Dersim Haberleri

Dersim haber, Dersim son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Dersim - Bugün
TBMM'ye yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildi
Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen milletvekilleri şunlar: HDP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, TBMM İdare Amiri ve HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Şırnak Milletvekili Nuran İmir, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık.
Dersim - 18.10.2020
Haftanın tarihine bakış
1937- Dersim bölgesinde 21 Mart gecesi başlayan ayaklanma bastırıldı.
Dersim - 11.10.2020
Tuncelili karateci Nil'in yüreği minik ama hedefleri büyük
Dersim Akademi Spor Kulübü bünyesinde görevli karate antrenörleri İlknur Çavdar Çiğdem ve Celal Cüvelek'ten eğitim alan minik sporcu, azmi, öz güveni ve disipliniyle kısa sürede dikkatleri üzerine çekti.
Dersim - 8.10.2020
Son dakika haberleri: Osman Kavala ve Henri Barkey hakkında hazırlanan iddianameden detaylar (1)
İddianamede, Açık Toplum Vakfı'na yönelik Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 16 Ekim 2018 tarihi denetim raporuyla Gezi Parkı odaklı eylemler sürecine yer verildi. İddianamede, Osman Kavala'dan ele geçirilen flash bellekte, terör örgütü PKK üyesi kadın teröristlerle röportaj yapılarak hazırlanmış video ile içeriğinde Drama İstanbul Film Atölyesi tarafından hazırlandığı belirtilen 5 dakika 58 saniyelik "Rojava'nın Işıkları – Kadın Devrimi" isimli belgeselin bulunduğu belirtildi. Kavala'nın cep telefonun incelemesinin yapıldığı aktarılan iddianamede, Osman Kavala'nın "Dersim'de köylerin yakıldığı ve halkın zorla göç ettirildiği" algısı oluşturan 1994 isimli belgesel filmini hazırlamak için yönetmen Devrim Tekinoğlu'na maddi kaynak gönderdiği kaydedildi.
Dersim - 5.10.2020
Son dakika haber:
Bitlis'te 6 Eylül'de düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen 6 teröristten birinin Terörden Arananlar Listesi'nde "turuncu" kategorideki PKK mensubu ve sözde YJA Star sorumlusu "Rohani Dersim" kod adlı Özlem Atsak olduğu belirlendi.
Dersim - 9.9.2020
Kırmızı ve Gri Kategori'den iki terörist etkisiz hale getirildi
Açıklamada, etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, Terörden Arananlar Listesi'nde "Kırmızı Kategori"de 10 milyon liraya kadar ödülle aranan, sözde Dersim eyaleti TKP/ML TİKKO terör örgütünün siyasi komiseri "Nubar" kod adlı Erol Volkan İldem, diğerinin ise 500 bin liraya kadar ödülle "Gri Kategori"de aranan, "Roza" kod adlı Fadime Çakıl olduğunun belirlendiği kaydedildi.
Dersim - 9.9.2020
flaş
İçişleri: Yıldırım-4 Munzur  Kutu Operasyonu kapsamında, İl  Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Komando ve Jandarma Özel Harekat (JÖH) birliklerince gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 2 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.  Etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin,  terörden arananlarda sözde Dersim Eyaleti TKP/ML TİKKO terör örgütünün siyasi komiseri olan terörden arananlarda 10 milyona kadar ödülle KIRMIZI kategoride yer alan Nubar kod adlı Erol Volkan İldem olduğu, diğer teröristin ise  500 bin TL'ye kadar ödülle GRİ kategoride yer alan,  Roza kod adlı Fadime Çakıl olduğu tespit edildi.
Dersim - 8.9.2020
HDP'li Dağ: "Gençlik Meclisimizin çalışmaları illegalize edilmek isteniyor"
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, "HDP Gençlik Meclisi çalışmalarının, illegalize edilmek istendiğini" iddia etti.
Dersim - 7.9.2020
Son dakika... Bitlis'te etkisiz hale getirilen teröristlerden ikisi "Terörden Arananlar Listesi"nde
Teröristlerden ikisinin "Terörden Arananlar Listesi"nde yer aldığı belirtilen açıklamada, söz konusu teröristlerin "Turuncu" kategoride bulunan ve örgütün kadın yapılanmasından sorumlu "Ronahi Dersim" kod adlı Özlem Atsak ile "Gri" listedeki "Azad Şoreş" kod adlı Rıdvan Eryılmaz olduğu kaydedildi.
