Birleşmiş Milletler Haberleri

Birleşmiş Milletler haber, Birleşmiş Milletler son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Birleşmiş Milletler - Bugün
İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği, Mescid-i Aksa'daki saldırıları kınadı Açıklaması
İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) Mescid-i Aksa'da gerçekleştirilen saldırıları kınadı.
Birleşmiş Milletler - Dün
Suudi Arabistan ve Pakistan, Filistinlilerin haklarını destekleyen ortak bir açıklama yayımladı
Suriye, Libya ile Yemen'de de siyasi çözümün ve bu bağlamda Birleşmiş Milletlerin (BM) yürüttüğü çalışmaların desteklendiğinin aktarıldığı açıklamada, Husilerin aralarında bulunduğu terör örgütleriyle bunların Suudi Arabistan topraklarına balistik füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenledikleri saldırılar kınandı.
Birleşmiş Milletler - Dün
Arap ülkeleri ile kurumlarından, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına kınamalar sürüyor
Arap ülkeleri ve kurumları, İsrail polisinin dün akşam, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki gösterdi.
Birleşmiş Milletler - Dün
BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi'nden Doğu Kudüs'teki kutsal mekanlara saygı çağrısı
BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos, Doğu Kudüs'te Mescid-i Aksa ve çevresinde son günlerde yaşanan ve şiddet içeren çatışmalardan derin endişe duyduğunu belirterek dini mekanlara saygı duyulması çağrısı yaptı.
Birleşmiş Milletler - Dün
İran Dışişleri Bakanı Zarif, nükleer görüşmelerde sorumluluğun anlaşmadan çekilen ABD'de olduğunu söyledi
Trump'a işaret eden Zarif, "3 yıl önce bugün rezil bir soytarı, ABD'nin nükleer anlaşma ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı kararı kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal etti.
Birleşmiş Milletler - Dün
Filistin Ankara Büyükelçisi, DHA'ya konuştu
Birleşmiş Milletler ve Avrupa ülkelerini açıklamalar yapmaktan daha fazlasını yapmaya davet eden Büyükelçi Mustafa "Filistin halkını, günlük İsrail saldırılarından korumaya ve zayıf uluslararası konumlardan yararlanan yerleşim genişletme politikasını frenlemeye çağırıyoruz.
Birleşmiş Milletler - Dün
Rusya, İsrail'in Doğu Kudüs'te sivillere yönelik saldırısını kınadı
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Rusya'nın, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin kararlarında yer alan ilkeli ve tutarlı pozisyonunu doğruluyoruz.
Birleşmiş Milletler - Dün
BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü'nden Kudüs'teki kutsal mekanlara saygı gösterilmesi çağrısı
BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, barış ve istikrar için Kudüs'teki kutsal mekanlara saygı gösterilmesi, siyasi ve dini liderlere de harekete geçmesi çağrısı yaptı.
Birleşmiş Milletler - Dün
Rusya'dan Mescid-i Aksa'ya saldıran İsrail'e kınama
İsrail'in saldırılarının uluslararası hukuka aykırı olduğu hatırlatılırken, 1967'de barış ve istikrar için İsrail ile Filistin arasında çizilen sınırların dikkate alınması gerektiği vurgulandı. Rusya Kudüs'ü "İsrail'in işgal ettiği topraklar" olarak nitelendirirken, İsrail ve Filistin arasındaki sorunda Filistin'i desteklediğini açıkça beyan edilerek Birleşmiş Milletler'deki (BM) bu tutumunu da sürdüreceklerini kaydetti.
Birleşmiş Milletler - Dün
Hak-İş Genel Başkanı Arslan: "İsrail'in Mescid-i Aksa'daki Müslümanlara yönelik saldırısını kınıyoruz"
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Ramazan ayında işgalci İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate yaptığı saldırıyı kınıyor, mukaddes zamanlarda yapılan bu acımasız saldırıyı telin ediyoruz" dedi.
Birleşmiş Milletler - Dün
Fas: İspanya'nın Polisario Cephesi liderini ülkeye kabulü, önceden tasarlanmış kasıtlı bir eylem
Polisario Cephesi, 1991'de Birleşmiş Milletler'in ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu.
Birleşmiş Milletler - Dün
Filistin'den uluslararası kuruluşlara Mescid-i Aksa için acil toplanma çağrısı
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Filistin'in Sesi Radyosu'na yaptığı açıklamada, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ?Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdindeki tüm Filistin elçileriyle konuştuğunu belirtti.
