Vatikan Haberleri

Vatikan haber, Vatikan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Vatikan - Dün
Mart 2021 Dünya Gündemi
Çin'de 2019'un sonlarında ortaya çıkmasının ardından dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili gelişmelerin yanı sıra Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ile Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un Irak'a yapacağı ziyaret mart ayının önemli gündem maddelerini oluşturuyor.
Vatikan - 21.02.2021
Haftanın tarihine bakış
2013- Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, görevdeki son gününde Vatikan'da kardinallerle vedalaştı.
Vatikan - 17.02.2021
Irak Dışişleri Bakan Vekili, Papa'nın Irak ziyaretinin ülkedeki siyasi dönüşüm açısından önemli olacağını belirtti
Vatikan'dan "Papa'nın güvenliğini Irak tarafı sağlasın" talebi Nezar Hayrullah, Vatikan tarafından ziyareti sırasında Papa'nın güvenliğinin koalisyon güçleri değil Irak güçleri tarafından sağlanmasını ve Irak Hava Yolları'na ait uçakla gelmesini talep ettiklerini anlatarak, "Bu da bizim için önemli ve güven kaynağı.
Vatikan - 11.02.2021
Papa'nın Irak'a yapacağı ziyaretin hazırlıkları kapsamında Necef'e gelen Vatikan heyeti yetkililerle görüştü
Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un ziyareti öncesi bir heyetin Irak'ın Necef kentine geldiği bildirildi.
Vatikan - 04.02.2021
Son dakika haber: Almanya'da 1960-1970'te rahibelerin yetim çocukları rahip ve zengin iş insanlarına sattığı ortaya çıktı
2014'te Köln Başpiskoposu olarak atanan Rainer Maria Woelki, rahiplerin çocuk istismarı vakalarını örtbas etmek ve istismar iddialarıyla ilgili Vatikan'ı bilgilendirmemekle suçlanıyor.
Vatikan - 31.01.2021
Haftanın tarihine bakış
İpekçi suikastında tetiği çeken isim Mehmet Ali Ağca, 25 Haziran 1979'da yakalandı. Maltepe Cezaevinden firar eden Ağca, 13 Mayıs 1981'de Vatikan Meydanı'nda Papa 2.
Vatikan - 25.01.2021
Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Göktaş, TÜGVA seminerine katıldı Açıklaması
Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Batı'da İslamofobi vakalarındaki artışın Türkiye'ye bakışı da olumsuz etkilediğini belirterek, "Faturayı başkalarına kesmek, onların bizi anlamalarını beklemek çare değil. Batı'ya kendimizi nasıl doğru anlatabiliriz? Bunun üzerine kafa yormalıyız.
Vatikan - 24.01.2021
Haftanın tarihine bakış
2016- İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 17 yıl aradan sonra ilk defa Katolik dünyasının merkezi Vatikan'ı ziyaret etti.
Vatikan - 22.01.2021
Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi İkbal, ülkesinin Türkiye'ye uzak olmadığını söyledi
İkbal, ayrıca turizm açısından Endonezya'da gayrimüslimler ve Hristiyanlar olduğunu işaret ederek, "Bunlar sürekli Vatikan'a gidiyorlar.
Vatikan - 22.01.2021
Vatikan Bankasının eski başkanı, zimmete para geçirme ve kara para aklamadan suçlu bulundu
Vatikan Bankası olarak bilinen Diyanet İşleri Enstitüsünün (IOR) eski başkanı Angelo Caloia, zimmete para geçirme ve kara para aklama suçlarından mahkum edildi.
Vatikan - 21.01.2021
Covid: Roma'daki evsizlere Vatikan'da koronavirüs aşısı yapılıyor
Koronavirüs aşı kampanyasına geçen hafta başlayan Vatikan, Roma'daki evsizlere de aşı yapmaya başladı.
Vatikan - 18.01.2021
Filistin Devlet Başkanı'nın Danışmanından Yunanistan Başpiskoposu'nun Müslümanlara hakaret etmesine tepki Açıklaması
Yunan yetkililerden, Rum Ortadoks Kilisesi'nden, Vatikan'dan ve Filistin'deki tüm kiliselerden bu kötü açıklamaları kınamalarını talep eden Habbaş, bu açıklamaların Müslümanlar ve Hristiyanlar arasındaki insani ilişkilere zarar verdiğini kaydetti.
Vatikan - 11.01.2021
Katolik Kilisesi'nde kadınların ayinlerde okuyuculuk görevini üstlenebilmesi için yasal değişiklik yapıldı
Vatikan Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Papa Franciscus'un "Motu Propio" adıyla anılan yeni bir Papalık Nizamnamesi çıkararak kadınların ayinlerde daha fazla sorumluluk almasını sağlayan yasal değişikliğe gittiği belirtildi.
Vatikan - 09.01.2021
Papa Franciscus Kovid-19 aşısı yaptıracağını açıkladı Açıklaması
Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptıracağını söyledi.
Vatikan - 07.01.2021
Alman Katolik Kilisesinin çocuk istismarı iddialarıyla ilgili gazetecilerden talebi tepki çekti
2014'te Köln Başpiskoposu olarak atanan Woelki, rahiplerin çocuk istismarı vakalarını örtbas etmek ve istismar iddialarıyla ilgili Vatikan'ı bilgilendirmemekle suçlanıyor.
