Güney Sudan Haberleri

Güney Sudan haber, Güney Sudan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Güney Sudan - Dün
Sudan Devrimci Cephesi liderlerinden Arman, Hartum'da hükümet üyeleriyle barış sürecini görüştü
SPLM-N liderlerinden Arman da "Ülkemize ve halkımıza barış getirmek için Hartum'a geldik. Güney Sudan ile güçlü bir ilişki kurulmalı.
Güney Sudan - Dün
Uganda'da su nedeniyle çıkan çatışmada 11 kişinin ölümü soruşturuluyor
Afrika Kıtası'nda en fazla mülteci ev sahipliği yapan Uganda, Güney Sudan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde çatışmalardan kaçan 1,4 milyon kişiyi ağırlıyor.
Güney Sudan - 15.9.2020
ABD'den Sudanlı şirkete ve Gambiya'nın eski "First Lady"sine yaptırım
ABD yönetimi, Güney Sudan yönetimiyle yolsuzluk faaliyetlerinde bulunduğunu iddia ettiği Sudanlı iş adamı Eşref El Kardinal'e ait Nabah Ltd. şirketini yaptırım listesine ekledi.
Güney Sudan - 15.9.2020
Trump yönetimi, 4 ülkeden sığınmacıları sınır dışı edebilir
ABD bu ülkeler dışında Suriye, Nepal, Yemen, Honduras, Somali, Güney Sudan dahil 10 ülke vatandaşlarına Geçici Koruma Statüsü sağlıyor.
Güney Sudan - 15.9.2020
TİKA'dan Güney Sudan'da marangozluk atölyesine destek
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudan'da bir meslek lisesindeki marangozluk atölyesine ekipman desteğinde bulundu.
Güney Sudan - 7.9.2020
Sudan'da silahlı gruplarla nihai barış anlaşması 2 Ekim'de imzalanacak
Egemenlik Konseyi'nden yapılan ve Güney Sudan Arabuluculuk Komitesi Başkanı ve Güney Sudan Devlet Başkanı Danışmanı Tut Gulwak'a dayandırılan yazılı açıklamada, "Sudan hükümeti ile Devrimci Cephesi bünyesindeki silahlı hareketler arasında nihai barış anlaşması 2 Ekim'de Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da imzalanacak.
Güney Sudan - 6.9.2020
Haftanın tarihine bakış
2018 - Güney Sudan'da yıllardır süren iç savaş, muhalifler ve hükümetin Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen 33.
Güney Sudan - 4.9.2020
Sudan'da hükümetle Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey grubu müzakereleri sürdürme kararı aldı
Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da bir araya gelen Başbakan Abdullah Hamduk ile Hılu, müzakerelerin sürdürülmesi konusunda anlaştı.
Güney Sudan - 3.9.2020
Sudan'da yüzlerce kişi ordunun yönetimi devralması talebiyle gösteri düzenledi
Petrol zengini Güney Sudan'ın ayrılması ekonomik dengeleri bozdu Güney Sudan'ın 2011'de referandumla ayrılmasının ardından petrol gelirlerinin yüzde 80'ine yakınını kaybeden Hartum hükümeti, o dönem girdiği ekonomik krizden henüz kurtulamadı.
Güney Sudan - 2.9.2020
Son dakika haber... Birleşik Krallık'tan virüs ve kıtlığa karşı 119 milyon sterlinlik yardım paketi
Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Koronavirüs pandemisi, çatışmalar, çekirge istilaları ve iklim değişikliği, bu yıl dünya genelinde 250 milyon insanı en uç açlık sınırlarına sürüklerken, Yemen'in bir kısmını, Güney Sudan'ı, Nijerya'yı ve Burkino Faso'yu da kıtlığın eşiğine getirdi.
Güney Sudan - 1.9.2020
Dışişleri Bakanlığı: "Sudan'daki gelişmeler memnuniyet verici"
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Sudan Geçiş Hükümeti ile silahlı gruplar arasında Güney Sudan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen müzakereler neticesinde Juba'da parafe edilen anlaşmayı memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.
Güney Sudan - 1.9.2020
Türkiye, Sudan'daki barış anlaşmasını memnuniyetle karşıladı
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu anlaşmaya ilişkin, "Sudan Geçiş Hükümeti ile silahlı gruplar arasında Güney Sudan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen müzakereler neticesinde dün Juba'da parafe edilen anlaşmayı memnuniyetle karşılıyoruz.
Güney Sudan - 1.9.2020
Sahra Altı Afrika'da 67 bin çocuk açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) geçen hafta, Kovid-19 salgını dolayısıyla bağış miktarının düşmesi sonrası Etiyopya, Uganda, Kenya, Güney Sudan ve Cibuti'deki mültecilere yapılan gıda ve nakit yardımlarını yüzde 10 ila yüzde 30 azaltmak zorunda kaldığını duyurmuştu.