Dersim - 7.9.2020
flaş
İçişleri Bakanlığı: Bitlis Sehi Ormanlarında, dün gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilen 6 teröristten birinin; terörden arananlarda TURUNCU kategoride yer alan örgütün kadın yapılanmasından sorumlu Ronahi Dersim kod adlı Özlem Atsak olduğu tespit edildi.
Dersim - 6.9.2020
Haftanın tarihine bakış
1937- Dersim isyanının elebaşı Seyit Rıza teslim oldu; yargılama sonucu 15 Kasım'da idam edildi.
Dersim - 25.7.2020
Tunceli'de etkisiz hale getirilen teröristlerden biri turuncu kategoride
Teröristin, sözde Dersim eyaleti batı cephe gücünde tim komutanı olarak faaliyet yürüten ve Terörden Arananlar Listesi'nde 1 milyon liraya kadar ödülle aranan turuncu kategorideki "Savaş Fırat" kod adlı Yahya Atmaca olduğu tespit edildi.
Dersim - 25.7.2020
flaş
İçişleri Bakanlığı: İç güvenlik operasyonları kapsamında; 24 Haziran'da Tunceli Ovacık kırsalında, İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve  jandarma komando birliklerince gerçekleştirilen operasyonda, etkisiz hale getirilen teröristlerinden birinin;  sözde Dersim eyaleti batı cephe gücünde tim komutanı olarak faaliyet yürüten ve terörden arananlarda 1 milyon TL'ye kadar ödülle TURUNCU" listede yer alan  Savaş Fırat kod adlı Yahya Atmaca olduğu tespit edildi.
Dersim - 10.7.2020
TBMM Genel Kurulu
Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü'nün, Dersim Alevi inancında kutsal sayılan dağ keçilerinin avlanması için ihale açtığını kaydeden Beştaş, "Evrensel hukuk normları çerçevesinde kesin korunması gereken türler arasında yer alan Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde de ifade edildiği üzere soykırımla eş değer olan ve Dersim inancında kutsal sayılan dağ keçilerinin avlanmasına ilişkin karardan bir an önce vazgeçilmelidir.
Dersim - 9.7.2020
Son dakika... TBMM Genel Kurulu
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, gençliğin, eğitimden spora, cinsiyet eşitsizliğinden işsizliğe kadar birçok sorunu olduğunu belirterek, "Gençliğin en büyük sorunu AKP hükümeti ve AKP hükümetinin gençlere dönük politikasızlıklarıdır.
Dersim - 5.7.2020
BBP Genel Başkanı Destici'den "Başbağlar" açıklaması
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 5 Temmuz 1993'te meydana gelen ve "Başbağlar Katliamı" olarak bilinen olaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Destici, "2 Temmuz 1993 tarihinde, Sivas'ta, Pir Sultan Abdal'ı anma etkinlikleriyle başlayıp Madımak Oteli'nin yakılmasıyla ve 33 insanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan provokatif hadiseden 3 gün sonra, Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyüne PKK'lı silahlı bir grup tarafından baskın düzenlendi. 33 sivil, masum vatandaşımız, kardeşimiz öldürüldü. 29 kişi camiden çıkarılıp kurşuna dizilerek, 1'i kadın 4 kişi ise hunharca Ermeni mezalimlerini andırır bir şekilde yakılarak şehit edildi. Köydeki evlerin büyük bölümü, köy okulu, köy camisi ve köy konağı ateşe verildi. Saldırı sırasında, köyün telefon ve elektrik hatları da kesildi. Olay, komşu köydekilerin haber vermesiyle ortaya çıktı. Başbağlar Katliamından yaralı kurtulan muhtar Ali Akarpınar, saldırıdan sonra olayı şöyle anlattı: 'Teröristler önce bölücü içerikli propaganda yaptılar ve kesinlikle kimseye zarar vermeyeceklerini söylediler. Köyümüze ilk kez teröristler geldiği için olayın nereye varacağını tahmin edemiyorduk. Zira köyün dışında topladıkları insanların tamamı silahsızdı ve onlara karşı yapabilecekleri bir şey yoktu. Bunun için de bunların bir an önce gitmelerini bekliyorduk. Köy halkını kurbanlık koyunlar gibi dizen teröristler daha sonra üzerimize kurşun yağdırmaya başladılar. Bir taraftan da bütün köyümüz alev alev yanıyordu.' Katliamdan kurtulanlar, teröristlerin, olay esnasındaki şu ifadelerini naklettiler: 'Siz Sivas'ta Kürt halkının temsilcilerini katlettiniz. Biz de sizin erkeklerinizi cezalandıracağız. 1938'de Dersim'de yaptığınız katliamların hesabını da soracağız.