Vatikan - 02.01.2021
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması
Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye ilişkilerine dikkati çeken Kurtulmuş, Türkiye'nin kimsenin tehditlerine pabuç bırakacak bir ülke olmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aynen ABD ile ilişkilerimizde olduğu gibi AB ile de ilişkilerimizde inişli çıkışlı süreçler yaşadık. AB'nin siyasetçilerinin önce dönüp bir kendilerine de bakmalarını rica ederim. Çünkü Türkiye'ye karşı çifte standartlı davranan Avrupa'nın siyasetçileridir. Bizim kimsenin toprağında, altınında gözümüz yok ama haklarımızı da Kıbrıslı Türklerin haklarını da yedirmeyiz. Onlar öyle istiyor diye hakkımızdan vazgeçmeyiz. Mart'taki toplantıda da Türkiye karşıtı bir kararın çıkmayacağı kanaatindeyim. Avrupa'ya da diyoruz ki, 'Gelin sorunlarımızı müzakere ile çözelim.' Biz müzakere kapılarını sonuna kadar açık tutarız. Onlar öyle istiyor diye de haklarımızı korumaktan vazgeçmeyiz. AB ile Türkiye arasında da yeni bir dönemin başladığını düşünüyorum. Bizim kadar onların da kendilerini gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye bütün ülkelerle barış, hakkaniyet ve eşitlik temelinde bir süreci yönetecektir. Türkiye'ye karşı ayrımcılık uygulayan AB'dir. AB genişlenme yönünde bir adım atacaksa başlarını kaldırıp baktıklarında ilk görecekleri ülke Türkiye olacaktır." Kurtulmuş, 2021'de yapılması planlanan ekonomi ve hukuk alanındaki reformlara ilişkin ise şunları kaydetti: "Bütün büyük sorunlar, tıkanmış sorunların hepsinin çözümü reformlar AK Parti döneminde yapıldı. Türkiye'nin önlenemeyen yükselişini yaşıyoruz. Bütün Avrupa diyor ki, "Sakın Doğu Akdeniz'de doğal gaz aramayın." Hiç kimseyi dinlemeden kendi menfaatlerimizi koruyor, mavi vatanımıza sahip çıkıyoruz. Bütün dünya bir takım şeyler söylüyor, 'Ayasofya'yı açmayın' deniyor. Yüksek yargı kararını veriyor ve Ayasofya ibadete açılıyor. Karabağ'daki işgal, Türkiye'nin yanında durmasıyla Azerbaycan büyük bir başarı elde ediyor. Helikopter motorumuzun açılış törenini yapıyoruz. Milli savunma sanayiinde başarılar elde ediyoruz. Bunlar hiç çekinmeden attığımız adımlardır ve bunların her biri Türkiye'nin önlenemez yükselişidir. Kapalı Maraş'ın açılması da tarihi bir meseledir. 2021 bütün alanlarda daha güçlü bir şekilde kararlılıkla yürüdüğümüz bir yıl olacaktır. Bunu sağlayabilmek içinde içeride obamızı güçlü kılmalıyız. Onun için ekonomik reformlarımızla siyasi ve hukuki reformlarımızı eş zamanlı olarak yapacağız. 2021 Türkiye için adalet ve reform yılı olacaktır." "Vatikan bile bu kadar tepki göstermedi" Numan Kurtulmuş, bir gazetenin Ayasofya'nın açılışını 2020'nin felaketleri arasında göstermesine ilişkin, şöyle konuştu: "Büyük bir saçmalıktır.
Vatikan - 01.01.2021
Son dakika... Papa Francis siyatik ağrısı nedeniyle yılbaşı ayinini yönetemeyecek
Son dakika haber... Vatikan sözcüsü, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis'in siyatik ağrıları nedeniyle geleneksel yeni yıl ayinini bu sene yönetemeyeceğini duyurdu.
Vatikan - 28.12.2020
Papa, yolsuzluk skandalının ardından Vatikan Devlet Sekreterliğinin varlık yönetiminde yasal değişiklik yaptı
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, yolsuzluk skandalının ardından Vatikan Devlet Sekreterliğinin (Başbakanlık) varlıklarının devredilmesi yasasını imzaladı.
Vatikan - 27.12.2020
Haftanın tarihine bakış
1993- İsrail ile Vatikan, birbirlerini karşılıklı tanıma kararı aldı.
Vatikan - 26.12.2020
Son dakika haberi! Gölün dibinde yatan 100 yılın keşfi, havadan ve su altından böyle görüntülendi
"BİRİNCİ KONSÜL BURADA TOPLANMIŞ OLABİLİR" Bazilikanın içindeki dini yapının kime ait olduğunu tespit etmek için araştırmaların sürdüğünü vurgulayan Şahin, "15 yaşında öldürülen Aziz Neophytos adına 4. yüzyılda inşa edilen kilise, kazı yaptığımız yapı olmalı. İznik Hristiyanlar için çok önemli bir merkez. Bunun en önemli sebebi 1. ve 7'nci konsüllerin burada toplanmış olmasıdır. 1. konsilin nerede toplandığı bilinmiyor. Senato sarayından bahsediliyor ama bilindiği kadarıyla hiç bir imparator burada yaşamamış. Dolayısı ile İznik'te saray yapısının olması ihtimali çok zor. Konuyla ilgili yaptığımız çalışmalarda Vatikan Sistine Şapeli'nde 1.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Vatikan Haberleri | Vatikan Haber - Haberler - Vatikan haberleri, son dakika vatikan haber ve gelişmeleri burada. Tarihte bir ilk! Papa Francis Irak seyahatine çıkıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.3.2021 17:12:00. #1.14#
title