Bingazi Haberleri

Bingazi haber, Bingazi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bingazi - 18.07.2021
Libya Başkanlık Konseyinden Libyalı taraflara 2021 bütçesini belirleme çağrısı
Libya'nın batısında BM nezdinde meşru Ulusal Birlik Hükümeti ve ona bağlı ordu bulunurken, ülkenin doğusunda ise Bingazi merkezli gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter ve ona destek veren binlerce paralı asker bulunuyor.
Bingazi - 17.07.2021
Libya Başbakanı Dibeybe: "Libya ordusunu birleştirmek çok zor olacak"
Libya'nın batısında BM nezdinde meşru Ulusal Birlik Hükümeti ve bağlı ordu bulunurken, ülkenin doğusunda ise Bingazi merkezli gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter ve ona destek veren binlerce paralı asker bulunuyor.
Bingazi - 11.07.2021
Son Dakika | Suriye rejimi Libya'ya asker göndermeye devam ediyor
Geçtiğimiz günlerde Suriye'nin rejim kontrolündeki Deyrizor bölgesinden 300 kişi seçilerek Libya'ya gönderilmişti. Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, rejimin Libya'ya belli aralıklarla asker göndermeye devam ettiği öğrenildi. Libya'da Hafter saflarında yer almak üzere rejim tarafından 300 kişinin daha seçildiği, seçilen kişilerin çoğunlukla rejim ordusu gönüllülerinden oluştuğu, 300 kişilik bu grubun da öncekilerde olduğu gibi Wagner paralı askerlerince Suriye'de eğitildiği ve eğitilen grubun sivil kıyafetli olarak Charm Wings firmasına ait uçaklarla Bingazi'ye götürüldüğü öğrenildi.
Bingazi - 07.07.2021
Libya ordusu: Misrata-Sirte sahil yolunu açık tutmaya devam edeceğiz
Libya ordusu ve Hafter'e bağlı güçlerden beşer askeri temsilcinin yer aldığı 5+5 Ortak Askeri Komitesi 12 Kasım 2020'de "sahil yolunun vatandaşların güvenli geçişine izin verecek şekilde açılması, paralı askerlerin ve yabancı savaşçıların belirlenen alandan çıkarılması ve sınır dışı edilmek üzere Trablus ve Bingazi'de toplanması" yönünde anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.
Bingazi - 05.07.2021
Libya ile Yunanistan arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesi için görüşme
Libya'ya beraberinde diplomatlardan oluşan bir heyetle 4 Temmuz'da gelen Fragogiannis'in bugün Bingazi'yi ziyaret etmesi bekleniyor.
Bingazi - 28.06.2021
Libya'daki insan hakları örgütünden "aşiret çatışmalarına" tepki
Libya İnsan Hakları Mağdurları Örgütü Başkanı Nasır el-Havari, Bingazi kentinde iki aşiret arasında yaşanan ve 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı çatışmalara tepki gösterdi.
Bingazi - 19.06.2021
Darbeci Halife Hafter'e bağlı milisler, Libya-Cezayir sınırını kapalı askeri bölge ilan etti
Siyasi gözlemciler, Hafter'in ülkenin güneyinde ve Bingazi'deki operasyonlarını, Trablus'ta aldığı yenilginin ardından gövde gösterisi ve kendisine taraftar toplama çabası olarak değerlendiriyor.
Bingazi - 30.05.2021
Libya Devlet Yüksek Konseyinden, uluslararası topluma Hafter milislerinden "elini çekmesi" çağrısı
Konsey, Hafter milislerinin Bingazi kentindeki askeri geçit töreninin ardından yazılı açıklama yaptı.
Bingazi - 28.05.2021
Son dakika haberi... Libya ordusu: Ateşkesten bu yana Suriye'den Hafter kontrolündeki bölgelere asker taşıyan 74 uçuş tespit ettik
Açıklamada, Şam'daki havaalanları ve Lazkiye'de Rusya'nın kontrolündeki Humeymim Üssü'nden kalkan "Cham Wings" isimli hava yolu firmasına ait uçakların, Bingazi'deki Benina Havaalanı'na ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kontrolündeki El-Hadim Askeri Üssü'ne iniş yaptığı aktarıldı.
Bingazi - 28.05.2021
Son dakika haber: Libya Başkanlık Konseyi, çatışmalara yol açacak tek taraflı askeri adımlar konusunda Hafter'i uyardı
Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdullah el-Lafi yaptığı yazılı açıklamada, Hafter'in, Bingazi'de 29 Mayıs'ta yapacağını duyurduğu askeri geçit törenine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bingazi - 19.05.2021
İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Libya toplantısının 23 Haziran'da Almanya'da yapılacağını bildirdi
Libya ile ilgili gelişmelere değinen Di Maio, 26 Mayıs'ta Bingazi kentinde İtalyan başkonsolosluğunu açacaklarını, 31 Mayıs'ta da Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe'nin Roma'ya geleceğini ve burada iş forumuna katılacağını söyledi.
