Akut Haberleri

Akut haber, Akut son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Akut - 24.10.2020
Son dakika... Meme kanseri hastaları da Kovid-19 açısından öncelikli risk grubunda
Gelen son dakika haberine göre Avcılar Medicana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Kapu, meme kanseri hastalarının da tıpkı diğer kanser hastaları gibi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) açısından öncelikli risk grubunda yer aldığını belirterek, "Meme kanserinin haricinde akut veya kronik farklı hastalıkları...
Akut - 21.10.2020
2,5 yaşındaki Ömer Faruk, ikizinden alınan ilikle hayata tutundu
Acilen tedavisine başlanan Çoruk, önce cerrahi müdahale, ardından kemoterapi ve radyoterapiyle kanserden kurtuldu. Artık tüm sorunların bittiğinin düşünüldüğü sırada bu kez de kemik iliği kanseri (akut miyeloblastik lösemi) tanısı alan Çoruk için yeniden bir tedavi süreci başladı.
Akut - 21.10.2020
Trabzon'da ormanlık alanda kaybolan iki arkadaş bulundu
Jandarma, AFAD ve AKUT'tan oluşan ekipler, kayıp ikiliye yoğun yağmur, sis ve zorlu arazi şartlarında yaptıkları 9 saatlik çalışmanın ardından ormanlık alanda ulaştı.
Akut - 20.10.2020
Yaban mersini toplamaya gittiler geri dönmediler
Alınan bilgiye göre, ilçenin Göksel mahallesinde oturan ve akraba oldukları öğrenilen 14 ve 24 yaşlarında iki genç bugün öğleden sonra yaban mersini toplamak üzere evlerinden ayrılarak ormanlık alana gitti. Akşam saatlerinde gençlerin evlerine dönmemesi üzerine yakınları İlçe Jandarma Komutanlığı'na haber verdi. Jandarma ekipleri ve yakınlarının yanı sıra arama çalışmalarına AFAD ve AKUT ekipleri de destek verirken, gençlerin yanlarındaki cep telefonlarının çekmemesi ve bölgede sisin etkili olması nedeniyle arama çalışmaları güçlükle ilerliyor.
Akut - 16.10.2020
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 21 milyondan fazla kişi akut gıda güvensizliği yaşıyor
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) 2019'da 15,6 milyon olan akut gıda güvensizliği yaşayanların sayısı 2020'de 21,8 milyon oldu.
Akut - 16.10.2020
"Şehrin İyi Hali" 6 bin üniversiteli genci bekliyor
Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, Şehrin İyi Hali projesine gençlerin gönüllülükle tanışması ve bu konuda toplum genelinde farkındalık yaratmak üzere 5 yıl önce 400 genç ile başladıklarını anımsatarak, şunları kaydetti: "Her geçen gün gençlerin projeye olan ilgisinin arttığını görmek bizlere gelecek için umut veriyor. Gençlerimizin STK'larla tanışması ve içinde bulundukları toplumun sorunlarından haberdar olmaları ve çözümün bir parçası olmak için emek harcamaları bizim için çok kıymetli. Beş yılı geride bıraktık ve bu yıl da pandemi nedeniyle projeye ara vermedik. Fiziksel olarak bir araya gelemesek de en azından gönüllülüğün ne olduğunu online da anlatalım, STK'lar kendilerini anlatsınlar ve daha çok gencimizin gönüllülük nedir, nasıl yapılır gibi temel konularla ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlayalım istedik. 2020 yılı ile birlikte 14 bin gencin dahil olacağı projeye, bugün binlerce öğrenci ile devam ediyoruz. Kurum içinde Akbanklı Gönüllüler'le başladığımız bu iyilik hareketini Türkiye'nin dört bir yanından gençlerle birlikte sürdürmekten gurur duyuyoruz." 5 Kasım Perşembe gününe kadar başvuruların devam edeceği projelerde yer alacak gençler, Toplum Gönüllüleri Vakfı, TURMEPA, HAYTAP, Yedikule Hayvan Dostları, Tohum Otizm Vakfı, Hayat Sende Derneği, DEM Derneği, Çorbada Tuzun Olsun Derneği, Down Sendromu Derneği, Oyun Atlası Derneği, Bilim Kahramanları Derneği, TİDER, KAÇUV, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, AKUT Doğada Yaşam Derneği ve Gülmek İyileştirir Derneği ile birlikte sokak hayvanlarından engelli bireylere, evsizlik sorunundan devlet korumasında yaşayan çocuklara kadar birbirinden farklı pek çok konuda online etkinliklere katılabilecek.
Akut - 15.10.2020
Araştırma: Kovid-19'a karşı bazı antikorlar, virüsün daha fazla yayılmasına yol açabilir
Antikora bağlı çoğalma Araştırmacılar, tıp literatüründe "antikora bağlı çoğalma" (ADE) adı verilen bu olgunun Zika, Dang Humması, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) ve Ortadoğu Solunum Sendromuna (MERS) yol açan virüslerde de görüldüğüne dikkati çekti.
