Hartum Haberleri

Hartum haber, Hartum son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hartum 2.8.2020
İHH, Sudan'da 6 bin yoksul aileye kurban eti ulaştırdı
İHH Dış İlişkiler Koordinatörü Muhammed İsmail, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkent Hartum, Kessala, Darfur, Beyaz Nil, Port Sudan ve Sevakin'de Türkiye'den gönderilen desteklerle kurban eti dağıttıklarını dile getirdi.
Hartum 2.8.2020
Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 11 bin 738'e yükseldi
Başkent Hartum, El-Şimaliyeh, Kesala, Nahr El-Nil ve El-Cezirah Sudan'da en fazla vaka görülen yerler oldu.
Hartum 2.8.2020
TDV'den Sudan'da 70 bin aileye kurban yardımı
Hartum Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Bülent Dadaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TDV'nin başkent Hartum'un yanı sıra Mavi Nil, Kessala, Port Sudan, Niyala, El Fashir, Batı Kurdufan eyaletlerinde ihtiyaç sahibi 70 bin aileye kurban eti dağıttığını belirtti.
Hartum 30.7.2020
Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 11 bin 496'ya yükseldi
Başkent Hartum 8 bin 227 vakayla virüsün en çok görüldüğü yer olurken Orta Darfur eyaletinde şu ana kadar sadece 6 vaka kaydedildi.
Hartum 28.7.2020
Eski Sudan Meclis Başkanı gözaltına alındı
Eski Sudan Meclis Başkanı İbrahim Ahmed Ömer'in pazar günü başkent Hartum'da gözaltına alındığı bildirildi.
Hartum 27.7.2020
Son Dakika: - Darfur'da güvenlik arttırılıyor
- Darfur'da güvenlik arttırılıyor HARTUM - Sudan'ın Darfur bölgesinde cumartesi günü 60 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan silahlı saldırının ardından harekete geçen yetkililer, Darfur'uın 5 eyaletinde güvenlik güçlerini görevlendirdi.
Hartum 27.7.2020
Darfur'da güvenlik arttırılıyor
Sudan'ın Darfur bölgesinde cumartesi günü 60 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan silahlı saldırının ardından harekete geçen yetkililer, Darfur'uın 5 eyaletinde güvenlik güçlerini görevlendirdi.
Hartum 26.7.2020
TİKA'dan Sudan'da kadın istihdamına destek
TİKA, Sudan'ın Mavi Nil, Güney Kurdufan, Darfur gibi çatışma bölgelerinden ve Güney Sudan gibi çevre ülkelerden gelen mültecilerin yaşadığı Hartum'un Cebel-i Evliya Mahallesi'nin Mandela bölgesinde 50 dar gelirli kadına geçimlerini sağlamak üzere malzeme temin etti.
Hartum 24.7.2020
Türk hayırseverler Hartum'un Hayrat köyünde su kuyusu açtırdı
Türkiye Diyanet Vakfının (TDV), hayırseverlerin destekleriyle Sudan'ın başkenti Hartum'da açtırdığı su kuyusu ile yüzlerce kişi içme suyuna kavuştu.
Hartum 22.7.2020
Libya ordusunun Sirte'ye yönelik seferberliği devam ediyor
Sudan hükümeti de son zamanlarda savaşmak için Libya'ya gitmek isteyenleri köşeye sıkıştırmaya başladı. Hartum yönetimi, şubat ayından bu yana savaşmak için Libya'ya gitmek isteyen 525 kişiyi gözaltına aldı.
Hartum 22.7.2020
Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 11 bini aştı
Başkent Hartum, 8001 vaka ile virüsün en çok görüldüğü yer olurken, Orta Darfur eyaletinde şu ana kadar sadece 6 vaka kaydedildi.
