CENGİZ AYTMATOV HABERLERİ

Cengiz Aytmatov haber, Cengiz Aytmatov son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov

Doğum Yeri Kırgızistan
Doğum Tarihi 12.4.1928 - 10.6.2008

Cengiz Aytmatov Kimdir ?

Cengiz Aytmatov (d.12 Aralık 1928, Kırgızistan - ö. 10 Haziran 2008, Almanya). Ünlü Kırgız Türk'ü edebiyatçı, gazeteci, çevirmen ve siyasetçi. 12 Aralık 1928 tarihinde Kuzeybatı Kırgızistan'daki Talas eyaletinin Şeker köyünde doğdu. Babası Torekul Aytmatov, Sovyet Kırgızistan'ında seçkin devlet adamı idi, ancak 1937'de tutuklandı ve 1938'de kurşuna dizildi.
Biyografinin devamı için tıklayın
Cengiz Aytmatov - 13.10.2021
Üniversitemizde "Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Bilgi Şöleni" Adlı Etkinlik Yapıldı
Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız ise 1991 yılından itibaren Türk devletlerinin bağımsızlık haberlerinin geldiğini ifade ederek, coğrafi sınırlar korunurken kültürel sınırların birleştiğini ve gönül birliğinin sağlanmaya devam ettiğini söyledi. Düzenlenen bu etkinliğin, gönül birliğinin sağlanmasına katkı sunacak bir adım olduğunu belirten Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Ocakları Derneği ile birlikte bu programı düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız, "Bu tür faaliyetler bizim özlemimizi, özlem duyduğumuz o coğrafyamız ile birleşmek ve bütünleşmek adına yapılan faaliyetler. Bunlar takdire şayan faaliyetler ve bu faaliyetlerimizi artırmamız gerekiyor. Bunları yapmadığımız zaman birbirimize yabancılaşıyoruz, köklerimize uzaklaşıyoruz. Cengiz Aytmatov'un ifadesiyle mankurtlaşıyoruz.
Cengiz Aytmatov - 17.09.2021
Kırgızistan'da 6. Dünya Halk Destanlar Festivali yapılacak
Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan'ın bağımsızlığının 30. yıl dönümüne ithaf edilecek festival, Bakanlık ile Manas ve Cengiz Aytmatov Milli Akademisi ve Art Araba Derneği iş birliğinde gerçekleştirilecek.
Cengiz Aytmatov - 16.09.2021
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rusya'daki film festivallerinden üç ödülle döndü
Ünlü yazar Cengiz Aytmatov'un "Beyaz Vapur" hikayesine dayanarak hazırlanan "Şambala", festivalde "En iyi kameraman" ödülüne de değer bulundu.
Cengiz Aytmatov - 04.09.2021
TÜBA-Rabi Medrese'de "Mustafa Kutlu ve Cengiz Aytmatov Paneli" gerçekleştirildi
Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) ev sahipliğinde, Anadolu Mektebi'nin organizasyonuyla düzenlenen "Gönül Köprüsü İstanbul" programı çerçevesinde planlanan "Mustafa Kutlu ve Cengiz Aytmatov Paneli" TÜBA-Rabi Medrese'de gerçekleştirildi.
Cengiz Aytmatov - 26.08.2021
Anadolu Mektebi, "gönül coğrafyası"ndaki gençleri Türkiye'deki akranlarıyla buluşturacak
Almanya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Yunanistan'daki grupların okumalarını tamamlamalarının ardından çevrim içi Mustafa Kutlu ve Cengiz Aytmatov panelleri ile yerel yazarları tanıtıcı program gerçekleştirildi.
Cengiz Aytmatov - 15.07.2021
Kırgızistan'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
TİKA, "15 Temmuz" fotoğraf sergisi açtı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bişkek Program Koordinatörlüğü, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin 5. yılı kapsamında Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi Cengiz Aytmatov Kültür Merkezinde, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" fotoğraf sergisi açtı.
Cengiz Aytmatov - 05.07.2021
21. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'nde " Cemile" oyunu sahnelendi
Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un "Cemile" adlı romanından uyarlanan oyun, hayat dolu güzel bir kadının, İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen hikayesini anlatıyor.
Cengiz Aytmatov - 23.06.2021
Trabzon 21'inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali 1 Temmuz'da başlayacak
Özbekistan'dan Berdakh Karakalpak Devlet Akademik Müzikal Tiyatrosunca sahnelenecek, Cengiz Aytmatov'un yazdığı ve Markhabay Usenov'un yönettiği "Cemile" adlı oyun, 4 ve 5 Temmuz'da Açıkhava Sahnesinde 20.
Cengiz Aytmatov - 19.06.2021
4. Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu'nun sonuç bildirgesinde 9 öneri yer aldı
Ankara'da geçen hafta düzenlenen "4. Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu"nun sonuç bildirgesinde 9 öneri yer aldı.
Cengiz Aytmatov - 10.06.2021
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Cengiz Aytmatov Uluslararası 4. Issık Göl Forumu'nda konuştu
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, "Cengiz Aytmatov'un Kırgız halkının içinden çıkması dünya edebiyat arenasında milyonlarca okuyucu için sürpriz oldu.
Cengiz Aytmatov - 09.06.2021
4'üncü Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu, Ankara'da düzenlendi
ANKARA'da Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ile Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev'in katılımıyla '4'üncü Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu'nun Medya Tanıtım ve Sonuç Bildirgesi İmza Töreni' düzenledi.
Cengiz Aytmatov - 08.06.2021
"4. Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu" Ankara'da yapılıyor
"4. Cengiz Aytmatov Issık Göl Forumu" Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (HBV), Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde (ASBÜ) eş zamanlı 2'şerli oturum halinde başladı.
Cengiz Aytmatov - 06.06.2021
Haftanın tarihine bakış
2008- Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, 80 yaşında yaşama veda etti.
Cengiz Aytmatov - 17.05.2021
Erzurum'da ortaokul ve lise öğrencileri "Erzurum Kitap Akademisi" programıyla kitap okuyor
Ortaokullarda okutulacak her kitaptan sonra danışman öğretmenler nezaretinde münazara başta olmak üzere çeşitli etkinlikler yapılması, liselerde ise aralarında Mustafa Kutlu, Ahmet Haşim, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nurettin Topçu, Sezai Karakoç, Halil İnalcık gibi alanında yetkin yazar ve şairlerin okunmasının ardından okul, ilçe ve il düzeyinde öğrenci panelleri düzenlenecek.
Cengiz Aytmatov - 20.04.2021
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz. Saygılarımızla.
Türkiye'de "Selvi Boylum Al Yazmalım" eseri ile tanınan dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un 79 yaşındaki eşi Maria Aytmatova tedavi gördüğü hastanede Kovid-19 nedeniyle vefat etti.
Cengiz Aytmatov - 20.04.2021
Dünyaca ünlü Kırgız yazar Aytmatov'un eşi Maria Aytmatova Kovid-19 nedeniyle vefat etti
Türkiye'de "Selvi Boylum Al Yazmalım" eseri ile tanınan dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un 79 yaşındaki eşi Maria Aytmatova tedavi gördüğü hastanede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle vefat etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Cengiz Aytmatov Haberleri | Cengiz Aytmatov Kimdir - Haberler - Cengiz Aytmatov haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Cengiz Aytmatov kimdir, hayatı ve biyografisi. Üniversitemizde Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Bilgi Şöleni Ad
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 25.10.2021 05:38:49. #1.16#

title