BÜYÜK MENDERES NEHRİ HABERLERİ

Büyük Menderes Nehri Haberleri

Büyük Menderes Nehri haber, Büyük Menderes Nehri son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Büyük Menderes Nehri - 7.10.2020
Kısık Kanyonu'ndaki çalışmalarda sona yaklaşıldı
Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, yaptığı açıklamada, sarp kayalıklar arasında Büyük Menderes Nehri'nin aktığı, Bizans ve Roma dönemlerine ait kaya mezarlarının bulunduğu Kısık Kanyonu'nu, yürüyüş ve dağcılık sporları için yeni bir rota haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti.
Büyük Menderes Nehri - 26.9.2020
Bafa Gölü'nde telef olan balıklar sahile vurdu
Göle Büyük Menderes Nehri'nden yeteri kadar su girişi sağlanamadığını iddia eden Uzunkaya, benzeri ölümlere önceki yıllarda da rastlandığını kaydetti.
Büyük Menderes Nehri - 15.8.2020
Son dakika haberleri: 847. Sudan Koyun Geçirme Yarışması "temsili" yapılacak
Denizli'nin Çal ilçesinde, UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan ve 847 yıllık geçmişi olan Sudan Koyun Geçirme Yarışması, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında "temsili" yapılacak. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, AA muhabirine, geleneksel yarışmanın bu yıl pandemi tedbirleri nedeniyle sadece temsili geçit töreni ile yapılacağını söyledi. Akcan, "Geleneklerimizi sürdürmek adına tüm sağlık ve güvenlik önlemlerimizi alarak birkaç çobanın elçi adını verdiği koyununu sudan geçirmesine izin vereceğiz. Onu da geleneğimiz bozulmasın diye yapacağız. Kesinlikle seyirci kabul etmeyeceğiz." dedi. Akcan, temsili geçişin Aşağıseyit Mahallesi Köprübaşı mevkisinde Büyük Menderes Nehri kenarında yapılacağını belirtti.
Büyük Menderes Nehri - 2.8.2020
Nilüferleriyle ünlü Işıklı Gölü doğal güzellikleriyle cezbediyor
Büyük Menderes Nehri'ni besleyen kaynakların üzerinde sulama amaçlı regülatör yapılarak oluşturulan 7 bin 300 hektarlık alana sahip Işıklı Gölü'nde pek çok su kuşu, ender bulunan balık türlerinin yanı sıra nilüfer çiçekleri bulunuyor.
Büyük Menderes Nehri - 15.12.2019
Heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltılan köyde yalnız yaşıyorlar
Sazak Dağı'nın etrafında kurulan, Sazak Mahallesi sakinlerinin 10 kilometre mesafedeki Büyük Menderes Nehri yakınlarına taşınmasından sonra boşalan "eski Sazak"ı terk etmeyen Yılmaz ailesi, hayvancılıkla geçimini sağlıyor.
Büyük Menderes Nehri - 8.11.2019
Pilot bölge Koçarlı'da, 650 ton yağmur suyu hasadı yapılması hedefleniyor
AYDIN'ın Koçarlı ilçesindeki Haydarlı Mahallesi'nde, yağmur suyu hasadı projesi hayata geçirildi. Pilot bölge seçilen mahallede proje sonunda, 650 ton yağmur suyu hasadı yapılması hedefleniyor. Projeyle bugüne kadar ise 134 ton, yani yaklaşık 7 bin damacanaya eş değer ya da dört kişilik bir ailenin yaklaşık 6 aylık su ihtiyacını karşılayacak miktarda yağmur suyu hasadı yapıldı.  WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve özel bir bankanın iş birliğiyle, kuraklıkla mücadelede yağmur suyunun verimli kullanılması amacıyla, 'Yağmur Suyu Hasadı' projesi, geçen mayıs ayında hayata geçirildi. Pilot bölge seçilen Haydarlı Mahallesi'ndeki ilkokul ve evlerin çatılarına kurulan sistemle, yağmur suları borularla bidonlara depolanmaya başladı. Depolanan sular, yine hortumlarla yağmurun yağmadığı dönemlerde damlama sulama sistemi ile bahçe sulamasında kullanılacak. Ayrıca birçok bahçeye gölet benzeri tümsek yaparak, üzeri odun talaşıyla kapatıldı. Böylelikle, sel baskını durumlarında suyun emilerek selin önüne geçilmesi de hedeflendi. Projeyle bugüne kadar ise, 134 ton, yani yaklaşık 7 bin damacanaya eş değer ya da dört kişilik bir ailenin yaklaşık 6 aylık su ihtiyacını karşılayacak miktarda yağmur suyu hasadı yapılmış oldu. Bu sistemle 1 yılda 650 ton yağmur suyu hasadı hedeflendiği belirtildi. 7'den 70'e halkın proje kapsamında bilgilendirilmeye başlandığı ifade edildi.  'SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ YİNE DOĞADA' Doğa Hayatı Koruma Vakfı Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, "İklim değişikliği kapımızda ya aşırı yağışlar ya da aşırı kuraklıklar oluyor. Bu durumun giderek artması bekleniyor. Büyük Menderes Nehri Havzası hassas bölgelerden.
