Anayasa Mahkemesi Haberleri

Anayasa Mahkemesi haber, Anayasa Mahkemesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Anayasa Mahkemesi - 14.05.2021
Türkiye'deki çevreci tahvillerin değeri 2,5 milyar doları geçti
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Ece Börü, Türkiye'de çevreyi iyileştirecek projelere fon sağlayan tahvil ve diğer yatırım araçlarına ilginin arttığını belirterek, "Türkiye'de yaşayan yeşil ve sürdürülebilir tahvillerin toplam değeri 2,5 milyar doları geçti.
Anayasa Mahkemesi - 10.05.2021
AYM, ilk 3 ayda 8 bin 192 bireysel başvuruyu sonuçlandırdı
AYM, ilk 3 ayda 8 bin 192 bireysel başvuruyu sonuçlandırdıANAYASA Mahkemesi'ne (AYM) 2021 yılının ilk 3 ayında yapılan 13 bin 634 bireysel başvurudan 8 bin 192'si sonuçlandırıldı.
Anayasa Mahkemesi - 10.05.2021
Türkiye Sigorta Birliği'nden zorunlu trafik sigortasına ilişkin açıklama Açıklaması
Açıklamada, son dönemde hem Anayasa Mahkemesi'nin zorunlu trafik sigortası tazminatlarının hesaplama usul ve esaslarının belirlenmesine dayanak olan Karayolları Trafik Kanunu'nun 90'ıncı maddesi ile teminat dışında kalan halleri düzenleyen 92'nci maddesinin bazı hükümlerini iptal etmesi hem de Danıştay'ın trafik sigortası genel şartlarında yer alan tazminat hesaplama yöntemleri ile ilgili düzenlemelere ilişkin almış olduğu yürütmeyi durdurma kararlarının gerek sektör gerekse mağdurlar açısından belirsizliği artırdığı bildirildi.
Anayasa Mahkemesi - 07.05.2021
Anayasa Mahkemesinden iptal kararları
Anayasa Mahkemesi (AYM), kamulaştırmasız el atma kararlarında, mülk sahiplerinin zararlarının karşılanması adına mahkeme kararının kesinleşmedikçe icraya konulamayacağına dair 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'na eklenen geçici 14'üncü maddenin iptaline hükmetti.
Anayasa Mahkemesi - 06.05.2021
Almanya Başbakanı Merkel: "Sanayileşmiş ülkeler salgına rağmen iklim değişikliği ile mücadeleye devam etmeli"
Almanya iklim hedefleri güncellendi Alman hükümeti, 5 Mayıs'ta Anayasa Mahkemesi baskısı ile eylül ayında yapılacak genel seçimler öncesinde iklim hedeflerini yukarı yönlü revize etmişti.
Anayasa Mahkemesi - 05.05.2021
Almanya iklim hedefini revize etti
Alman hükümeti, Anayasa Mahkemesi baskısı ile eylül ayında yapılacak genel seçimler öncesinde iklim hedeflerini yukarı yönlü revize etti.
Anayasa Mahkemesi - 05.05.2021
Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'li Erdoğdu'ya 250 bin liralık tazminat davası
Dilekçede, şunlar kaydedildi: "Dava dilekçesi ve suç duyurusu dilekçesinde öncelikle adı geçen kişinin paylaşımlarının tümüyle mesnetsiz, bir bütün olarak boş tehditlerden ve ucuz hakaretlerden müteşekkil, sığ ve düzeysiz paylaşımlar olduğu ifade edilmiştir. Dilekçelerin müteakip aşamalarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Medeni Kanun'un ilgili hükümlerine değinilmiş, AİHM, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararları ışığında ifade özgürlüğünün sınırları, ifade özgürlüğü ile kişinin itibarının korunmasına dair değerler arasında adil bir dengenin nasıl kurulması gerektiği üzerinde hukuki değerlendirmelerde bulunulmuş, Aykut Erdoğdu'nun paylaşımlarının ifade özgürlüğünün sınırlarını aşan, kişilik haklarına saldırı mahiyetinde ve aynı zamanda suç teşkil ettiği sonucuna varılmıştır.
Anayasa Mahkemesi - 04.05.2021
Tunus Meclisi, Cumhurbaşkanı'nın iade ettiği "Anayasa Mahkemesi Üye Seçimi"ne ilişkin tasarıyı aynen onayladı
Tunus Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Kays Said'in anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Meclis'e iade ettiği "Anayasa Mahkemesi Üye Seçimi Yasa Değişikliği" tasarısını aynen kabul etti.
Anayasa Mahkemesi - 04.05.2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı: (1)
Yargının tahrip edildiğini öne süren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "En üst yargı dediğimiz, Anayasa Mahkemesi.
