UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI HABERLERİ

Unesco Dünya Kültür Mirası Haberleri

Unesco Dünya Kültür Mirası haber, Unesco Dünya Kültür Mirası son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Unesco Dünya Kültür Mirası - 23.10.2021
Kars-Ardahan-Iğdır Tanırım Günleri Ankara'da Başladı
Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, tarihi, binlerce yıl öncesine dayanan, birçok medeniyetin izlerini taşıyan ve asırlardan beri de birçok Türk boyuna ev sahipliği yapan serhat illerinin, ilk çağlardan günümüze kadar olan tarihi süreçte son derece önemli jeo-stratejik ve jeo-politik bir merkez olduğunun vurgulayarak: " Selçuklu sultanı, Ebu'l Feth Sultan Alparslan, 1064 yılında Ani'yi fethederek serhat illerini Türk yurdu yapmıştır. Milli mücadelemizin ilk milli teşkilatları ve ilk milli hükümetini kuran yine bu iller olmuştur. Cenubi Garbi Kafkas Hükümeti, Mondros Mütarekesi'nden sonra Doğu Anadolu'da kurulan ve Kars, Artvin, Ardahan, Batum, Gümrü, Sarıkamış, Nahcivan ve Ordubad bölgesini kapsayan bir cumhuriyettir. Cenubi Garbi Kafkas Hükümeti; anayasası, meclisi, hükümeti olan, bağımsız cumhuriyet olarak kurulan bir devlettir. Bu yönüyle serhat illerimiz şanlı tarihimizde çok önemli bir coğrafyayı temsil etmektedir. Kars, Ardahan ve Iğdır illerimiz; kefenleri bembeyaz karlar olan Sarıkamış şehitlerinin diyarı, bölgemizin manevi hamisi Ebu'l Hasan Harakani mekanıdır. Kars, Ardahan ve Iğdır illerimiz, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine giren Ani Örenyeri'yle, Anadolu'daki ilk Türk camii olan Ani'deki Ebu Menuçehr Camii'yle, Kars Kalesiyle, tabyalarıyla, Baltık mimari tarzı yapılarıyla, Sarıkamış Kayak Merkeziyle, Yalnızçam Kayak Merkezi'yle, Çıldır ve Aygır gölleriyle, Ardahan Kalesi'yle, Şeytan Kalesi'yle, Cancak Kalesi'yle, Kura Nehri'yle, Iğdır'daki kervansarayıyla, Tuzluca'daki tuz mağaraları ve Tuz Terapi Merkezi'yle, Karakoyunlu'daki koçbaşı mezarlarıyla, Aralık'taki Kolikent Kümbetleri'yle, Kültepe Höyüğü'yle, aşıklık geleneğiyle, Damal Bebekleri'yle, çok renkli folkloruyla ve daha birçok tarihi, kültürel ve doğal zenginliğiyle, çok önemli bir kültür ve turizm potansiyeline sahiptir.
Unesco Dünya Kültür Mirası - 20.10.2021
Valimiz Mustafa MASATLI: 'Amasya'nın Turizmde Hak Ettiği Seviyeye Gelmesi İçin Çok Yönlü Çalışmalarımız Devam Ediyor.'
Bu projelerin şüphesiz en önemlisi Harşena Kalesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl listesine alınması içi gerçekleştirdiğimiz çalışmalardır.
Unesco Dünya Kültür Mirası - 17.10.2021
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MAHİR ÜNAL, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ
Başkan Gürkan ziyarette AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal'a kayısı ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine giren Arslantepe Höyüğü'nün heykelini takdim etti.
Unesco Dünya Kültür Mirası - 13.10.2021
Kafkas Üniversitesi 2021-22 Akademik Yılı Açılışı Gerçekleştirildi
7 bin yıllık tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Ani Antik Kenti, 46 adet tabyası, tarihi kaleleri, Sarıkamış Kış Turizm Merkezi, çok sayıdaki kültür ve tabiat varlığıyla, tescilli mimari yapılarıyla Kars'ın, bir kültür ve tarih şehri olmasının yanında Kafkas Üniveritesi gibi bölgenin önemli üniversitelerinden birine sahip olmanın gururunu taşıdığını belirten Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz: " Kafkas üniversitemiz, kurulduğu 1992 yılından bu yana her alanda büyük gelişmeler kaydetmiş, bugün sahip olduğu 57 akademik birimi, 2 bin 16 akademik ve idari personeli ve yaklaşık 2 bini yabancı uyruklu olmak üzere 20 bine yakın kayıtlı öğrencisiyle Doğu Anadolu'nun en önemli üniversitelerinden biri haline gelmiştir.
Unesco Dünya Kültür Mirası - 11.10.2021
Diyarbakır Valisi Karaloğlu, surlarda yürütülen restorasyon çalışmalarını inceledi
Büyükşehir Belediyesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Diyarbakır Sur'larındaki restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Unesco Dünya Kültür Mirası Haberleri | Unesco Dünya Kültür Mirası Haber - Haberler - Unesco Dünya Kültür Mirası haberleri, son dakika unesco dünya kültür mirası haber ve gelişmeleri burada. Selimiye Camii'nin çevre düzenlemesinde tarihi kalıntılar bulundu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 27.10.2021 18:52:07. #1.15#

title