Akut Haberleri

Akut haber, Akut son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Akut - 16.9.2020
Kum fırtınası farklı sağlık sorunlarına yol açabilir
Meteoroloji Genel Müdürlüğünce hazırlanan "2019 Yılı İklim Değerlendirmesi Raporu"nda, 935 şiddetli yağış-sel, fırtına, yıldırım, şiddetli kar ve heyelan gibi gelişmeyle "ekstrem hava olayları"nın en fazla yaşandığı yıl olduğunun belirtildiğini aktaran Bayram, şunları kaydetti: "Ülkenin 2019 yılı ortalama sıcaklığı 14,7 derece olurken, söz konusu yıl 1971'den bu yana ölçülen en sıcak 4'üncü yıl olarak değerlendirilmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bugün Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir'de 3 gün sürebilecek kum fırtınaları uyarısı ve geçen hafta sonu Ankara'da görülen kum fırtınası da değişen iklim krizinin bir sonucudur." Bayram, kum fırtınalarının meteorolojik olaylar olduğunu ve dünyanın birçok bölgesinde sıklıkla meydana geldiğini belirterek, şu bilgileri paylaştı: "Kum fırtınaları, tozun uzun mesafeli taşınmasının ana kaynağıdır, hava kirliliği ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle, kum fırtınasına maruziyetten kaçınılması sağlanmalıdır. Kum fırtınaları, kıtalar arasında dolaşan çeşitli toz ve biyolojik parçacıkları taşır. Birincil kirleticiler doğrudan atmosfere salınırken, ikincil kirleticiler atmosferdeki diğer kirleticilerle kimyasal reaksiyonlardan üretilir. Kum fırtınaları, tozla ilişkili biyolojik parçacıkların uzun mesafeli dağılımını kolaylaştırır." "Öksürük, burun akıntısı, hırıltı, akut astım atağı, baş ağrısına neden olur" Türk Toraks Derneği Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu Başkanı Dr.
Akut - 15.9.2020
Ematolojik hastalığı olanlar aldığı tedbirleri daha da arttırmalı
Çocukları yetişkinler kadar etkilemeyen virüs; 65 yaş üzerindekilerde, kronik hastalığı olanlarda hayati tehlike taşıyor. Unutulmaması gereken noktalardan biri lösemi, lenfoma, multiple myelom gibi hematalojik hastalığı olanlar. Onlar için riskin çok daha yüksek olduğunu söyleyen Liv Hospital Ulus Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Hilmi Doğu "Hematolojik hastalığı olanların hem hastalığı hem de aldığı tedaviler nedeniyle bağışıklık sistemi yeteri kadar güçlü değil. Önlemler onlar için kat be kat daha önemli" diyor. Doç. Dr. Mehmet Hilmi Doğu riskleri ve önlemleri anlatıyor… Tedaviler aksatılmamalı Tüm dünyada ve ülkemizde COVID-19 salgınının çok yoğun yaşandığı zaman dilimlerinde bu hasta gruplarının tedavi önerilerinde ve takiplerinde bazı değişikliklere gidildi. Özellikle uygun hastalarda hastane başvurusunu azaltacak, bağışıklık sistemini daha az baskılayacak tedavi yöntemleri uygulandı. Sağlık Bakanlığı'nın aldığı kararlar doğrultusunda bazı hastalarla uzaktan iletişime geçilerek ilaçlarını direkt eczaneden alabildi. Ama akut lösemiler, dirençli hastalığı olanlar, kemik iliği nakli olması gereken hastalar kemoterapi süreçlerine devam etmek zorunda.
Akut - 13.9.2020
Mersin'de kayalıkta mahsur kalan keçiyi AKUT ekibi kurtardı
Mersin'in Erdemli ilçesinde sarp kayalıkta mahsur kalan keçi yavrusu 1 gün sonra kurtarıldı.
Akut - 13.9.2020
Kayalıklarda mahsur kalan yavru keçi AKUT ekiplerince kurtarıldı
Mersin'in Erdemli ilçesinde kayalıklarda mahsur kalarak halsiz düşen yavru keçi, AKUT Mersin ekibince kurtarılarak sahibine teslim edildi.