Birleşmiş Milletler - Dün
Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 ilden gençlerle videokonferans yöntemiyle buluştu: (2)
"Ben siz sevgili gençlere güveniyorum" Afrin'de iftar saatine doğru, oradaki dükkanların kapılarında kendisinin fotoğraflarının asılı bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu acaba niçin? Afrinli böyle bir sevgiyi, o resimlerle nasıl sembolleştiriyor? Birbirimizi tanımıyoruz. Tanıyoruz. Nereden tanıyoruz? Onlar mazlum durumdayken bizler kardeşleri olarak onların yanında yer aldık, oradan tanışıyoruz. Biz işte tüm bunlardan aldığımız güç ve motivasyon ile birlikte vesayetten darbecilere kadar herkese meydan okuyor, 'Dünya beşten büyüktür.', bunu nerede söyledik? Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda söyledim.
Birleşmiş Milletler - Dün
Pakistan'dan BM Genel Sekreteri Guterres'e Hindistan'da gözaltında ölen Keşmirli lider Sehrai ile ilgili mektup
Pakistan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Munir Akram, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde bağımsızlık yanlısı Tahrik-i Hürriyet Partisi Genel Başkanı Eşref Sehrai'nin gözaltındayken hayatını kaybetmesinden ülkesinin duyduğu "derin endişeyi" iletti.
Birleşmiş Milletler - Dün
Yemen hükümeti: Husiler ile doğrudan müzakereye hazırız
Husi milislerin Marib'deki çatışmaların şiddetini artırma ve insani yardım dosyasını siyasallaştırma konusunda ısrarcı davrandığını söyleyen Alimi, ayrıca Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in Umman'da ateşkes için yürüttüğü görüşmelerin başarısız olmasından da Husileri sorumlu tuttu.
Birleşmiş Milletler - Dün
TBMM İSİPAB Türk Grubu Başkanı Atalay'dan, İsrail'in Mescid-i Aksa saldırısına tepki Açıklaması
Atalay, "siyonist İsrail devletinin" tesis edildiği günden bu yana milletlerarası tüm sözleşmeleri, hakkı, hukuku, teamülü, nezaketi, örfü, adeti, ahlakı, tüm insani değerleri elinin tersiyle iterek, ayakları altına alarak bugüne dek sürdürdüğü bu barbar siyasetine dur denilmemesi, had bildirilmemesi, yaptırım uygulanmaması halinde bugün Filistin topraklarında icra edilen vahşetin çok geçmeden halka halka tüm coğrafyayı ve hatta tüm dünyayı cehennemi bir ateşe maruz bırakacağının açık olduğuna işaret etti. Atalay, şunları kaydetti: "Bu nedenle bir kez daha şu gerçeği hatırlatmak isteriz ki dünya barışının ön şartı Orta Doğu barışıdır. Bunun için vazgeçilmez ön şart ise ABD'nin siyonizmi himaye siyasetinden bir an önce vazgeçmesidir. Bu adım atılmadığı sürece İsrail de o vahşetten ve barbarlıktan vazgeçmeyecek, aksine aldığı destek ve gördüğü himaye ile iğrenç karakterini sadece güçlendirmiş olacaktır. İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Türk Grubu olarak şu çağrımızı da yineliyoruz: Dünya barışından birinci derecede sorumlu olan Birleşmiş Milletler Teşkilatı, temel kurucu ilkelerine ve hedeflerine bağlı kalarak, bu konuda üzerine düşen yükümlülüklerini bir an önce yerine getirmeli, Filistin halkının kendi toprakları üzerinde kuracakları, başkenti Doğu Kudüs olan Bağımsız Filistin Devleti'ni tüm üyeleriyle birlikte bir an önce tanımalıdır.
Birleşmiş Milletler - Dün
Pakistan, İsrail'in Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere yönelik saldırısını şiddetle kınadı
Bölgede kalıcı barış için ilgili Birleşmiş Milletler (BM) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) kararlarıyla uygun, iki devletli çözüme olan ihtiyacın altı çizilen açıklamada, bunun 1967 öncesi sınırlarda, başkenti Kudüs olan yaşayabilir ve bağımsız Filistin Devleti ile birlikte olması gerektiği kaydedildi.
Birleşmiş Milletler - Dün
İran Mescid-i Aksa'da Filistinlilere saldıran İsrail'i kınadı
"İran, Kudüs işgalcisi rejimin polisinin, ramazanın son cumasında Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'ya saldırısını, namaz kılanları şehit etmesini ve yaralamasını şiddetle kınıyor." ifadelerini kullanan Hatibzade, "Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşların bu cinayetlere karşı görevlerini yerine getirmesi" çağrısında bulundu.
