Hızlı Tren Haberleri

Hızlı Tren haber, Hızlı Tren son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hızlı Tren - 02.03.2021
Ankara'da mesai saatleri yeniden belirlendi
İl Müftülüğü, Karayolları 4'üncü Bölge Müdürlüğü, TCDD 2'nci Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma 2'nci Bölge Müdürlüğü, PTT Başmüdürlüğü, Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İller Bankası Bölge Müdürlüğü, Defterdarlık, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, MTA Orta Anadolu 3'üncü Bölge Müdürlüğü, DSİ 5'inci Bölge Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü saat 08.
Hızlı Tren - 28.02.2021
Kara yollarında durum
Edirne-İstanbul yolunun 46-47. kilometrelerindeki hızlı tren çalışmaları nedeniyle Edirne istikameti trafiğe kapatılırken, ulaşım İstanbul istikametinden iki yönlü sağlanıyor.
Hızlı Tren - 27.02.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılcahamam–Çerkeş Tüneli Açılış Töreni'nde konuştu: (2)
Erdoğan, Ankara Niğde Otoyolu'nun tamamını hizmete sunarak Edirne'den Şanlıurfa'ya kesintisiz otoyol ulaşımının sağlandığını, Ankara İzmir Otoyolu'nun ve Ankara İzmir Hızlı Tren Hattı'nın inşaatlarının da etap etap sürdüğünü kaydetti.
Hızlı Tren - 26.02.2021
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Filyos Limanı'nda incelemelerde bulundu: (2)
"Türkiye'yi Avrupa'nın 6, dünyanın 8. Yüksek Hızlı Tren işletmecisi yaptık" Türkiye'yi Avrupa'nın 6, dünyanın 8.
Hızlı Tren - 25.02.2021
Kara yollarında durum
Karayolları Genel Müdürlüğünün yol durumu bültenine göre, Edirne-İstanbul yolunun 46-47. kilometrelerinde hızlı tren çalışmaları nedeniyle Edirne istikameti trafiğe kapatılarak, ulaşım İstanbul istikametinden iki yönlü sağlanıyor.
Hızlı Tren - 24.02.2021
TBMM Genel Kurulu
Öte yandan Genel Kurulda, HDP'nin "Kovid-19 salgınında küçük esnafın durumu"na ilişkin araştırma önergesiyle CHP'nin "hızlı tren hatlarının yapımı" konusunda verdiği araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerileri de ayrı ayrı ele alınarak kabul edilmedi.
Hızlı Tren - 24.02.2021
TBMM Genel Kurulu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Trabzon'a hızlı tren müjdesi verdiğini de anımsatan Türkkan, projenin güzergahında Giresun'un bulunmamasını eleştirdi.
Hızlı Tren - 22.02.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Diyarbakır annelerinin semtine hiç uğradın mı (4)
İZMİR'E SON 18 YILDA 80 MİLYAR TL'LİK YATIRIM Son 18 yılda 80 milyar TL ile en çok yatırım yapılan illerden birinin İzmir olduğunu belirten Erdoğan, "Bu yatırımla eğitimde 10 bin 360 adet yeni derslik yaparken, İzmir'e 3'ü devlet olmak üzere 4 yeni üniversite kazandırdık. İzmir'in dört bir yanında çeşitli amaçlarla 69 spor tesisi inşa ettik. Canlı bağlantı ile açılışını yaptığımız 20 bin seyirci kapasiteli Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu da bunlar arasındadır. İzmirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 7 milyar TL'yi aşan yardım yaptık. Sağlıkta toplam 120 sağlık tesisi inşa ettik. Yatak kapasitesi 2 bin 60 olan Bayraklı Şehir Hastanemizle birlikte 8 hastanemizin yapımları şu anda devam ediyor. Ulaştırmada 545 kilometre bölünmüş yol yaparak İzmir'in bölünmüş yol uzunluğunu 948 kilometreye çıkardık. İstanbul- İzmir Otoyolu, Menemen- Aliağa- Çandarlı Otoyolu, Manisa yolundaki Sabuncubeli tüneli, Konak tüneli, İzmir Çevreyolu bunlar arasındadır. Demiryollarında Aliağa Selçuk arasında hizmet veren İZBAN'ı şehrimize kazandırdık. İzmir- Ankara yüksek hızlı tren hattının yapımı devam ediyor.
