Silahsızlanma Haberleri

Silahsızlanma haber, Silahsızlanma son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Silahsızlanma - 2.12.2020
Çin, Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarını gevşettiği iddialarını reddetti
Alex Wong ayrıca yaptırımları kaldırmanın veya gevşetmenin, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanma konusunda daha az istekli davranmasına neden olacağını belirterek "Çinli liderler bizden temelini atmadan evin çatısını inşa etmemizi, dahası evi döşememizi istiyorlar.
Silahsızlanma - 23.11.2020
Çin: ABD'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilmesi silah kontrolünü tehlikeye atıyor
Sözcü Cao, ABD'nin "Açık Semalar Anlaşması"ndan çekilme hamlesinin, uluslararası silahların kontrolü ve silahsızlanma süreci üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu belirtti.
Silahsızlanma - 19.11.2020
SETA'nın "Uluslararası Libya Konferansı"nda Güvenlik Sektörü Reformu ele alındı
Raad, ayrıca Libya'da Güvenlik Sektörü Reformu'nun Silahsızlanma, Demobilizasyon ve Yeniden Entegrasyon (DDR) ile birlikte yapılmasının gerekliliğini ve önemini de vurguladı.
Silahsızlanma - 12.11.2020
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 292 eski isyancı orduya katıldı
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde dün silahlı gruplar ile hükümet arasında imzalanan barış anlaşmasından sonra, bugün 292 eski isyancı yemin ederek orduya katıldı. Başkent Bangui'ye 15 kilometre uzaklıkta Nzila Ulusal Öncü Birliğinde (JPN) gerçekleşen eski isyancıların yemin törenine katılan Cumhurbaşkanı Faustin Archange Touadera açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Touadera, "Şu andan itibaren, hepiniz Orta Afrika Silahlı Kuvvetlerinin (FACA) değerli evlatlarısınız. Size verilen millete hizmet etme fırsatını iyi değerlendirin." ifadelerini kullandı. Törende konuşan Silahsızlanma, Yeniden Entegrasyon ve Geri Dönüş Projesi'nden (DDRR) sorumlu Albay Achille Ismael Kongondo ise orduya katılan 292 eski isyancının karma bir yapı olan Özel Ortak Güvenlik Birimine (USMS) sevk edileceğini belirtti.
Silahsızlanma - 12.11.2020
ABD-Rusya ilişkilerinde Biden dönemi ne getirecek?
Peki, Biden döneminde ABD-Rusya ilişkilerinde ne tür değişiklikler yaşanabilir? En başta Biden'ın Rusya'yı çok iyi tanıdığını söylemek gerek. Daha 1979'da Jimmy Carter ile Sovyet lider Leonid Brejnev arasındaki görüşmelere katılmış, taraflar arasında silahsızlanma anlaşmasının imzalanması konusunda çaba sarf etmiştir.
Silahsızlanma - 10.11.2020
NATO, Çin'in nükleer imkan ve niyetlerinden endişeli
Stoltenberg, video konferans yoluyla düzenlenen 16. NATO Yıllık Kitle İmha Silahları, Silahların Kontrolü, Silahsızlanma ve Silahların Yayılmasını Önleme Konferansı'nın açılışında konuşma yaptı.
Silahsızlanma - 22.10.2020
NATO Savunma Bakanları güvenlik gündemiyle toplanıyor
NATO tarafından Savunma Bakanları toplantısına ilişkin yayınlanan resmi açıklamada ise, "Bakanlar, Rusya'nın füze yeteneklerine tepki de dahil NATO'nun güçlendirilmiş caydırıcılık ve savunma duruşunu ele alacak. Müttefikler zaten dengeli bir siyasi ve askeri önlemler paketini kabul etti" ifadelerini kullandı. Genel Sekreter Stoltenberg, NATO'nun silah kontrolüne bağlılığını sürdürdüğünü vurgulayarak, "Nükleer silahsızlanma konusunda uzun bir geçmişimiz var.