Anayasa Mahkemesi - 04.05.2021
MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin 100 maddelik anayasa önerisini açıkladı: (2)
Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi, yüksek mahkeme değil, özel bir statüde düzenlenmiş, Yüce Divan yargılaması ve siyasi parti kapatma davaları 'Yüce Divan' adıyla oluşturulan yeni bir mahkemeye verilmiş, Yüksek Mahkemeler başlığı altında Sayıştay ve Yüksek Seçim Kurulunun statüsü açıklığa kavuşturulmuş, yargıya ilişkin üye seçiminde TBMM'nin yetkileri genişletilmiştir.
Anayasa Mahkemesi - 04.05.2021
AYM, minibüs hattının iptal edilmesini mülkiyet hakkının ihlali saydı
Anayasa Mahkemesi (AYM), Tunceli'de belediye kararıyla minibüs hattı tahsisinin iptal edilmesi nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, minibüs hattı sahiplerinin mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi.
Anayasa Mahkemesi - 03.05.2021
Suriye'deki rejim, sözde devlet başkanlığı seçiminde Esed'e karşı göstermelik adaylar çıkardı
Rejimin anayasa mahkemesi, rejimin eski Devlet Bakanı Abdulllah Sellum ile kendilerini "Ulusal Muhalefet" olarak tanımlayan Mahmut Ahmet Meri'nin Esed'in rakipleri olduğunu açıkladı.
Anayasa Mahkemesi - 03.05.2021
Sigorta Tatbikatçıları Derneği, "Sigortacılığın Gelişiminde Çatı Kanun İhtiyacı" adlı panel düzenledi
"Düzenlemeler var ama yeterli değil" Altıngöz'ün ardından sözü alarak sigortacılığın çok itibarlı bir meslek olduğunu vurgulayan Axa Sigorta CEO'su Yavuz Ölken, 2011'den bu yana sigortacılıkla ilgili kanunda herhangi bir düzenleme yapılmadığını söyledi. Ölken, birtakım düzenlemelerin olduğunu fakat bunların da yeterli olmadığını belirtti. Axa Sigorta CEO'su Yavuz Ölken, "Sigortacılığın özünde güven meselesi var. "Müşterilerimize sözleşme satıp tazminat ödüyoruz ama öyle bir noktadayız ki, dağıldık. Güven tesis ederken en önemli konumuz hasarı zamanında ve düzgün ödemek. Bunun için Sözleşmeler öyle kurulmalı ki basit, sade ve anlaşılır olmalı ve kimsede soru işareti oluşmamalı. Anayasa mahkemesi bir karar alıyor, bu kararın yeniden düzenlenebilmesi için trafik kanununun değişmesi gerekiyor.
Anayasa Mahkemesi - 02.05.2021
Haftanın tarihine bakış
2007- TBMM Genel Kurulunda, Anayasa Mahkemesinin, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin verdiği iptal kararının ardından yeniden yapılan 1.
Anayasa Mahkemesi - 02.05.2021
Son Dakika | Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, gerçek tehlikenin devletin içeriden bölünmesi olduğunu söyledi
Tunus Cumhurbaşkanı, bundan önce de nisan ayının başlarında parlamentonun kabul ettiği, Anayasa Mahkemesi üyelerinin, 217 sandalyeli meclisten geçmesi için gereken yeterli oy sayısını 145'ten 131'e düşüren yasa değişikliğini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle onaylamamıştı.
Anayasa Mahkemesi - 30.04.2021
Dijital liderler KOBİ'ler ile dönüşümün ipuçlarını paylaştı
Çevrim içi olarak düzenlenen Dijital Anadolu Projesi'nde katılımcılar, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve dijital dönüşümün sektörlere etkisini değerlendirip, KOBİ'lere tavsiyelerde bulundu.
Anayasa Mahkemesi - 30.04.2021
İnsan Hakları Eylem Planı ile ilgili takvim belli oldu
3 ay içerisinde gerçekleştirilmesi öngörülen bazı faaliyetler İdari yargıya yapılan başvurularda idarenin cevap süresinin 30 güne düşürüldüğü faaliyetlerde sulh ceza hakimliği kararlarına dikey itiraz usulü getirilecek, katalog suçların kapsamı daraltılacak, katalog suçlar bakımından somut delile dayanma şartı getirilecek. Adli kontrol tedbirlerine üst süre sınırı getirilecek ve belirli aralıklarla incelenecek. 'Konutu terk etmeme' adli kontrol tedbirinde geçen sürenin sonuç cezanın infazından mahsubu sağlanacak, eşe karşı işlenen suçlarda ağırlaştırıcı sebep boşanmış eşi de kapsayacak. Tek taraflı ısrarlı takip fiilleri suç olarak tanımlanacak. İdari yargıda gerekçeli karar 30 gün içinde yazılacak, idareye yapılan başvurularda idarenin cevap verme süresi 60 günden 30 güne indirilecek. Vergi suçları için etkin pişmanlık ve zincirleme suç hükümleri uygulanacak. İletişimin tespiti ve dinlenmesi yoluyla elde edilen kayıtlar beraat kararı verilmesi halinde yok edilecek. Görev ve yetki uyuşmazlıklarına ilişkin sorunların makul sürede çözümüne ilişkin tedbirler alınacak. Çocuklar hakkındaki davalar ile istinaf ve temyiz incelemeleri öncelikli olarak görülecek. Hakim ve savcıların terfi sistemleri objektif performans kriterleri doğrultusunda yeniden belirlenecek. Hakim ve savcı adayları ile avukat stajyerlerine Anayasa Mahkemesi'nde staj imkanı sağlanacak, kişi özgürlüğü ve güvenliğine ilişkin mevzuat gözden geçirilecek.
