Haberler

Akşener: "Erdoğan'ı Uyarıyorum.

Güncelleme:

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Kaybedeceğini anlayan Sayın Erdoğan’ın çaresiz çırpınışlarını eğlenerek izliyoruz. Tazmanya canavarı edasıyla attığı hamasi tiratlarını gülerek izliyoruz. Çünkü çok az kaldı. Sayın Erdoğan’ı şimdiden uyarıyorum. Bu saatten sonra, ‘milletim beni affetsin’ler tutmaz. ‘Ortağım beni kandırdı’ edebiyatını da kimse yemez. Yenilgiyi şimdiden sindirmeye başlasan iyi edersin muhterem. Çünkü sandıkta başına gelecek hazin sonu görmemize inan ki çok az kaldı” dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Kaybedeceğini anlayan Sayın Erdoğan'ın çaresiz çırpınışlarını eğlenerek izliyoruz. Tazmanya canavarı edasıyla attığı hamasi tiratlarını gülerek izliyoruz. Çünkü çok az kaldı. Sayın Erdoğan'ı şimdiden uyarıyorum. Bu saatten sonra, 'milletim beni affetsin'ler tutmaz. 'Ortağım beni kandırdı' edebiyatını da kimse yemez. Yenilgiyi şimdiden sindirmeye başlasan iyi edersin muhterem. Çünkü sandıkta başına gelecek hazin sonu görmemize inan ki çok az kaldı" dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Grup toplantısında, Akşener; daha önce İyi Parti'den istifa eden bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk'a kendi ceketindeki İYİ Parti rozetini taktı. Koncuk, şunları söyledi:

"Ben aslında mikrofonda çok heyecanlanan bir adam değilim. Ama sizin karşınızda heyecanlandım. Öncelikle genel başkanıma, samimi davet için çok teşekkür ediyorum. Ben 2010 FETÖ'nün KPSS hırsızlığını ortaya çıkaran adamım. Herkes sustuğunda ben konuştum. Andımıza (öğrenci andının okullarda okunması uygulamasının kaldırılmasına) dava açtım, kazandım. Atatürk siluetinin devlet nişanlarından kaldırılmasına dava açtım, kazandım. Ama, o milli ve yerli olduğunu söyleyen iktidar, benim kazandığım davalara itiraz etti. Maalesef siyasallaşmış yargı, kazandığım davayı iptal etti. Ben Türk milliyetçisiyim, bu ülkeyi seviyorum. Sonuna kadar Atatürkçüyüm. ve şuna inanıyorum: Kişisel hatalar olabilir. Kişisel hatalar genel hayatımızı etkileyecek kararlarla sonuçlanmamalı. Önemli olan kurumsal yapıdır. Bu kurumsal yapının ardındaki, milyonlarca insanın umududur, heyecanıdır. Bizim görevimiz Türk milletinin geleceği adına, o milyonların umudunu yeşertmek, daha canlı tutmaktır. İnşallah bu mücadeleyi seçilmiş olduğum İYİ Parti ile beraber, Sayın Genel Başkanımla beraber yürüteceğiz. Buradaki milletvekillerime teşekkür ediyorum, ben onlarla hiç ayrılmadım, her zaman beraber oldum. Onların geri dönmemde katkıları çok büyük"

Koncuk'un katılımı ile birlikte İYİ Parti'nin TBMM'deki sandalye sayısı 37'ye çıktı. Akşener, konuşmasında şunları söyledi:

"TARİH; 'KEŞKE YUNAN GALİP GELSEYDİ' DİYEN, MECZUP FESLİLERİN HEZEYANLARINDAN ÖĞRENİLMEZ: Geçtiğimiz hafta sonundan beri, Sayın Erdoğan ve arkadaşlarını, Abdülhamit Han üzerinden, bir yaygara tufanı almış gidiyor. Hakaretlerin, öfke nöbetlerinin, nefret şovlarının, bini bir para. Oysa; dillere destan şanlı tarihimize, sahip çıkmanın da tarihimizden ilham alarak, yol yürümenin de tarihe atıf yaparak, siyaset dersi vermenin de yolu, ilk önce, tarihi öğrenmekten geçer. Ama tarih; 'keşke Yunan galip gelseydi' diyen meczup feslilerin hezeyanlarından öğrenilmez. Yalan yanlış danışman notlarından da öğrenilmez. Dizi sahnelerinden, çizgi romanlardan hiç öğrenilmez. Tarih okuyarak, araştırarak öğrenilir. İşte bu yüzden; Sayın Erdoğan, bir türlü tarihi öğrenemiyor. Çünkü kendisi okumayı hiç sevmiyor. Eline tutuşturulan notlardan ötesini görmüyor. Kulağına üflenen sesler dışında, kimseyi duymuyor. Dört bir yanını saran cehalet duvarından attığı hamasi nutuklarla günü kurtarmaya çalışıyor. Ancak unuttuğu bir şey var. Biz tarihe, onun gibi, kişiler üzerinden bakmıyoruz. Biz tarihe onun gibi, kavgalar üzerinden de bakmıyoruz. Biz tarihe değerler, sistemler ve sonuçlar üzerinden bakıyoruz. Çünkü biz; Abdülhamit Han'la değil, o günün şartlarındaki demokrasi rüzgarıyla ilgileniyoruz. Tarihin her döneminde milletimizin istibdada karşı koyduğu tavırla ilgileniyoruz. Tekleşmeye, tek adamlığa giden her yolu azimle kesmiş olan milli iradeyle ilgileniyoruz.

