ANAYASA MAHKEMESİ HABERLERİ

Anayasa Mahkemesi Haberleri

Anayasa Mahkemesi haber, Anayasa Mahkemesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Anayasa Mahkemesi: 10 yıl önce bugün neler oldu ?Anayasa Mahkemesi 10.7.2020
Anayasa Mahkemesi 9.7.2020
Kılıçdaroğlu: Geçiniz o tartışmaları
'GELİRLERDE DÜŞÜŞ VAR, HALKA YANSITILMAYACAK' Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıda CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı ile bir araya geldiklerini anlatarak, "Belediye başkanlarımız tarih yazdı. Türkiye'de yeni bir anlayışın oturmasına neden oldular. Maske, dezenfektan konusunda, maddi yardım konusunda büyük başarı elde ettiler. Süreç hala devam ediyor, sorunlar var aşılması gerekiyor. Belediye başkanlarım hiçbiri şikayet etmedi. Bundan sonra nasıl bir yön, yöntem izlenecek bunu da konuştuk. Belediye gelirlerinde belli düşüşler var; ama bunlar hiçbir şekilde halka yansıtılmayacak. Yeni, temiz bir siyaset, bundan biz de memnunuz" ifadelerini kullandı.  'ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞIYACAĞIZ' Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren barolara ilişkin düzenlemeleri içeren Avukatlık Kanunu teklifi sorusuna, "Düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlandığı gün Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız.
Anayasa Mahkemesi 9.7.2020
İnfaz yasasının "şekil yönünden" iptal istemi esastan görüşülecek
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, CHP'nin yeni infaz yasasının şekil yönünden iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu 16 Temmuz'da esastan görüşecek.
Anayasa Mahkemesi 8.7.2020
Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamada bulundu: (4)
Kesici'nin, Bilim Kurulu ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu içinde Yüksek Sağlık Şurası'nın yeniden oluşturulduğunu savunduğunu belirten Koca, şunları kaydetti: "Evet, Hıfzıssıhha Kanunu içinde Sağlık Şurası söz konusu fakat süreçte Sağlık Şurası kaldırıldı. Devamında Anayasa Mahkemesi'nin özellikle adli bilirkişiliği Sağlık Şurasının kaldırmasıyla, Cumhurbaşkanlığı 1 numaralı kararnamesiyle Sağlık Şurası kaldırılmış oldu.
Anayasa Mahkemesi 8.7.2020
MHP'li Yıldız: Çoklu baro kaygılarını belirtenler, seçimlerin nasıl yapıldığına bakmalı
'BAROLAR KAMU KURUMU DEĞİLDİR' Kamu kurumunun, merkezi yönetim ve yerel yönetimler olduğunu belirten Yıldız, "Gerçek kişiler tarafından değil devlet tarafından ya kanunla ya da kanunun verdiği yetkiye dayanılarak kurulurlar. Anayasanın 123. maddesinde 'idarenin bütünlüğü' ve 'kamu tüzel kişiliği' düzenlenmiştir. Çalışanları devlet memuru statüsündedir. Resen icra yetkileri vardır. Malları haczedilemez, iflasları istenemez. Kamu gücü ile donatılmışlardır. Zor alım yetkisi vardır, buna örnek olarak kamulaştırma yetkisi gösterilebilir. Barolar kamu kurumu değildir. CHP Genel Başkanının; 'her ilde ancak bir baro bulunabilir, birden fazla vali olamayacağı gibi birden fazla baro olamaz, bu durum üniter yapıya aykırıdır' iddiası elma ile armudun karıştırılmasıdır, en hafif tabiriyle bilgisizliktir. Örneğin Japonya üniter bir devlettir. Tokyo'da da bir vali vardır ancak birbirine eşit üç baro bulunmaktadır. CHP ve muhalefet partilerinin kanun teklifine itirazlarının hukuki dayanağı olmadığı gibi, iddiaları uygulamayla da örtüşmemektedir" dedi.  