Tophane Haberleri

Tophane haber, Tophane son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Tophane - 21.01.2021
"Osmanlı payitahtı"ndaki tarihi mekanlar gece ve gündüz karla ayrı güzel
Tophane'deki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri ile tarihi saat kulesi İnanç turizmi merkezlerinden olan şehre hakim bir tepede Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi ile oğlu ikinci padişah Orhan Gazi'nin türbelerinin yer aldığı tarihi Tophane Parkı'ndaki Bursa Saat Kulesi ise geceye ışık katan aydınlatmasıyla, pamuklara sarılmış gökkuşağı izlenimi veriyor.
Tophane - 30.12.2020
Ödüllü tasarımcının desenleri Bursa'da dokunan ipek halılarda hayat buluyor
Muradiye Külliyesi, Ulu Cami, Yeşil Türbe, Tophane gibi tarihi mekanlardan yola çıkarak, kurguladığı desenleri 40 yıllık tecrübesiyle tasarımlarına aktaran sanatçının çizimleri, atölyelerdeki ustalar tarafından dokunan ipek halılarda hayat buluyor.
Tophane - 22.12.2020
"Osmanlı payitahtı"nda devletin idare merkezi "Bey Sarayı" gün ışığına çıkarılacak
Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Tophane, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri ile Hisar Bölgesi'ni de kapsayan "Tarih Adası Projesi"nde önemli bir yere sahip olan Bey Sarayı'nın ortaya çıkarılması için Prof.
Tophane - 18.12.2020
"Askıda Yemek Var" projesi hızla büyüyor
Çorbada Tuzun Olsun Derneği (ÇOTUN) ile Meal Box'ın öncülüğünde haziran ayında başlayan "Askıda Yemek Var" projesi ile ihtiyaç sahiplerine 44 bin 940 kap yemek dağıtıldı. 10 binden fazla öğün anlamına gelen yemekler her gün ortalama 110 evsize Tophane, Taksim, Gümüşsuyu, Fındıklı, Fatih, Eminönü, Beşiktaş'ta belirlenen noktalarda elden teslim edildi.
Tophane - 03.12.2020
Son dakika haber | Antalya'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal tesislerin faaliyetlerine ara verildi
Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi geçici süreyle ziyarete kapatıldı. Tophane Çay Bahçesi, Atatürk Sosyal Tesisleri, Düden Balık Çarşısı, Konyaaltı ve Lara'daki plaj tesislerinin de geçici süreyle hizmetleri durduruldu.
Tophane - 20.11.2020
"BASE 2020" sergisi 25 Kasım'a kadar Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde görülebilecek
Yeni mezun sanatçı adaylarını profesyonel hayata geçişlerinde destekleyen "BASE 2020" sergisi, 25 Kasım'a kadar Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde ziyarete açık olacak.
Tophane - 18.11.2020
"BASE 2020" sergisi Tophane-i Amire'de sanatseverlerle buluştu
Yeni mezun sanatçı adaylarını profesyonel hayata geçişlerinde desteklemeyi amaçlayan BASE tarafından bu yıl "Uzak Yakın" temasıyla hazırlanan sergi, Tophane-i Amire'de ziyarete açıldı.
Tophane - 15.11.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 6
Bir televizyon kanalında yayınlanan yemek programının dış çekimlerinden biri, Bursa'nın aynı zamanda simgelerinden olan Tophane Meydanı'nda yapıldı.
Tophane - 24.10.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 12
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Tophane, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri ve Hisar Bölgesi'ni de içine 'Tarih Adası' projesinin en önemli halkası olan Bey Sarayı'nın gün yüzüne çıkarılması için ilk somut adım atıldı.
Tophane - 19.10.2020
Son dakika haber | Bursa Ulu Cami göründü, sıra hanlarda
Osmanlı'nın ilk başkenti olan Bursa'da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan, 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların oluşumuyla gelişimini tamamlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'ni etrafını çevreleyen binalardan arındırarak yeniden gün yüzüne çıkaracak proje hız kesmeden devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenen projesinde, çalışmalar kapsamında Kızılay, İşkur ve Merkez Bankası binalarının yıkımı tamamlanırken, hafriyat kaldırma çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Henüz 2 ayı bile bulmayan zamanda yapılan çalışmalar, daha şimdiden kente büyük bir değer kattı. Osmanlı'nın 4'üncü sultanı Yıldırım Beyazıt tarafından Niğbolu Zaferi'nin adağı olarak yaptırılan, İslam aleminin en yüksek mertebedeki 5'inci büyük mabedi kabul edilen 600 yıllık Ulu Cami, artık Cemal Nadir Caddesi üzerinden de görünmeye başladı. Öte yandan Ulu Cami ile Tophane ve Hisar Bölgesi arasında adeta perde görevi gören binaların kalkmasıyla iki tarihi bölge arasındaki görsel bağlantı da sağlanmış oldu.
Tophane - 15.10.2020
Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk, "Modernleşme Sürecinde İstanbul"u anlattı Açıklaması
Çoruk, Osmanlı'nın Batı'ya olan ilgisinin Karlofça Antlaşması ile başladığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Bunun karşılığında bizde Lale Devri başlar. Sadabat başta olmak üzere pek çok yerde gezme, eğlenme mekanlarının açılması bizde Avrupai manada sosyal yaşama örnek gösterilebilir. Lale Devri'ndeki Batılılaşma elbette belli teknik ve sosyal alanlarda oldu. Lale Devri'nde önemli bir hususta paradigmanın değişimiyle şehircilik anlayışıdır. Avrupa'da bu dönemde şehirlerin merkezleri kutsal yerler olmaktan çıkıyor. Bizde klasik dönemde ise şehirlerin merkezi ibadet yerleridir. İstanbul'da da selatin camilerdir. Her yol camilere çıkar. Cami sadece bir ibadet yeri değil, aynı zamanda toplanma yeridir. Bazı görüşmelerin yapıldığı, etrafında pazarların kurulduğu, ticaretin yapıldığı yerlerdir." "Lale Devri'nde yeni meydan fikriyle tesis ettiğimiz alanlar çeşme çevreleri oldu" Modernleşmeye bağlı toplanma yerlerinin zamanla değiştiğini açık alanlardan çıkarak, artık AVM gibi kapalı alanların oluştuğunu aktaran Çoruk, "18. yüzyılda Lale Devri'nde artık Avrupa'dan gelen yeni meydan fikriyle tesis ettiğimiz alanlar çeşme çevreleri oldu. Başta Sultanahmet Çeşmesi, Tophane ve Üsküdar'daki çeşme olmak üzere Lale Devri'nde 3 büyük çeşme yapıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Tophane Haberleri | Tophane Haber - Haberler - Tophane haberleri, son dakika tophane haber ve gelişmeleri burada. Türkiye'nin ortak tutkusu: Simit.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.1.2021 00:16:54. #1.15#
title