Kos Haberleri

Kos haber, Kos son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kos - Dün
Uzmanından uyarı: Diş tedavisinde 'gümüş dolgu' en güvenilir yöntem
Gümüş dolgu olarak bilinen amalgam ile diş tedavisine dair önemli bilgiler aktaran Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gözde Armutçu Ulusoy, amalgamın cıva ile herhangi bir metal maddenin bir araya gelerek oluştuğu bir materyale olduğunun altını çizerek, neden sıklıkla tercih edildiğini şu sözlerle ifade etti; "Adeziv Diş Hekimliğinin her geçen gün gelişme göstermesine rağmen, dental amalgamların ucuz olmaları, yüksek basma ve aşınma direnci göstermeleri, kolay manipüle edilebilmeleri ve ağız hijyeni kötü olan hastalarda bile rahatlıkla kullanılabilmeleri sebebiyle, halen posterior dişlerde sıklıkla kullanılan restorasyon materyalleri olduğunu belirten Ulusoy, "Amalgam; gümüş, kalay, bakır ve çinko gibi bileşenlerden oluşan tozun cıva ile karıştırılması sonucu ortaya çıkan ve uzun yıllardan beri diş hekimliğinde dolgu malzemesi olarak kullanılan bir alaşımdır." HANGİ DURUMLARDA KULLANILIYOR? Birçok ülkenin standartlarında belirlenmiş olan amalgam formülünün yaklaşık olarak yüzde 65-69 Gümüş (Ag), yüzde 6 Bakır (Cu), yüzde 1-2 Çinko (Zn), yüzde 29 Kalay (Sn) değerlerini kapsadığını ifade eden Ulusoy, amalgamın kullanım alanlarını sıraladı: "Orta ve büyük restorasyonlarda, estetiğin önemli olmadığı bölgelerde, aşırı okluzal kontak alanları varsa, iyi izolasyon sağlanamadığı durumlarda, restorasyon kök yüzeyine ulaştığında, parsiyel protezlere ayak olan dişlerde, geçici yada çürük kontrolü amacı ile yapılan restorasyonlar." Ulusoy, amalgam ile yapılan restorasyonların avantaj ve dezavantajlarını da şu şekilde anlattı: "Tek oturumda ve kolay uygulanması, gerilim kuvvetlerine dayanıklı olması, aşınma direncinin mükemmel olması, klinik ömrünün uzun olması, kompozit restorasyonlara göre ucuz olması." Dezavantajları ise: "Estetik olmaması, çok konservatif preparasyonlarda uygulanamaması, yalıtkan olmaması, preparasyonlarının zor olması, başlangıçta mikrosızıntının fazla olması." "EN GÜVENİLİR RESTORATİF MADDE" Ulusoy, bilimsel c¸alıs¸malar go¨z o¨nu¨ne alındıgˆında amalgamın iddia edildigˆi gibi herhangi ciddi hastalıgˆa yol ac¸madıgˆı ve gu¨nu¨mu¨zde bu dolgu maddesinin, cıva hijyen kurallarına uymak kos¸uluyla gu¨venli bir s¸ekilde kullanılabilecegˆini belirterek, "Klinik aras¸tırmalar sonucunda; amalgam kadar ekonomik, uzun su¨re bas¸arısı kanıtlanmıs¸ ve biyouyumlu bir restoratif madde bulunana kadar, hastalarımıza amalgamın gu¨venilir ve tehlikesiz bir restoratif madde oldugˆunu so¨yleyebilir ve kliniklerimizde gu¨venle kullanabiliriz.
Kos - 14.02.2021
Antalya Şehir Tiyatroları "Kunduracı Doktor"la perdelerini açmayı planlıyor
Oyunun konusu Duşan Kovaçeviç'in 2001'de tamamladığı oyun, geçmişte başarılı bir doktor olan ama hayatı hayal kırıklıklarıyla dolu Nikola Kos ve ailesinin Belgrad'ın yer altı dünyasında yer alan kişilerle hayatlarının kesişmesi sonucu gelişen olayları anlatıyor.