Hızlı Tren - 22.02.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de Deprem Konutları Temel Atma ve Göztepe Stadı Açılış Töreni'nde konuştu: (2)
Erdoğan, İzmirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara 7 milyar lirayı aşan yardım yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Sağlıkta 36'sı hastaneden oluşan 120 sağlık tesisi inşa ettik. Yatak kapasitesi 2 bin 60 olan Bayraklı Şehir Hastanemizle birlikte 8 hastanemizin yapımları şu anda devam ediyor. Ulaştırmada 545 kilometre yeni bölünmüş yol yaparak, İzmir'in bölünmüş yol uzunluğunu toplam 948 kilometreye çıkardık. İstanbul-İzmir Otoyolu, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu, Manisa yolundaki Sabuncubeli Tüneli ve bağlantı yolları, Konak Tüneli ve İzmir Çevreyolu bunlar arasındadır. Demiryollarında Aliağa-Selçuk arasında hizmet veren İzban'ı şehrimize kazandırdık. İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın yapımı devam ediyor.
Hızlı Tren - 22.02.2021
CHP'li Ahmet Kaya, Bakan Karaismailoğlu'na "demir yolu sözü"nü hatırlatmak için tren maketi gönderecek
Kaya, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Erzincan-Trabzon hızlı tren projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Hızlı Tren - 21.02.2021
Kara yollarında durum
Edirne-İstanbul yolunun 46-47'nci kilometrelerinde hızlı tren çalışmaları nedeniyle Edirne İstikameti trafiğe kapatılarak ulaşım İstanbul İstikametinden iki yönlü veriliyor.
Hızlı Tren - 18.02.2021
Gül ve Şahin'den Nurdağı'na ziyaret
Vali Gül ve Şahin, ziyarette Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projesinin devam ettiği Nurdağı-Bahçe tünelinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
Hızlı Tren - 17.02.2021
AK Parti Yozgat İl Başkanı Başer'de AA'ya ziyaret
AK Parti'nin Yozgat'a üniversite, şehir hastanesi, hızlı tren, havaalanı gibi çok önemli yatırmalar yaptığını ve yapmaya da devam ettiğini aktaran Başer, "Diyanet Eğitim Merkezi, Adalet Eğitim Merkezi, Adli Tıp, Türkiye'de az sayıda ilde olan yatırımlardır.
Hızlı Tren - 16.02.2021
Fukuşima'daki 7,3'lük depremde 160 kişi yaralandı
Fukuşima ile Miyagi'de elektrik direkleri ile hızlı tren geçişlerini sağlayan köprülerin depremde hasar görmesi nedeniyle Tohoku Şinkansen tren hattındaki bazı seferleri durdu.
Hızlı Tren - 13.02.2021
Japonya'nın Fukuşima eyaletinde 7,3 büyüklüğünde deprem
Kato, deprem sonrası elektrik kesintisi sebebiyle Tokaido, Tohoku, Hokuriku, Joetsu'da hızlı tren faaliyetlerinin durduğu bilgisini verdi.
Hızlı Tren - 12.02.2021
Son dakika: Çin "Öküz Yılı"na salgının gölgesinde girdi
Hükümet yetkilileri, uçak, hızlı tren ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarının yoğun kullanıldığı tatilde, salgın riskinin artması endişesiyle halka "seyahate çıkmamaları" yönündeki çağrılarını yineliyor.
Hızlı Tren - 11.02.2021
Kara yollarında durum
Edirne-İstanbul yolunun 46-47. kilometrelerinde hızlı tren çalışmaları nedeniyle Edirne istikameti trafiğe kapatılarak, ulaşıma İstanbul istikametinden iki yönlü izin veriliyor.
Hızlı Tren - 10.02.2021
Beypazarı Ticaret Odası Başkanı Göçmen: "Hızlı Tren Projesi tarihi İpekyolu'nun hakkıdır"
Beypazarı Ticaret Odası Başkanı Ahmet Göçmen, Ankara İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin Beypazarı ilçesinden geçmesi gerektiğini bildirdi.
Hızlı Tren - 10.02.2021
Son dakika... Pasifik ülkeleri, Çin Yeni Yılı'na Kovid-19 salgınının artması endişesiyle giriyor
Hükümet yetkilileri, uçak, hızlı tren ve otobüs gibi toplu ulaşım vasıtalarının yoğun kullanıldığı tatilde, salgın riskinin artması endişesiyle halka seyahate çıkmamaları yönündeki çağrılarını yineliyor.
Hızlı Tren - 08.02.2021
Kara yollarında durum
Edirne-İstanbul yolunun 46-47. kilometrelerinde hızlı tren çalışmaları nedeniyle Edirne istikameti trafiğe kapatılarak, ulaşım İstanbul istikametinden iki yönlü devam ediyor.