ARKADAŞ EN AZINDAN KENDİSİNİN FARKINDA: Sayın Erdoğan nedense, istibdat dönemi ile günümüz arasındaki benzerlikleri dile getirmemden çok rahatsız oldu. Abdülhamit Han'ı kendisine benzetmemi bir 'hakaret' olarak algıladı. Yani Sayın Erdoğan'ı Abdülhamit Han'a benzetmek rahmetliye hakaretmiş. Haklı olabilir mi acaba? Evet arkadaşlar, yanlış duymadınız. Sayın Erdoğan için rehber kabul ettiği, rol model aldığı, ama nasıl vefat ettiğini bile bilmediği Abdülhamit Han'ı kendisine benzetmek büyük bir hakaretmiş. Yani biz aslında; istibdada karşı koyan o ruhtan bahsederken değil, Sayın Erdoğan'a benzetirken Abdülhamit Han'a hakaret etmişiz. Arkadaş en azından kendisinin farkında. Bu da bir şeydir.

KABİLECİ ZİHNİYET İŞTE BÖYLEDİR. KENDİ UYGULADIĞI İSTİBDADI UMURSAMAZ. AMA KENDİ MARUZ KALDIĞI ZAMAN AVAZ AVAZ BAĞIRIR: İstibdat bir olgudur, bu inkar edilemez. Bu tarihsel bir hakikattir. Ancak görüyoruz ki; Sayın Erdoğan için istibdadın kendisi değil, istibdada kimin maruz kaldığı ve istibdadı kimin uyguladığı daha önemli. Kabileci zihniyet işte böyledir. Kendi uyguladığı istibdatı umursamaz; ama kendi maruz kaldığı zaman, avaz avaz bağırır. Halbuki istibdat göreceli değildir. ya vardır ya da yoktur. ya karşısındır ya da yanındasındır, bu kadar basit.

MECLİS KÜRSÜSÜNDEN, ÇIKIP ONLARA 'KANI BOZUKLAR' DERSENİZ; BU SADECE TUTARSIZLIK OLMAZ. EN HAFİF TABİRİYLE, VEFASIZLIK, VİCDANSIZLIK, TERBİYESİZLİK OLUR: Eğer istibdada karşıysan; söz Abdülhamit Han'a da gelir. 1912'deki 'sopalı seçimlere' de 1946'daki sandık baskısına da… Askeri vesayete de karşı olursun, 27 Mayıs darbesine de… 12 Mart'a da, 12 Eylül'e de…1909'daki darbe teşebbüsüne de karşı durursun, 15 Temmuz 2016'dakine de. Yassıada mahkemelerindeki adaletsizliğe de isyan edersin, tweet atan gençlerin Silivri'ye yollanmasına da. 28 Şubat'la da mücadele edersin, Sayın Erdoğan'ın partili istibdat rejimiyle de mücadele edersin. Eğer istibdada karşıysan; hadi Atatürk'e zaten yabancısın, Atatürk'e bizatihi edilen hakaretleri, anasına edilen iftira ve hakaretleri ve onları sarayda ağırlayan bir iradeyi yok saydık, hiç üzerinde konuşulmadı ama en azından, Namık Kemal'i, Ziya Gökalp'i bilmen gerekir. Mehmet Akif'i, Kazım Karabekir'i, Fevzi Çakmak'ı hatırlaman gerekir. Enver Paşa'yı, Talat Paşa'yı, 'Galip Hoca' Celal Bayar'ı anımsaman gerekir. Ali Fuat Cebesoy'u, Fethi Okyar'ı, Rauf Orbay'ı unutmaman gerekir. Elmalılı Hamdi Yazır'ı, Yusuf Akçura'yı, Ahmet Ağaoğlu'nu ıskalamaman gerekir. Bunun adı tutarlılıktır. ve siyaset tutarlılık ister. Ama sen ve ortakların; bilmezseniz, hatırlamazsanız, unutursanız; hatta bir de üstüne hem de Meclis kürsüsünden çıkıp onlara, 'kanı bozuklar' derseniz; bu sadece tutarsızlık olmaz. En hafif tabiriyle vefasızlık, vicdansızlık, terbiyesizlik olur.

