Nato Haberleri

Nato haber, Nato son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nato - 25.11.2020
Son dakika... Polonya Savunma Bakanı Blaszczak: "ABD'ye her zamankinden daha yakın olmak zorundayız"
Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ABD'de yayın yapan Politico gazetesinde yayınlanan makalesinde ABD'ye her zamankinden daha yakın olmak zorunda olduklarını yazdı. ABD başkanlık seçimlerinin doğal olarak transatlantik bağların geleceği ile ABD ve NATO'nun Avrupa'nın güvenliğini sağlamadaki rolü konusundaki tartışmaları yeniden canlandırdığını belirten Mariusz Blaszczak, "Bana göre Batı'nın savunma iş birliğinin dayandığı temel ilkeler, değerler ve anlaşmalar değişmeden kalacak, Avrupa ve ABD arasındaki ittifakın alternatifi yok" ifadelerini kullandı.
Nato - 25.11.2020
Akdeniz'de AB "korsanlığı"
Baskın NATO için de kriz potansiyeli taşıyor Türkiye'nin, AB aday ülke statüsünün fiiliyatta işlemediğini göz önünde bulundursak bile, bu olayda dikkat edilmesi gereken birinci husus, Türkiye'nin Kuzey Atlantik İttifakı'nın (NATO) bir parçası olduğu gerçeğidir.
Nato - 25.11.2020
Haşim Thaçi'nin tasfiyesi ne anlama geliyor?
Kosova'nın son 20 yılına damga vuran en önemli siyasi lideri olan Haşim Thaçi 2016 yılında cumhurbaşkanı seçilmişti. Haşim Thaçi Kosova Demokratik Birliği (LDK) lideri İbrahim Rugova'nın ölümünün ardından Kosova Arnavutlarının mücadelesine destek verdi. UÇK'nın önde gelen liderleri arasında yer aldı. UÇK liderlerinden Adem Yaşari'nin tüm akrabaları ile birlikte Sırbistan Gizli Polis Teşkilatı tarafından öldürülmesi üzerine UÇK liderliği görevini üstlendi. Haşim Thaçi, özellikle Miloseviç'in 1989 yılında Kosova Özerk Bölgesi'nin statüsünü ortadan kaldırma kararına ve eski Yugoslavya'nın diğer bölgelerinden gelen Sırpların "anavatan" kabul ettikleri Kosova'ya zorla ve köyleri boşaltmak suretiyle yerleştirilmesine karşı çıktı. Sırbistan yönetiminin etnik temizlik operasyonuna güçlü biçimde direndi. Miloseviç'in sivil halka karşı güç kullanması yaygınlık kazanınca, 1999 Mart ayında ABD inisiyatifiyle NATO operasyonu başladı.
Nato - 24.11.2020
Prof. Dr. Mim Kemal Öke, "Avrupa'da İslamofobi ve Türkofobi" başlıklı etkinlikte konuştu Açıklaması
"Doğu ile Batı arasında bir kültür farkı var" Öke, insanlık tarihi boyunca güçlülerin hep düşmanlar yaratarak kitleleri sindirdiğini ve bu sayede kolayca onları yönetmeye çalıştığını belirterek, şunları kaydetti: "Yıllarca Batı dünyası hep düşmanlar yarattı. Komünizm bir düşmandı. Yeni bir düşman bulmak ihtiyacı çektiler. Bu düşman 'kızıl tehlike' yerine 'yeşil tehlike' oldu. Doğu ile Batı arasında bir kültür farkı var. NATO'nun ve onunla beraber Batı dünyasının ayakta kalabilmesi için yeni bir düşman ihdas edilmesi gerekiyordu.
Nato - 24.11.2020
Son dakika gündem: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Akdeniz'de Türk gemisine yapılan hukuk dışı aramaya tepki Açıklaması
Birleşmiş Milletler, NATO ve Uluslararası Denizcilik Örgütü ile de temasa geçtiklerini belirten Çavuşoğlu, "Diğer taraftan dün ilgili ülkelerin AB, Almanya ve İtalya'nın büyükelçilerini de bakanlığa çağırdık ve bakan yardımcımız Sedat (Önal) Bey görüştü.
Nato - 24.11.2020
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, uluslararası toplumu Afganistan için harekete geçmeye çağırdı
Ülkesinin, Afganistan'daki NATO misyonunda önemli rol oynadığını hatırlatan Kuleba, Afgan liderliğinin ülkedeki barış çabalarını desteklediklerini aktardı.