Bingazi - 18.05.2021
Son dakika haberi! UCM Başsavcısı Bensouda Libya'da yakalama kararlarının uygulanması için BM Güvenlik Konseyinden yardım istedi
Başsavcı, Bingazi ve Tarhuna'da yerlerinden göç etmek zorunda kalanlarla görüşüldüğünü ve mevcut delillerin korunarak kayıt altına alındığını bildirdi.
Bingazi - 07.05.2021
Libya'da hükümet, Bingazi ve Derne'nin imarı için fon oluşturdu
Libya hükümeti, ülkede son yıllarda yaşanan savaştan etkilenen şehirlerin yeniden inşası için fon oluşturulduğunu açıkladı.
Bingazi - 06.05.2021
Libya Dışişleri Bakanlığı, Mısır ile ortak konsolosluk komitesinin çalışmalarına yeniden başladığını duyurdu
Mısırlı yetkililer, 22 Nisan'da Libyalı mevkidaşları ile başkent Trablus ve Bingazi'deki diplomatik misyonlarını mümkün olan en kısa sürede yeniden açma konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.
Bingazi - 05.05.2021
Libya Başbakanı: "Libya ve Türkiye arasındaki deniz anlaşması konusunda Yunanistan ile aynı fikirde değiliz"
Nisan ayında Bingazi kentine yapacağı ziyaretin Halife Hafter milislerinin engellemesi nedeniyle iptal edildiği iddiasını da değerlendiren Dibeybe, kentte yapacağı kabine toplantısının "bazı lojistik durumlar nedeniyle ertelendiğini" ve Bingazi'deki toplantıyı yakında yapacaklarını açıkladı.
Bingazi - 01.05.2021
Halid el-Mişri, Hafter'in hiçbir otoriteyi tanımamasının planlanan seçimleri tehdit ettiğini belirtti
Mişri görüşmede, Ulusal Birlik hükümeti üyelerinin Bingazi kentinde düzenlemek istedikleri toplantının Hafter milislerince engellenmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.
Bingazi - 28.04.2021
Libya hükümeti, ülkenin yeniden imarı için fon kurulacağını açıkladı
Libya Başbakanı, burada yaptığı açıklamada, "Hükümetimiz, Bingazi (doğu), Trablusgarp ve Sirte (güney) gibi savaştan etkilenen şehirler için yeniden inşa fonlarının kurulmasını onaylayacak.
Bingazi - 27.04.2021
Son dakika haber | Libya Başbakan Yardımcısı: "Bingazi'deki kabine toplantısının engellenmesi bölünmüşlüğü sürdürme çabasıdır"
Son dakika haberine göre Libya Başbakan Yardımcısı İbrahim Ebu Cenah, Bingazi'deki kabine toplantısının engellenmesini, ülkedeki bölünmüşlüğü devam ettirme çabası olarak gördüklerini belirtti.
Bingazi - 26.04.2021
Libya Başbakanı Dibeybe, Hafter milislerinin engellemesi nedeniyle Bingazi ziyaretini iptal etti
Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin engellemesi sonucu bugün Bingazi kentine yapacağı ziyareti iptal etti.
Bingazi - 22.04.2021
Son dakika: İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Libyalı mevkidaşı Menguş ile görüştü
Di Maio, Bingazi'de İtalyan Konsolosluğunun açılmasının da yakın bir zamanda olacağı bilgisini verirken, bunun İtalya'nın bu ülkedeki kurumsal varlığın güçlendirmeyi hedeflediğini ifade etti.
Bingazi - 22.04.2021
Mısır, diplomatik misyonlarının Trablus ve Bingazi'ye dönmesi için Libya ile anlaşma sağlandığını açıkladı
Mısır, diplomatik misyonlarını en yakın sürede başkent Trablus ve Bingazi'ye göndermek için Libyalı yetkililerle anlaşmaya vardığını duyurdu.
Bingazi - 22.04.2021
Halife Hafter 7 milyonluk Libya'ya  12 milyonluk 3 şehir vadetti.
–LİBYA Mutabakat Hükümeti'ne karşı mağlubiyet yaşayan ülkenin doğusunda varlığını sürdürmeye çalışan Halife Hafter'in, yaptığı açıklamalarla çevresindekileri akıl sağlığı konusunda şüpheye düşürdüğü ortaya çıktı.  DHA'nın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre geçtiğimiz günlerde yaralanan milisler ve hayatlarını kaybedenlerin aileleriyle bir toplantı yapan Hafter, 7 milyon nüfusa sahip Libya'da, 12 milyon kişinin barınacağı 3 şehir inşa edeceği  vaadinde bulundu.  Üstelik bu 3 şehri Bingazi bölgesinde inşa edeceğini söyleyen Hafter, yaralanan milisler ve ölenlerin ailelerine bu şehirlerde 20 bin ev tahsis edileceğini de açıkladı.