'BAROLAR SİYASİ PARTİLERİN ARKA BAHÇESİ OLMAMALI' Bazı baroların, Türk devletinin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinden aldığı yetkiyle meşru müdafaa hakkını kullanarak, sınır ötesi operasyonları yapmasını savaş ilanı saydığını, Suriye, Libya ve Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili milli politikalara karşı olmayı da görev haline getirdiğini belirten Yıldız, şunları kaydetti: "Biliyoruz ki, baroların bu açıklamalarına meslektaşlarımızın büyük çoğunluğu karşıdır. Yine bazı barolar, Avukatlık Kanunundaki hukukun üstünlüğü ile insan haklarını savunma ve koruma yetkisini maalesef belli bir ideolojik pencereden değerlendirmekte, hak ihlalleriyle ilgili davalarda mazlum ve mağdurun kimliğinden çok kendilerine siyasi görüşü yakın olan insanların yanında yer almaktadırlar.  Özellikle 3 büyük ilde bulunan barolar maalesef siyasi bir araç olarak kullanılmakta olup, barolar siyasi partilerin arka bahçesi olmamalıdır. Çoklu baroya ilişkin kaygılarını belirtenler önce baroların seçimlerinin nasıl yapıldığına bakmalıdır. Baro seçimleri, siyasi görüşleri birbirine yakın olan avukatların oluşturduğu gruplar arasındaki mücadele olarak cereyan etmektedir. Bu grupların adına baktığımızda, baroların ve baro seçimlerinin siyasallaştığı açık olarak görülür." MHP'li Yıldız ayrıca CHP'nin, konunun Anayasa'ya aykırılığını ileri sürerek, Anayasa Mahkemesi'ne gideceği yönündeki açıklamasıyla ilgili, "Bize göre kanun, Anayasa'ya aykırı hiçbir düzenlemeyi bünyesinde barındırmamaktadır" dedi.
Anayasa Mahkemesi 7.7.2020
Akademisyenlerin "terör örgütü propagandası" davasında beraat kararı
Cumhuriyet savcısı da bozma ilamına uyulmasına ve Anayasa Mahkemesinin kararının dikkate alınarak sanık hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.
Anayasa Mahkemesi: 10 yıl önce bugün neler oldu ?Anayasa Mahkemesi 7.7.2020
Anayasa Mahkemesi 5.7.2020
Brüksel'de başörtüsü yasağı protestosu
Brüksel'de, Belçika Anayasa Mahkemesinin bir yüksekokulda başörtüsünün yasaklanabileceğine ilişkin bildirdiği görüş, binlerce kişi tarafından protesto edildi.
Anayasa Mahkemesi 2.7.2020
AYM internetten erişime sunduğu kararların kapsamını genişletti
Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan, norm denetim, siyasi parti mali denetimleri, siyasi parti kapatma kararlarını da internetten erişime sundu.
Anayasa Mahkemesi 2.7.2020
Danıştay, Ayasofya kararını 15 gün içinde verecek
'EŞİTLİK İLGKESİ' VURGUSU Sürekli Vakıflar Tarihi Eserler ve Çevreye Hizmet Derneği Başkanı İsmail Kandemir de savunmasında, "Anayasa Mahkemesi, Atatürk'ün vasiyeti üzerine hiçbir dokunmazına bir şey yapılamayacağı kararını verdi.
Anayasa Mahkemesi 2.7.2020
Danıştay'da Ayasofya davası görüldü
Sürekli Vakıflar Tarihi Eserler ve Çevreye Hizmet Derneği Başkanı İsmail Kandemir ise, "Anayasa Mahkemesi, Atatürk'ün vasiyeti üzerine hiçbir dokunmazına bir şey yapılamayacağı kararını verdi.
Anayasa Mahkemesi 1.7.2020
AYM: Türk vatandaşlığından önceki yurt dışı çalışma sürelerinin borçlanılamaması ayrımcılık...
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, yurt dışında geçen hizmet sürelerini borçlanma imkanının, Türk vatandaşlığına alınma tarihinden önceki süreler için tanınmamasında, Anayasanın 35'inci maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkıyla bağlantılı olarak ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmetti.
Anayasa Mahkemesi 1.7.2020
Hukuk davalarına ilişkin yargı paketi TBMM Genel Kurulunda
Bahçeli'nin açıklamaları üzerine tartışma HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Anayasa Mahkemesi kararları dahil "beğenilmeyen" kararlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından açık eleştiriler yapıldığını iddia ederek, "İşte budur yargıyı itibarsızlaştıran.
