Avrupa Haberleri

Avrupa haber, Avrupa son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Avrupa - 6.12.2020
Beyaz et sektörü Japonya ve Çin'den sonra gözünü AB pazarına dikti
Çin'e ihracat 100 milyon dolar artacak Çin'in, bu kadar büyük üretim yapmasana rağmen dünyanın dördüncü büyük ithalatçısı olarak 2019 itibariyle 2 milyar dolarlık "kanatlı ürünleri" ithalatı olduğunu belirten Müjdat Sezer, Çin'in kendi kendine yetmediği bazı ürünleri ithal ederken katma değeri yüksek bazı ürünleri de ihraç ettiğini söyledi. Sezer sözlerine şu şekilde devam etti: "Bu da şöyle bir şeyi karşımıza getiriyor. Her ürün ithalatında olduğu gibi kanatlı ürünlerinde de oldukça büyük bir faktör. Türkiye ve Çin ithalatına gelecek olursak, bugüne kadar bildiğiniz üzere Türkiye'nin 600 milyon dolarlık kanatlı ihracatı var. Bunun ortalama 80 ile 100 milyon dolarlık kısmı dolaylı yoldan özellikle pençe ve ayak olarak Çin'e zaten gidiyordu. Şimdi ihracat açılınca direkt olarak artık Çin'e bu ihracatı yapabiliyoruz. Dolayısıyla aradaki aracılar çıkmış oluyor. Böylelikle hem ürünün oraya daha kaliteli ulaşması hem de daha uygun fiyatlarla satılması sağlanabilmiş olacak. Dolayısıyla bizim bu daha evvel gönderemediğimiz bazı ürünleri de gönderebileceğiz. Dolayısıyla ilave olarak Çin ile ihracatımızın 100 milyon dolar daha artacağını düşünüyorum" Hedef AB pazarı Tarım ve Ticaret Bakanlıklarının yapması gerekeni yaparak Japonya ve Çin pazarlarını açtığını, artık işin sektöre düştüğünü belirten Sezer, "Sektörün bu konuda iyi çalışması lazım. Özellikle katma değeri yüksek ürün gönderimi açısından Japonya iyi bir Pazar. Şuan için bu pazarın 400 milyon dolarlık kısmını Tayland'dan temin ediyorlar. Eskiden Türkiye bu konuda hem ürün yeterliliği, hem de rekabet açısından çok uygun değilken artık uygun duruma geldi. Bu 400 milyon dolarlık pazardan oldukça büyük katma değeri yüksek ürünler pazarını elde etmemiz çok kolay. Son zamanlarda diğer açılan bir pazarda Çin pazarı. Şimdi en önemli pazardan Japonya ve Çin pazarları bize açık. Geriye ne kaldı? 15 milyar dolarlık Avrupa Birliği ve 4 milyar dolarlık İngiltere pazarı.
Avrupa - 6.12.2020
Milli Arı Genleri dünya bilim camiasında kabul görecek
Avrupa Birliği tarafından 1 milyon Euro bütçe ile desteklenen dev projede, tıbbi arı ürünlerinin genetik şifresi ilk defa Tekirdağ'da çözülecek.
Avrupa - 5.12.2020
İngiltere ve Mısır arasında iş birliği anlaşması imzalandı
İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İngiltere'nin Kahire Büyükelçisi Sir Geoffrey Adams ile Mısır'ın Avrupa'dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Badr Abdelatty'in iki ülke arasındaki siyasi ve ticari bağları güçlendirmek için bir anlaşma imzaladıkları belirtildi.
Avrupa - 5.12.2020
"5 Aralık Dünya Toprak Günü"
Birçok ülke ekonomisinin tarımla güçlendiğini ve tarımın diğer sektörler için sermaye olduğunu vurgulayan Çullu, şöyle devam etti: "Türkiye tarımsal üretimde Avrupa'da birinci ve dünyada ilk 10 ülke arasında yer almasına rağmen milli ekonomiye katkısı arzulanan seviyede değildir.
Avrupa - 5.12.2020
Polonya, AB bütçesini vetoyu sürdürecek
Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Müller, Avrupa Birliği'nin (AB) toplam 1,8 trilyon avroluk bütçesi ve yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarına karşı hazırlanan kurtarma programının, hukukun üstünlüğü mekanizmasına bağlanmak istenmesi konusunda, ülkesinin, Macaristan ile...
Avrupa - 4.12.2020
AGİT'in yeni Genel Sekreteri Alman diplomat Helga Schmid oldu
Arnavutluk'un başkenti Tiran'da düzenlenen 27'inci Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi Toplantısı'nda, üye ülkelerin oy birliği ile aralarında yeni AGİT Genel Sekreteri Helga Schmid'in de bulunduğu 4 üst düzey yönetici atandı.
