HAZAR DENİZİ HABERLERİ

Hazar Denizi Haberleri

Hazar Denizi haber, Hazar Denizi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hazar Denizi - 23.11.2020
Kazakistan'ın Hazar Denizi'ndeki yük trafiği 10 ayda 1,8 milyon tona ulaştı
Kazakistan'ın Hazar Denizi'ndeki Aktau ve Kurık limanlarında yılın 10 ayında 1,8 milyon ton yük taşındığı bildirildi.
Hazar Denizi - 16.10.2020
Rusya, gerilimin hakim olduğu Hazar Denizi çevresinde askeri tatbikatlara başladı
Rusya Savunma Bakanlığı, Azerbaycan'ın da sınırının bulunduğu Hazar Denizi'nde askeri tatbikata başladığını duyurdu.
Hazar Denizi - 12.10.2020
İran'ın Karabağ siyaseti diplomatik esneklikle imkansızlıklar arasına sıkışmış durumda
İran'ın Kafkasya politikası Karabağ sorununun başlangıcından bu yana aslında İran'ın pozisyonu hemen hemen aynı kalmıştır. Bu pozisyon, "tarafsızlık" ve "arabuluculuk" kavramları etrafında oluşmuştur. İran'ın dış siyasi yatırımlarında Kafkasya'nın Orta Doğu kadar yer tutmadığı bir gerçek. Tahran için bu bölge hiçbir zaman Suriye ya da Irak kadar önem arz etmemiştir. Bu durumun sebepleri arasında, ABD ve yaptırımlar baskısının Tahran'ın dış politika açılımlarını sınırlaması ve bölgedeki Rus nüfuzu zikredilebilir. Yine de bu topraklar, 19. yüzyılın başlarına dek bugünkü Gürcistan'ın güneyi ile Ermenistan ve Azerbaycan topraklarını elinde tutan İran'ın, tarihsel ve kültürel hafızası açısından önemsiz sayılamazlar. Özellikle Azerbaycan'ın İran sınırına yaklaştıkça karşılaştığımız Talışlar gibi İran dili ve kültürüne yakın duran etnik gruplar, Tahran'ın daha geniş bölgesel tasavvuru açısından dikkate değerdir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bölgede yaşanan güç boşluğu, İran'ın da artık Kafkasya'ya yönelebileceği anlamına gelmiş ve dönemin Rafsancani hükümeti, 90'ların başında çeşitli girişimlerle bu yönde adımlar atmıştır. Elbette Hazar denizinin ticaret açısından stratejik önemi ve orada yer alan enerji kaynakları da İran'ın bölgeye yönelik ilgisini beslemiştir.
Hazar Denizi - 9.10.2020
İran Karabağ sorununun taşıdığı riskleri görmezden geliyor
27 Eylül Pazar günü sabah saatlerinde Ermenistan ve Azerbaycan arasında yeniden alevlenen Karabağ sorunu bu kez farklı bir evreye girmiş durumda. Ermenistan'ın 1991-1994 yılları arasında Azerbaycan'a ait Karabağ ve çevresindeki yerleşim bölgelerini işgal etmesi ve bugüne kadar bu sorunun çözümsüz kalmış olmasının etkileri sadece bu iki ülke ile sınırlı kalmamıştır. Bölge aynı zamanda bölgesel ve küresel aktörlerin rekabet ve çatışma alanlarından birine de dönüşmüş durumdadır. Bir yandan Hazar denizi havzasındaki enerji kaynaklarının dünya pazarlarına açılan güzergahı üzerindeki stratejik konumu, diğer yandan bölgede etnik milliyetçiliğin körüklenmesi, yeni istikrarsızlık ve çatışma alanlarını ortaya çıkarma potansiyeline sahiptir.
Hazar Denizi - 2.10.2020
Kazakistan Deniz Kuvvetleri Hazar Denizi'nde tatbikat yaptı
NUR Kazakistan Deniz Kuvvetlerinin Hazar Denizi'nde askeri tatbikat düzenlediği bildirildi.
