Patent Haberleri

Patent haber, Patent son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Patent - Dün
Son dakika gündem: Fransız ilaç devi Sanofi, Bangladeş'teki hisselerini yerel ilaç üreticisine satıyor
Ağırlıklı olarak patent süresi dolmuş düşük maliyetli jenerik ilaçlar üreten ve yaklaşık 150 ülkeye ilaç ihracatı yapan Bangladeş, sektörde yaklaşık 3 milyar dolarlık bir iç pazara sahip.
Patent - Dün
Son dakika... Akhisarspor Buca'dan Serkan'ı aldı
TFF 1'inci Lig'de transfer yasağını kaldırmaya çalışırken bir yandan da ara transfer dönemi sona ermeden kadrosunu isimlerini açıklamasa da yeni futbolcularla takviye eden Akhisarspor, Bucaspor 1928'den Serkan Sefil'i aldı. Buca'nın sezon başında Şanlıurfaspor'a kiraladığı 21 yaşındaki Galatasaray patentli forvet, transfer yasağı kaldırıldığında ligin ikinci yarısında Akhisarspor forması giyecek.
Patent - Dün
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Özer: 2021'de her fen lisemizin en az bir ürünü tescil ettirmesini hedefliyoruz
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, mesleki ve teknik eğitimde fikri mülkiyet konusunun ana odağa alındığına ve bu kapsamda patent, faydalı model, tasarım ve marka üretim ve tescil çalışmalarına ağırlık verildiğine dikkat çekildi.
Patent - 20.01.2021
Türkiye'nin turizmde Ar-Ge merkez okulu Muğla'dan
Bu anlamda ilk somut projelerini Bakanlığa sunduklarını belirten Töre, "Turizm Ar-Ge çalışmalarımızda 2021 yılında patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili çalışmalarına odaklandık.
Patent - 19.01.2021
TİKA'dan KKTC'deki küçükbaş hayvancılığa destek
Saner, Kıbrıs'ın en önemli lezzetlerin bir tanesinin de ürettikleri hellim peyniri olduğuna değinerek yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı ile yapacakları girişimlerle Avrupa Birliği (AB) nezdinde KKTC'de üretilecek hellimin patentini almayı planladıklarını bildirdi.
Patent - 19.01.2021
Son dakika haberi | Osmanlı'nın şifalı helvası "devai-misk" coğrafi işaret aldı
Edirne Ticaret Borsası tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvurunun incelemesinin ardından helva tescillendi.
Patent - 19.01.2021
Son dakika haberleri! Türk mühendislerin Kovid-19 teşhisini yarım saate düşüren PCR tanı kitine dünyadan yoğun ilgi
Afrika'dan Amerika'ya farklı coğrafyalardan talep oluştu Yunus Emre Deli, sağlık çalışanlarının hızlı, pratik ve güvenli PCR tanı kiti ihtiyacını karşılayan n-FasT'in, yurt içinde kullanımının ardından yurt dışına ihraç edilmeye başlandığına işaret ederek, şunları kaydetti: "n-FasT tanı kiti özellikle ani yoğunlukların yaşandığı bölgelerde hızlı kurulum ve pratikliğinden dolayı büyük bir ilgiyle tercih ediliyor. Yerli teknolojiyle geliştirilen n-FasT tanı kitinin patentle korunmaya alınmış olması Türkiye'nin yüksek teknoloji birikimini de artıracak.
Patent - 19.01.2021
ABONELERİMİZİN DİKKATİNE CANLI YAYIN
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 3. Bölge Apartman Görevlileri ile buluşmasında konuşuyor.
Patent - 18.01.2021
TürkTraktör, başarısını 2020 yılında ödüllerle taçlandırdı
TürkTraktör, ihracattan Ar-Ge ve patente, iş sağlığı ve güvenliğine kadar, farklı alanlardaki çalışmalarıyla 2020 yılında da başarı ve ödüllerine yenilerini ekledi.
Patent - 17.01.2021
Son dakika... Gaziantep'in nohut dürümü ve menengiç kahvesi tescillendi
Bu kapsamda yapılan başvurular neticesinde nohut dürümü ve menengiç kahvesinin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendiğini aktaran Şahin, "Hem nohut dürümü hem de menengiç kahvemiz tescillendi.
Patent - 15.01.2021
Renault'da yeni dönem başlıyor
İnovasyon, Renault markasının 120 yıldır hep merkezinde yer aldı. Markanın 'Yeni Dalga' döneminde, hedeflerini gerçekleştirmek için güçlü değerleri bulunuyor. Elektrikli mobilite ve servis hizmetlerindeki deneyimi ve 300 binden fazla araç satışı ile Renault, 10 yıldır Avrupa elektrikli araç pazarının lideri konumunda. Renault'nun yaratıcısı olduğu, 150'den fazla patent içeren hibrit teknolojisi E-TECH için, markanın elektrik ve F1 tecrübelerinden yararlanıldı.
Patent - 14.01.2021
Renault, teknoloji, enerji ve servis hizmetleri markasına dönüşüyor
Renault'nun yaratıcısı olduğu, 150'den fazla patent içeren hibrit teknolojisi E-TECH için, markanın elektrik ve F1 tecrübelerinden yararlanıldı.