Anayasa Mahkemesi 30.6.2020
TBMM Genel Kurulu
Barolara ilişkin düzenlemeye yönelik Özel, "46 bin üyeli İstanbul sizin teklifinize göre 13 delegeyle, 42 üyeli Tunceli, 48 üyeli Ardahan 4 delegeyle temsil ediliyor. Yani, Ardahan'daki 10 avukat 1 delege yollarken İstanbul'daki 3 bin avukat bir delege yolluyor. Sebep ne? Sebep şu: Geçmişte, bir Anayasa Mahkemesi açılışında onur kırıcı tavırlarınıza muhatap olan, sonra nasıl olduysa oldu, makulleşen ve sizin için makbulleşen Barolar Birliği Başkanının artık bir seçim kazanması mümkün değil.
Anayasa Mahkemesi 30.6.2020
Nijer'de hükümet değişikliği
Diğer yandan, Nijer'deki muhalefet partileri yaptıkları ortak açıklamada, seçimlerin şeffaf ve tarafsız şekilde yapılmasının sağlanması için Anayasa Mahkemesi üyelerinin istifa etmesini, Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonunun (CENI) feshedilmesini ve seçim yasasının değiştirilmesini talep etti.
Anayasa Mahkemesi 30.6.2020
Rusya'daki anayasa referandumu nasıl okunmalı?
Devlet başkanının görev sonrasında dokunulmazlık sınırlarının genişletilmesi, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'ndeki devlet başkanı tarafından atanan üye (senatör) sayısının arttırılması, devlet başkanının görevi sona erdikten sonra istediği takdirde Federasyon Konseyi'nde senatörlük yapabilmesi, Anayasa Mahkemesi üye sayısının 19'dan 11'e indirilmesi ve eskisinden farklı olarak devlet başkanının bu üyeleri azletme hakkına sahip olması, öngörülen ve devlet başkanının yetkilerini arttıran diğer değişikliklerin başında geliyor.
Anayasa Mahkemesi 29.6.2020
GÜNDEM / 29 Haziran 2020
(Ankara/21.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- GRAFİKLİ - AYM ve Yargıtay kararlarına göre "ByLock", tartışmasız FETÖ delili Yargıtay 16. Ceza Dairesi: "ByLock iletişim sistemi, somut delillerle kanıtlandığı üzere, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının kullanmaları amacıyla oluşturulan ve münhasıran bu suç örgütünün bir kısım mensupları tarafından kullanılan bir ağ olması nedeniyle, örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğunun ve gizliliği sağlamak için haberleşme amacıyla kullanıldığının, her türlü şüpheden uzak, kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde, kişinin örgütle bağlantısını gösteren delil olacaktır" Yargıtay Ceza Genel Kurulu: "Failin bilerek ve isteyerek ByLock sunucusunda kayıtlı bir 'User-ID' aldığının belirlenmesi, ByLock sistemine dahil olup ancak bir örgüt üyesinin sahip olabileceği gizli haberleşme imkanına kavuştuğunun, dolayısıyla en azından FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olduğunun kabulü için gerekli ve yeterli olacaktır" Anayasa Mahkemesi: "Anayasal düzeni ortadan kaldırmayı amaçlayan bir terör örgütüyle ilgili istihbarat çalışmaları sırasında rastlanan ByLock uygulamasına ilişkin verilerin, bu örgütle ilgili yürütülen soruşturma ve yargılamalarda maddi gerçeğe ulaşılmasına katkı sunması amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmesinde hukuka aykırılık bulunmamaktadır" "Derece mahkemelerince ByLock'a ilişkin tespit ve değerlendirmelerin olgusal temellerden yoksun olduğunu söylemek mümkün değildir" (Kemal Karadağ/Ankara) 2- Türk Silahlı Kuvvetlerine "Kargo İHA" için imzalar atıldı Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı SSB ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalandı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: "Kargo İHA sisteminin 2021 içinde seri üretime geçmesini hedefliyoruz" "50 kilogram faydalı yük taşıyacak Kargo İHA, 1 saatlik uçuş süresiyle özellikle dağlık arazide iki nokta arasında, gerek kapalı kargo bölmesinde gerekse askıda yük taşıyarak kahraman Türk askerinin sahada ihtiyaç duyduğu lojistik desteği sağlayacak" (Göksel Yıldırım/Ankara) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Anayasa Mahkemesi 28.6.2020
Haftanın tarihine bakış
2012 - Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Anayasa Mahkemesinde yemin ederek resmen görevine başladı.