Akut - 14.10.2020
Marmaris'te kanyon yürüyüşünde kaybolan ABD'li turist aranıyor
Kanyona sevk edilen Marmaris AKUT ekipleri turistin yerini tespit edip bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.
Akut - 13.10.2020
Son dakika... Mizan İnsan Hakları Merkezi: İsrail, Gazze'de çocuk haklarını ihlale devam ediyor
Kısıtlı su imkanı Kişi başı ortalama su tüketiminin günlük 88,6 litre olduğuna işaret edilen raporda akut şekilde su sıkıntısı yaşandığı aktarıldı.
Akut - 13.10.2020
Son dakika gündem: Kanyondan yuvarlanan dağcıyı kaskı ölümden kurtardı
Kestel'in Narlıdere Kanyonu Bayraktepe mevkiinde dün tırmanış sırasında bir dağcı metrelerce yükseklikten düşerek yaralandı. Olay yerinde olan diğer dağcılardan Halit Çelik, yaşananları anlattı. Dağcılık sporunda tırmanışlar yapıldığını ifade eden Çelik, "Arkadaşlar dün kaya tırmanışı yaparken, biz de başka bölgeden tırmanıyorduk. Tırmanan arkadaşlardan biri 10-15 metreden düşmüş. Sesleri duyduk. Dört arkadaş olay yerine intikal ettik. Düştüğü alan kayanın ortalarındaydı. Tırmanış yaptığı kayanın boyu da 120-130 metre civarındaydı. Biz yukarıdan ip inişi ile yaralıya ulaştık. Tırmananlar da arkadaşlarımız. Bizim bütün teknik malzemelerimiz üzerimizdeydi. O sırada arama kurtarma ekipleri AFAD, JAK, AKUT, itfaiye, 112 sağlık ekipleri de gelmişlerdi.
Akut - 12.10.2020
Marmaris'te tatilcilerin koylarda bıraktığı çöpler gönüllülerce temizlendi
Belediyenin temizlik ekiplerine, AKUT ve Marmaris Kent Konseyi üyeleri ile çevreci gönüllüler eşlik etti.
Akut - 12.10.2020
Akciğer hastalıkları genetik ve çevresel etkenlere bağlı gelişebiliyor
Akciğer ve kalp arasında kanın taşınmasından sorumlu damarların basıncında artış meydana gelmesi halinde, pulmoner hipertansiyon olarak ifade edilen akciğer hastalığı ortaya çıkabildiğini aktaran Has, şunları kaydetti: "Pulmoner hipertansiyonda zaman içerisinde yüksek basınca maruz kalan akciğer damarlarında kalınlaşma ve daralma oluşabilir. Bu esnada kişinin kalbi akciğerlere yeterli miktarda kanın ulaştırılmasını sağlamak amacıyla daha güçlü kasılmak zorunda kalır. Müdahale edilmediği takdirde pıhtı oluşumu, ritim bozuklukları ya da kalp yetmezliği gibi durumlara neden olabilen bu hastalıkta, kan inceltici, idrar söktürücü ya da damar genişletici özellik gösteren bazı ilaçların kullanımı ile akciğer damarlarındaki basıncın normal seviyelerde tutulması sağlanabilir." Akut solunum sıkıntısı sendromunda kan dolaşımında yeterli oksijen sağlanamaz Dr.
Akut - 12.10.2020
"Romatizma her yaşta sizi bulabilir"
Romatizmanın ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Mutlu, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğunu söyledi.  Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Mutlu, artritin "romatizma" ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu belirterek, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğuna dikkat çekti.12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle yaptığı açıklamasına, artrit durumunun tanımı ile başlayan Prof. Dr. Mutlu, "Genel anlamı ile eklemlerde meydana gelen enflamasyonlu (yangılı) veya dejeneratif (kireçlenme) şikayetlerle birlikte ağrılı, zaman zaman hafif, orta, ileri derecede hareket kısıtlılığına sebep olan klinik bir tablodur." dedi.  Artritin her yaşta görülebilen bir durum olduğunu belirten Mutlu, "Toplum içinde yaygın olarak romatizma adı ile bilinmektedir. İskelet sistemimizin hareket etmesini sağlayan eklemler, eklemleri meydana getiren karşılıklı kıkırdak ve kemik yapılar, kaslar ve bu yapıları bir arada tutan bağlarda ağrı, bazen şişlik, şekil bozukluğu ve hareket kısıtlılığına sebep olan bu klinik tabloya romatizma yani tıbbi genel adı ile artrit denilmektedir. Eklem romatizmaları (romatoid artrit, osteoartrit), yumuşak doku romatizmaları (boyun, bel ağrıları, fibromiyalji) ve kemik erimesi(osteoporoz) bunlar arasında en sık görünenleridir. Özellikle; son zamanlarda dünya yaş ortalamasının artması ile ileri yaşlarda osteoartrit (eklem kireçlenmesi) daha sık görülmektedir diyebiliriz." ifadelerini kullandı.  KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR  Prof. Dr. Mahmut Mutlu, artritin tek bir hastalık olmadığının altını çizerek, "Yüzlü rakamlarla ifade edilen hastalık sayıları bu sınıfta adlandırılabilir. Artritler, cinsiyet göz önüne alındığında kadınlarda daha sık görülmekle beraber, yaş ortalaması arttıkça görülme sıklığı artmaktadır. Ancak; gut, ankilozan spondilit, genç erkeklerde görülen sistemik lupus, çocuklarda görülen akut romatizmal ateş de artrit terminolojisi altında bilinen hastalıklardandır.