Avrupa - 4.12.2020
Son dakika haberi: Almanya Dışişleri Bakanı Maas: "ABD'nin uluslararası sahneye dönüşü çok şeyi değiştirecek"
Gelen son dakika haberine göre Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa ve ABD'nin yeniden stratejik olarak daha yakın çalışması gerektiğini söyledi.
Avrupa - 4.12.2020
Macaristan, AB bütçesini veto etmeye devam edecek
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin (AB) toplam 1,8 trilyon avroluk bütçesi ve yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarına karşı hazırlanan kurtarma programının, hukukun üstünlüğü mekanizmasına bağlanmak istenmesinden dolayı veto hakkını kullanmaya devam...
Avrupa - 4.12.2020
AB ülkeleri bütçe ve kurtarma programını müzakere ediyor
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Macaristan ve Polonya'nın hukukun üstünlüğü şartı nedeniyle veto ettiği 1,8 trilyon avroluk paket hakkında, "Bütçe ve kurtarma programı konusunda şu anda bir engel var ve bunun üstesinden gelmemiz gerekiyor.
Avrupa - 4.12.2020
TİM ve THY'den ihracata katkı sağlayacak iş birliği
Bu süreçte lojistik sektörünün en önemli ayaklarından birini oluşturan hava kargoda tüm dünyanın gıpta ile baktığı bir başarıya imza attıklarını belirten Aycı, "Küresel hava kargo sektöründe son yıllarda hızla arttırdığı büyümesi ve başarısı ile baş döndüren turkish cargo, 2020 yılında ise adeta şahlanarak Türkiye'nin 'Milli Bayrak Taşıyıcısına' yakışır nitelikte bir performans gösterdi. bu zorlu süreçlerde dahi dünyanın dört bir yanına aralıksız olarak ilaç, tıbbi malzeme, maske, medikal ekipman, insani yardım ve gıda taşıyan Turkish Cargo, geçtiğimiz ay 'Avrupa'nın en iyi hava kargo' markası ödülüne layık görülerek bu başarısını da taçlandırdı.
Avrupa - 3.12.2020
DTİK-AB Türkiye Dostluk Grubu'ndan Turan Manafzade özel konseri
DTİK ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu ev sahipliğinde DEİK/DTİK Başkanı Nail Olpak ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ryszard Czarnecki'nin katılımlarıyla düzenlenen dostluk konserinde, dünyaca ünlü kadın orkestra şefi, piyanist ve besteci Turan Manafzade sahne aldı.
Avrupa - 3.12.2020
İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, gündemi değerlendirdi Açıklaması
ABD ve Avrupa'dan da örnekler veren Türkkan, yıllık enflasyonun ABD'de yüzde 1,2, Almanya'da yüzde eksi 0,30, Fransa'da ise yüzde 0,20 olduğunu söyledi.
Avrupa - 3.12.2020
Türkiye- Slovenya ticari fırsatları DEİK webinarında masaya yatırıldı
İş dünyası olarak Avrupa'nın tümünde karşılaşılan transit geçiş kotaları sorununa değinen Olpak, "Bunun iş dünyasındaki karşılığı şu, herşey serbest her şey gidebilir ancak onları taşıyacak olan tırlarınız geçemez hele de iş insanlarınız hiç geçemez.
Avrupa - 3.12.2020
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, AGİT toplantısında konuştu Açıklaması
Bayramov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 27.
Avrupa - 3.12.2020
Türkiye'nin domates ihracatı 11 ayda 280 milyon dolara ulaştı
Özellikle meyve ürünlerinde talebin arttığına değinen Uçak, ihracatta ağırlıklı talebin Avrupa ülkelerinden geldiğine değindi.
Avrupa - 3.12.2020
TFF Başkanı Özdemir'den Dünya Engelliler Günü mesajı Açıklaması
Engellilere destek olmak ve onların sorunlarına çözüm için çalışmanın TFF için her zaman öncelik olduğunu belirten Özdemir, şunları kaydetti: "Engellilerimize spor imkanı sunarak onların toplumla bütünleşmeleri konusunda daima gayret gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu olarak 2006 yılında engelli futboluyla yollarımız kesişmişti. Bu tarihten itibaren dört Engelli Federasyonumuz ile birlikte engelli futbolunda önemli mesafeler kat ettik ve büyük başarılara imza attık. Özellikle sporcularımızın azim ve kararlılıkları, yılmadan verdikleri mücadeleyle bu çalışmalarımızı uluslararası şampiyonluklarla taçlandırdık. Avrupa'da söz sahibi olmamızda elbette benden önceki Futbol Federasyonu Başkanlarımız ve Yönetim Kurullarının önemli rolü ve engelli futboluna büyük destekleri oldu, onlara da buradan teşekkürlerimi iletiyorum.
Avrupa - 3.12.2020
Meclis Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu toplandı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can, Dünya Bankası ve Avrupa Birliğinin (AB) 200 milyon dolar fon desteğiyle kamu binalarının konfor oranını düşürmeden daha az enerji tüketebilir hale getirilmesi için çalışma yürütüldüğünü bildirdi.