Anayasa Mahkemesi 28.6.2020
Son dakika! Malavi'de devlet başkanlığı seçiminin galibi Chakwera
Doğu Afrika ülkesi Malavi'de salı günü düzenlenen devlet başkanı seçimini, Lazarus Chakwera'nın kazandığı bildirildi. Ulusal Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, 65 yaşındaki ana muhalefet Malavi Kongre Partisi (MCP) adayı eski papaz Chakwera'nın, oyların yüzde 58,6'sını alarak seçimin galibi olduğu duyuruldu. Açıklamada, Demokratik İlerici Parti Başkanı ve mevcut Devlet Başkanı Peter Mutharika yüzde 39,4'ünün alırken Mbakuwaku Kalkınma Hareketi Partisi adayı Saulos Chilima'nın da oyların 0,73'ünü aldığı kaydedildi. Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Chifundo Kachale, yaptığı açıklamada, "Komisyon, Chakwera'nın seçmenlerin zorunlu çoğunluğuna ulaştığını ve usulüne göre başkan seçildiğini açıkladı." dedi. Geçen seneki seçim, "yolsuzluk yapıldığı" gerekçesiyle iptal edilmişti Malavi Anayasa Mahkemesi, 21 Mayıs 2019'da düzenlenen devlet başkanlığı seçimini, "yaygın biçimde yolsuzluk yapıldığı" gerekçesiyle iptal etmişti.
Anayasa Mahkemesi 26.6.2020
Güney Afrika'da yargının tepesindeki ismin İsrail yanlısı tutumu ülkeyi ayağa kaldırdı
Güney Afrika'da, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mogoeng Mogoeng'ın İsrail yanlısı ifadeler kullanması ülke genelinde tepkiyle karşılandı.
Anayasa Mahkemesi 26.6.2020
Malavi'deki devlet başkanlığı seçimlerinde ana muhalefetin adayı önde gidiyor
Geçen seneki seçim, "yolsuzluk yapıldığı" gerekçesiyle iptal edilmişti Malavi Anayasa Mahkemesi, 21 Mayıs 2019'da düzenlenen devlet başkanlığı seçimini, "yaygın biçimde yolsuzluk yapıldığı" gerekçesiyle iptal etmişti.
Anayasa Mahkemesi 26.6.2020
25 Haziran 2020 Haberleri
25 Haziran 2020 Manşet Haberleri.
Anayasa Mahkemesi 25.6.2020
AYM'den "YKS" kararı
Anayasa Mahkemesi (AYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin öne çekilmesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma talebinin reddi üzerine yapılan tedbir başvurusunu kabul etmedi.
Anayasa Mahkemesi 25.6.2020
AYM, YKS tarihinin öne çekilmesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma talebinin reddi üzerine...
AYM, YKS tarihinin öne çekilmesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma talebinin reddi üzerine yapılan tedbir başvurusunu kabul etmedi.
Anayasa Mahkemesi 25.6.2020
Son dakika! AYM'den, vekillikleri düşürülen HDP'li 2 isim için ret kararı
Gelen son dakika haberlerine göre ANAYASA Mahkemesi (AYM), HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğlulları'nın vekilliklerinin düşürülmesine ilişkin yapılan itirazı reddetti.
Şu an buradasınız: Anayasa Mahkemesi Haberleri | Anayasa Mahkemesi Haber - Haberler - Anayasa Mahkemesi haberleri, son dakika anayasa mahkemesi haber ve gelişmeleri burada. Güney Kore eski Cumhurbaşkanı Guen-hye'ye 20 yıl hapis.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 12:40:18. #1.15#
title