Birleşmiş Milletler - Dün
AK Parti Ardahan Merkez İlçe Başkanı Açıkyıldız'dan, İsrail'in Mescid-i Aksa baskınına tepki
AK Parti Ardahan Merkez İlçe Başkanı Özgür Açıkyıldız, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa'da cemaate saldırmasına tepki gösterdi.
Birleşmiş Milletler - Dün
Yükseköğretimde uluslararasılaşma
Son yıllarda ülkeler ve yükseköğretim kurumları Birleşmiş Milletlerin (BM) 17 maddelik Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda göçmenler, azınlıklar, mülteciler gibi grupların da eğitimini dikkate alarak uluslararasılaşma politikalarında ciddi anlamda gelişme hedefleri ortaya koymaktalar.
Birleşmiş Milletler - Dün
Yunanistan'ın mültecilere uyguladığı 'insanlık dışı' yöntemler, raporlara yansıdı
Mülteci insan hakları ve yardım kuruluşlarının hazırladığı raporlar sonucunda, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, yaklaşık 40 bin mültecinin sınırları geçmesini durdurmak için 'acımasız' yöntemler kullandığı ve sınırdan geçmesi engellenen 2 bin mültecinin ise bu yöntemler nedeniyle yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Raporlarda, özellikle Yunanistan'ın mültecilere uyguladığı 'insanlık dışı' yöntemler dikkat çekti.    İngiliz medya kuruluşu The Guardian, AB üye devletlerinin, koronavirüs (Covid-19) salgını sırasında Avrupa'ya en az 40 bin sığınmacının geçişini engellemek için yasadışı operasyonlar düzenlediğini ve bu yöntemler nedeniyle yaklaşık 2 bin mültecinin direkt veya dolaylı olarak öldüğünü ortaya koydu. Sivil toplum ve mülteci insan hakları kuruluşları tarafından derlenen spesifik olay verileriyle birlikte Birleşmiş Milletler (BM) kurumları tarafından yayınlanan raporlara dayanarak yapılan analiz sonucunda, Covid-19 salgını sonrasında mülteci geçişlerinin engellenmesi düzenli hale geldi ve yöntemlerin 'vahşeti' arttı.
Birleşmiş Milletler - Dün
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Arslan'dan, İsrail'in Mescid-i Aksa baskınına tepki
Birleşmiş Milletlerin (BM) İsrail'in saldırgan ve hukuk tanımaz eylemlerini engellemediği sürece meşruiyetini kaybettiğini vurgulayan Arslan, şunları kaydetti: "Dünya barışını sağlamak ve insan haklarını korumak iddiasıyla kurulan ve kuruluşunda ilk iş olarak İsrail'i devlet olarak tanıyan BM'nin, İsrail'in işgal girişimine ve insan hakları ihlallerine sessiz kalması bu yapının tarafsız olmadığını gösterdiği gibi, ihmal suretiyle ihlallerin ortağı haline getirmektedir.
Birleşmiş Milletler - Dün
Arap ülkeleri ile İslami kurum ve hareketlerden İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına kınama
Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ile UNESCO'ya, Mescid-i Aksa'da yaşananlar konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirme çağrısı yapıldı.
Birleşmiş Milletler - Dün
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İsrail'in zulmünün örtülmesinin yeni pervasızlıklara yol açtığını söyledi Açıklaması
İsrail'in, cuma gününde, iftar vaktinde ve Kadir Gecesi arifesinde, bambaşka şeyleri "konuşalım" diye ümit ettikleri bir ortamda, bunu aksi yönde değerlendirdiğini ifade eden Oktay, "Cumhurbaşkanımızın çok net bir sözü vardı, Birleşmiş Milletler'de (BM) bir konuşmasında bir soru sormuştu, 'Bu İsrail'in sınırları nerede biter, bilen var mı?' diye.
