¸uluyla gu¨venli bir s¸ekilde kullanılabilecegˆini belirterek, "Klinik aras¸tırmalar sonucunda; amalgam kadar ekonomik, uzun su¨re bas¸arısı kanıtlanmıs¸ ve biyouyumlu bir restoratif madde bulunana kadar, hastalarımıza amalgamın gu¨venilir ve tehlikesiz bir restoratif madde oldugˆunu so¨yleyebilir ve kliniklerimizde gu¨venle kullanabiliriz.
Kos - 14.02.2021
Antalya Şehir Tiyatroları "Kunduracı Doktor"la perdelerini açmayı planlıyor
Oyunun konusu Duşan Kovaçeviç'in 2001'de tamamladığı oyun, geçmişte başarılı bir doktor olan ama hayatı hayal kırıklıklarıyla dolu Nikola Kos ve ailesinin Belgrad'ın yer altı dünyasında yer alan kişilerle hayatlarının kesişmesi sonucu gelişen olayları anlatıyor.
Kos - 03.02.2021
DSİ son 18 yılda Konya'da 21 baraj, 30 gölet inşa etti
DSİ'nin son 18 yılda Konya'ya 21 baraj, 30 gölet ve 1 suni besleme tesisi kazandırıldığını ve 1 milyar 119 milyon metreküp su depolama hacmine ulaşıldığını belirten Yıldız, şunları kaydetti: "8 baraj ile 4 gölette çalışmalar devam etmektedir. Planlama ve proje aşamasında 15 adet baraj ve 7 adet gölet daha bulunmaktadır. Konya'da son 18 yılda 66 adet sulama tesisi tamamlanarak 796 bin 930 dekar arazi sulamaya açılmış ve yıllık 650 milyon liralık tarımsal gelir artışı sağlanmıştır. İnşaat aşamasında 22 adet, planlama ve proje aşamasında 31 adet sulama tesisi bulunmaktadır." Yıldız, 2020 yılı temmuz ayında 72 bin 650 dekar tarım arazisini modern sulamaya kavuşturan KOS 1,2,3 Sulamalarının ilk kısmının tamamlandığını hatırlatarak, yaklaşık 120 bin dekar tarım arazisini kapsayan KOS 1,2,3 ikinci kısım ihalesinin de yapıldığını vurguladı.
Kos - 18.11.2020
Yunanistan'ın kara sularındaki sığınmacıları Türkiye'ye geri itme talimatları belgelendi
Bunun ardından sığınmacılar Kos Limanı'na götürülüyor.
Kos - 18.11.2020
Son dakika haberi! Dünya Çocuk Hakları Günü Türkiye Bildirisini s¸air C¸igˆdem Sezer yazdı
Ama o¨gˆretmenim, O¨yleyse neden, Sokak c¸ocukları var? Hic¸ degˆilse bugu¨n herkesin bu soruyu sormasını istesem, c¸ok s¸ey mi istemis¸ olurum? 'Neden sokak c¸ocukları var?' Barınmak, korunmak ve sevilmek en temel haklarımızdansa, neden bazılarımız 'sokak c¸ocugˆu' oluyor? Neden bazılarımız okula giderken, bazılarımız agˆır hatta tehlikeli is¸lerde c¸alıs¸mak zorunda bırakılıyor? Ayrımcılık yasaksa, neden bazı c¸ocuklar digˆerleriyle es¸it kos¸ullarda yas¸ayamıyor? Go¨kyu¨zu¨ne bakmak, ac¸ık havada soluk alabilmek harika bir duygu, ama bunları yaptıktan sonra sıcak bir ev, sagˆlıklı bir yemek ve yumus¸ak bir yatak beklemiyorsa bizi, go¨kyu¨zu¨ne bakmanın ne anlamı kalır? Savas¸ bo¨lgelerinde yas¸ayan c¸ocukların bir gu¨nu¨nu¨ du¨s¸u¨ndu¨nu¨z mu¨ hic¸? Bir saatini.
Kos - 15.11.2020
Denizde mahsur kalan mültecilerin imdadına Sahil Güvenlik Ekipleri yetişti
Dün sabah saatlerinde Bodrum'dan yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmeye çalışan göçmenlerin olduğu lastik bot motor arızası yaptı.