Silahsızlanma - 22.10.2020
Son dakika haberi! ABD, Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'nı imzalayan ülkelerden desteklerini geri çekmelerini istedi
ABD'nin anlaşmayı imzalayan ülkelere gönderdiği ve Associated Press ajansının ele geçirdiği mektupta, anlaşmanın, "silahsızlanmada ve doğrulamada zamanı geri aldığı, bir dönüm noktası olarak kabul edilen 50 yıllık Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nı tehdit ettiği" ifade edildi.
Silahsızlanma - 13.10.2020
MÜSİAD EXPO'da ticari diplomasi atağı
Tarihe baktığımızda en meşhur MOU'lardan birisi, Amerika ile Rusya arasında nükleer silahsızlanma olarak bildiğimiz iyi niyet anlaşmasıdır.
Silahsızlanma - 3.10.2020
Endonezya: Nükleer silahların tamamen kaldırılması, küresel barışa katkı sağlayacak
Marsudi, nükleer silahsızlanma konusunda ilerleme kaydedilmemesinin ülkeler arasında güven açığına yol açtığını vurguladı.
Silahsızlanma - 3.10.2020
Türkiye'den BM'de "nükleer silahsızlanma tüm ülkelerin etkin katılımıyla mümkün" mesajı
BİRLEŞMİŞ Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Türkiye'nin, nükleer silahların topyekün ortadan kaldırılması hedefini tamamen desteklediğini ancak bu hedefe tüm ülkelerin aktif katılımıyla ulaşılabileceğini söyledi.
Silahsızlanma - 2.10.2020
Son dakika haber... BM'den ABD ve Rusya'ya nükleer silah anlaşmasını 5 yıl uzatma çağrısı
Bozkır, 2017 yılında kabul edilen Nükleer silahların Yayılmasının Yasaklanması Antlaşması'nın ise nükleer silahsızlanma konusunda son yirmi yılda müzakere edilen, hukuken bağlayıcı, ilk çok taraflı enstrüman olduğunu ifade etti.
Silahsızlanma - 2.10.2020
Lübnan'ın İsrail'le sınırları belirleme müzakerelerine yanaşmasının sebebi ekonomik kriz mi...
Müzakerelerin normalleşme veya Hizbullah'ın silahsızlanmasıyla ilgisi var mı? Meclis Başkanı Berri liderliğindeki Şii Emel Hareketi Milletvekili Muhammed Nasrallah ise Lübnan ile İsrail arasındaki sınırların belirlenmesi müzakerelerinin 10 yıldan beri devam eden bir sürecin parçası olduğunu söyledi.
Silahsızlanma - 26.9.2020
Son dakika haber: Japonya Başbakanı Suga'dan Covid-19'a karşı dayanışma çağrısı
Nükleersiz dünya çağrısı Japonya'ya yönelik atom bombası saldırılarının 75. yılında nükleer silahsızlanma çağrısı yapan Suga, ülkesinin bu konuda hiçbir çabadan kaçınmayacağını söyledi.
Silahsızlanma - 25.9.2020
AB'nin Doğu Akdeniz konferansı önerisine olumlu karşılık geliyor
Michel, AB üyeleriyle birlikte gerginliğin giderilmesi ve diyaloğun teşvik edilmesi amacıyla yoğun diplomatik çabalar yürüttüklerini belirterek, şöyle devam etti: "Bu çerçevede Doğu Akdeniz konusunda BM ile birlikte çok taraflı bir konferans oluşturulmasını teklif ettim. Birçok aktör şimdiden olumlu cevap verdi ve bunlar modaliteleri, gündemi, takvimi görüşmeye hazır. Ele alınması gereken başlıkların bazılarının deniz yetki alanlarının sınırlandırılması, güvenlik, enerji konuları ve göç olduğuna inanıyorum." İran ile anlaşmanın devamı hayati Michel, İran ile yapılan nükleer anlaşmanın küresel silahsızlanma ve bölgesel güvenlik açısından önemine işaret ederek, anlaşmanın devamının bunun için hayati olduğunu vurguladı.