Bingazi - 12.04.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması
Bu husustaki kararlığı bugün tekrar teyit ettiklerini, görüşmelerde ayrıca başta yatırımlar olmak üzere ikili ticaret ve ekonomik ilişkileri güçlendirecek somut adımlar üzerinde durduklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: "Artık Libya'da yaraların sarılmasına, yeniden imara, kalkınmaya ve Libyalı kardeşlerimizin refahına odaklanmalıyız. Türkiye, sağlam kurumsal yapısı ve güçlü özel sektörüyle Libya'nın alt yapı ve üst yapısında, yeniden imarına her türlü desteği verecektir. Türk özel sektörünün Libya'ya geri dönüşünü hızlandıracak adımlar üzerinde de fikir birliğine vardık. Yarın Başbakan Dibeybe'nin iş adamlarımızla yapacağı toplantıda da tüm bu konular etraflıca değerlendirilecektir. Enerji, sağlık, finans, yerel yönetimler, eğitim ve kültür sahalarında iş birliğimizi daha da ilerletecek adımları hızla atacağız. Bu vesileyle, şu koronavirüs belasının yaygın bir şekilde devam ettiği süreç içerisinde, şu an itibariyle, yarın 150 bin doz aşıyı da kendilerine teslim edeceğiz. Bingazi'deki başkonsolosluğumuzu şartlar olgunlaştığında yeniden faal hale getirmeyi planlıyoruz.
Bingazi - 31.03.2021
İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Rusya ile yaşadıkları casusluk krizini değerlendirdi Açıklaması
Di Maio, Bingazi'deki konsolosluklarının yeniden açılması için adımlar attıkları bilgisini verirken, "6 Nisan'da Başbakan (Mario) Draghi ilk dış gezisini bu ülkeye yapacak.
Bingazi - 31.03.2021
Verfelli'nin ölümü Bingazi'de ve tüm Libya'da dengeleri değiştirebilir
Libya'da savaş suçları işlediği için Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından hakkında yakalama kararı bulunan, Halife Hafter'e bağlı milis komutanı Mahmud el-Verfelli'nin Bingazi'de silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin Bingazi'ye ve tüm ülke güvenliğine olumsuz yansımaları olacağı düşünülüyor.
Bingazi - 30.03.2021
Son dakika haberleri | Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, İtalyan gazetesine konuştu Açıklaması
Bingazi'deki duruma da değinen ve kentin zor bir dönemden geçtiğini aktaran Libya Başbakanı, bakanlarının Bingazi'yi ziyaret ettiğini, ülke genelinde güvenliğin bugün 5 ay öncesinden daha iyi durumda olduğunu vurguladı.
Bingazi - 29.03.2021
Fransa'nın Libya'daki büyükelçiliği 7 yıl aradan sonra yeniden açıldı
Fransa Savunma Bakanlığı, Temmuz 2016'da, Hafter milislerinin kontrolündeki Bingazi'de 3 askerinin öldüğünü açıkladı.
Bingazi - 26.03.2021
Libya'da 5 ay önce Hafter'e yönelik eleştirilerinin ardından öldürülen aktivist Berasi'nin kızı kaçırıldı
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'i eleştiren videolar yayımlamasının ardından Kasım 2020'de Bingazi'de suikasta uğrayan hukukçu aktivist Hanen el-Berasi'nin kızı Hanin el-Abdeli silahlı bir grup tarafından kaçırıldı.
Bingazi - 24.03.2021
Son dakika haberi: UCM'nin savaş suçlusu ilan ettiği Hafter'e bağlı milis komutanı Verfelli, uğradığı suikast sonucu öldürüldü
Gelen son dakika haberlerine göre Libya'da Uluslararası Ceza Mahkemesince (UCM) savaş suçu işlediği için hakkında yakalama kararı bulunan Halife Hafter'e bağlı milis komutanı Mahmud el-Verfelli, Bingazi'de uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti.
Bingazi - 23.03.2021
Dibeybe hükümeti, yönetimi devralmak için Bingazi'ye heyet gönderdi
Libya'da Başbakan Abdulhamid Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti (UBH), ülkenin doğusundaki paralel hükümetten yönetimi devralma işlemlerini tamamlamak için Bingazi kentine heyet gönderdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Bingazi Haberleri | Bingazi Haber - Haberler - Bingazi haberleri, son dakika bingazi haber ve gelişmeleri burada. Libya Başkanlık Konseyinden Libyalı taraflara 2021 bütçesini belirleme çağrısı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.7.2021 15:16:15. #1.15#

title