Nato - 24.11.2020
Son dakika haberleri! ABD'den Afganistan'a 600 milyon dolarlık yardım
NATO BARIŞ SÜRECİNE DESTEK VERMİŞTİ NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçen yıllarda NATO'nun Afganistan'da aktif görev yapan 100 bine yakın askerinin bulunduğunu, ancak bu sayısının şu anda 12 binin altına düştüğünü söylemişti ve Afgan barış sürecine destek verdiğini ifade etmişti.
Nato - 24.11.2020
AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu: (1)
Ünal Çeviköz'ün "Bana soru sordular, siz Trump yönetiminin sunmadığı neyi talep edersiniz?" diye soru sorulduğunu söylediğini aktaran AK Parti Sözcüsü Çelik, şunları kaydetti: "Yeni yönetime şunu söylemek lazımdı, 'Trump döneminde PKK/PYD terör örgütüne tırlar, uçaklar dolusu silahlar verdiniz, bir terör örgütünü desteklediniz, üstelik bir NATO müttefikine karşı bunu yaptınız, dolayısıyla yeni yönetimden en büyük beklentimiz, bize sunması gereken en önemli politik yaklaşım, PYD/PKK terör örgütüne verilen silahların toplanması, bunların elinden alınması, PKK/PYD terör örgütüne dönük olarak eğitim çalışmalarının sona erdirilmesi, PKK'ya gerçek bir terör örgütü muamelesi yapılarak bundan sonra da silah verilmemesidir' denilmesiydi.
Nato - 24.11.2020
Sözcü Çelik: Arınç'ın değerlendirilmelerine katılınmadığı açık bir şekilde ifade edildi
Çeviköz'ün Biden'e seslenirken geçmişte Trump yönetiminin hatalarını tekrarlamaması talebinde bulunması gerektiğine işaret eden Sözcü Ömer Çelik, "Şunun söylenmesi gerekiyor, yeni ABD yönetimine: Geçmişte yapılan hataları yapmayın. Demokrasimizi tehdit eden unsurlar başka, yeni yönetime şunu söylemek lazım. Trump döneminde PKK/PYD'ye TIR'lar dolusu silahlar verdiniz. Üstelik bir NATO müttefikine karşı.
Nato - 24.11.2020
AB'den Türk gemisindeki aramaya ilişkin açıklama
Stano, geçen sürede Türkiye'den cevap gelmediğini iddia ederek, "İrini Operasyonu gemiye çıktı ve NATO prosedürleri dahil uluslararası prosedürlere uygun olarak gemide arama yaptı.
Nato - 24.11.2020
Türk gemisine hukuk dışı arama
"Türkiye NATO'da önemli ortak" Karrenbauer, Türkiye'nin NATO içinde bulunmasının önemine de işaret ederek "Türkiye NATO'da hala bizim için önemli bir ortak.
Nato - 24.11.2020
Kosova'da yargı süreci siyasi tasfiyeye dönüştü
Rapor suçları ikiye ayırıyor. NATO/KFOR'un (NATO Kosova Gücü) 12 Haziran 1999 tarihinden önceki Arnavutluk dönemi ve 12 Haziran 1999'dan itibaren başlayan Kosova dönemi.
Nato - 24.11.2020
Moldova'daki seçimler ve Transdinyester sorunu
Sandu, Moldova için farklı bir gelecek planları yaparken Rusya'nın Moldova'da etkisini kaybetmeye, askerlerini Transdinyester'den çıkartmaya, hele hele bu eski Sovyet cumhuriyetini Batı'ya kaptırmaya hiç niyeti yok. Romanya ile Ukrayna arasında kalan Moldova, özellikle ülkede Rusya yanlısı iktidarlar olduğunda Moskova'nın Doğu Avrupa'daki "Truva Atı" özelliğini taşıyor. Transdinyester bölgesi ise Ukrayna ile sınıra sahip ve buradaki Rus Barış Gücü de tüm tarafları rahatsız ediyor. Moskova'ya göre Rusya sınırına yakın bir yerde (Moldova) bir NATO üssünün yer almasının yerine AB sınırına yakın bir noktada konuşlanmış Rus askerlerinin bulunması, Kremlin'in çıkarına.