Patent - 14.01.2021
Meslek liselilerin geliştirdiği "ısı tasarruf cihazı" yaygınlaşıyor
Deneme çalışmalarının ardından Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuran öğrenciler, cihaza "Faydalı model" tescili aldı.
Patent - 14.01.2021
Çanakkaleli meslek liseliler salgınla mücadeleye destek için gece gündüz dezenfektan üretiyor
Okulun üretim faaliyetlerine ilk dönemlerde 20 metrekare gibi çok kısıtlı alanlarda başladığını, ancak günden güne gelişen bir üretim alanına kavuştuklarını dile getiren Kaymakam Musa Göktaş, şöyle devam etti: "Öğrenci ve öğretmenlerimiz önceden çok kısıtlı imkanlarla üretim yapıyordu. 2018 yılında yaklaşık 6 milyon liralık cirosuyla Türkiye'de bu konuda okullar arasında ikinci durumda yer alıyor okulumuz. Tabi o noktadan sonra Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve sayın valilerimizin destekleriyle şu anki modern ve daha iyi fiziki koşullarda üretimine devam etmektedir. Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte çok ciddi bir temizlik malzemesi ihtiyacı oldu. Bu noktada da hem ilçemizin hem ilimizin hem de civar illerin bu ihtiyaçlarının karşılanması noktasında yine Yenice Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz çok büyük faaliyet göstermiştir. Gece yarılarına kadar mesai mefhumu göstermeksizin temizlik malzemesi üretmiştir." Üretim faaliyetlerine 50 öğrenci ile gönüllülerin destek verdiğini vurgulayan Göktaş, "Salgının bitirilmesi için tüm güçlerin ortaya konularak milli bir birliktelikle bu faaliyet icra ediliyor. Fedakar çalışmalarıyla birlikte ilçemizin ve ilimizin gönlünde taht kurmuştur. Ben de hem bu atölyenin bugünkü koşullarına erişmesinde emeği geçenlere, hem bu fedakar çalışmanın altına imza atanlara teşekkür ediyorum. Kendilerini tebrik ediyorum. Bilindiği gibi daha sonra İDA Kimya adıyla bir patent de alındı ve markaya dönüştü.
Patent - 13.01.2021
Huawei'nin Uygur Türklerini tespit eden tanıma teknolojisi için patent başvurusu yaptığı iddiası
Çinli telekomüniskasyon şirketi Huawei'nin, Uygur Türklerini yaya kalabalığı içinde, etnik-fenotipik özelliklerine göre tespit edebilen bir teknoloji için patent başvurusunda bulunduğu iddia edildi.
Patent - 13.01.2021
CES 2021: 'Dünyanın en akıllı maskesi', Tüketici Elektroniği Fuarı'nda tanıtıldı
Oyun şirketi Razer, "Dünyanın en akıllı maskesi" dediği mikrofonlu ve ışıklı yüz maskesini Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES 2021) tanıttı. Her yıl ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen, yeni buluşların tanıtıldığı fuar, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden yapıldı. Mikrofon sayesinde kullanıcının sesinin daha iyi duyulmasını sağlayan prototip maske, aktif havalandırma özelliğine sahip. Maske, solunmuş ısınan havayı dışarı atarken, daha serin havanın solunmasını sağlıyor. Şirket yetkilileri, BBC'nin incelemediği maskenin N95 cerrahi maskeleri kategorisinde olduğunu söylüyor. Dudak hareketleri ve mimikler Şeffaf plastikten yapıldığı için maskeden kullanıcının dudak hareketleri ve mimikleri görülebiliyor. Şeffaf maskeler başlı başına yeni bir buluş değil. Piyasada pekçok şeffa maske var. Ancak şirket, maskenin "düşük ışık modu" olduğunu da söylüyor. Karalıkta maskenin ışıkları otomatik olarak yanarak ağzı aydınlatıyor. Razer, bu sayede kullanıcının "ışık koşullarından bağımsız olarak kendisini daha açık ifade edebildiğini" belirtiyor. Peki bu kadar teknolojik donanım içeren maskenin kullanımı rahat mı? Razer, silikon çeperinin maskenin yüzde rahat durmasını sağladığını ve ağza değmesini önlediğini ifade ediyor. Şirket ayrıca maskenin kalın saplarının kulağa daha az baskı yaptığına dikkat çekiyor. Patentli "ses güçlendirme" fonksiyonu, maskenin en önemli özelliği olarak görülüyor.
Patent - 13.01.2021
Biri bebek 2 çocuk başarılı kalp ameliyatlarıyla sağlıklarına kavuştu
Yeni hizmete giren hastanede henüz 3 aylık bir hasta bebeğin "Patent Duktus Arteriozus" denilen aort damarı ile pulmoner arter arasındaki doğuştan açıklığı, kasıktan girilerek anjio yöntemiyle kapatıldı.
