İlaç Haberleri

İlaç haber, İlaç son dakika haberleri ve gelişmeleri.

İlaç 5.6.2020
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesi İngiliz basınında
'ÜLKENİN YÜKSEK YOĞUN BAKIM KAPASİTESİ VAR' Diğer ülkelerin hasta yatışlarını çok geç yaptığı, buna bağlı olarak da ilaç tedavilerine de geç başlanıldığı belirtilen haberde, diğer ülkelerin Türkiye'nin virüsle mücadelesinden ders alabilecekleri belirtildi.
İlaç 5.6.2020
Safranbolu Belediyesinden tarımsal üretim
Su tasarrufu ve sağlıklı tarım için önerilen damla sulama yönteminin kullanıldığı seralarda organik hayvan gübresi kullanılması, toprak işleme ve ilaçlamanın sulamadan bağımsız yapılması sayesinde yüzde yüz sağlıklı sebze üretimi ve kaliteli tohum elde edilmesi bekleniyor.
İlaç 5.6.2020
Doğu Akdeniz'de Kovid-19 tedbirleri uygulanıyor
Akdeniz Belediyesi ekipleri de kamu kurumları ve özel işletmelerde dezenfeksiyon çalışması yaptı. Ekipler, cadde ve sokakların yanı sıra çöp konteynerlerini de yıkayıp, ilaçlama yaptı.
İlaç 5.6.2020
Bakan Albayrak basın mensupları ve ekonomistlerle bir araya geldi (4)
Söylemden ziyade eylemin önem kazandığı bir dünya ticaret dünyası. Ülkeler arası ekonomik iş birliğinden bahsediyoruz. Türkiye olarak bu değişimi çok sıkı ve iştahlı bir şekilde istiyoruz. Paydaşlarımızla karşılıklı saygı içinde bu süreci yürütüyoruz, yürütmeye devam edeceğiz. Teknik detaylar bu çerçevede yürütülüyor. Örneğin Güney Kore ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) var. Türkiye'nin hep aleyhine. Hep Türkiye'nin aleyhine bir STA olur mu? Çin'le güzel ilişkilerimiz var ama hep bakmamız lazım. Hindistan, Japonya ve diğerleri. Ortak adımlar atmamız lazım, ortak adımlar atamıyorsak tek taraflı adımlar atmamız lazım." "5 sene sonra çok daha iyi bir noktada olacağız" Berat Albayrak, Türkiye'nin ticarette dış müdahalelere karşı bağışıklık kazandığını belirterek, "Pek çok ülke birbirini kaşıyor. O ülkeyi bu kaşıyor, bu ülkeyi o kaşıyor. O ülkeyi, bu ülkeyi kaşıyor da beni kaşımıyor mu yani? Beni de kaşıyor kaç senedir ama eskisi kadar kolay kaşınıp uyuz olan bir Türkiye yok. Öyle hemen kaşındığı zaman Türkiye uyuz oluyordu. Hepimiz artık vücut refleksi olarak tecrübe kazandık. Hangi ilaçları sürmemiz gerektiğini biliyoruz artık.
İlaç 5.6.2020
AB- İngiltere müzakerelerinde ilerleme sağlanamadı
Müzakerelerde ticaretin yanı sıra balıkçılık, havacılık, ilaç ve güvenliğe kadar çeşitli konular ele alınıyor.
İlaç 5.6.2020
AstraZeneca Kovid -19 aşısının üretimine başlayacak
Merkezi İngiltere'nin Cambridge kentinde olan ilaç firması AstraZeneca, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen potansiyel aşının üretimine başlayacaklarını bildirdi.
İlaç 5.6.2020
Edirne'den kısa kısa
Meriç ve köylerinde dezenfekte, temizlik, bakım ve onarım çalışmalarının yapıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu kapsamda ilçe merkezi, Küplü ve Subaşı beldelerimiz, köylerimiz, ilçemizde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar, camiler, iş yerleri, halkın toplu olarak bulunduğu yerler cadde, sokak, duraklar, askeri birlikler, kaymakamlığımızca kurulan ilaçlama ekibi tarafından dezenfekte edilmiş, el dezenfektanı dağıtımı gerçekleştirilmiş, mezarlıkların temizliği yapılmış, ayrıca bakım ve onarım çalışmaları her gün devam etmektedir.