Büyük Menderes Nehri - 8.11.2019
DHA YURT BÜLTENİ-23
Pilot bölge Koçarlı'da, 650 ton yağmur suyu hasadı yapılması hedefleniyor   AYDIN'ın Koçarlı ilçesindeki Haydarlı Mahallesi'nde, yağmur suyu hasadı projesi hayata geçirildi. Pilot bölge seçilen mahallede proje sonunda, 650 ton yağmur suyu hasadı yapılması hedefleniyor. Projeyle bugüne kadar ise 134 ton, yani yaklaşık 7 bin damacanaya eş değer ya da dört kişilik bir ailenin yaklaşık 6 aylık su ihtiyacını karşılayacak miktarda yağmur suyu hasadı yapıldı.  WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve özel bir bankanın iş birliğiyle, kuraklıkla mücadelede yağmur suyunun verimli kullanılması amacıyla, 'Yağmur Suyu Hasadı' projesi, geçen mayıs ayında hayata geçirildi. Pilot bölge seçilen Haydarlı Mahallesi'ndeki ilkokul ve evlerin çatılarına kurulan sistemle, yağmur suları borularla bidonlara depolanmaya başladı. Depolanan sular, yine hortumlarla yağmurun yağmadığı dönemlerde damlama sulama sistemi ile bahçe sulamasında kullanılacak. Ayrıca birçok bahçeye gölet benzeri tümsek yaparak, üzeri odun talaşıyla kapatıldı. Böylelikle, sel baskını durumlarında suyun emilerek selin önüne geçilmesi de hedeflendi. Projeyle bugüne kadar ise, 134 ton, yani yaklaşık 7 bin damacanaya eş değer ya da dört kişilik bir ailenin yaklaşık 6 aylık su ihtiyacını karşılayacak miktarda yağmur suyu hasadı yapılmış oldu. Bu sistemle 1 yılda 650 ton yağmur suyu hasadı hedeflendiği belirtildi. 7'den 70'e halkın proje kapsamında bilgilendirilmeye başlandığı ifade edildi.  'SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ YİNE DOĞADA' Doğa Hayatı Koruma Vakfı Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, "İklim değişikliği kapımızda ya aşırı yağışlar ya da aşırı kuraklıklar oluyor. Bu durumun giderek artması bekleniyor. Büyük Menderes Nehri Havzası hassas bölgelerden.
Büyük Menderes Nehri - 7.11.2019
Zorunlu boşaltılan mahalle doğaseverlerin rotasına girdi
Sarayköy ilçesine bağlı Sazak Mahallesi sakinleri, 1982 yılında heyelan tehlikesinden dolayı yaklaşık 10 kilometre mesafedeki Büyük Menderes Nehri yakınına taşındı.
Büyük Menderes Nehri - 9.10.2019
Aydın'da 40 düzensiz göçmen yakalandı
Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı ekipleri, Büyük Menderes Nehri açıklarında hareket halindeki lastik botu durdurdu.
Büyük Menderes Nehri - 11.9.2019
Denizli'de "Kamara traverten sırtı"nın koruma altına alınması
Büyük Menderes Nehri kenarındaki termal suyun oluşturduğu ve 2003 yılında doğal sit alanı ilan edilen doğal yapının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de bugün yayımlanan kararla kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi, çevredeki işletmeciler ve vatandaşları sevindirdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Büyük Menderes Nehri Haberleri | Büyük Menderes Nehri Haber - Haberler - Büyük Menderes Nehri haberleri, son dakika büyük menderes nehri haber ve gelişmeleri burada. Büyükşehir kanalı açtı, Bafa Gölü nefes oldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.11.2020 02:20:02. #1.15#
title