Hazar Denizi - 29.9.2020
Uzmanlara göre uluslararası hukuk Azerbaycan'a kaybettiği topraklarını geri alma hakkı veriyor
30 yıldır 'ateşkes' mesajları vererek barışçıl yollara davet etmenin artık sorunu çözmediğini vurgulayan Prof. Dr. Kuran, şöyle devam etti: "BM'nin görevi kınamak, ateşkes mesajı vermek değil. Bir türlü yaptırım kararı aşamasına geçemiyor, kuru siyasi birtakım açıklamalarla işin içinden çıkmaya çalışıyor. Uluslararası hukuku aleni bir şekilde çiğneyen, ihlal eden Ermenistan da bundan cesaret alıyor. Dolayısıyla Azerbaycan, şu anda işgalci Ermenistan'a uluslararası hukuka uygun bir şekilde cevap veriyor, meşru müdafaa hakkını kullanıyor, kendi göbeğini kendi kesiyor." Prof. Dr. Kuran, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ'ın işgali Azerbaycan'ın ülkesel bütünlüğüne ve siyasal bağımsızlığına yönelik haksız bir saldırıdır. BM'nin 51. maddesine göre Azerbaycan kaybettiği toprakları geri alma hakkına sahiptir. Bakü şu anda hukuki olarak meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Muvaffak olacağına dair inancımız da sağlamdır." "Ermenistan uluslararası hukuku çiğneyerek daha fazla ileri gidemez" İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetlerin (SSCB) dağılma sürecinde Kafkasları kaybetme telaşına giren Rusya'nın bütün Karadeniz ve Hazar Denizi hattını elinde tutabilmek için Ermenistan'a siyasi ve askeri olarak büyük destek verdiğini aktardı.
Hazar Denizi - 26.9.2020
Baltık-Karadeniz Ekonomik Forumu ile TTSO arasında işbirliği protokolü imzalandı
Bu yılki toplantının ana amacının pandemi nedeniyle Baltık ve Karadeniz ülkeleri arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi olduğunu vurgulayan Makukha, "Amacımız Baltık Denizi kıyısındaki Litvanya'nın Klaipeda limanından başlayan, Belarus ve Ukrayna üzerinden Karadeniz'e, Trabzon üzerinden Gürcistan ve Hazar Denizi kıyısındaki Bakü'ye ulaşacak çok yönlü bir işbirliği koridoru oluşturmaktır.
Hazar Denizi - 21.9.2020
Rusya'da "Kafkas-2020" tatbikatı başladı
Rusya'nın güney ve kuzey Kafkasya bölgelerindeki Kapustin Yar, Aşuluk, Adanak ve Prodboy poligonlarında ve Karadeniz ile Hazar Denizi sularında düzenlenen tatbikatta, yaklaşık 60 savaş uçağı, 30 savaş gemisi, 250 tank, 450 zırhlı araç, 200 top ve roket fırlatma sistemleri yer alıyor.
Hazar Denizi - 8.9.2020
Rusya'nın "Kafkas-2020" tatbikatına 9 ülke katılacak
Tatbikatın, Kapustin Yar ve Aşuluk poligonları ve Karadeniz ile Hazar Denizi sularında gerçekleştirileceği bilgisini paylaşan Şoygu, "Tatbikat, Rusya'nın Güney Askeri Bölgesi birliklerinin, ülkenin güneybatı bölgesinde askeri güvenliği sağlama kapasitesinin ölçülmesini sağlayacak.
Hazar Denizi - 7.9.2020
İran'da "Mavi Balina" oyunu 3 can aldı
İran'da "Mavi Balina" adlı oyunu oynadıktan sonra Hazar Denizi'nde intihara kalkışan 4 gençten 3'ü hayatını kaybetti.