İlaç 5.6.2020
Aydın'da koronavirüse yakalanan 63 yaşındaki kalp ve KOAH hastası, iyileşmesinin ardından taburcu...
Aydın Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Servisinde başlanan tedaviye, hastanın durumunun kötüleşmesi nedeniyle Yoğun Bakım Ünitesinde devam edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Müdürlüğümüz koordinasyonuyla mevcut tedavilerine ek olarak ivedilikle immun plazma ve Tocilizumab tedavileri başlandı. Tedavilere hızlı bir şekilde cevap veren hastanın klinik durumunun iyileşmesi sonucu 2 Haziran'da hasta Enfeksiyon Hastalıkları Servisine çıkarıldı. Burada tedavisi tamamlanan hasta taburcu edildi." Açıklamada değerlendirmesine yer verilen Selahattin Tayfun, "Yaşadığım çok kolay bir şey değil. Üç gün kendimde değildim. O süreçte doktorlarımız birçok ilaç ve plazma tedavisi uygulamış.
İlaç 5.6.2020
Devlet kontrolündeki 'Eski Uzay'dan özel ve ticari 'Yeni Uzay'a
Ticari uzay kavramının ortaya çıkışı Literatürde ticari uzay kavramı, dünya alçak yörüngesine ve dış uzaya ekipman kullanılarak ticari değeri olan mal ve hizmetlerin sağlanması şeklinde ortaya çıktı. Bu kavram, uzay endüstrisinin devlet kurumları dışında özel firmalar tarafından imalat kısmında roket, ekipman, kapsül gibi uzay uçuşlarının ihtiyaçlarını karşılama, ulaşım/taşımacılık/kargo gönderimi ve turizm, uydu geliştirme, uzayda inşaat faaliyetleri kapsamında üs kurma ve otel yapma, uzay madenciliği, üniversiteler ve araştırma enstitüleri tarafından uzay ve uzay teknolojileri geliştirme araştırmaları yapmak, İsveç/İsrail ortaklı Space Pharma gibi ilaç endüstrisi için yerçekimsiz ortamdan faydalanarak yörüngede uydu merkezli bir laboratuvarda yeni hücre çalışmaları yapmak, protein kristalleştirme faaliyetleri gibi geniş alandaki iş alanlarını da kapsıyor.
İlaç 5.6.2020
Çocuk hastaya mesane pili ameliyatı yapıldı
Oğlum şuan idrarını ve dışkısını tutabiliyor ve daha kaliteli bir hayat sürüyor. Onun bezden kurtulunca psikolojisi düzeldiğini ve özgüveninin arttığını gözlemliyorum. Bir anne olarak yaşadığım mutluluğu kelimelere dökmem imkansız. Yaşadığımız sürece hastaneye ve doktorumuza minnettar kalacağız." "3'üncü basamak tedaviye karar verdik" Ameliyatı gerçekleştiren Güzelburç, hastanın daha önce birçok tıbbi süreçten geçtiğini belirterek, şu bilgileri paylaştı: "Yedi günlük bebekken ülkesinde bel sinir ameliyatı yapılmış. Bize başvuruncaya kadara çeşitli ilaçlar ve sondalar denense de fayda sağlanamamış.
İlaç 5.6.2020
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Balta'tan, çevre politikası uygulama ve sonuçları değerlendirmesi...
Söz konusu politikalara dikkati çeken Balta, "Bu politikalar kapsamında TBMM Çevre Komisyonu olarak geçtiğimiz yıllarda plastik atığın azaltılması için ücretli poşet uygulaması ile araç lastiği, akü, pil ve bataryalar, madeni yağ, bitkisel yağ, ilaç, elektrikli ve elektronik eşya, bilişim telekomünikasyon ekipmanları, beyaz eşya ile plastik, metal, kompozit, cam ve ahşap ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınması uygulaması hayata geçirilmiştir.