Güney Sudan - 31.8.2020
Sudan'da 17 yıllık çatışmayı bitirecek anlaşma imzalandı
Sudan hükümeti ve büyük isyancı gruplardan oluşan ittifak, uzun zamandır beklenen barış anlaşmasını imzaladı. Anlaşmanın yaklaşık 300 bin kişinin hayatına mal olan uzun süreli silahlı çatışmaya son vermesi bekleniyor. Güney Sudan'ın başkenti Juba'daki imza töreni, anlaşma şartlarının kesinleşmesinden iki gün sonra bugün gerçekleşti.
Güney Sudan - 31.8.2020
Sudan muhaliflerle tarihi barış anlaşmasına imza attı
Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da yapılan törende, güney ve batıdaki silahlı grupları çatısı altında barındıran Sudan Devrimci Cephesi ve Sudan hükümeti arasında yıllardır süren düşmanlığa son veren barış anlaşması imza altına alındı.
Güney Sudan - 27.8.2020
Son dakika haber... Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Japonya, salgına karşı seyahat uyarısında bulunduğu ülke sayısını 159'a çıkardı. Listeye Butan, Trinidad ve Tobago, Belize, Etiyopya, Gambiya, Zambiya, Zimbabve, Tunus, Nijerya, Malavi, Güney Sudan, Ruanda ve Lesotho ilave edildi.
Güney Sudan - 27.8.2020
Doğu Afrikalı mülteciler bağışların azalmasıyla açlık riskiyle karşı karşıya kaldı
Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 salgını dolayısıyla bağış miktarının düşmesi sonrası WFP'nin Etiyopya, Uganda, Kenya, Güney Sudan ve Cibuti'deki mültecilere yapılan gıda ve nakit yardımlarını yüzde 10 ila yüzde 30 azaltmak zorunda kaldığı belirtildi.
Güney Sudan - 27.8.2020
Japonya'nın Kovid-19'a karşı seyahat uyarısında bulunduğu ülke sayısı 159'a çıktı
Listeye Asya'dan Butan, Orta ve Güney Amerika'dan Trinidad ve Tobago ile Belize, Afrika'dan Etiyopya, Gambiya, Zambiya, Zimbabve, Tunus, Nijerya, Malavi, Güney Sudan, Ruanda, Lesotho ilave edildi.
Güney Sudan - 26.8.2020
Son dakika haberi | Afrika'da 20 bin çocuk kayıp
Bu kişilerin yüzde 45'inin yaklaşık 20 bininin çocuk olduğu aktarılan açıklamada, Nijerya, Etiyopya, Güney Sudan, Somali, Libya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Kamerun vatandaşlarının kayıp listelerinin yüzde 82'sini teşkil ettiği belirtildi.
Güney Sudan - 23.8.2020
Haftanın tarihine bakış
2015- Güney Sudan Hükümeti, iç savaşı sona erdiren barış anlaşmasını imzaladı.
Güney Sudan - 22.8.2020
Güney Sudan'da kargo uçağı düştü
Güney Sudan'ın başkenti Juba'da bir kargo uçağının kalkışından hemen sonra düşmesi sonucu uçakta bulunan 8 kişiden 7'si hayatını kaybetti, biri yaralandı.
Güney Sudan - 22.8.2020
Son dakika 3. sayfa: Güney Sudan'da kargo uçağı düştü: 4 ölü
Son dakika 3. sayfa haberi: Güney Sudan'da kargo uçağının kalkıştan kısa bir süre sonra düşmesi sonucu 4 kişi hayatını kaybetti.
Güney Sudan - 22.8.2020
Güney Sudan'da kargo uçağı düştü
Güney Sudan'ın başkenti Juba'da bir kargo uçağı kalkıştan sonra düştü.
Güney Sudan - 13.8.2020
Son dakika... Güney Sudan'da sel felaketi nedeniyle acil durum ilan edildi
Son dakika gündem haberine göre Güney Sudan'da meydana gelen sel felaketi nedeniyle "acil durum" ilan edildi.
Güney Sudan - 11.8.2020
Son dakika haberleri! Güney Sudan'da asker ile siviller arasında çatışma: 118 ölü
Son dakika gelişmesine göre Güney Sudan'nın Tonj vilayetinde askerler ile siviller arasında yaşanan şiddet olaylarında en az 118 kişi hayatını kaybetti.