Akut - 11.9.2020
4 gündür aranan kayıp gencin cesedi nehirde bulundu
4 gündür aranan kayıp gencin cesedi nehirde bulundu KIRIKKALE - Kırıkkale'de 4 gündür aranan 29 yaşındaki Halil Altan'ın cesedi Kızılırmak nehrinde başından vurulmuş bir şekilde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Yahşihan İstasyon Amirliğinde işçi olarak çalışan Halil Altan (29), 7 Eylül Pazartesi günü saat 23.00 sıralarında mesai arkadaşlarına 'sigara almaya gidiyorum' diyerek iş yerinden ayrıldı. İş yerine dönmeyen Altan'ın aracı arkadaşları tarafından Kızılırmak nehri kenarında terk edilmiş şekilde bulundu. Bunun üzerine bölgede geniş çaplı arama çalışması başlatıldı. 29 yaşındaki gencin bulunması için Jandarma, AFAD ve AKUT'un devam ettirdiği arama çalışmalarına Ankara'dan gelen Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Jandarma Sualtı Arama ve Kurtarma Timleri ile özel eğitimli Arama Kurtarma Köpeği 'Pati' ve Kadavra Köpeği 'Nekro' katıldı.
Akut - 11.9.2020
Tekirdağ'da deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı
Afete hazırlık yılı projesinin deprem anı/tatbikat kapsamında, TAMP Arama ve Kurtarma Çalışma Grubu Destek Çözüm Ortaklarıyla birlikte Çorlu Tatbikat Alanında bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikata, AFAD, UMKE, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye, Tekirdağ AKUT ve AKE 59 ekipleri katıldı.
Akut - 8.9.2020
Almanya'da domuz etlerinin en az yüzde 10'unda hepatit E virüsüne rastlandı
Domuz etlerinde tespit edilen virüsün gıda üretimi sırasındaki ısı nedeniyle bazen pasif olabildiği, hepatit E virüsünün akut viral hepatitin başlıca nedeni olduğu ve karaciğer yetmezliğine neden olduğu kaydedildi.
Akut - 8.9.2020
Son dakika haberleri | Burkina Faso'da yarım milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor
Güvenlik, gıda ve sağlık krizinde en ağır bedeli çocukların ödediğine dikkati çeken Mugaju, 156 bin 500'ü ciddi olmak üzere 5 yaş altı 535 bin 500 çocuğun akut yetersiz beslenmeyle karşı karşıya kaldığının altını çizdi.
Akut - 8.9.2020
Kovid-19 tedavisinde kullanılan ağrı kesicilerin akut böbrek hasarına neden olabileceği uyarısı
Türk Böbrek Vakfı (TBV), Kovid-19 tedavisinde kullanılan ağrı kesicilerin akut böbrek hasarına neden olabileceği uyarısında bulunarak, hastalıktan korunmanın önemine işaret etti.
Akut - 8.9.2020
ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birgül Yelken'den Koronavirüs uyarısı
KRİTİK HASTALARDA ÖLÜM ORANI %49 Ağır vakalarda Kovid-19 tanısı alan hastaların yüzde 13,8'ini oluşturuyor. Göğüs görüntüleme bulgularında 24-48 saat içinde yüzde 50'den fazla belirgin lezyon ilerlemesi görülüyor. Son kategori olan kritik vakalar, Kovid-19 teşhisi konulan hastaların yüzde 5-6'sını oluşturuyor. Hastalar, hızla akut solunum sıkıntısı sendromu yaşıyor ve septik şoka, düzeltilmesi zor olan metabolik asidoza, koagülopatiye, çoklu organ yetmezliğine giriyor.
Akut - 7.9.2020
Muğla'da ormanda kaybolan kadını arama çalışmaları beşinci gününde devam ediyor
Bölgeye sevk edilen jandarma ve AFAD ekiplerinin yürüttüğü arama çalışmasında henüz bir bulguya rastlanılmadı. Bunun üzerine bölgeye Muğla Jandarma Komutanlığı ve AFAD'ın yanı sıra komando taburu, AKUT ve Bodrum 911 Arama Kurtarma ekipleri de gönderildi.
Akut - 6.9.2020
Ormanlık alanda kaybolan genci arama çalışmaları 2'nci gününde de devam ediyor (2)
ARAMALAR SONLANDIRILDIOrmanlık alanda Geçgel'i bulmak için araziye giren AFAD, NAK, ANDA ve AKUT ekipleri, yaklaşık 10 kilometrekarelik alanda arama çalışmalarını gerçekleştirdi.
Akut - 6.9.2020
Muğla'da ormanda kaybolan kadın, drone ve iz takip köpekleriyle aranıyor
Bölgeye sevk edilen jandarma ve AFAD ekiplerinin yürüttüğü arama çalışmasında bir bulguya rastlanılmadı. Bunun üzerine bölgeye Muğla Jandarma Komutanlığı ve AFAD'ın yanı sıra komando taburu, AKUT ve Bodrum 911 Arama Kurtarma ekipleri de gönderildi.
Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Akut Haberleri | Akut Haber - Haberler - Akut haberleri, son dakika akut haber ve gelişmeleri burada. Giresun'da selde kaybolan 4 kişi aranıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 00:44:16. #1.15#
title