GÜN GELİR O TARİH, İŞTE BÖYLE, DÖNER DOLAŞIR, AYNI BUGÜN OLDUĞU GİBİ, YAKANA YAPIŞIR. VE BÜTÜN CAHİLLİĞİN ORTALIĞA SAÇILIR: Ancak Sayın Erdoğan için bunların hiçbir önemi olmadığını biz zaten biliyoruz. Sayın Erdoğan için; tarihimizin, ecdadımızın, sadece kendi iktidarını korumaya hizmet ettiği sürece değerli olduğunu da biliyoruz. Artık apaçık ortada olan beceriksizliğini, iş bilmezliğini; manevi değerlerimizin, tarihi şahsiyetlerimizin ardına sığınarak saklamaya çalıştığını da görüyoruz. Çünkü bu bir zihniyet meselesi. Ama gün gelir o tarih işte böyle döner dolaşır, aynı bugün olduğu gibi, yakana yapışır. ve bütün cahilliğin ortalığa saçılır. Ne diyelim… Allah akıl, fikir, izan versin.

TAZMANYA CANAVARI EDASIYLA ATTIĞI, HAMASİ TİRATLARINI GÜLEREK DİNLİYORUZ: Ama biz, bu hazımsızlığı çok iyi anlıyoruz. Nitekim; kaybedeceğini anlayan Sayın Erdoğan'ın, çaresiz çırpınışlarını eğlenerek izliyoruz. Tazmanya canavarı edasıyla attığı hamasi tiratlarını gülerek izliyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki çok az kaldı. Haddi kim bilecekmiş, hududu kim görecekmiş, milletimizin tokadını kim yiyecekmiş, hep birlikte şahit olacağız. Çok az kaldı.

YENİLGİYİ ŞİMDİDEN SİNDİRMEYE BAŞLASAN İYİ EDERSİN MUHTEREM: Sayın Erdoğan'ı şimdiden uyarıyorum. Bu saatten sonra, 'milletim beni affetsin'ler tutmaz. 'Ortağım beni kandırdı' edebiyatını da kimse yemez. Benden söylemesi. Yenilgiyi şimdiden sindirmeye başlasan iyi edersin muhterem. Çünkü sandıkta başına gelecek hazin sonu görmemize inan ki çok az kaldı. Artık nafile.

MİLLETİN ADAMI DİYE, MİLLETİN OMUZLARINDA GELDİN; İSTİBDADIN ADAMI OLARAK, MİLLETİN İRADESİYLE GİDİYORSUN: Özgürlük, demokrasi diye geldin; 1909'un intikamı peşine düştün. Kalkınma dedin, zenginlik dedin; 21'inci yüzyılın Duyunu Umumiye 'si oldun. 'Milletin adamı' diye, milletin omuzlarında geldin; istibdadın adamı olarak, milletin iradesiyle gidiyorsun. İşte o nedenle; sen kendini parçalasan da bağıra bağıra nutuklar atsan da bizler, aynı bizden öncekiler gibi istibdada 'dur' demeye devam edeceğiz. 'Yeter söz milletindir' diyeceğiz. 'Kahrolsun İstibdat, Yaşasın Hürriyet' diyeceğiz. Adalet diyeceğiz. Müsavat diyeceğiz. Meşveret diyeceğiz. Uhuvvet diyeceğiz. ve en sonunda aynı dün olduğu gibi; bugün de biz kazanacağız, millet kazanacak. İstibdatçılar gidecek, hürriyet kazanacak. Kötüler gidecek, İYİ'ler kazanacak. Kimse merak etmesin, çok az kaldı.