Dersim - 2.7.2020
Hukuk davalarına ilişkin yargı paketi TBMM Genel Kurulunda
Gülistan Doku tartışması Kanun teklifinin maddeleri üzerindeki görüşmeler sırasında söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Elazığ'da kaybolan ve 179 gündür bulunamayan Gülistan Doku'nun akıbetini soran sıra arkadaşları hakkında soruşturmalar açıldığını ileri sürdü.
Dersim - 23.6.2020
Son dakika haberleri! Hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen 2 teröristin kimlikleri belli oldu
İçişleri Bakanlığı açıklamasında, iç güvenlik operasyonları kapsamında 20 Haziran Cumartesi günü Bitlis Tatvan kırsalında, İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve jandarma komando birliklerince gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 2 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Etkisiz hale getirilen 2 teröristin, terörden arananlarda 500 bin TL'ye kadar ödülle gri listede yer aldığı tespit edildi. Gri listede yer alan teröristlerin, sözde Garzan eyaleti sorumlularından Dersim Çektar kod adlı Recep Yaşar ve Çektar Canfeda kod adlı Abdulkahar Çoban olduğu belirlendi.
Dersim - 23.6.2020
Son dakika haberi | Bitlis'te etkisiz hale getirilen teröristlerin gri listede olduğu belirlendi
Açıklamada, "Hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen 2 teröristin, terörden arananlarda 500 bin Türk lirasına kadar ödülle gri listede yer alan sözde Garzan eyaleti sorumlularından 'Dersim Çektar' kod adlı Recep Yaşar ve 'Çektar Canfeda' kod adlı Abdulkahar Çoban olduğu belirlenmiştir.
Dersim - 23.6.2020
İçişleri Bakanlığı: "İç güvenlik operasyonları kapsamında; 20 Haziran Cumartesi günü, Bitlis Tatvan...
İçişleri Bakanlığı: "İç güvenlik operasyonları kapsamında; 20 Haziran Cumartesi günü, Bitlis Tatvan kırsalında, İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve jandarma komando birliklerince gerçekleştirilen hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen 2 teröristin, terörden arananlarda 500 bin TL'ye kadar ödülle Gri Liste'de yer aldığı tespit edilmiştir. Gri Liste'de yer alan teröristlerden birinin, sözde Garzan eyaleti sorumlularından Dersim Çektar kod adlı Recep Yaşar ve Çektar Canfeda kod adlı Abdulkahar Çoban olduğu belirlenmiştir.
Dersim - 8.6.2020
Son Dakika: Terör örgütü YPG/PKK'ya "bahar" darbesi
Kırmızı kategoride 10 milyon lira ödülle aranan terör örgütü PKK'nın sözde Dersim saha YJA-STAR sorumlusu "Zin Avesta" kod adlı Hafize Özdemir'in kış üslenmesi sırasında şubat ayında bir mağarada kanserden öldüğü tespit edildi.
Dersim - 20.5.2020
Etkisizleştirilen sivil katili terörist PKK'nın sözde "Ağrı Dağı Genel Sorumlusu" çıktı
Teröristlerden "Azat" kod adlı Nevzat Pirbudak, Piro kod adlı Özer İnce ve Birindar kod adlı Hüseyin Abberin'in İl Jandarma Komutanlığı timlerince 5 Mayıs 2020'de etkisizleştirildiği belirtilen açıklamada, Jinda kod adlı bir terörist ile Seydo Dersim kod adlı Ömer Hüseyin'in ise 12 Mayıs 2020'de etkisiz hale getirildiği aktarıldı.
Dersim - 29.4.2020
Kırmızı listede aranan kadın teröristin Tunceli kırsalında kanserden öldüğü belirlendi
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, kent genelinde güvenlik güçlerinin yaptığı istihbarat çalışmasında, terör örgütü PKK'nın sözde Dersim saha YJA-STAR sorumlusu "Zin Avesta" kod adlı Hafize Özdemir'in kış üslenmesi sırasında şubat ayında bir mağarada kanserden öldüğü tespit edildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Dersim Haberleri | Dersim Haber - Haberler - Dersim haberleri, son dakika dersim haber ve gelişmeleri burada. TBMM'ye yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 19:37:00. #1.15#
title