Birleşmiş Milletler - Dün
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, ibadet eden masum insanlara saldırmanın apaçık bir terör olduğunu söyledi Açıklaması
Filistinlilere yapılan bu saldırıların, en temel insan haklarına aykırı olduğunu görüyoruz. Aslında bütün dünya görüyor ama ne yazık ki buna karşı dünyanın büyük bir kesimi, özellikle batı dünyası, tabiri caizse üç maymunu oynuyor ve sessiz kalıyor. Bu, kabul edilemez bir durum. Birleşmiş Milletlerin geçmiş tarihlerde aldığı kararlar neticesinde çizilen sınırlar var.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
BM Genel Sekreterliğine yeniden aday olan Guterres'ten krizlerin çözümünde "köprü kurucu" rolü sözü
BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliğine yeniden aday olan Antonio Guterres, dünyanın kırılgan bir dönemden geçtiği sırada seçilmesi durumunda krizlere çözüm bulmada "dürüst bir arabulucu" olacağı ve "köprü kurucu" rolü üstleneceği vaadinde bulundu.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır'dan İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya müdahalesine tepki Açıklaması
Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, İsrail polisinin Kudüs'te Mescid-i Aksa'daki cemaate müdahalesinden üzüntü duyduğunu belirterek, 1,8 milyar Müslüman için kutsal sayılan Mescid-i Aksa dahil tüm ibadet yerlerine saygı gösterilmesi çağrısı yaptı.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
Son dakika: Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması
Son dakika haber... Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Filistin'de seçimlerin yapılabilmesi için uluslararası toplumun İsrail'e baskı uygulamasını istedi.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
Trafik kuralları tiyatro gösterisiyle çocuklara anlatıldı
Bu kapsamda, 28 Nisan'da Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı uluslararası toplantıda, 5 Mayıs'ta düzenlenen basın toplantısının kararı alındı ve uluslararası platformda "Trafikte Küçük Hata Yoktur" projesinin, Türkiye'nin trafikte ölümlü ve yaralanmalı trafik kaza sayılarında yüzde 50 oranında azalma sağladığı başarısının anlatılması kararlaştırıldı.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
ABD ve Avrupa'nın 5 ülkesi Afgan güvenlik güçlerine verilen desteğin devamından yana
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 2513 sayılı kararına bağlılığın vurgulandığı bildiride, özel temsilcilerin Afganistan'da bölgesel istikrara tehdit oluşturacak herhangi bir hükümetin zorla kurulmasına karşı çıkıldı.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
Rum muhalefet lideri Papadopulos: "Cenevre'deki Kıbrıs konferansı, Rum tarafı için hezimetti"
Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde (GKRY) muhalefetteki Demokrat Partinin (DİKO) lideri Nikolas Papadopulos, 27-29 Nisan'da Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Cenevre'de gerçekleştirilen gayriresmi Kıbrıs konferansının Rum tarafı için "hezimet" olduğunu söyledi.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
UNICEF'ten "Kovid-19 Hindistan'da büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor" uyarısı
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Hindistan'da büyük bir hızla yayılmaya devam ettiğini ve ülkede son 24 saatte her saniyede 4 Kovid-19 vakası ve her bir dakikada da 2'den fazla ölüm rapor edildiğini bildirdi.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır'dan BM Güvenlik Konseyi reformu çağrısı Açıklaması
BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, BM Güvenlik Konseyinin birçok konuda bölünmüş olduğunu ve sorumluluğunu yerine getiremediğini belirterek, Güvenlik Konseyi reformunun herkesin çıkarına olduğunu, "daha temsili, hesap verebilir ve şeffaf" bir konseye...
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
Son dakika haberi: BM: İsrail'in Kudüs'teki 8 Filistinli aileyi zorla tahliye etmesi savaş suçu teşkil edebilir
Son dakika gündem haberi... Birleşmiş Milletler (BM) işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki 8 ailenin İsrail makamlarınca evlerinden zorla çıkarılarak İsrail'in işgal ettiği bölgeye nakledilmesinin uluslararası insancıl hukuk uyarınca yasaklandığı ve savaş suçu teşkil edebileceği uyarısında bulundu.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
TSKB, "İklim Riskleri Raporu" ile Türk bankacılık sektöründe ilke imza attı
2010 yılında imza attıkları Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ardından SKA'ları merkeze alarak ilerledikleri sürdürülebilir bankacılık yolculuğunda çok yol kat ettiklerini aktaran Börü, "Bugün yüzde 74'ü temiz enerji, enerji ve kaynak verimliliği, çevre, kadın istihdamı gibi sürdürülebilir ve sosyal yatırımlardan oluşan kredi portföyümüz ile Türkiye'nin düşük karbon ekonomisine dayalı bir sanayiye geçişine somut katkı sunuyoruz.
Birleşmiş Milletler - 07.05.2021
Son dakika haber: Rus paralı askerlerinin, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde sivilleri infaz ettiği iddia edildi
Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, 31 Mart'a yayımladıkları raporda, OAC'de 27 Aralık 2020'deki cumhurbaşkanı seçiminden bu yana devam eden şiddetli saldırılar ve insan hakları ihlallerinin ardında hükümetle hareket eden Rus Wagner grubu olduğunu bildirmişti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Birleşmiş Milletler Haberleri | Birleşmiş Milletler Haber - Haberler - Birleşmiş Milletler haberleri, son dakika birleşmiş milletler haber ve gelişmeleri burada. İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği, Mescid-i Aksa'daki saldırıları kınadı Açıklaması.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 9.5.2021 02:43:20. #1.15#

title