Kos - 03.02.2021
DSİ son 18 yılda Konya'da 21 baraj, 30 gölet inşa etti
DSİ'nin son 18 yılda Konya'ya 21 baraj, 30 gölet ve 1 suni besleme tesisi kazandırıldığını ve 1 milyar 119 milyon metreküp su depolama hacmine ulaşıldığını belirten Yıldız, şunları kaydetti: "8 baraj ile 4 gölette çalışmalar devam etmektedir. Planlama ve proje aşamasında 15 adet baraj ve 7 adet gölet daha bulunmaktadır. Konya'da son 18 yılda 66 adet sulama tesisi tamamlanarak 796 bin 930 dekar arazi sulamaya açılmış ve yıllık 650 milyon liralık tarımsal gelir artışı sağlanmıştır. İnşaat aşamasında 22 adet, planlama ve proje aşamasında 31 adet sulama tesisi bulunmaktadır." Yıldız, 2020 yılı temmuz ayında 72 bin 650 dekar tarım arazisini modern sulamaya kavuşturan KOS 1,2,3 Sulamalarının ilk kısmının tamamlandığını hatırlatarak, yaklaşık 120 bin dekar tarım arazisini kapsayan KOS 1,2,3 ikinci kısım ihalesinin de yapıldığını vurguladı.
Kos - 18.11.2020
Yunanistan'ın kara sularındaki sığınmacıları Türkiye'ye geri itme talimatları belgelendi
Bunun ardından sığınmacılar Kos Limanı'na götürülüyor.
Kos - 18.11.2020
Son dakika haberi! Dünya Çocuk Hakları Günü Türkiye Bildirisini s¸air C¸igˆdem Sezer yazdı
Ama o¨gˆretmenim, O¨yleyse neden, Sokak c¸ocukları var? Hic¸ degˆilse bugu¨n herkesin bu soruyu sormasını istesem, c¸ok s¸ey mi istemis¸ olurum? 'Neden sokak c¸ocukları var?' Barınmak, korunmak ve sevilmek en temel haklarımızdansa, neden bazılarımız 'sokak c¸ocugˆu' oluyor? Neden bazılarımız okula giderken, bazılarımız agˆır hatta tehlikeli is¸lerde c¸alıs¸mak zorunda bırakılıyor? Ayrımcılık yasaksa, neden bazı c¸ocuklar digˆerleriyle es¸it kos¸ullarda yas¸ayamıyor? Go¨kyu¨zu¨ne bakmak, ac¸ık havada soluk alabilmek harika bir duygu, ama bunları yaptıktan sonra sıcak bir ev, sagˆlıklı bir yemek ve yumus¸ak bir yatak beklemiyorsa bizi, go¨kyu¨zu¨ne bakmanın ne anlamı kalır? Savas¸ bo¨lgelerinde yas¸ayan c¸ocukların bir gu¨nu¨nu¨ du¨s¸u¨ndu¨nu¨z mu¨ hic¸? Bir saatini.
Kos - 15.11.2020
Denizde mahsur kalan mültecilerin imdadına Sahil Güvenlik Ekipleri yetişti
Dün sabah saatlerinde Bodrum'dan yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmeye çalışan göçmenlerin olduğu lastik bot motor arızası yaptı.
Kos - 06.11.2020
2021 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarının 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Selçuk, vatandas¸lara hizmetlerini daha etkin s¸ekilde ulas¸tırmak ic¸in faaliyetlerini çalıs¸ma hayatı, sosyal gu¨venlik, sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar başlıklarında yürüttüklerini söyledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla etkin şekilde mu¨cadele ettiklerini ifade eden Selçuk, "Salgından etkilenen tu¨m toplum kesimlerine yo¨nelik Sosyal Koruma Kalkanını hayata gec¸irdik. Sosyal Koruma Kalkanımız c¸erc¸evesinde Bakanlık olarak dogˆrudan vatandas¸larımıza sagˆladıgˆımız yardım ve desteklerin toplam tutarı 41 milyar lirayı gec¸ti. Kos¸ullarını esnettigˆimiz Kısa C¸alıs¸ma O¨denegˆi ile marttan bu yana 3,6 milyon c¸alıs¸anımız ic¸in 21,8 milyar lira o¨deme yaptık.
Kos - 05.11.2020
Macaristan Milli Futbol Takımı'nın aday kadrosu açıklandı
A Milli Futbol Takımımızın UEFA Uluslar Ligi'nde 18 Kasım Çarşamba günü oynayacağı son grup maçındaki rakibi Macaristan'ın aday kadrosu belli oldu.