Silahsızlanma - 22.9.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'na seslendi: (2)
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de de başka bir bölgede de kimsenin hakkında, hukukunda, meşru çıkarlarında gözünün bulunmadığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Ancak, ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarının çiğnenmesine, çıkarlarının yok sayılmasına da göz yumamayız. Bölgede bugün yaşanan sıkıntıların sebebi, Yunanistan ile Kıbrıs Rum kesiminin 2003'ten beri maksimalist taleplerle attıkları tek yanlı adımlardır. Türkiye, Doğu Akdeniz'deki her türlü olumsuz gelişmenin yükünü tek başına omuzlamak durumunda bırakılan bir ülkedir. Buna karşılık, bölgedeki doğal kaynaklar söz konusu olduğunda ülkemizin yok sayılması, ne akıl ve vicdanla, ne de uluslararası hukukla izah edilebilir. Anlaşmazlıkların samimi bir diyalogla, uluslararası hukuk temelinde, hakkaniyete uygun biçimde çözümü öncelikli tercihimizdir. Ancak aksi yöndeki hiçbir dayatmaya, tacize, saldırıya asla müsamaha göstermeyeceğimizi de açıkça ifade etmek istiyorum. Doğu Akdeniz'deki kıyıdaş ülkeler arasında diyalog ve işbirliğini tesis etmeye yönelik çağrımızı burada tekrarlamak istiyorum. Bu amaçla tüm bölge ülkelerinin hak ve çıkarlarının göz önünde bulundurulduğu, içinde Kıbrıs Türklerinin de yer aldığı bölgesel bir konferans düzenlenmesini teklif ediyoruz." Bölgedeki krizin sebeplerinden birinin de 1968 yılından bu yana aralıklarla devam eden müzakerelerde Kıbrıs meselesine adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunamaması olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "Çözümün önündeki yegane engel, Rum tarafının uzlaşmaz, hak tanımaz, şımarık yaklaşımıdır. Uluslararası anlaşmaları hiçe sayan Rum tarafı, Kıbrıs Türklerini kendi yurtlarında azınlık yapmayı, hatta tümüyle adadan tasfiye etmeyi amaçlıyor. Garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türk halkını haklı davasında hiçbir zaman yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Kıbrıs meselesinde çözüm, ancak Kıbrıs Türk halkının Ada'nın ortak sahibi olduğu gerçeğinin kabul edilmesiyle mümkündür. Kıbrıs Türk halkının güvenliği ile Ada'daki tarihsel ve siyasi haklarını kalıcı biçimde teminat altına alacak her çözümü destekleyeceğiz." "Kitle imha silahlarının tamamı ortadan kaldırılmalı" Bu sene Hiroşima ve Nagasaki'ye atom bombası atılmasının 75'inci yılı olduğunu anımsatan Erdoğan, silahsızlanmanın, küresel barış ve güvenliğin sağlanması bakımından hayati önem taşıdığını vurguladı.
Silahsızlanma - 22.9.2020
Katar Emiri'nden BM Güvenlik Konseyine reform çağrısı
Kararların uygulanmasında çifte standarttan kaçınılmasının önemine işaret eden Şeyh Temim, şunları söyledi: "BM, ortak insan hakları ve haysiyet anlayışı üzerine kuruldu. Bundan dolayı da uluslararası ilişkilerde bir dönüm noktası oluşturdu. BM ilkelerini üyelerine kabul ettirme mekanizmalarını bulmakta hala aciz kalıyor. Hala dahi dünyanın çeşitli bölgelerinde hayatımızın farklı alanlarında gücün hakkı, hakkın gücünün üzerinde duruyor. Bugün, içinde bulunduğumuz yüzyılın üçüncü on yılı başına yaklaşırken bu çabalara rağmen, dünya hala uluslararası ve bölgesel gerginlik noktalarının büyütülmesi, silahsızlanma, çevre, sürdürülebilir kalkınma ve terör gibi çeşitli ve benzeri görülmemiş sorunlarla karşı karşıyadır.
Silahsızlanma - 20.9.2020
AB'ye göre ABD, İran'a yaptırımları geri getirme sürecini başlatamaz
İran ile anlaşmanın dünya silahsızlanma mimarisinin önemli kilometre taşlarından biri olduğunu ifade eden Borrell, anlaşmanın korunması ve tam uygulanması için çalışmaya devam edeceklerini, herkesin buna uygun hareket etmesi gerektiğini belirtti.