Hartum 21.7.2020
Eski Sudan'da Cumhurbaşkanı Beşir'in yargılandığı 1989 darbesi davası 11 Ağustos'a ertelendi
Başkent Hartum'da, Adli ve Hukuki Bilimler Enstitüsünde düzenlenen duruşmanın hakimi İsameddin Muhammed İbrahim, savunma heyetinin Halk Kongresi partisi üyesi 3 sanığın serbest bırakılması talebini reddetti.
Hartum 21.7.2020
Eritre ve Sudanlı yetkililer güvenlik ve askeri iş birliği konularında görüştü
Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki'nin, 14 Eylül 2019'daki Hartum ziyaretinde, ulusal egemenlik ilkelerine saygı duyulması, iki ülkede barış ve istikrarın desteklenmesi, ekonomik ve ticari iş birliğinin geliştirilmesi, güvenlik, siyasi ve diplomatik alanlarda iş birliğinin güçlendirilmesi konularında anlaşma sağlanmıştı.
Hartum 20.7.2020
BAE bölgesel nüfuz elde etmek için paralı askerleri sahaya sürüyor
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), bölge ülkeleri üzerinde çıkar sağlamak ve nüfuz elde etmek için yabancı paralı askerleri kullanmaktan vazgeçmiyor. Ordusunda yeterli sayıda askeri bulunmayan BAE, başta Yemen ve Libya olmak üzere çeşitli bölgelerdeki çıkarları için özel şirketler aracılığıyla paralı savaşçılar kullanıyor. Özellikle fakir ülkelerdeki gençleri kandıran, paralı asker olarak kiralayan ve eğitim veren BAE, yabancı uyruklu bu kişileri savaş bölgelerine sürerek kendi çıkarlarına alet ediyor. BAE'nin paralı askerleri sahaya sürmesi yeni bir durum değil. Abu Dabi yönetiminin, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Afrika Boynuzu'nda "önem verdiği" bazı ülkelerde nüfuz sahibi olmak için geçmişten bugüne paralı savaşçıları kullandığı biliniyor. Abu Dabi'nin bu projelerinde Filistin'deki Fetih Hareketi'nden ihraç edilen ve BAE'ye yerleşerek Veliaht Prens Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın güvenlik danışmanı olan Muhammed Dahlan'ın rol oynadığı belirtiliyor. Dahlan'ın özel güvenlik şirketleriyle sıkı ilişkileri olduğu ve Abu Dabi yönetiminin bölge ülkeleri üzerindeki planları için bu ilişkileri kullandığı ifade ediliyor. Bu şekilde Yemen ve Libya'da var olan BAE, Eritre ile Somali'nin uzun yıllardır siyasi çekişme yaşadığı özerk bölgesi Somaliland'da da kendini gösteriyor. New York Times gazetesinin 2015'te yayımladığı bir makaleye göre, Latin Amerika ülkelerinden 450'den fazla paralı asker, BAE'de eğitildikten sonra Yemen'de konuşlandırılarak BAE ordusu üniformasını giydi. Yemen medyasında yer alan bilgilere göre de BAE, geçmişte Irak'taki eylemleriyle adından çokça söz ettiren Blackwater özel güvenlik şirketinin kurucusu Erik Prince'ın yönettiği Reflex Responses ile 529 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Black Shield şirketi Sudanlı gençleri kandırıyor BAE merkezli Black Shield şirketi, Abu Dabi yönetimin sahadaki planları için paralı asker temin ediyor. Bu şirketin, Sudanlı gençleri kandırıp silahlı eğitim vererek Libya'ya ve Yemen'e zorla gönderdiği ortaya çıktı. Verdiği iş ilanlarıyla Sudanlı gençleri güvenlik görevlisi olarak çalışacakları vaadiyle kandıran Black Shield, BAE'deki askeri kamplarda eğitim verdiği bu gençleri zorla savaş bölgelerine gönderdi. Bir şekilde buralardan kurtulup ülkelerine dönen gençler ile hala kamplarda bulunanların aileleri, geçen ocak ayında şirketi protesto için gösteriler düzenlemişti. Black Shield tarafından kandırıldıktan sonra ülkelerine dönen Sudanlı gençler, 14 Temmuz'da da başkent Hartum'daki Abu Dabi Büyükelçiliği önünde toplanarak BAE yönetiminden haklarının verilmesini ve özür talep etti.