İlaç 5.6.2020
Çubuk'ta haşere ile mücadele çalışmaları
Ankara'nın Çubuk ilçesinde havaların ısınmasıyla sivrisinek ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarına yoğunluk verildi.
İlaç 5.6.2020
Mardin Büyükşehir Belediyesinden haşereye karşı mücadele
Mardin Büyükşehir Belediyesi, haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarını başlattı.
İlaç 5.6.2020
Kovid-19 testi yapan sağlık çalışanları tatil planı yapmıyor
"Biz yine ilk günkü tempoyla laboratuvarda çalışıyoruz" Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, laboratuvarlarının 1995 yılında kurulduğunu, yeni nesil dizi analizi teknolojileri ile beraber pek çok moleküler teknolojiyi kullanarak virüslere yönelik genotipleme, ilaç direnç analizleri ile epidemiyolojik pek çok çalışma yapıldığını söyledi.
İlaç 5.6.2020
Kayseri Valiliği sokağa çıkma kısıtlamasında açık olan işyeri ve istisna kapsamında olan kişileri...
Yapılan açıklamada; "Korona virüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Bugüne kadar alınan tedbirlerin salgının yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının önerisi, koronavirüsle mücadelede edinilen tecrübeler ışığında ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, İlimizin de aralarında bulunduğu Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerimizde 05.06.2020 tarihi saat 24.00 ile 07.06.2020 tarihi saat 24.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı İçişleri Bakanlığı'nın 05.06.2020 tarihli ve 8870 sayılı Genelgesi ile bildirilmiştir. Mezkur İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında; 05.06.2020 tarihi saat 24.00 ile 07.06.2020 tarihi saat 24.00 arasında aşağıda belirtilen istisnalar hariç olmak üzere 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11/C maddesi gereğince ilimiz sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır. Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 05.06.2020 Cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler saat 23.00'a kadar faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Kısıtlamanın olduğu 06.06.2020 Cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. 06.06.2020 Cumartesi ve 07.06.2020 Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacaktır. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilir). 06.06.2020 Cumartesi ve 07.06.2020 Pazar günleri vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabileceklerdir. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 06.06.2020 Cumartesi ve 07.06.2020 Pazar günleri, sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere lokanta ve restoran tarzı işyerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.
İlaç 5.6.2020
Dikmen Yaylası'ndaki şakayık çiçekleri koruma altına alındı
Sıcaklık şartlarına bağlı olarak ömrü 10 ila 20 gün olan ve yılda bir defa açan şakayık çiçeği, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.
İlaç 5.6.2020
Prof. Dr. Ceyhan: Aşının uygulanabilir hale gelmesi yüzde 5 olasılık
'AŞININ UYGULANABİLİR HALE GELMESİ YÜZDE 5 İHTİMAL' Koronavirüsün tedavisinin veya ilacının aşıdan daha önce bulunabilme ihtimalinin olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, "Şöyle düşünmesi lazım insanların dünya bir koronavirüse karşı bir aşı geliştirebilmiş değil. 200'e yakın hastalık tarih doyunca çok sayıda insanı öldürmesine rağmen biz sadece 20'sine karşı etkili bir aşıya sahibiz. Demek ki aşı çok rahat bulunabilecek, istenen özellikte olacak bir şey değil, oldukça zor bir iştir aşı. Tedavi çok daha kolay. Belki ondan çok daha önce belki sonbaharda etkili bir tedavi veya etkili bir ilaç bulunabilir.
İlaç 5.6.2020
Son dakika haber! İçişleri Bakanlığı: Hafta sonu 15 ilde 'sokağa çıkma kısıtlaması' uygulanacak
Cumartesi ve pazar günleri, sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere lokanta ve restoran tarzı iş yerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT gibi kurumlar ile valilik ve kaymakamlıklarca kurayla belirlenen nöbetçi akaryakıt istasyonları ve lastik tamircileri faaliyet gösterecek.
Şu an buradasınız: İlaç Haberleri | İlaç Haber - Haberler - İlaç haberleri, son dakika ilaç haber ve gelişmeleri burada. Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesi İngiliz basınında.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.6.2020 18:54:14. #1.15#
title