Silahsızlanma - 16.9.2020
Destici'den Doğu Akdeniz ve teröre ilişkin değerlendirmeler
Yunanistan ile müzakere edilecek bir konu olmadığını söyleyen Destici, "Müzakere karşıtı değiliz, lakin Türkiye bu konuda aynı deliklerden aynı yılanlara bu müzakere süreçleri yüzünden çok sokuldu. Önce saha, önce alan hakimiyeti konusunda somut kazanımlar elde etmemiz gerekiyor. Her şeyden önce BMGK'yi acilen toplantıya çağırmamız gerek. Fransa'nın provokasyonlarını ve GKRY'nin silahsızlanmasının kaldırılmasını kanıt olarak göstererek, Fransa'dan ve ABD'den şikayetçi olmalıyız.
Silahsızlanma - 13.9.2020
Son dakika haberleri: Milli Savunma Bakanı Akar, AA'nın sorularını yanıtladı (1)
Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Diğer bir değişle biraz önce bahsettiğimiz gibi bize 1900 metre mesafede, Yunanistan'a, anakaraya mesafesi 580 kilometre. Sayın Cumhurbaşkanı büyük bir ihtimalle 5-6 saatlik bir yolculuktan sonra buraya ulaşabilmiştir. Gördüğünüz gibi bizim burada bazıları yüzerek gidip gelebiliyorlar, turistlik gidiş gelişler var, ekonomik ilişkiler var, ticari ilişkiler var. Dolayısıyla burada halklar birbirine çok yakın bir şekilde yaşamaktadırlar. Buradaki, Meis'teki Yunan halkının da ihtiyaçlarının büyük bölümünün buradan, Kaş'tan karşılandığını biraz önceki yaptığımız görüşmeler sırasında ilgili arkadaşlarımız ifade ettiler. Yani böyle bir ada, büyüklüğü de takriben 10 kilometre kare büyüklüğünde. Hal böyleyken Akdeniz'e 1870 kilometre uzunluğunda kıyısı olan Türkiye bir tarafa bırakılmak suretiyle, bu 10 kilometrekarelik adaya 40 bin kilometrekarelik deniz yetki alanı değerlendiriliyor, düşünülüyor, iddia ediliyor, talep ediliyor. Bunun kabulü mümkün değil. Bunun akılla, mantıkla, hukukla izahı mümkün değil. Dolayısıyla bu konudaki çalışmalar bildiğiniz gibi yapılmakta, tezler konuşulmaktadır." Bu adanın da diğer 23 ada gibi silahtan arındırılması gerektiğini bildiren Hulusi Akar, "Buranın silahsızlanması lazım.
Silahsızlanma - 8.9.2020
Son dakika haberleri! Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Gakosso, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu...
Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de "çok zor" bir konu olduğunu ifade eden Gakosso, şunları kaydetti: "(Libya konusu) Kesinlikle iki aşamada ele alınması lazım. Öncelikle ulusal boyutta barışın sağlanması gerek. Taraflar arasında minimum bir mutabakat sağlanmalıdır. Milisler açısından da silahların bırakılması şartı konmalı. Silahlar bırakılırsa o zaman silahlı çatışma olmaz. Barışın sağlanabilmesi için silahsızlanma sağlanmalı.
Silahsızlanma - 31.8.2020
Macron ve AB'ye "Hizbullah'ı terör örgütü olarak kabul edin" çağrısı
Mektupta, Hizbullah'ın Lübnan'da hala askeri imkanlara sahip olmasının endişe verici olduğu, silahsızlanması gerektiği ifade edildi.
Silahsızlanma - 31.8.2020
Kazakistan'ın nükleer silahsızlanma alanındaki girişimleri
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Kazakistan'ın dünyanın dördüncü nükleer silah cephaneliğine sahip ülkeye dönüştüğü biliniyor.
Silahsızlanma - 30.8.2020
30 Ağustos Zafer Bayramı: Venizelos, Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterirken ne demişti?
"En derin saygılarımla." 1934'te Nobel Barış Ödülü Atatürk'e değil, Milletler Cemiyeti önderliğinde organize edilen Dünya Silahsızlanma Konferansı'na katkıları nedeniyle, 1929-1931 yılları arasında İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görev yapan İskoçya kökenli siyasetçi Arthur Handerson'a verildi.