ÜLKEMİZİN ŞİMDİYE KADAR, BATILI ÜLKELERE GÖSTERDİĞİ İYİ NİYET, DEFALARCA SUİİSTİMAL EDİLDİ: Bildiğiniz üzere Putin'in yayılmacı ve saldırgan politikası tüm Avrupa'da bir güvenlik krizi yarattı. Ukrayna'da 4 aydır süren işgal, şimdiye kadar NATO üyesi olmayan İsveç ve Finlandiya'yı da harekete geçirdi. Her iki ülke de Rusya'ya karşı caydırıcılık elde etmek için, NATO üyeliğine başvurdular. Ama bu talebin kabul görmesi için, mevcut üyelerin oybirliğine, yani Türkiye'nin de onayına ihtiyaçları var. Yalnız, burada unutmamamız gereken bir şey var: Ülkemizin şimdiye kadar, batılı ülkelere gösterdiği iyi niyet defalarca suiistimal edildi. Mesela; Yunanistan'ın NATO üyeliği için verdiğimiz onay; Ege adalarının silahlandırılması ile sonuçlandı. Mesela; Sovyet Rusya ve Yugoslavya'dan kopan ülkelerin NATO'ya girmesi için verdiğimiz destek; PKK'ya yardıma dönüştü. Mesela; Kore'de, Bosna'da, Afganistan'da Türk askerinin verdiği mücadele, müttefik bildiğimiz ülkelerin FETÖ'ye kol kanat germeleri ile son buldu. İşte bu yüzden; bugün Türkiye'den İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği için iyi niyet bekleyenlerin, ilk önce kendi niyetlerini sorgulaması gerekiyor. İYİ Parti olarak bu kararın; milli menfaatlerimiz gözetilerek verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada, ülkemizin iki önemli çıkarı var: Birincisi; Avrupa'daki PKK varlığını sonlandırmak ve terör örgütünün, Avrupa yapılanmasını çökertmek. İkincisi ise; Çarlık rüyaları gören Putin'in saldırgan Rusya'sına karşı, Avrupa güvenliğini güçlendirmek. Bizim anlayışımıza göre, bunlar birbiriyle çelişen hedefler değildir. Çünkü; Ukrayna topraklarının işgalinin daha ilk günlerinde, PKK terör örgütünün yaptığı Putin'in işgal tezlerini destekleyen açıklamalar; yıllarca Avrupa ülkelerinde, kendine güvenli sığınak bulan terör örgütünün, Avrupa'nın Soğuk Savaş'tan sonra yaşadığı en büyük güvenlik krizinde, Putin'in yardakçılığına soyunduğunu gösterdi.

AVRUPA DA TERÖR ÖRGÜTLERİNİN, GÜNDEMLERİNİ VE AJANDALARINI TAKİP EDECEKLERİ BİR COĞRAFYA OLAMAZ, OLMAMALIDIR: Eğer İsveç ve Finlandiya, Rusya tehdidini ciddiye alıyor ve kendilerini korumak için, NATO'ya üye olmak istiyorlarsa öncelikli olarak, kendilerini kullanan ve ilk fırsatta, sırtlarından bıçaklayacak olan PKK'ya karşı, gerekli tepkiyi göstermeli ve terör örgütünü, topraklarından çıkartmalıdır. Ayrıca; bunu sadece, İsveç ve Finlandiya değil, Batı güvenlik mimarisinin geleceğini önemseyen; Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler de yapmalı, içlerindeki Putin uzantılarından, derhal kurtulmalıdır. Demokrasi, Putin'in çarlık rüyalarının propagandasını yapma özgürlüğü demek değildir. Avrupa da terör örgütlerinin, gündemlerini ve ajandalarını, sınırsız bir pragmatizm ile takip edecekleri bir coğrafya olamaz, olmamalıdır. İşte biz, bu nedenle PKK'nın Putin yanlısı tutumunu, Türkiye ile diğer NATO ülkeleri arasında, ortak zemin oluşumu için bir fırsat olarak görüyoruz. Bu fırsat, ülkemizin her iki milli çıkar hedefine; yani PKK'yı Avrupa'dan söküp atma ve Avrupa güvenliğini güçlendirme çabasına katkı sunacaktır. Ancak bunu sadece; devlet ciddiyetine yakışan etkin bir diplomasi ile başarabiliriz. Şu aşamada olması gereken, 'sessiz bir diplomasi' yürütmek ve ortak tehditleri vurgulamaktır.

CEHALETİNE YENİK DÜŞMELERİYLE MEŞHUR GRUP BAŞKANVEKİLLERİNİ BİLE; YANLIŞLIKLA, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NİN GERÇEĞİNİ HATIRLATTIĞI İÇİN HARCADILAR: Ancak gelin görün ki; maalesef Sayın Erdoğan, bunun tam tersini yapıyor. ve her zaman olduğu gibi yine dış politikayı, bir iç politika şovuna dönüştürmeye çalışıyor. Aslında, biz Bay Kriz'in siciline baktığımız zaman bu tip tribüne oynayışların, milletimiz için pek hayırlı sonuçlanmadığını görüyoruz. Çok değil, daha geçtiğimiz sene; Milli Savunma Bakanı Birleşik Arap Emirlikleri'nin PKK'ya verdiği destekten bahsediyordu. İçişleri Bakanı, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin olduğunu iddia ediyordu. Sayın Erdoğan da bu doğrultuda; Mısır'a, İsrail'e ve Suudi Arabistan'a, en üst perdeden konuşuyordu, esiyordu, gürlüyordu. Peki bu efelenmelerin, iç politikadaki siyasi hesaplarla yapılan şovların sonucunda ne oldu? Sayın Erdoğan'ı Körfez ülkelerinin liderleriyle, fevkalade neşeli pozlar verip, para konuşurken bulduk. Hatta bu arkadaşımız en son yaşananları, söylenenleri 'aile içi gürültü, patırtı' diyecek kadar küçümsedi. Her şey bir anda unutuluverdi. Nitekim öyle bir unutuldu ki; cehaletine yenik düşmeleriyle meşhur grup başkanvekillerini bile; yanlışlıkla Birleşik Arap Emirlikleri'nin gerçeğini hatırlattığı için harcadılar. Hem de istiskal ederek harcadılar.