Hazar Denizi - 3.9.2020
İranlı Enerji Güvenliği Analisti: "Türkiye, uzun vadede enerji merkezine dönüşebilir"
Şükri, Türkiye'nin son yıllarda başta LNG'nin doğal gaza dönüştürülmesi konusunda olmak üzere enerji sektörüne önemli yatırımlar yaptığını, bu yatırımların sürdürülmesi ve altyapıların hazırlanması halinde Hazar Denizi, Orta Asya ve İran'dan Avrupa'ya doğal gaz ihraç edebileceğini ifade etti.
Hazar Denizi - 26.8.2020
İran'da Kovid-19 nedeniyle can kaybı 21 bini aştı
Başta Hazar Denizi kıyısındaki tatil bölgelerinden Mazenderan ve Gilan olmak üzere Tahran, Kum, İsfahan, Rezevi Horasanı, Doğu Azerbaycan, Kirman, Kuzey Horasan, Simnan, Yezd, Zincan ve Kazvin eyaletlerinin "kırmızı bölge" olarak adlandırılan yüksek riskli eyaletler olduğuna dikkati çeken Lari, halka zorunlu olmadıkça seyahatten kaçınma çağrısını yineledi.
Hazar Denizi - 4.8.2020
İran'da Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 212 kişi hayatını kaybetti
Başta Hazar Denizi kıyısındaki tatil bölgelerinden Mazenderan ve Gilan eyaletleri olmak üzere Tahran, Gülistan, Kuzey Horasan, Erdebil, İsfahan, Elburz, Rezevi Horasanı, Simnan, Doğu Azerbaycan, Merkezi ve Yezd eyaletlerinin "kırmızı bölge" olarak adlandırılan yüksek riskli eyaletler olduğunu belirtti.
Hazar Denizi - 21.7.2020
İranlı uzmanlar Tahran'ın Dağlık Karabağ sorununa yaklaşımını eleştirdi
Süleymani, şöyle devam etti: "İran, Ermenistan'la turizm alanında iş birliği konusunda Azerbaycan'ın çıkarına uygun hareket etmeliydi ama böyle yapmadı. Azerbaycan'la Ermenistan arasına girmekten kaçınan Tahran yönetimi, sadece Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterme açıklamalarıyla kendini kurtaramaz. Bu konu Ermenileri dahi rahatsız ediyor." Süleymani, "Şu anki durum devam edecektir. Karabağ sorununda kilit ülke, ABD ve Fransa'dan önce Rusya'dır. İran da bu konuda bir şey yapamaz. Hazar Denizi'ndeki çıkarlarını dahi koruyamayan Tahran yönetiminden, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin çıkarlarını koruması beklenemez.
Hazar Denizi - 18.7.2020
Rusya'nın güneyi ile Kafkas bölgesindeki askeri birlikler ve filolar denetleniyor
Sahadaki 35 ve Karadeniz ile Hazar Denizi'ndeki 17 tatbikat noktasında gerçekleştirilen denetimler, 21 Temmuz'a kadar sürecek.
Hazar Denizi - 30.6.2020
Son dakika haber! Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto, Bakan Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu...
Szijjarto, enerji alanında da Türkiye'yle iş birliği içinde olduklarını vurgulayarak, "TürkAkım doğal gaz boru hattı inşa edildi. Biz de bu hattın Macaristan-Sırbistan kısmını inşa edeceğiz ve bu hattan gelecek yıl ekimde 6 milyar metreküp gaz ulaşacak. Ayrıca Hazar Denizi'nden Azerbaycan gazının da en geç 2023'e kadar ulaşmasının istiyoruz.
Hazar Denizi - 16.6.2020
Azerbaycan'da "plaj sezonu" açıldı
Bakülüler, iki günlük sokağa çıkma yasağının ardından valiliğin Hazar Denizi kıyısında açtığı 6 ayrı halk plajında denize girdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hazar Denizi Haberleri | Hazar Denizi Haber - Haberler - Hazar Denizi haberleri, son dakika hazar denizi haber ve gelişmeleri burada. Kazakistan'ın Hazar Denizi'ndeki yük trafiği 10 ayda 1,8 milyon tona ulaştı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.11.2020 03:38:32. #1.15#
title