Kos - 31.10.2020
Şambrelle Kos adasına yüzerek geçmeye çalıştı
Muğla'nın Bodrum ilçesinden, Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na şambrelle geçmeye çalışan göçmen kurtarıldı.
Kos - 30.10.2020
Kandilli Rasathanesi İzmir'deki depremi değerlendirdi
Prof. Dr. Özener, Ege Bölgesi'nde karada da birçok fay bulunduğunu, bunların da deprem üretebilme özelliği olduğunu dile getirerek, 2017'deki 6,6 büyüklüğündeki Bodrum-Kos depreminden sonra büyüklüğü 1'den başlayan 5,5'lara varan 10 bin civarında artçı sarsıntı yaşandığını, vatandaşlara da bu noktada teyakkuzda olmalarını tavsiye ettiklerini kaydetti.
Kos - 26.10.2020
Erdoğan-Tatar ortak basın toplantısı
Tatar, Tu¨rkiye ve KKTC'nin, Kıbrıs konusunun adil, kalıcı, yas¸ayabilir bir anlas¸ma ile sonuca bagˆlanması ic¸in pek c¸ok kez u¨zerine du¨s¸eni yaptığını, 2017 yılında Crans Montana'da yas¸ananlar bunun en son kanıtı olduğunu belirtti "Rum tarafı hala 1974 öncesine dönme hayalinde" KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti: "Kıbrıs go¨ru¨s¸me su¨reci Crans Montana'da bir kez daha c¸o¨kmu¨s¸se, bunun sebebi Kıbrıs Rumlarının yo¨netiminin, egemenliği es¸itlik temelinde bizimle paylas¸maya hazır olmamasıdır. Rum tarafı hala 1974 o¨ncesine geri do¨nmenin hayali ic¸indedir. Bu nedenledir ki bizlerin ac¸ıkc¸a reddetmemize ragˆmen Tu¨rkiye'nin Kıbrıs'taki askeri varlıgˆı ile etkin garanto¨rlu¨k hakkını sıfırlama hedefini vazgec¸ilmez bir anlas¸ma kos¸ulu olarak masaya koymus¸lardır.
Kos - 26.10.2020
Erdoğan-Tatar ortak basın toplantısı
Tatar, KKTC'nin ac¸ıkc¸a reddetmesine ragˆmen Tu¨rkiye'nin Kıbrıs'taki askeri varlıgˆı ile etkin garanto¨rlu¨k hakkını sıfırlama hedefinin vazgec¸ilmez bir anlas¸ma kos¸ulu olarak masaya getirildiğini belirterek, "Tu¨rkiye'nin bes¸li konferans o¨nerisi, Kıbrıs konusunda bir anlas¸ma için son şanstır.
Kos - 16.10.2020
Tunceli'de anne ve oğlunu öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığa müebbet hapis cezası
Tunceli'nin Pertek ilçesinde, anne ve oğlunu bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Erkan Kos, iki kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Kos - 11.10.2020
DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan Batman'da partisinin il kongresine katıldı
Yargının siyasi amac¸lara hizmet etmek ic¸in arac¸sallas¸tırıldığın iddia eden Babacan, şöyle konuştu: "Biz, demokratik zemini daraltanlara, mes¸ru siyaset kanallarını engelleyenlere kars¸ı ısrarla siyaseti savunacagˆız. Biz oyunuza, iradenize ve hatta tu¨m sec¸tiklerinize sahip c¸ıkmak ic¸in buradayız. Bu u¨lkede kimse kimligˆinden, siyasi fikrinden, du¨s¸u¨ncesinden o¨tu¨ru¨, hic¸bir kos¸ulda ko¨tu¨ muamele go¨rmeyecek.
Kos - 09.10.2020
İzmir'den Azerbaycan'a destek için araç konvoyu oluşturuldu
Çalar, Azerbaycan'ın haklı mu¨cadelesinin her kos¸ulda uluslararası camiada, emperyalist gu¨c¸ler tarafından go¨rmezden, bilmezden gelindiğini söyleyerek Ermenistan'ın saldırılarına karşı en tabii hakkı meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycanlı kardeşlerin yanında olmanın en büyük vefa borcu olduğunu dile getirdi.
Kos - 05.10.2020
8. Boğaziçi Film Festivali'nin uluslararası uzun metraj yarışma filmleri açıklandı
Yönetmen, senarist ve yapımcı Joanna Kos-Krauze'nin başkanlığında toplanacak jüri, 50 bin lira değerindeki "Altın Yunus" ödülü için en iyi uluslararası yapımı seçecek.