Anayasa Mahkemesi - 29.04.2021
Ekvador Anayasa Mahkemesi tecavüz vakalarında kürtajın suç olmaktan çıkarılmasına hükmetti
Ekvador Anayasa Mahkemesi, tecavüz vakalarında kürtajın suç olmaktan çıkarılmasına hükmetti.
Anayasa Mahkemesi - 28.04.2021
Moldova'da 11 Temmuz'da erken parlamento seçimi yapılacak
Moldova Anayasa Mahkemesi Başkanı Domnika Manole, Sandu'nun kurduğu Eylem ve Dayanışma Partisi'nin (PAS) milletvekillerinin başvurusu üzerine alınan karara ilişkin yaptığı açıklamasında, "Mahkeme, parlamentonun ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan etme kararının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.
Anayasa Mahkemesi - 28.04.2021
AYM'den ihalelerde vergi ve harç istisnasını düzenleyen kurallarla ilgili iptal kararı
Anayasa Mahkemesi (AYM), ihalelerde, damga vergisi ve harç istisnasının uygulanması için öngörülen "yabancı firmalarca da teklif verilmesi şartı"nı düzenleyen kanun hükümlerini iptal etti.
Anayasa Mahkemesi - 27.04.2021
ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki
HDP'ye yönelik açılan kapatma davasına değinen Suseven, "HDP derhal kapatılmalıdır. Anayasa Mahkemesi yargı sürecini uzatmamalı, Türkiye'nin karşılaştığı tehditlere uygun olarak hızla karar almalıdır.
Anayasa Mahkemesi - 27.04.2021
Son Dakika | Türk demokrasisinin askeri müdahalelere karşı duruşunda kırılma noktası: 27 Nisan e-muhtırası
İlk tur oylama 27 Nisan'da yapıldı. Oylamada 361 oy kullanılırken, Abdullah Gül 357 oy aldı. Oylamanın hemen sonrasında, CHP 367 iddiasıyla seçimi Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.
Anayasa Mahkemesi - 26.04.2021
Tunus'taki Nahda Hareketi'nden "kabine revizyonu" krizini sonlandırma çağrısı
Tunus Cumhurbaşkanı, bundan önce de nisan ayının başlarında parlamentonun kabul ettiği Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçimindeki 217 sandalyeli meclisten geçmesi için gereken yeterli oy sayısını 145'ten 131'e düşüren yasa değişikliğini anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle onaylamamıştı.
Anayasa Mahkemesi - 26.04.2021
Kuzey Makedonya'da "Bir Vatan Şairi: Fettah Efendi" konulu çevrim içi panel düzenlendi
Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, programda yaptığı konuşmada, Fettah Efendi'yi Yahya Kemal Beyatlı'dan sonra Üsküp'ü, Kuzey Makedonya'yı ve kendilerini en güzel anlatan yazar olarak nitelendirdi.
Anayasa Mahkemesi - 26.04.2021
Başkan Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 59'uncu yılı dolayısıyla mesaj yayımladı Açıklaması
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yüksek Mahkemenin, tüm zorluklara rağmen demokratik hukuk devletini ve insanın temel haklarını koruma görevini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaya devam ettiğini bildirdi.
Anayasa Mahkemesi - 22.04.2021
Avrupa borsaları yükselişle açıldı
Dün Almanya Anayasa Mahkemesi'nin, Avrupa Birliği'nin (AB) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçları ile mücadele için hazırladığı 800 milyar avroluk kurtarma fonunun ülke tarafından onaylanabileceğine karar vermesi, pay piyasalarını pozitif etkiledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Anayasa Mahkemesi Haberleri | Anayasa Mahkemesi Haber - Haberler - Anayasa Mahkemesi haberleri, son dakika anayasa mahkemesi haber ve gelişmeleri burada. Osman Paksüt kim? Osman Paksüt kaç yaşında? Osman Paksüt aslen nereli?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.5.2021 10:13:58. #1.15#

title