Nato - 24.11.2020
2021 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda
ABD ile ilişkiler Çavuşoğlu, ABD'yle ilişkilerde karşı karşıya bulunulan sınamalar ve potansiyel fırsatların mevcudiyetini sürdürdüğüne değinerek Suriye ve özellikle Libya gibi bölgesel barış ve güvenliği ilgilendiren konularda bazı görüş ayrılıklarına rağmen Türkiye'nin NATO müttefiki ABD ile istişare ve eşgüdüm içinde hareket ettiğini dile getirdi.
Nato - 23.11.2020
Son dakika haberleri: Almanya Savunma Bakanlığı, arama yapılan Türk gemisinde yasak malzeme bulunmadığını açıkladı
Türkiye hukuk dışı aramaya sert tepki gösterdi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "AB'nin, meşru Libya hükümeti, NATO ve ülkemizle istişare etmeden başlattığı İrini Harekatı son operasyonuyla taraflı olduğunu bir kez daha tescil etmiştir.
Nato - 23.11.2020
NATO Parlamenter Asamblesi'nde Türk heyetinden Alman milletvekiline tepki
NATO Parlamenter Asamblesi 66. Yıllık Oturumu'nda Alman milletvekili Jürgen Trittin'in Türkiye hakkındaki sözlerine Türkiye Delegasyonu Başkanı ve NATO Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcısı Osman Aşkın Bak tepki gösterdi.
Nato - 23.11.2020
Son dakika... Fuat Oktay: Hukuksuz müdahaleyi şiddetle kınıyorum
Fuat Oktay, Twitter hesabından Alman fırkateyni tarafından Türkiye'nin yük gemisine karşı gerçekleştirilen müdahale ile ilgili açıklamada bulundu. Oktay, "AB'nin meşru Libya hükümeti, NATO ve ülkemizle istişare etmeden başlattığı Irini Harekatı, son operasyonuyla taraflı olduğunu bir kez daha tescil etmiştir.
Nato - 23.11.2020
Son dakika haberi | Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türk gemisinin hukuk dışı aranmasını kınadı Açıklaması
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'den Libya'ya giden ticaret gemisinin hukuk dışı aranmasına ilişkin," AB'nin, meşru Libya hükümeti, NATO ve ülkemizle istişare etmeden başlattığı İrini Harekatı son operasyonuyla taraflı olduğunu bir kez daha tescil etmiştir.
Nato - 23.11.2020
Son dakika haberleri... Dışişleri'nden Türk bayraklı geminin aranmasına tepki: Protesto ediyoruz
'PROTESTO EDİYORUZ' Söz konusu müdahaleye tepki gösteren Aksoy, "Silah ambargosunu ihlal etmediği görülen gemimizin ağır hava şartları altında saatlerce güzergahından alıkonulmasını, ayrıca denetleme sırasında personele adeta suçlu muamelesi yapılmış olmasını esefle karşılıyoruz. Yetkisiz ve güç kullanılarak yapılan bu eylemi protesto ediyoruz. Bundan doğabilecek zarar ve kayıplara karşı ilgili gerçek ve tüzel kişilerin her türlü tazminat hakkı tabiatıyla saklı olacaktır. Uluslararası sularda ticari gemilere müdahale edilebilmesi için bayrak devletinin rızasının alınması esastır. Libya silah ambargosuna dair BMGK kararları bu yükümlülüğü ortadan kaldırmamaktadır. AB'nin ne meşru Libya hükümetiyle, ne ülkemizle, ne de NATO'yla istişare etmeden başlattığı Irini Harekatının tarafsızlığı halihazırda tartışmalıdır.
Nato - 23.11.2020
Moldova yönünü Batı'ya mı çevirdi?