EĞER AMACIN TANSİYONU YÜKSELTİP, YİNE BİR PARA PAZARLIĞINA OTURMAK VE ELİNİ YÜKSEKTEN AÇMAKSA; İŞTE ORADA, SANA 'DUR' DEMEK, BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR: Bak Sayın Erdoğan. PKK, elinde Mehmetçiklerimizin, çocuklarımızın, evlatlarımızın kanı olan hain ve alçak bir terör örgütüdür. Eğer amacın bu terör örgütünü Avrupa'dan tasfiye etmekse, bunu yapmanın yolu da yordamı da bellidir. Biz de yanında dururuz. Ama yok… Eğer amacın tansiyonu yükseltip, yine bir para pazarlığına oturmak ve elini yüksekten açmaksa; işte orada sana 'dur' demek, bizim boynumuzun borcudur. Avrupa ülkeleriyle para pazarlığı yapmak için şehitlerimizin kanını peşkeş çekmene müsaade etmeyiz. Yandaşlarını daha fazla semirtmek için Türk devletinin itibarını ayaklar altına almana müsaade etmeyiz. Çapsız danışmanlarına 12. maaşlarını bağlamak için Türk milletinin onurunu ezdirmene müsaade etmeyiz. Bunu böyle bilesin.

KEPEĞİ EKİLEREK YETİŞTİRİLEN BİR ÜRÜN ZANNEDEN BİRİNİ ÜLKENİN EN STRATEJİK ALANLARINDAN BİRİNE, BAKAN YAPTILAR: Bana, AK Parti iktidarının en büyük başarısızlıklarını sorsanız; hiç kuşkusuz ilk 3'e mutlaka tarımı da koyarım. Pandemi öncesinde, pandemi sürecinde ve sonrasında, aylardır aynı şeyi söylüyoruz. 'Tarım, bir milli güvenlik sorunudur' diyoruz. Ama bu arkadaşlar, bizi ısrarla duymazdan gelmeye devam ediyor. Ne kadar yangın uçağımız olduğunu bile bilmeyen, kepeği ekilerek yetiştirilen bir ürün zanneden birini, tuttular, ülkenin en stratejik alanlarından birine, bakan yaptılar. 'Çok kuyruk oluyordu, o yüzden fiyatları arttırdık' diyen bir densizi, Et ve Süt Kurumu'n, Genel Müdür yaptılar. Sonuçta ne oldu? Ülkemizde çiğ süt fiyatları 2018 yılında, Avrupa Birliği ülkelerine göre, yüzde 18 daha ucuzken; bugün, yüzde 10 daha pahalı hale geldi. Üstelik onların alım gücü, bizim 4 katımız olmasına rağmen. Peki bunlar neden oldu? Çünkü her şeye kulağını tıkayan, saraydan dışarı adımını atmayan, atamayan, korkudan milletin, çiftçinin, hayvancının arasına karışamayanlar; kesime giden inekleri, düveleri ve hayvanlarının arkasında ağlayan yetiştiricileri, duymazdan, görmezden, bilmezden geldiler.

ÇİFTÇİ İÇİN SUYU, ELEKTRİĞİ, KULLANILAMAZ HALE GETİRDİLER: Bay Kriz ve arkadaşları; berbat tarım ve ekonomi politikalarının sayesinde 6 liralık mazotu, 3 buçuk, 4 katına; 2500-3000 liralık gübreyi de 4-5 katına fırlattılar… Çiftçi için suyu, elektriği, kullanılamaz hale getirdiler. Bir yaptığı bir yaptığını tutmayan, Ulusal Süt Konseyi'ni süt üreticisinin başına bela ettiler. Bakın, hasat mevsimi geldi. Şimdi buğday ve arpa hasadı başlıyor. Peki fiyat belli mi? Hayır, değil. Bakanlık üretim tahmini yaptı mı? Yapmadı. Uzun zamandır söylüyoruz; sadece girdileri sübvanse ederseniz, sadece günü kurtarırsınız. Siz girdileri; yani mazotu, gübreyi ne kadar desteklerseniz destekleyin, eğer çiftçi ürünü hak ettiği fiyata satamazsa, verdiğiniz desteklerin hiçbir anlamı olmaz… Bizim her şeyden önce çiftçilerimizi ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bu da öyle… Ürün değerinin yüzde 3'ü, yüzde 4'ü gibi desteklerle olmaz.