Avrupa - 2.12.2020
Bu yıl online düzenlenen "Eurasia Airshow 2020" başladı
Bu yeni havacılık çağında güçlü konumlarını artırmaya devam edeceklerini aktaran Aycı, "İstanbul merkezimizde, Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Avrupa arasında bağlantı sağlayan 364 modern uçaktan oluşan dünyanın en büyük 10.
Avrupa - 2.12.2020
TRT World Forum 2020'de, Libya krizi ve Doğu Akdeniz tartışıldı
Bağış, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolas Meyer-Landrut, Libyalı siyasetçi Mustafa Ebu Şagur ve İngiltere'nin eski Libya Büyükelçisi Peter Millett ile "Pandemi Sonrası Dünyada Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler" başlığıyla 4'üncüsü çevrim içi gerçekleştirilen TRT World Forum 2020'de, "Doğu Akdeniz'de Enerji ve Güvenlik ve Libya Savaşı" başlıklı oturumda konuştu.
Avrupa - 2.12.2020
Son dakika! Danimarka Büyükelçisi Annan: "Türk teknoloji şirketleri iş birliği alanında mükemmel adaylar"
Etkinlikte ayrıca günümüzde sadece Avrupa'da yılda 30 bin, dünya genelinde ise 700 bin kişinin antimikrobiyal dirence bağlı enfeksiyonlar nedeniyle yaşamını yitirdiği, 2050 yılına gelindiğinde antibiyotik direncinden 10 milyon kişinin hayatını kaybedeceği ve bunun global ekonomiye maliyetinin ise 88 trilyon dolar olacağı belirtildi.
Avrupa - 2.12.2020
Gastronometro, Türk mutfağı ile uluslararası gastronomi dünyası arasında köprü kuruyor
Bunların yanı sıra Horeca sektörü profesyonellerini dünyanın önde gelen şef ve sektör çalışanlarıyla buluşturan Sirha Fuarı'na da katılan Gastronometro bu etkinlik kapsamında yapılan ve şef dünyasının Oscarları olarak nitelendirilen Bocuse d'Or Şefler Yarışması için de şeflere malzeme ve Avrupa elemeleri için hazırlık desteği veriyor.
Avrupa - 1.12.2020
Oppo, Find X Serisi'ni "Qualcomm Snapdragon 888 5G Mobil Platform" ile sunacak
Yıllar içinde Snapdragon 5G mobil platformlarla çalışan birçok ürünün tanıtımını yapan Oppo, 5G'de geliştirici rol oynamayı hedefliyor. Geçen yılın mayıs ayında Oppo Reno 5G, Snapdragon 855 ile çalışan ilk 5G akıllı telefon olarak piyasaya çıkmıştı. Aynı yılın haziran ayında, Qualcomm Technologies ve Ericsson ile iş birliği yapan Oppo Reno 5G ile "Avrupa'da En İyi 5G Şebeke Gelişimi" ödülünü kazandı.
Avrupa - 1.12.2020
TRT World Forum 2020'de, Kovid-19 döneminde çok kutupluluk ve küresel iş birliğinin geleceği tartışıldı
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, "Türiye'nin göç ve göç akımına dair oynadığı rolün ne kadar önemli olduğunu kabul ediyoruz.
Avrupa - 1.12.2020
AB, İran ile nükleer anlaşmanın sürdürülmesini istiyor
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "İran nükleer anlaşmasını, ABD'nin anlaşmadan çekilmesine rağmen hayatta tutmaya çalışıyoruz.
Avrupa - 1.12.2020
Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)
Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı'nın, Avrupa şampiyonu olduğunu hatırlatarak, Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, teknik heyet ve sporcuların ailelerine teşekkür etti.
Avrupa - 1.12.2020
TRT World 2020'de Kovid-19 döneminde yayıncılık ve medyanın rolü ele alındı
Bu yıl "Pandemi Sonrası Dünya'da Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler" başlığıyla 1-2 Aralık'ta 4'üncüsü Kovid-19 salgını nedeniyle çevrim içi düzenlenen TRT World Forum'un salgın döneminde yayıncılık ve medyanın rolünün ele alındığı ilk oturumuna, Eren'in yanı sıra Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) Genel Sekreteri Javad Mottaghi, Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU) Genel Müdürü Noel Curran, Afrika Yayın Birliği (AUB) Yönetim Kurulu Başkanı Gregoire Ndjaka ve İtalyan Radyo Televizyon (RAI) Başkanı Marcello Foa konuşmacı olarak katıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Avrupa Haberleri | Avrupa Haber - Haberler - Avrupa haberleri, son dakika avrupa haber ve gelişmeleri burada. Beyaz et sektörü Japonya ve Çin'den sonra gözünü AB pazarına dikti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 6.12.2020 05:12:48. #1.14#
title