Hızlı Tren - 05.02.2021
Bakan Karaismailoğlu:  Asırların hayali için geri sayımdayız
Bakan Karaismailoğlu:  Asırların hayali için geri sayımdayız ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında incelemelerde bulundu. Çalışmaların son durumuyla ilgili brifing alan Bakan Karaismailoğlu, "1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Boğazı üzerinde adeta dünyaya karşı dimdik dururken, şanlı tarihimizden pek çok simgeyi de üzerinde birer nişan gibi gururla taşıyacak. Köprümüzün 318 metrelik çelik kuleleri Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı 18 Mart 1915'i işaret ederken, iki çelik kule arasındaki 2023 metrelik orta açıklık Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünü sembolize edecektir" dedi.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, beraberinde Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, proje ortaklarını temsilen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ile birlikte Çanakkale'nin Lapseki ilçesindeki 1915 Çanakkale Köprüsü şantiyesine gelerek,  yetkililerden brifing aldı. Ardından da gazetecilere açıklamalarda bulundu.  Bakan Karaismailoğlu, yurdun her köşesini dünya ölçeğinde eserlerle donatmak için canla başla çalıştıklarını söyledi. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, artık, dünya ile ulaşımın her modunda bağlanan ve bölgesinde bir lojistik süper güç haline gelen Türkiye'ye kazandırdıkları en büyük projelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, eşsiz mimarisi ile bir gerdanlık gibi boğazın üzerinde uzanan köprünün, bugüne dek yapılan dünya ulaştırma ve altyapı projeleri içinde çok önemli üstünlüklere sahip olduğunu belirtti. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacağının altını çizen Karaismailoğlu, "Diğer yandan dünyada ikiz tabliye olarak tasarlanan nadir asma köprülerden biri olma özelliğine sahip. Tamamlandığında, dünyada 2 bin metre orta açıklığın üzerinde dizayn ve inşa edilen ilk köprü olarak tarihe geçecek. Çanakkale Boğazı üzerinde adeta dünyaya karşı dimdik dururken, şanlı tarihimizden pek çok simgeyi de üzerinde birer nişan gibi gururla taşıyacak. Köprümüzün 318 metrelik çelik kuleleri Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı 18 Mart 1915'i işaret ederken, iki çelik kule arasındaki 2023 metrelik orta açıklık Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünü sembolize edecektir. 318 metrelik kule yüksekliği ve 16 metrelik mimari amaçlı top mermisi figürüyle birlikte düşünüldüğünde, deniz seviyesinden 334 metre yüksekliğe erişecek ve dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olacaktır" dedi.  1915 Çanakkale Köprüsü'nün mühendislik altyapısının da şanına yakışır şekilde hayata geçirildiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, "Köprüde 162 bin kilometre uzunluğunda, yani dünyanın etrafında dört defa dönecek kadar çelik tel kullanılmaktadır. Bölgedeki yüksek rüzgar hızları dikkate alınarak tasarlanan köprümüz; gerek işletme döneminde gerekse de inşaat sırasında oluşacak en elverişsiz rüzgar etkilerine karşı test edilmiş ve bu testlerden başarıyla çıkmıştır. Gerçekleşebilecek büyük depremlere karşı köprümüzün kule temelleri çelik kazıklarla güçlendirilmiş ve zemin üzerinde konumlandırılmış batırma keson tipi temel seçilmiştir. Avrupa ve Asya Ankraj bloklarında imalatlar yüzde 99 oranında gerçekleşti. Askı halatı ve tabliye imalatları ilgili fabrikalarda devam etmekte. Ana kablo imalatları bitti, 304 adet tel demetinden oluşan ana kablonun 236 adedi, şantiye depo sahasına intikal ettirildi. Fabrikada tabliye imalatları kapsamında,  panel imalatları tamamlanarak, blok İmalatlarında ise yüzde 63 fiziki gerçekleşme sağlandı. 1915 Çanakkale Köprüsü Kedi Yolu servis platformu montaj çalışmaları kapsamında, Kedi yolu döşeme ve yan korkuluklarının montaj çalışmaları da sonlandı. İtme-sürme yöntemi ile yapım çalışmaları devam eden 680 metre uzunluğundaki Asya yaklaşım viyadüğünün yüzde 96'sı fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Otoyol çalışmaları kapsamında proje başlangıcı olan Malkara Kavşağı ile Umurbey (Çanakkale Kavşağı) arasındaki 83,4 kilometrelik kesimde toprak işleri, Sanat Yapıları ve Üst Yapı çalışmaları devam ediyor. Bildiğiniz üzere 16 Mayıs 2020 Cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrif ettikleri bir tören ile 318 metre yüksekliğindeki köprülerimizin son bloğunu yerleştirmiştik. Geçtiğimiz ocak ayı içerisinde de köprümüzün ana halatlarının çekilmesi sırasında çalışma platformu olarak kullanılacak olan 4 bin 330 metre uzunluğundaki kedi yolunu tamamladık. Kedi yolu diye tabir edilen ana halatların çekilmesinde faydalanılacak bu çalışma platformu, köprü yapımlarındaki en önemli eşik noktalarından biridir. Bugüne kadar görevli şirket tarafından 1,985 milyar euroluk iş yapılmış, kamulaştırma çalışmalarına ise 533 milyon TL harcama yapılarak hayata geçirilen bu dev eser inşallah çok yakında halkımızın hizmetinde olacak. Asırların hayali için geri sayımdayız, diyebiliriz. Artık ana kablo montajına başlıyoruz. Köprümüzün, 18 Mart 2022'de hizmete girmesi için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz" diye konuştu.  "Yapılan her yeni köprü, her tünel, her yol, akarsular gibi, geçtikleri yerlerin istihdamına, üretimine, ticaret, kültür ve sanatına can katmaktadır" diyen Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi: "2019 yılında tamamını hizmete sunduğumuz İstanbul-İzmir Otoyolu, Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu ile İzmir-Aydın ve İzmir-Çeşme Otoyolları birleşerek, Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturan Marmara ve Ege bölgelerini çağdaş bir otoyol ağı ile birbirine bağladı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de dahil olduğu toplam 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamı trafiğe açıldı. 1915 Çanakkale Köprüsü ve 101 kilometre uzunluğundaki Malkara-Çanakkale Otoyolu'nun da hizmete girmesiyle Marmara Otoyol Entegrasyonu tam anlamıyla sağlanmış olacaktır. Bir başka değişle, bugün dünyanın en önemli ticari koridorlarının kesiştiği bir nokta haline gelen Marmara bölgemizi çevreleyen Marmara Ringi tamamlanacaktır. Çanakkale Boğazı'ndan devam etmekte olan feribot geçişi, özellikle yaz aylarında hem yolculara hem de Çanakkalelilere dayanılmaz bir çile çektiriyordu. Köprümüz tüm bu zorlukları ortadan kaldıracak, Çanakkale'de ve bölgesinde yaşamı adeta kökten değiştirecektir. 1915 Çanakkale Köprüsü, feribotla 30 dakikada geçilen ancak bekleme süresiyle çoğu zaman saatler süren Çanakkale Boğazı'ndan geçiş süresini altı dakikaya kadar indirecek. Proje tamamlandığında yıllık zaman tasarruf tutarı 465 milyon liraya, akaryakıt tasarruf tutarı ise 102 milyon liraya ulaşacak. Kısaca her yıl toplam 567 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Bildiğiniz gibi 18 yıllık ulaştırma ve altyapı hamlemiz içerisinde hayata geçirdiğimiz büyük, küçük tüm projeler aslında bir stratejik yaklaşımın ve yarını bugünden tasarlayan bir devlet aklının ürünüdür. Bu nedenle 1915 Çanakkale Köprüsü'nün altında da ülkemizi müreffeh yarınlara taşıyacak, memleketin pek çok noktasına bereket getirecek bir akıl yatmaktadır. Yani giriştiğimiz her proje, olası ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla değerlendirilmekte, gelecek kazanımları hesaplanarak yola çıkılmaktadır. Eğer projenin orta ve uzun vadeli kazanımları ülkemize, çocuklarımıza, çiftçimize, sanayicimize, turizmcimize kısacası milletimize yeni imkanlar sunmamıza ön ayak olacaksa o proje uygun bir finansman modeli ile mutlaka hayata geçirilmektedir. 1915 Çanakkale Köprüsü de Türkiye'nin tarımının, sanayisinin ve turizminin en bereketli olduğu bölgeleri dünya ile bağlayarak bizi bütünsel kalkınma hedeflerimize götürecekyeni ticari koridorlar oluşturacaktır. Köprümüz, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyol Projesi, özellikle Ege, İç Anadolu'nun batısı, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz ile Trakya-Avrupa arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında İstanbul'a önemli bir alternatif olacaktır. Ege'nin, Akdeniz'in, İç Anadolu'nun ihracat ürünleri birkaç saat içerisinde kesintisiz bir ulaşımla Avrupalı alıcılarına ulaşacaktır. Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemleri ile Köprü'nün sağladığı karayolu entegrasyonu sayesinde etkin ve hızlı şekilde bağlanacaktır. Kısacası proje, köprünün konumundan kaynaklı olarak sadece Boğaz'ın iki yakasını değil bölgedeki ve bölge ile bağlantılı coğrafyalardaki milyonlarca insanı her anlamda birbirine bağlayacaktır: " Bakan Karaismailoğlu, "2023 vizyonumuzun en önemli unsurlarından biri, ülkemizin rekabet gücüne ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunan; güvenli, ekonomik, konforlu, çevreye duyarlı, kesintisiz, dengeli ve sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi oluşturmaktır. Bu çerçevede, gelecekte görmeyi hedeflediğimiz Türkiye fotoğrafını daha da netleştirmekteyiz. Bu fotoğraftaki Türkiye, kesintisiz bölünmüş yollarıyla, oluşturduğu yerel ve bölgesel ticari koridorlarla, tüm modları entegre eden yatırımlarıyla, 1915 Çanakkale Köprüsü'yle, ulaşım altyapısını tamamlamış bir ülke olacaktır. Demiryolunda yüksek hızlı tren ağını genişletmiş, hızlı tren koridorları oluşturmuş, yerli bir demiryolu endüstrisi oluşturmuş, lojistik merkezlerle ülkesinin rekabet kabiliyetini güçlendiren, İpek Demiryolu'nun merkez ülkesi konumuna gelen bir ülke olacaktır.