KAFANIZI DEVEKUŞU GİBİ TOPRAĞA GÖMMEYİN: Buradan iktidara seslenmek istiyorum. Buğday için bizim bulduğumuz fiyat, ton başına 5 bin 600 lira. Toprak Mahsulleri Ofisi vasıtasıyla en azından hasat sezonu sonuna kadar; şimdilik bu geçici fiyatı açıklayın. Ama bunu sürekli değişen ekonomik koşullara göre güncelleyin. Alımlar, 'ayni karşılık' olarak yapılsın. Yani, mal-ürün olarak alınsın. Açıklanan geçici fiyat üzerinden, sadece yüzde 25 avans ödemesi yapılsın. Hasat bittikten bir ay sonra ise; oluşan fiyat ne ise, o fiyattan ürün bedeli ödensin. Böylelikle, üreticiden ürün alma imkanı doğar. Küçük üreticilerimiz de piyasada ezdirilmemiş olur…İç piyasada, arz talep dengesinin bozulmasına engel olun. Geçen sene söyledik, dinlemediniz, ama ekmek fiyatlarının durumu ortada. Bu sene de tekrar edelim: Eğer açıklamaktan çekindiğiniz rekolte rakamları, size iç tüketim için açık ve yetersizlik gösteriyorsa; kafanızı devekuşu gibi toprağa gömmeyin. Bir an önce onu temin etmeye bakın. Çiftçimizi, üreticimizi daha fazla perişan etmeyin.

SENİN BU ÖNGÖRÜSÜZ POLİTİKALARIN İLE GÖZ GÖRE GÖRE ÖDEMELER DENGESİ KRİZİNE DOĞRU GİDİYORUZ: Bildiğiniz üzere geçen hafta yabancı bir haber ajansında; bir bankanın İngiltere Merkez Bankası'nda tuttuğu altınları değerinin altında sattığına dair bir haber çıktı. Biz elinde kalan son kıymetli varlıkları da adeta müflis bir tüccar gibi satıp bozduran bu kurumun, Merkez Bankası yani Türkiye Merkez Bankası olduğuna inanmak istemiyoruz. Ama tek bir kişinin keyfine mahküm edilen bu sistemin maalesef artık bir alışkanlık haline getirdiği, akıl ve bilim dışı kararlarla, gelip dayanacağı yer tam olarak burası… Bak Sayın Erdoğan, Sayın Bay Kriz; seni buradan uyarıyorum. 'Işıltılı Bakan'ın, emir erin Merkez Bankası Başkan'ın ve bol maaşlı danışmanların; korkularından ya da koltuklarını korumak için sana anlatamıyorlar. Ama senin bu öngörüsüz politikaların ile göz göre göre ödemeler dengesi krizine doğru gidiyoruz.

BAK BAY KRİZ; SENİN BERBAT POLİTİKALARIN YÜZÜNDEN ÜLKEMİZ, 'ERİYEN REZERV - ARTAN RİSK PRİMİ' SARMALINA GİRDİ: 'Enflasyon düşecek, cari açık düşecek' deyip; sözde 'Yeni Ekonomi Modeline' geçtiniz. Sonra ne oldu? Hem enflasyon hem de cari açık rekor kırdı. Türk lirasının, değerini ve itibarını, daha fazla kaybetmemesi için, aklı selim bir politika izlemek yerine; Kur Korumalı Mevduat Sistemi'ni getirdiniz. Milletimizin rızkından alıp, kur korumalı mevduat sistemine harcadınız. Sonra ne oldu? Sadece Mart ve Nisan'da, Hazine'nin cebinden, 16.3 milyar lira çıktı. Baktılar, kur korumalı mevduat sistemi de çare değil. Dolar aldı başını gidiyor. Hem Merkez Bankası'na hem de kamu bankalarına döviz sattırdılar. Sonra ne oldu? Rezervler eridi. 15 Temmuz'un finansörü olmakla suçladığınız, katil olmakla suçladığınız ülkelerin, ayağına gittiniz. Bak Bay Kriz; senin berbat politikaların yüzünden ülkemiz, 'eriyen rezerv - artan risk primi' sarmalına girdi.  Rezervler eridikçe, ülkenin risk primi artıyor. Ülkenin risk primi arttıkça, dolar artıyor. Dolar arttıkça, Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nin faturası artıyor. Sen o faturayı dizginlemek için, dolara müdahale ettikçe, rezervler eriyor, başa dönüyoruz. Bu istikrasızlık sarmalının içerisinde de olan bu ülkenin birikimlerine, varlıklarına oluyor. Olan milletimizin hazinesine, cebine oluyor.

