Balkanlar Haberleri

Balkanlar haber, Balkanlar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Balkanlar - Dün
Türk Kızılayın kuruluşunun 153'üncü yıl dönümü Çankırı ve Kastamonu'da kutlandı
Kızılayın her zaman ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğuna işaret eden Tavil, "Kızılay, Osmanlı-Rus Savaşı'ndan Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar geçen sürede Türkiye'nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan askerlerin yardımına koştu. Kızılay, yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzatıyor. Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Orta Doğu'dan Afrika'ya, Güney Asya'dan Kafkaslar'a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor.
Balkanlar - Dün
Bir dönemin belgesi niteliğindeki duvar resimlerinin geleceği belirsiz
"Apartmanlardaki duvar resimlerinin geleceği çok belirsiz" Duvar resimlerini yapan sanatçılara da değinen Karaaslan, şunları söyledi: "Sanatçı konusuna her zaman çok önem veriyorum. Yaptığım çalışmalarda da özellikle bu konuya değiniyorum. Sanatçılar sayesinde sanat ortamını, üretimini ve üslup takibini yapabiliyoruz. İstanbul'daki duvar resimli apartmanlarda da sanatçı imzalarıyla karşılaşıyoruz. İmza tespiti oldukça önemli bir konu. İstanbul'daki apartmanlarda yaptığım araştırmalarda Roseo, İ. Hakkı, M. Tezmen ve Lev gibi imzaları gördüm. Ancak bu isimlerin yanı sıra Naci Kalmukoğlu ve Hamit Görele gibi cumhuriyet dönemi resim sanatının önemli isimlerinin de İstanbul'daki apartmanlarda duvar resmi çalışmalarının olduğunu biliyoruz." Muzaffer Karaaslan, duvar resimli apartmanlar üzerine daha önce bir makale yayınladığını ve şu anda da konuya yönelik daha kapsamlı bir kitap hazırlığında olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kitabın büyük bir kısmını bitirdim. Ancak her geçen gün yeni örneklerle karşılaşıyoruz. Bu yüzden yeni örnekleri de değerlendirmem gerekiyor. Umarım en kısa sürede tamamlayabilirim. Ancak ne yazık ki kesin bir tarih veremiyorum. Duvar resimlerini oldukça önemsiyorum. Her dönemin kendine özgü sanat anlayışını takip edebiliyoruz. Bunun yanı sıra hem Türkiye'de hem de Balkanlar'da yaptığım araştırmalarda birbirinden farklı sanat üretimlerinin olduğunu gözlemledim.
Balkanlar - 10.06.2021
Sadakataşı Derneği, vekaletle kurban kesim bedelini açıkladı
Hisse bedeli 750 TL Dernek, kurban hisse bedelini bu yıl 4 ayrı fiyat kategorisi üzerinden belirledi. Buna göre Afrika ve Asya ülkelerinin bulunduğu birinci bölge için 750 lira, Türkiye, Yemen ve Uzak Asya ülkelerinin bulunduğu ikinci bölge için 1200 lira, Balkanlar ve Ortadoğu'nun olduğu üçüncü bölge için 1500 lira, Filistin, Irak, İspanya ve Kıbrıs'ın olduğu dördüncü bölge için kurban hisse bedelini 2 bin 500 lira olarak belirlendi.
Balkanlar - 09.06.2021
Trakya Kültür Sanat Eğitim Vakfı, Trakya ve Balkan müziğinin tanıtılması için çalışıyor
Trakya Kültür Sanat Eğitim Vakfı (TRAKSEV) Başkanı Serkan Çağrı, vakıf bünyesinde Trakya ve Balkanlar'a yönelik önemli müzik çalışmaları yaptıklarını söyledi.
Balkanlar - 08.06.2021
NATO, mahkemenin Bosna Kasabı hakkındaki kararından memnun
NATO'nun 1990'larda Batı Balkanlar'daki iki etnik savaşın sona ermesine ve Avrupa tarihinde karanlık ve utanç verici bir sayfanın kapatılmasına yardımcı olduğunu belirten Stoltenberg, "Bölge, İttifakımız için stratejik olarak önemini koruyor.
Balkanlar - 08.06.2021
Son dakika haberi: NATO, "Bosna kasabı" Mladic hakkındaki mahkeme kararını memnuniyetle karşıladı
NATO'nin 1990'larda Balkanlar'da iki etnik savaşın sonlandırılmasında ve Avrupa tarihinde karanlık ve utanç dolu bir bölümün kapatılmasında rol oynadığını kaydeden Stoltenberg, "Bölge, ittifakımız için stratejik olarak önem taşımaya devam etmektedir.
Balkanlar - 08.06.2021
Biden'dan, "Bosna Kasabı" lakaplı Mladic'in müebbet hapis cezasının onanmasına ilişkin açıklama Açıklaması
Biden, ABD'nin Bosna-Hersek ve eski Yugoslavya'nın diğer bölgelerindeki suçların son bulması için çabalara yardım ettiğini anımsatarak, Birleşmiş Milletlere bağlı mahkemelere, son 20 yılda Balkanlar'daki suçlara ilişkin çabası için de müteşekkir olduğunu kaydetti.
Balkanlar - 08.06.2021
İstanbul'da uyuşturucu operasyonu
İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Balkanlar'dan yurda giriş yapan ve içerisinde yüklü miktarda uyuşturucu olduğu öğrenilen bir tırı, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan itibaren takibe aldı.
Balkanlar - 01.06.2021
Hırvatistan'da Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe kurslarına yoğun ilgi
Açıklamada ayrıca Yunus Emre Yılı kapsamında tüm Balkanlar'ı içerisine alan ve Zagreb, Saraybosna, Mostar, Priştine, Podgorica, Tiran ve Üsküp kültür merkezlerinin katkıları ile Yunus Emre Şiir Akşamı etkinliği düzenlendiği anımsatılan açıklamada, Berlin ve Belgrad kültür merkezleri ile ortaklaşa düzenlenen Türk Belgesel Haftası'nın da Avrupa ve Balkanlar'da büyük ilgi gördüğü belirtildi.
Balkanlar - 26.05.2021
8. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali'ne katılan Pulitzer Şiir Ödülü sahibi Charles Simic Açıklaması
Simic, yazılarını ve şiirlerini bilgisayarda değil, küçük not defterlerine yazdığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyanın değiştiğini biliyorum ve bu teknoloji çok güzel ve kullanışlı. Bunu bir sorun olarak görmüyorum. Ben bir yere gittiğimde ve röportajlarda hala kalem kullandığımı söylüyorum, çok şaşırıyorlar. Eskiden yaptığını yaparsın aslında. Bence şiir nerede olursa olsun gayet güzel devam edecek. Şiir için endişelenecek bir şey yok. Şiirin kaderi ve tarihi çok ilginç. Balkanlar ve Türkiye'de epik şiir açısından çok net bir ayrım vardı, şiirle ilgilenmeseniz bile dikkatinizi çekerdi.
Balkanlar - 26.05.2021
Ege Üniversitesinde Uluslararası Balkanlarda Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmaları Sempozyumu düzenlendi
Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından çevrim içi olarak "1. Uluslararası Balkanlarda Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmaları Sempozyumu" gerçekleştirildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Balkanlar Haberleri | Balkanlar Haber - Haberler - Balkanlar haberleri, son dakika balkanlar haber ve gelişmeleri burada. SPOR TAF Başkanı Çintimar Sporcularımız olimpiyat kotası ve rekor hedefiyle yarışacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 12.06.2021 22:38:51. #1.13#

title