Patent - 12.01.2021
Altay altyapıyı unuttu
Siyah-beyazlılarda altyapı patentli sol kanat Eren Erdoğan ilk 11 yüzü göremezken, 19 yaşındaki futbolcu sonradan oyuna girdiği 9 maçta 76 dakika sahada kalıp, 1 gol atmayı başardı.
Patent - 12.01.2021
Teknoloji meraklısı doktor atölyesinde motor üretti
Mevcut örneklerinden farklı tasarıma sahip özgün bir elektrik motoru üzerindeki çalışmalarını tamamladığına işaret eden Abay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyadaki tüm motorlar tasarım gereği demir içeren nüveye (bobinin içindeki demir içeren metal) sahiptirler. Sınırlayıcı etkisini gördüğümden nüveyi kullanmadım motorda ancak nüvenin artılarını kaybetmemek için de tasarım oldukça değişti. Böylece istediğim boyutta büyük mıknatıs kullanma şansına eriştim ve verimin gittikçe arttığını gördüm. İkinci farkı da tüm motorlar tek bir stator ve ona bağlı bir rotordan oluşmakta. Yani tek bir parça. Tasarladığım motor daha fazla manyetik enerji kullanabilmesi için çoklu statora sahip. Statorlar tamamen elektromıknatısı sarmakta ve daha fazla manyetik enerji sağlayabilmekte. Böylece verimi arttırabilmekteyiz." Abay, yüzde 90-95 verim aralığında olan motor için patent başvurusu yaptığını ve gerekli analizlerin yapılması için TÜBİTAK'tan davet aldığını anlatarak, "Eğer motor ölçüm sonuçları gerçekten elde ettiğimiz sonuçları veriyorsa çok önemli bir bilimsel keşfi de beraberinde getiriyor.
Patent - 11.01.2021
RTEÜ öğretim üyelerinin buluşu "incelemeli patent" olarak tescillendi
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) öğretim üyelerinin buluşu, Türk Patent ve Marka Kurumunca "incelemeli patent" olarak tescil edildi.
Patent - 11.01.2021
Karşıyaka gençleri kiralık verecek
MİSLİ.com 3'üncü Lig 3'üncü Grup'ta ikinci yarı hazırlıkları için Çiğli Selçuk Yaşar Tesisleri'nde toplanan Karşıyaka, ara transfer döneminde takımda forma şansı bulamayan altyapı patentli gençleri kiralık göndermeyi planlıyor.
Patent - 10.01.2021
"Manyas kelle peyniri" için coğrafi işaret tescil belgesi alındı
Kaymakamlığın müracaatının ardından ürün, Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) "Manyas kelle peyniri" adıyla tescillendi.
Patent - 09.01.2021
RTEÜ'nün yerli ve milli buluşu patent aldı
RTEÜ'nün yerli ve milli buluşu patent aldıRİZE Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) öğretim üyelerinin geliştirdiği 'Düz plakalı atımlı ısı borusu' başlıklı buluş Türk Patent ve Marka Kurumundan incelemeli patent aldı.
Patent - 08.01.2021
Kayısı çekirdeği kahvesinde seri üretim hazırlığı
Malatya Ticaret Borsasının girişimleriyle Malatya kayısı çekirdeğinin güvenilir ürünler listesine girdiğini, Türk Patent ve Marka Kurumundan da tescil edildiğini anımsatan Erdoğan, bunun hem üreticiler hem de ihracatçılar için önemli bir gelişme olduğunu belirtti.
Patent - 08.01.2021
"Osmaniye yer fıstığı kültürü" müzeyle gelecek nesillere taşınacak
Müzenin kurulduğu bölgenin dışarıdan gelen ziyaretçi açısından akıcı ve yol üstü bir bölge olduğunu anlatan Gizlici, sözlerini şöyle sürdürdü: "Müzenin kurulduğu güzergah hem üniversitenin hem de dışarıdan çalışmak için ilimize gelenlerin büyük kısmının ikamet ettiği bölge üzerinde. Yani şehir dışından gelenlerin en fazla kullandığı güzergah burası. Buraya gelenler yer fıstığının ekilişinden hasadına, işlenmesinden sınıflandırılmasına hatta nakliyesine kadar olan yolculuğu görecek, ekimi ile tüketimi arasındaki serüveni balmumu heykeller ve aletlerle insanlara aktarılacak. Müzemizin içinde yer fıstığına dair her şey olacak." Gizlici, yer fıstığının Osmaniye ile özdeşleşen bir ürün olduğunu ve son olarak Osmaniye Ticaret Borsasının girişimleriyle coğrafi işaret tescilinin alındığını hatırlatarak, şunları kaydetti: "Yer fıstığının üretiminin büyük kısmı, işlenmesi ve ticaretinin ise yüzde 90'ından fazlası ilimizde yapılıyor. Son olarak bu ürünün patentini de aldık ve 'Osmaniye fıstığı' olarak markalaştırdık.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Patent Haberleri | Patent Haber - Haberler - Patent haberleri, son dakika patent haber ve gelişmeleri burada. Son dakika gündem: Fransız ilaç devi Sanofi, Bangladeş'teki hisselerini yerel ilaç üreticisine satıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.1.2021 05:05:25. #1.14#
title