BU İŞİN SONUNDA; YA MÜFLİS BİR TÜCCAR GİBİ, BU ÜLKENİN BÜTÜN VARLIKLARINI, YOK PAHASINA SATMAK VAR YA DA 70 SENTE MUHTAÇ OLACAĞIMIZ BİR ÖDEMELER DENGESİ KRİZİ: Sayın Erdoğan; seni buradan bir kez daha uyarıyorum. Bu işin sonunda; ya müflis bir tüccar gibi, bu ülkenin bütün varlıklarını, yok pahasına satmak var ya da 70 sente muhtaç olacağımız bir ödemeler dengesi krizi var. Bu gittiğin yol, yol değil. Bir an önce, aklını başına al. Bir an önce, bu yanlıştan dön. Bir an önce, bu ucube politikalardan vazgeç.  Böyle iş bilmezlik, böyle beceriksizlik olmaz. Böyle devlet yönetilmez.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN NE TÜRKLÜKLE NE DE TÜRK DEVLET GELENEĞİYLE HERHANGİ BİR ALAKASI, BAĞI, BAĞLANTISI YOK: Türk'ün en büyük mirası, devlet geleneğidir. Çünkü bir Türk için; 'Devletli olmak', siyasi bir organizasyonun içinde bulunmaktan çok varoluşsal bir durumdur. ve tarihin her döneminde, devlet halinde yaşayışımız, bize zengin bir kültür ve değerli bir devlet geleneği bırakmıştır. Mesela; Türk devlet geleneğinin yapısında, devlet ile devlet insanlığı, her zaman keskin bir biçimde, birbirinden ayrı tutulmuş, devlet insanı, devletin sahibi olarak değil, memuru olarak görülmüştür. Bu yapı hiçbir zaman; devleti yönetenin, 'Devlet benim' demesine, izin vermemiştir. Çünkü, bizim geleneğimize göre devlet; milletin teşkilatlanmış halidir. Nitekim; milletimizin demokrasiyle buluşması da Türk devlet geleneğini taçlandırmıştır. İşte tam olarak da bu nedenle; bugün ülkemizin başına bela edilen bu ucube sistemin, yani, Türk Tipi Başkanlık diye pazarlanan, Partili Cumhurbaşkanlığı Sisteminin ne Türklükle ne de Türk devlet geleneğiyle, herhangi bir alakası, bağı, bağlantısı yoktur. Hatta; Ak Parti'nin devlet yönetme anlayışının sadece Türklükle değil; akılla da bilimle de tarihle de, hiçbir ilgisi yoktur.

MİLLETİMİZİ TONGAYA BASTIRMAYA ÇALIŞAN, UCUBE KARARLARA TANIK OLDUK: Gelin, birlikte hatırlayalım. Devleti, babasının çiftliği gibi, milletin parasını, ganimet gibi, makamını da mülkiyet gibi benimseyen, Ak Parti zihniyeti sayesinde; hileli ihalelere şahit olduk. Yandaşları ranta boğan kurnazlıkları yaşadık. Milletimizi tongaya bastırmaya çalışan, ucube kararlara tanık olduk. Kürsülerden, miting meydanlarından, vatandaşlarımıza yönelen öfkenin, kinin ve garezin sesini, en üst perdeden duyduk. Kahraman askerlerimize bile pusu kuran, hainleri gördük. Bunların hepsinin karşısında dimdik durduk. ve bugün de millet iradesini yok sayan, devletimizi, bir kişinin iki dudağı arasına mahküm eden, demokrasimize, kurumlarımıza ve geleneklerimize hasar veren, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin karşısında da dimdik duruyoruz. Çünkü biz; millet iradesini yok saymanın acı faturasını, çok iyi biliyoruz. Çünkü biz; istibdat rejimlerinin, memleketimize nelere mal olduğunu, çok iyi biliyoruz. Çünkü biz; kurumlarımızın içini boşaltanlara, devlet kurumsallığını ayaklar altına alanlara, demokrasimize kara leke sürmeye çalışılanlara, milletimizin attığı tokatları da, çok iyi biliyoruz.