Güney Sudan - 7.8.2020
Etiyopya: Mısır'ın Somaliland'de üs kurma çabasını yakında takip ediyoruz
Mısır'ın daha önce de Etiyopya'nın komşusu Güney Sudan'da üs kuracağı ortaya atılmış ancak iddialar Güney Sudan tarafından yalanlanmıştı.
Güney Sudan - 4.8.2020
Etiyopya komşularına 66 milyon dolarlık elektrik ihraç etti
İlerleyen yıllarda Tanzanya, Güney Sudan ve Somali'ye de elektrik satmayı planlayan ülkenin Kenya'ya kadar uzattığı enerji hattı ise tamamlanmak ve faaliyete geçmek üzere.
Güney Sudan - 3.8.2020
Türk Kızılay, Türkiye ve 16 ülkede kurban kesimlerini tamamladı
"4 milyondan fazla ihtiyaç sahibinin sofrasını bereketlendiriyoruz" Kınık, Türkiye'de de pandemi haricinde art arda depremler ve sel olaylarının meydana geldiğini anlatarak, şöyle devam etti: "Elazığ, Van, Bingöl depremlerinden on binlerce kişi etkilendi. Kızılay olarak bu yıl vekalet alıp kestiğimiz kurbanlardan elde ettiğimiz etleri öncelikle toplumun bu kesimlerinin sofralarına taşıyoruz. Her ne kadar bu yıl için daha çok ülkemize yönelik yardım planlasak da yardımlarımıza ihtiyacı olan kardeşlerimize de kurban bereketini ulaştırdık. Türkiye dahil 17 ülkede kurban kesim ve dağıtım faaliyetimiz oldu. Yurt dışı için vekaletlerini Kızılaya veren hayırseverlerin kurbanları Balkanlar'dan Asya'ya, Orta Doğu'dan Afrika'ya kadar uzanan 16 ülkede kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bu yıl kurban faaliyetimizi Afrika'da Güney Sudan, Tanzanya, Somali, Sudan, Asya'da Afganistan, Bangladeş, Endonezya, Pakistan, Balkanlar'da Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Orta Doğu'da Filistin (Gazze/Kudüs), Irak, KKTC, Suriye ve Yemen'de gerçekleştirdik.
Güney Sudan - 2.8.2020
Türk Kızılay kurban eti dağıtımına başladı
Türk Kızılay, 'Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye' sloganı ile yürüttüğü kampanya kapsamında 2020 yılı kurban vekaletlerinin kurban eti dağıtımına 81 ilde başladı. Ankara'da kurban eti dağıtımı Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can'ın katılımıyla gerçekleşti. Dağıtım öncesinde açıklamada bulunan Can, yurt içinde yaklaşık 50 bin, yurt dışında da 100 bin hisse hedeflerinin olduğunu belirterek, arife günü itibarıyla bu hedefi doldurduklarını söyledi. Genel Sekreter Can, "Vekaletle kurbanlarını bağışlayan bağışçılarımızın kurbanlarını kestik. Bugün itibariyle tüm Türkiye genelinde kurban vekaletlerinin kesim işlemlerini tamamlamış olacağız. Bunları noter huzurunda, din görevlisi ve doktor kontrolünde gerçekleştiriyoruz. Türkiye dışında Tanzanya, Somali, Sudan, Güney Sudan, Kuzey Makedonya, Karadağ, KKTC, Pakistan, Afganistan Endonezya, Bangladeş, Bosna Hersek, Suriye, Yemen, Irak, Filistin, Gazze ve Kudüs kentlerinde toplamda 16 ülkede bu sene delegasyonlarımız aracılığıyla 100 bin hisse kesmiş olduk.
Güney Sudan - 2.8.2020
Kızılay kurban eti dağıtımına başladı
Can, Türkiye dışında Tanzanya, Somali, Sudan, Güney Sudan, Kuzey Makedonya, Karadağ, KKTC, Pakistan, Afganistan, Endonezya, Bangladeş, Bosna Hersek, Suriye, Yemen, Irak ve Filistin olmak üzere toplam 16 ülkede delegasyonluklar aracılığıyla 100 bin hisse kestiklerini ifade etti.