Kos - 28.09.2020
Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün yeni sahibi Jale Parla oldu
Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yarattıgˆı olumsuz kos¸ullar go¨z o¨nu¨ne alınarak bu yıl ödül töreni yapılmayacak.
Kos - 25.09.2020
Son dakika haber! MHP?li Yönter: 793 şehidimizin hesabını bunların hepsinden soracağız
'12 ADA BİZİMDİR? MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Türkiye'ni Doğu Akdeniz'de hak mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini söyledi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin '12 ada meselesi'ne ilişkin söylemlerini hatırlatan Yönter, Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı davrandığını ifade ederek şunları söyledi: 'Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hak mücadelesi. Doğu Akdeniz'deki çıkarlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Ege'de önümüzü kesmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz. Gayri askeri statüde olması gereken, ada, adacık, kayacık ya da coğrafi formasyonlarla ilgili Türk milleti tarihsel haklarından ödün vermeyecek. Müzakere ise müzakere. Görüşmelerin 5'ncisi Brüksel'de başladı, hiç kimse masadan kaçmasın. Uluslararası hukuktan kaynaklanan bütün haklarımızı kullanacağız. Sayın Genel Başkanımız bunu kamuoyuna deklare etti. 12 adayla ilgili duruşumuz belli, 12 ada Anadolu coğrafyasının denizdeki uzantısıdır. 12 ada haksız, hukuksuz, hayasız şekilde elimizden alınmıştır. Buna göz yumamayız. Çünkü 12 adada Türk'ün ayak izi, hatırası, Türkün kahramanlık destanları vardır. Öyle kolay kolay teslim etmek yok. Hani oralar askersizleştirilecekti' Yani gayri askeri statüde olacaktı? Hani silahsızlandırılacaktı? 1911 Trablusgarp, 1912 Balkan Savaşları, Uşi anlaşması ile elimizden çıktı, Lozan ile gasp edildi. 1947 yılındaki Paris anlaşmasıyla da İtalya, Yunanistan dahil 16 ülkenin katılımıyla 12 ada göz göre göre Yunanlılara peşkeş çekildi. Paris anlaşmasına biz taraf değiliz. Fakat Paris anlaşması ile Lozan anlaşmasının temeli şudur, bu adalar kesinlikle silahlandırılamaz. Asker sevk edilemez, bu amaçla kullanılamaz. Fakat Yunanistan bunun aksini yapmıştır? 12 ada egemenliğinin tartışılması gerektiğini belirten MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, 'Şuanda uluslararası anlaşmalara uymadığından dolayı, uluslararası hukuku ihlal ettiğinden dolayı, bu adaların egemenliği tartışmalıdır. Bu tartışma uluslararası boyutu ile devam edecektir. MHP de bunun takipçisidir. Yani diyoruz ki 12 ada bize ait, bizim. 12 adanın her birinde şehidimizin kanı, gazimizin fedakarlık feryadı var. Sakız adasına bakın, Çeşme'nin tam karşısında, Kos adasına bakın Bodrum'un tam karşısında, Meis adasını söylemeye gerek yok.
Kos - 17.09.2020
8. Boğaziçi Film Festivali'nin uluslararası uzun metraj yarışması jürisi açıklandı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları ve Anadolu Ajansının Global İletişim Ortaklığında düzenlenecek festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda jüri başkanlığına ise Polonyalı senarist ve yönetmen Joanna Kos-Krauze getirildi.
Kos - 07.09.2020
Son dakika haberi... Bursa Uludağ Üniversitesinin güz yarıyılında uygulayacağı eğitim modeli belli oldu
Bazı programlardaki klinik uygulama veya into¨rn egˆitimleri, pandemiden korunma, fiziki kos¸ullar ve o¨gˆrenci sayıları dikkate alınarak seyreltilmis¸ gruplar ile do¨nu¨s¸u¨mlu¨ olarak ilgili faku¨lteler tarafından planlanacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kos Haberleri | Kos Haber - Haberler - Kos haberleri, son dakika kos haber ve gelişmeleri burada. Uzmanından uyarı: Diş tedavisinde 'gümüş dolgu' en güvenilir yöntem.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.3.2021 13:08:16. #1.15#
title