Hızlı Tren - 05.02.2021
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "1915 Çanakkale Köprüsü" şantiyesinde açıklamada bulundu Açıklaması
1915 Çanakkale Köprüsü'nün Türkiye'nin tarımının, sanayisinin ve turizminin en bereketli olduğu bölgeleri dünyayla bağlayıp ülkeyi bütünsel kalkınma hedeflerine götürecek yeni ticari koridorlar oluşturacağının aktaran Karaismailoğlu, şunları dile getirdi: "Köprümüz, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyol Projesi, özellikle Ege, İç Anadolu'nun batısı, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz ile Trakya-Avrupa arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında İstanbul'a önemli bir alternatif olacaktır. Ege'nin, Akdeniz'in, İç Anadolu'nun ihracat ürünleri birkaç saat içerisinde kesintisiz bir ulaşımla Avrupalı alıcılarına ulaşacaktır. Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemleriyle köprünün sağladığı kara yolu entegrasyonu sayesinde etkin ve hızlı şekilde bağlanacaktır. Proje, köprünün konumundan kaynaklı olarak sadece boğazın iki yakasını değil, bölgedeki ve bölge ile bağlantılı coğrafyalardaki milyonlarca insanı her anlamda birbirine bağlayacaktır." Karaismailoğlu, Türkiye'nin demir yolunda yüksek hızlı tren ağını genişletmiş, hızlı tren koridorları oluşturmuş, yerli bir demiryolu endüstrisi oluşturmuş, lojistik merkezlerle ülkesinin rekabet kabiliyetini güçlendiren, İpek Demiryolu'nun merkez ülkesi konumuna gelen bir ülke olacağını vurguladı.
Hızlı Tren - 03.02.2021
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti Bilecik 7. Olağan İl Kongresi'nde konuştu Açıklaması
Yüksek Hızlı Tren sayesinde Bilecik'in Ankara-İstanbul aksında önemli bir güzergah haline geldiğini vurgulayan Dönmez, şöyle konuştu: "Duble yollar ve tünellerle Bilecik'imizi diğer şehirlere hızlı ve konforlu bir ulaşım ağıyla bağladık.
Hızlı Tren - 03.02.2021
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, gündemi değerlendirdi: (1)
Bakü -Tiflis- Kars hattının yapılması ve Marmaray'ın buna entegre edilmesiyle Pekin'den Londra'ya kadar kesintisiz bir "Demir İpek Yolu"nun ortaya çıktığını belirten Karaismalioğlu, şöyle devam etti: "Bunu aktif bir şekilde kullanacağız. Batı'dan-Avrupa'dan hem ülkemizden hem ülkemiz üzerinden Türk Cumhuriyetleri'ne veya İran tarafına bu şekilde trenler aktif şekilde gitmeye devam edecek. Ülkemizdeki demir yolunun ulaşımdaki payını yüzde 20'lere çıkarmayı düşünüyoruz. Ülke içinde de demir yolunda atılım var. Hızlı tren hatlarımızı tamamlamaya çalışıyoruz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hızlı Tren Haberleri | Hızlı Tren Haber - Haberler - Hızlı Tren haberleri, son dakika hızlı tren haber ve gelişmeleri burada. Ankara'da mesai saatleri yeniden belirlendi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.3.2021 01:07:18. #1.14#
title