Güney Sudan - 31.7.2020
Türk Kızılay, yurt içinde ve 16 ülkede kurban kesimlerine başladı
Kızılay, yurt içinde 1,7 milyon kişiye "dost elini" uzatıyor Kerem Kınık, yurt içindeki yardımlara ilişkin de şunları kaydetti: "Kızılay bu yıl yapacağı kesimlerden elde edilecek et ve et ürünlerini öncelikle bu yıl deprem yaşayan Elazığ, Van ve Bingöl'deki ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Koronavirüs süreci nedeniyle işini kaybetmiş veya gelir kaybına uğramış kişiler de Kızılay'ın öncelikleri arasında olacak. 2020'de yurt içinde 1,7 milyon kişiye Kızılay'ın dost elini uzatıyoruz. Bu yıl yaşanan pandemi nedeniyle hijyen koşullarını daha da sıkı uyguluyoruz. Yurt içinde yaklaşık 50 bin hisse karşılığı hayvanın kesimine başladık." 2020 kurban kampanyası kapsamında koronavirüs salgını dolayısıyla aralarında Somali, Sudan, Güney Sudan, Pakistan, Afganistan, Endonezya, Bangladeş, Bosna Hersek, Suriye, Yemen, Irak, Filistin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bulunduğu 13 delegasyon ile Kuzey Makedonya, Karadağ ve Tanzanya'da bayram namazının ardından kurban kesimlerine başladıklarını aktaran Kınık, yurt dışı için aldıkları yaklaşık 100 bin hisseyle 2,5 milyon ihtiyaç sahibinin sofrasını bereketlendireceklerini ifade etti.
Güney Sudan - 26.7.2020
TİKA'dan Sudan'da kadın istihdamına destek
TİKA, Sudan'ın Mavi Nil, Güney Kurdufan, Darfur gibi çatışma bölgelerinden ve Güney Sudan gibi çevre ülkelerden gelen mültecilerin yaşadığı Hartum'un Cebel-i Evliya Mahallesi'nin Mandela bölgesinde 50 dar gelirli kadına geçimlerini sağlamak üzere malzeme temin etti.
Güney Sudan - 24.7.2020
Mavi Nil sorunu Türkiye-Etiyopya stratejik ortaklığını güçlendirir mi?
Nil Havzası'nda güç merkezi Mısır'dan Etiyopya'ya kayıyor Hedasi Barajı özelinde konuşulacak olursa; 2011 yılından bu yana Nil Havzası'nda güç merkezi kuzeyden güneye doğru kayıyor. Etiyopya'nın baraj inşaatı öncesi başlattığı Nil İnisiyatifi, Afrika'nın en büyük ülkesi Sudan'ın bölünmesi ve Mısır'ın darbe sonrası ABD-İsrail ekseninde ehlileştirilmesi bizi bu yönde düşündüren faktörler arasında yer alıyor. Hedasi Barajı elektrik ve kalkınma açığı olan Etiyopya'nın modern ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmış bir mega proje. Hem Etiyopya hem de Afrika kıtası için kalkınma ve gelişme çağrışımları yapmakta, bu yüzden de proje Afrika kıtasının yüzünü güldürecek bir pan-Afrikan prestij abidesine dönüşmüş durumda. Baraj projesi sayesinde Etiyopya Nil Nehri üzerinde binlerce yıldır süregelen Mısır tekelini kırdı. Elektrik açığı olan ve gelişime istekli komşu ülkeler Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Güney Sudan barajda üretilen elektriğin müşterisi haline geldiğinde bu durum Etiyopya'nın bölgesel gücünü de mutlaka artıracaktır.
Güney Sudan - 22.7.2020
Kızılay'ın 17 ülkede keseceği kurbanlar ihtiyaç sahiplerine ulaşacak
Kızılay'ın yurt dışı kurban kesim ve dağıtımları Güney Sudan, Tanzanya, Somali, Sudan, Afganistan, Bangladeş, Endonezya, Pakistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Filistin (Gazze/Kudüs), Irak, KKTC, Suriye ve Yemen'de gerçekleştirilecek.
Güney Sudan - 16.7.2020
Güney Sudan'da yardım çalışanları yine hedef oldu
Güney Sudan'ın doğusunda 2 insani yardım görevlisi ve beraberindeki 4 sivil kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.
Güney Sudan - 14.7.2020
Sudan'da yıllık enflasyon yüzde 136'nın üzerine çıktı
Petrol zengini Güney Sudan'ın ayrılması ekonomik dengeleri bozdu Güney Sudan'ın 2011'de referandumla ayrılmasının ardından petrol gelirlerinin yüzde 80'ine yakınını kaybeden Hartum hükümeti, o dönem girdiği ekonomik krizden henüz kurtulamadı.
Güney Sudan - 14.7.2020
Sudan ile Güney Sudan'da Kovid-19 vakaları ve ölümleri arttı
Doğu Afrika ülkesi Sudan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 657'ye yükseldi.
Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Güney Sudan Haberleri | Güney Sudan Haber - Haberler - Güney Sudan haberleri, son dakika güney sudan haber ve gelişmeleri burada. Sudan Devrimci Cephesi liderlerinden Arman, Hartum'da hükümet üyeleriyle barış sürecini görüştü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.9.2020 22:59:17. #1.14#
title