MİLLİ İRADEYE UZANAN ELLER, ER YA DA GEÇ HER DEFASINDA KIRILMIŞTIR: Demokrasi yolculuğumuz, birçok kez kesintiye uğratıldı. Vesayetlere, muhtıralara, darbelere şahit olduk. Nitekim önümüzdeki cuma günü, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümü. Hiç kuşkusuz ki darbeler demokrasi tarihimizin kara lekeleridir. Ancak; milli irade bir seldir ve önünde hiçbir barikat, hiçbir vesayet duramaz. Nitekim; milli iradeye uzanan eller, er ya da geç, her defasında kırılmıştır. Demokrasimize sürülmeye çalışılan lekeler, her defasında, silinmiştir. Devlet kurumsallığımıza yönelen tehditler, her defasında, püskürtülmüştür. Çünkü; özgürlük ve bağımsızlık, Türk Milleti'nin karakteridir. Bu vesileyle, bir kez daha buradan; demokrasi şehitlerimiz, merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

BÜYÜK HAKANIMIZ, FATİH SULTAN MEHMET HAN'I SAYGI, MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUM: Bu hafta, derin bir acımızın olduğu kadar, kutlu bir zaferimizin de yıl dönümü… Alınamaz denileni alan, yıkılamaz denilen surları yıkan, geçilemez denen denizleri sırtında gemileri taşıyarak geçiren, şanlı ecdadımızın, İstanbul'u fethinin 569'uncu yılı… 'Ya İstanbul beni alır, ya ben İstanbul'u alırım' kararlılığıyla, çağ açıp, çağ kapatan dehasıyla, devlet yönetiminde, büyük reformlar gerçekleştiren vizyonuyla, Büyük Hakanımız, Fatih Sultan Mehmet Han'ı saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

MİLLETİMİZİN HELAL OYUNU NE TRAFODA GEZEN KEDİLERE NE DE MÜHÜRSÜZ OY SAYAN NANKÖRLERE, YEDİRMEYECEK, YEDİRTMEYECEĞİZ: Sandık milletin namusudur. Milletimiz bize sandığı emanet etti. Biz de bu kutlu emanete, tüm gücümüzle sahip çıkacağız. Milletimizin helal oyunu ne trafoda gezen kedilere ne de mühürsüz oy sayan nankörlere, yedirmeyecek, yedirtmeyeceğiz. Her sandık başında görevli arkadaşlarımızla, ıslak imzalı tutanaklarımızla, kaya gibi sağlam irademizle, seçimin bekçisi olacağız. Hiç merak etmeyin; sandıkla gelenler, sandıkta gidecekler. Bu ucube sistemi tarihe gömeceğiz, o irade bizde var. Hiç merak etmeyin; Millet İttifakı'nın adayı, Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı olacak, o azim bizde var. Hiç merak etmeyin; İYİ Parti, Türkiye'nin birinci partisi çıkacak. Pazarlıksız, şartsız, koşulsuz bu ülkenin, hak edilmiş iktidarı olacağız, o güç bizde var. Hiç merak etmeyin. Biz milletimizin gerçeklerini konuştukça, milletimiz de tıpkı bugün olduğu gibi, arkamızda oldukça; engeller karşısında dimdik duracak, duvarları korkusuzca yıkacak, iftiraları delip geçeceğiz. Türkiye'nin güçlü, mutlu ve zengin geleceğini, milletimizle el ele, omuz omuza, hep birlikte inşa edeceğiz. Hazır olun, çok az kaldı.

YILDIRIM: YÜZDE 50'LERE VARAN VERİM KAYBI İLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ

Akşener, konuşmasının bir bölümünde çiftçilik ve besicilik yapanların sorunlarını gündeme getirerek, kürsüyü çiftçilik ve hayvancılık yapan Nedim Yıldırım'a bıraktı. Tarıma yeteri kadar özen gösterilmediğini düşündüğünü söyleyen Yıldırım, şunları söyledi:

"Belki yanlış politikalar belki de yanlış projeler yüzünden tarım ve hayvancılıkla iştirak eden çiftçilerin yeterli paralar kazanmayı bir tarafa bırakın gerçekten kredi borçlarını bile ödeyemez hale gelmişlerdir. Üretimde girdi maliyetleri özellikle bu son yılda gübre, tohum, ilaç ve diğer maliyetlerde yüzde 300'lere varmıştır. Hayvancılıkta ve yem, veteriner özellikle de elektrik maliyetlerinde yüzde 200'lere varan artışlar olmuştur. Bu maliyetler ve yanlış tarım politikaları yüzünden özellikle hayvancılık yapan çiftçi arkadaşlarım yüzde 30'undan fazla süt ineğini kesmek zorunda kaldı… Analar kesildi. Ana olmazsa et olmaz. Gıda olmaz. Süt olmaz. Yiyecek olmaz. Protein olmaz.

Tarımla uğraşan çiftçi arkadaşlarımız artan girdi maliyetleri yüzünden tarıma gereken özeni gösteremediler bu yıl. Yani gerekli gübreyi atmadılar. Hatta tarlalarını gübresiz ektiler. Neredeyse yüzde 50'lere varan verim kaybı ile karşı karşıya kalacağız. Biz devletten çok şey istemiyoruz ki sadece bize güvensinler bizim arkamızda dursunlar yeter."

Kaynak: ANKA / Güncel

Togo Cumhuriyeti İYİ Parti Güncel Haberler

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

title