Akut - 11.10.2020
Son dakika: Ölümünde sır perdesi aralanamayan İknanur?un annesi: Kızımın hayallerini çaldılar
İlçede İcilli köyüne bağlı Kıran Mahallesi'nde, evinin yakınındaki bahçede 27 Haziran'da 6 yaşındaki kardeşi ve kuzeni ile oynayan, Nazlı - Serdar Tirsi çiftinin kızları İkranur, saat 18.00 sıralarında büyükbaş hayvanların yanına gitti. Küçük kız, geri dönmeyince 2 çocuk durumu ailesine haber verdi. Çevrede arama yapan ailesi, kızlarını bulamayınca jandarma ekiplerine bildirdi. Köye gelen jandarma, AFAD ve AKUT ekipleri arama çalışması başlattı.
Akut - 9.10.2020
Muğla'da kayalıklarda mahsur kalan piknikçi kurtarıldı
Kölemen'in 112 Acil Çağrı Merkezi'nden yardım istemesi üzerine bölgeye Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve AKUT ekipleri sevk edildi.
Akut - 8.10.2020
Giresun'da su kanalına düşen büyükbaş hayvan kurtarıldı
Giresun'da, su kanalına düşen büyükbaş hayvan, AKUT ve itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu kurtarıldı.
Akut - 7.10.2020
Flaş.. Flaş...
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Azerbaycan'ın Ermenistan'la barış görüşmelerine askeri çatışmaların akut evresi bittikten sonra döneceğini açıkladı.
Akut - 2.10.2020
Novartis'ten Dünya Ürtiker Günü'ne özel dijital proje
Ürtikerin yaklaşık altı haftadan daha kısa süren akut formları dışında yıllarca süren kronik formları da bulunduğunu aktaran Serdaroğlu, akut ürtikerin çocuklarda daha sık görüldüğünü ve sıklıkla enfeksiyon, ilaç, gıda ve gıda katkı maddeleri sebebiyle geliştiğini ifade ederek, kronik ürtikerin 20-40 yaş arasında genç erişkinlerde ve özellikle kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldüğünü kaydetti.
Akut - 1.10.2020
Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat'tan Kovid-19'a ilişkin uyarı
Bu salgının tüm toplumu ilgilendiren bir problem olduğuna işaret eden Polat, şunları kaydetti: "Bu mücadelede toplum olarak üstümüze düşen görev kişisel hijyen kurallarına uymak, maske takmak ve sosyal mesafeyi korumaktır. Tüm akut solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler koronavirüs için de geçerlidir.
Akut - 1.10.2020
Son dakika haberleri! Sonbaharda güçlü bağışıklık sistemi için postbiyotikleri artırma yöntemleri
Probiyotiklerin vücudumuzun sağlıklı kalmasına ve iyi çalışmasına yardımcı olan iyi bakterilerden oluştuğunu dile getiren Göral, "Bu iyi bakteriler, kötü bakterilerle savaşmak da dahil olmak üzere, birçok yönden yardımcı olur ve kendimizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Probiyotikler, özellikle, akut ishallerde, huzursuz yani mutsuz barsak hastalığında, aşırı barsak gazı olanlarda, alerjik ekzemada, kabızlıkta, ağır antibiyotik kullanılacaksa bağırsak florasını korumak için ve sepsisde, tedavi için kullanılır.
Akut - 1.10.2020
ANALİZ -Ekonomide normalleşme adımları hızlandı
Yakın dönemdeki olumlu adımlar dikkate alınınca, akut haline gelen diğer önlemlerin de kısa vadede atılacağına dair beklentilerin artmasının yurt içi piyasaları olumluya çevirdiğini vurgulayan Sözer, "Türkiye uzun vadeli yatırımcılar için çok ciddi fırsatlar sunsa da, kısa dönemde hem yurt içi hem yurt dışı yatırımcıların algısını iyileştirecek acil önlemler paketine ihtiyacımız var.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Akut Haberleri | Akut Haber - Haberler - Akut haberleri, son dakika akut haber ve gelişmeleri burada. Kayıp yaşlı adam bir gün sonra bulundu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 20:52:16. #1.15#
title