Kişinev'deki devlet başkanlığı koltuğunda 2016'dan bu yana, ülkenin en güçlü siyasi partisi olan Sosyalist Parti liderliğinden devlet başkanlığı koltuğuna geçiş yapmış Igor Dodon bulunuyordu. Dodon ve Sosyalist Parti, Rusya'nın çıkarlarını yansıtan ve dış politika yaklaşımı hususunda da Moskova'nın taleplerine ve önceliklerine uygun bir anlayışı kurgulamayı öncelik olarak gören bir yaklaşıma sahip. Nitekim Dodon birçok kez Vladimir Putin'i öven ve onun devlet yönetimi anlayışını örnek aldığını ifade eden bir lider. Başkanlığı boyunca Rusya'yı birçok kez ziyaret eden ve aldığı kararlarda Moskova'nın verdiği sinyalleri ciddiyetle takip ettiği görülen Dodon, Moskova'nın önceliklerinden biri olan, Avrasya Ekonomik Birliği'ne ülkesini üye yapma hususunda ise başarılı olamadı. Zira Moldova toplumu Avrupa Birliği (AB) ve Rusya ekseninde kutuplaşmış durumda ve bu durum, ülkenin NATO üyeliği hususunda da adım atmasını engelliyor.
Nato - 23.11.2020
İran Karabağ savaşının kaybedeni mi?
Anlaşmaya göre Ermenistan'ın Dağlık Karabağ çevresinde işgal ettiği üç bölgeden tedricen çekilmesi kararlaştırıldı. Böylelikle Azerbaycan işgal altındaki topraklarını kurtarmakla birlikte, Kafkaslarda yeni bir jeopolitik denklemin kurulmasını da sağladı. Kuşkusuz Rusya da savaşın kazananları arasında yerini aldı. Nitekim savaşın sonunda, sorunu Minsk Grubu'nun diğer iki eş başkanı olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Fransa olmadan çözerek Güney Kafkasya'yı kendisi için güvenli hale getirdi. Böylelikle hem ABD ve Fransa'yı, başka bir deyişle iki NATO üyesi ülkeyi Kafkaslardan çıkarmış oldu hem de Azerbaycan'la müttefiklik ilişkisini bozmadı.
Nato - 23.11.2020
AK Parti Sözcüsü Çelik: "Türkiye'de bir partinin yöneticileri yabancı bir devlet başkanından demokrasi dileniyor"
"Türkiye'nin güvenliği ve vatan savunması, pazarlık kabul etmez" Öte yandan, S-400 tartışmalarına değinen Ömer Çelik, "Diyorlar ki; eğer CHP iktidar olursa S-400'leri iptal edeceğiz. Demokrasimizin güvenliği, Türkiye'nin güvenliği ve vatan savunması, pazarlık kabul etmez. Asla kabul etmeyiz. Biz Suriye kaynaklı tehdide karşı vatan ve hava savunmamızı güçlendirmek için müttefiklerimizden patriot almak istedik. Verdiler mi vermediler. Türkiye çaresiz bir ülke değildir, büyük bir ülkedir. O zaman gittik S400'leri aldık. Şimdi bize diyorlar ki bunları kullanamazsınız. Niçin kullanamayacağız? İşte NATO içerisinde bu uygun değil.
Nato - 22.11.2020
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SURİYE'DE DEAŞ İLE GÖĞÜS GÖĞSE ÇARPIŞAN TEK NATO ÜLKESİYİZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans ile katıldığı G20 zirvesinde, "Terör tehdidinin bertaraf edilmesi, itilafların önlenmesi ve istikrarın güçlendirilmesi noktasında elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.
Nato - 22.11.2020
Son dakika haberleri! Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne canlı bağlantıyla katıldı Açıklaması
Aynı şekilde Suriye'den Libya'ya, Doğu Akdeniz'den Dağlık Karabağ'a, Irak'tan Filistin'e kadar farklı cephelerde yürüttüğümüz hak, özgürlük ve adalet mücadelesinin önemi ortaya çıkmıştır. Hal böyleyken ülkemizin attığı adımlar dolayısıyla eleştiriye, hatta itibar suikastlerine maruz kalması iyi niyetli bir durum değildir. Biz öncelikle kendi milli güvenliğimizi, kendi vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlama almaya, ardından da bölgemizin ve gönül coğrafyamızın istikrar, huzur ve iç barışına katkı sunmaya çalışıyoruz." Terör tehtidinin bertaraf edilmesi, ihtilafların önlenmesi ve istikrarın güçlendirilmesi noktasında ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade eden Erdoğan, "Suriye'de DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesiyiz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Nato Haberleri | Nato Haber - Haberler - Nato haberleri, son dakika nato haber ve gelişmeleri burada. Son dakika... Polonya Savunma Bakanı Blaszczak: ABD'ye her zamankinden daha yakın olmak zorundayız.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.11.2020 02:39:41. #1.15#
title