Kos - 06.11.2020
2021 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarının 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Selçuk, vatandas¸lara hizmetlerini daha etkin s¸ekilde ulas¸tırmak ic¸in faaliyetlerini çalıs¸ma hayatı, sosyal gu¨venlik, sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar başlıklarında yürüttüklerini söyledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla etkin şekilde mu¨cadele ettiklerini ifade eden Selçuk, "Salgından etkilenen tu¨m toplum kesimlerine yo¨nelik Sosyal Koruma Kalkanını hayata gec¸irdik. Sosyal Koruma Kalkanımız c¸erc¸evesinde Bakanlık olarak dogˆrudan vatandas¸larımıza sagˆladıgˆımız yardım ve desteklerin toplam tutarı 41 milyar lirayı gec¸ti. Kos¸ullarını esnettigˆimiz Kısa C¸alıs¸ma O¨denegˆi ile marttan bu yana 3,6 milyon c¸alıs¸anımız ic¸in 21,8 milyar lira o¨deme yaptık.
Kos - 05.11.2020
Macaristan Milli Futbol Takımı'nın aday kadrosu açıklandı
A Milli Futbol Takımımızın UEFA Uluslar Ligi'nde 18 Kasım Çarşamba günü oynayacağı son grup maçındaki rakibi Macaristan'ın aday kadrosu belli oldu.
Kos - 31.10.2020
Şambrelle Kos adasına yüzerek geçmeye çalıştı
Muğla'nın Bodrum ilçesinden, Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na şambrelle geçmeye çalışan göçmen kurtarıldı.
Kos - 30.10.2020
Kandilli Rasathanesi İzmir'deki depremi değerlendirdi
Prof. Dr. Özener, Ege Bölgesi'nde karada da birçok fay bulunduğunu, bunların da deprem üretebilme özelliği olduğunu dile getirerek, 2017'deki 6,6 büyüklüğündeki Bodrum-Kos depreminden sonra büyüklüğü 1'den başlayan 5,5'lara varan 10 bin civarında artçı sarsıntı yaşandığını, vatandaşlara da bu noktada teyakkuzda olmalarını tavsiye ettiklerini kaydetti.
Kos - 26.10.2020
Erdoğan-Tatar ortak basın toplantısı
Tatar, KKTC'nin ac¸ıkc¸a reddetmesine ragˆmen Tu¨rkiye'nin Kıbrıs'taki askeri varlıgˆı ile etkin garanto¨rlu¨k hakkını sıfırlama hedefinin vazgec¸ilmez bir anlas¸ma kos¸ulu olarak masaya getirildiğini belirterek, "Tu¨rkiye'nin bes¸li konferans o¨nerisi, Kıbrıs konusunda bir anlas¸ma için son şanstır.
Kos - 16.10.2020
Tunceli'de anne ve oğlunu öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığa müebbet hapis cezası
Tunceli'nin Pertek ilçesinde, anne ve oğlunu bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Erkan Kos, iki kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Kos - 11.10.2020
DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan Batman'da partisinin il kongresine katıldı
Yargının siyasi amac¸lara hizmet etmek ic¸in arac¸sallas¸tırıldığın iddia eden Babacan, şöyle konuştu: "Biz, demokratik zemini daraltanlara, mes¸ru siyaset kanallarını engelleyenlere kars¸ı ısrarla siyaseti savunacagˆız. Biz oyunuza, iradenize ve hatta tu¨m sec¸tiklerinize sahip c¸ıkmak ic¸in buradayız. Bu u¨lkede kimse kimligˆinden, siyasi fikrinden, du¨s¸u¨ncesinden o¨tu¨ru¨, hic¸bir kos¸ulda ko¨tu¨ muamele go¨rmeyecek.
Kos - 09.10.2020
İzmir'den Azerbaycan'a destek için araç konvoyu oluşturuldu
Çalar, Azerbaycan'ın haklı mu¨cadelesinin her kos¸ulda uluslararası camiada, emperyalist gu¨c¸ler tarafından go¨rmezden, bilmezden gelindiğini söyleyerek Ermenistan'ın saldırılarına karşı en tabii hakkı meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycanlı kardeşlerin yanında olmanın en büyük vefa borcu olduğunu dile getirdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Kos Haberleri | Kos Haber - Haberler - Kos haberleri, son dakika kos haber ve gelişmeleri burada. Komtaş, iş zekası çözümleri sunan teknoloji şirketini bünyesine kattı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 18.06.2021 14:47:41. #1.13#

title