Silahsızlanma - 21.8.2020
AB: ABD, İran'a yaptırımları geri getirebilecek bir ülke değil
İran ile nükleer anlaşmanın ortak komisyonunun koordinatörü de olan Borrell, şunları belirtti: "JCPOA'nın herkes tarafından korunması ve tam olarak uygulanmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmaya devam edeceğim. JCPOA, bölgesel güvenliğe katkı sağlayarak küresel silahsızlanma mimarisinin ana ayaklarından biri olmaya devam etmektedir.
Silahsızlanma - 17.8.2020
Tunus'taki sol partiden BAE'ye ağır suçlama
Bu adımın, Yüzyılın Anlaşması olarak isimlendirilen anlaşmaya göre silahsızlanma ve buna hazırlık için Filistin, Lübnan ve Suriye'deki Arap direnişini izole etme adına boş bir çaba olduğu belirtilen açıklamada, BAE'nin maskesinin düştüğü ve Arap halklarının özgürlük, onur ve birlik arzusu karşısındaki düşmanlığının ortaya çıktığı aktarıldı.
Silahsızlanma - 11.8.2020
Son dakika haberi | Çin, Doğu Asya'da askeri tatbikatlarını artırıyor
Çin Silah Kontrol ve Silahsızlanma Derneğinin kıdemli danışmanı Şü Guangyü'nun açıklamasına atıfta bulunulan haberde, "ABD daha da ileri giderse, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), Tayvan adasının doğusunda ve Guam yakınlarında gerçek mühimmatlı füze tatbikatları da dahil olmak üzere daha fazla karşı önlem alabilir.
Silahsızlanma - 23.7.2020
Putin ve Trump telefonda görüştü
Görüşmede iki liderin, İran'ın nükleer programı etrafında yaşanan gelişmeleri de ele aldıkları bilgisine yer verilen açıklamada, "İki lider de bölgesel istikrar ve küresel nükleer silahsızlanmaya yönelik ortak çabaların önemine işaret ettiler.
Silahsızlanma - 22.7.2020
Kuzey Kore'de son on yılda 210 bin hektar ormanlık alan yok oldu
Güney Kore ve Kuzey Kore arasında, 2018'te ormansızlaşma ile mücadele için ortak çabalar da dahil olmak üzere ormancılık iş birliği konusunda anlaşma sağlanmış olsa da iki ülke arasındaki ilişkilerin nükleer silahsızlanma görüşmelerinde çıkmaza girmesiyle bu konuda çok az ilerleme kaydedildi.
Silahsızlanma - 11.7.2020
Japonya'dan Kuzey Kore konusunda ABD ile iş birliği vurgusu
Motegi, Güney Kore ziyareti sonrası Tokyo'ya gelen ABD'nin nükleer silahsızlanma görüşmelerinin yürütülmesinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun'u kabul etti.
Silahsızlanma - 9.7.2020
ABD'den, Kuzey Kore ile müzakerelerin sürdürülmesi vurgusu
Biegun'dan "Kuzey Kore'yle müzakereye hazırız" mesajı ABD'nin nükleer silahsızlanma görüşmelerinin yürütülmesinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun, dün Güney Koreli mevkidaşı Lee Do-hoon ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Başkan Kim'in bu konularda benimle muhatap olacak yetkili birini ataması halinde biz müzakereye hazırız.
Silahsızlanma - 8.7.2020
ABD'nin nükleer müzakerecisinden "Kuzey Kore'yle müzakereye hazırız" mesajı
ABD'nin nükleer silahsızlanma görüşmelerinin yürütülmesinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun, ülkesinin Kuzey Kore ile müzakerelere yeniden başlamaya hazır olduğunu belirtti.
Silahsızlanma - 4.7.2020
Lübnan'da Şii Hizbullah örgütünün "silahsızlanması" için gösteri düzenlendi
Beyrut'ta Şii Hizbullah örgütünün silahsızlanması ve bu konudaki uluslararası kararların uygulanması için gösteri düzenlendi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Silahsızlanma Haberleri | Silahsızlanma Haber - Haberler - Silahsızlanma haberleri, son dakika silahsızlanma haber ve gelişmeleri burada. Çin, Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarını gevşettiği iddialarını reddetti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.12.2020 19:27:49. #1.15#
title