Hartum 19.7.2020
Sudan'da orduya hakaret eden gazeteci ve aktivistlere dava
Muhalif göstericiler, başkent Hartum'daki ordu karargahı önünde sivil yönetime geçilmesi talebiyle nöbet tutmaya başlamıştı.
Hartum 17.7.2020
Sudan'da 1989 darbesi davasının ilk duruşması haftaya başlayacak
Sudan resmi haber ajansı SUNA'nın haberine göre, Yargıtay Başkanı Nimet Abdullah, 1989 darbesi davasının gelecek salı başkent Hartum'da görülmeye başlanacağını açıkladı.
Hartum 17.7.2020
Sudan'da dini konulardaki reformlar protesto edildi
Sudan'da yüzlerce kişi, hükümetin "kişisel özgürlük kısıtlamalarını kaldırma" adıyla çıkardığı yeni yasalara tepki amacıyla başkent Hartum'da gösteri düzenledi.
Hartum 17.7.2020
Sudan'da reform karşıtı protestoları engellemek için köprüler ve büyük camiler kapatıldı
Hartum Güvenlik Komitesinden yapılan açıklamada, muhtemel gösteriler nedeniyle tüm köprülerin ve büyük camilerin bugün kapalı olacağı belirtildi.
Hartum 16.7.2020
Etiyopya'dan Sudan'a "Hedasi Barajı'nda su tutmaya başlamadık" açıklaması
Büyükelçi Emin de ülkesinin tüm tarafların çıkarlarını gözetecek Afrika Birliği'nin desteklediği bir anlaşmadan yana olduğunu belirterek, Hartum'un, Hedasi Barajı'na komşu Sudan'ın Ruseyris Barajı'nın güvenliğini tehlikeye düşürecek tek taraflı uygulamaları reddettiğini kaydetti.
Hartum 15.7.2020
Sudan ve Nijerya'da 15 Temmuz şehitleri için anma programı
Hartum Büyükelçiliğindeki törene resmi kurumların ve sivil toplum kuruşlarının temsilcileri ile Türk vatandaşları katıldı.
Hartum 14.7.2020
Sudan'da yıllık enflasyon yüzde 136'nın üzerine çıktı
Petrol zengini Güney Sudan'ın ayrılması ekonomik dengeleri bozdu Güney Sudan'ın 2011'de referandumla ayrılmasının ardından petrol gelirlerinin yüzde 80'ine yakınını kaybeden Hartum hükümeti, o dönem girdiği ekonomik krizden henüz kurtulamadı.
Hartum 14.7.2020
İş vaadiyle Libya'ya paralı asker olarak götürülen Sudanlı gençler BAE'den özür bekliyor
Başkent Hartum'daki Abu Dabi Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce genç, "Sudan aşağılanamaz, parayla satılamaz.
Hartum 14.7.2020
Sudan, Mısır ve Etiyopya'nın Hedasi Barajı görüşmeleri yine sonuçsuz kaldı
Sudan'daki Ruseyris Barajı'na bırakılacak su miktarı, Hedasi Barajı'nın işletilmesi ve kuraklık dönemlerinde nasıl doldurulacağıyla ilgili konularda anlaşmazlıkların sürdüğünü ifade eden Abbas, Hedasi Barajı görüşmelerinin seyriyle ilgili Hartum'un tutumu ve nihai raporunu Afrika Birliği dönem başkanı Güney Afrika'ya bugün sunacaklarını belirtti.
Hartum 11.7.2020
Atama kararları Resmi Gazete'de
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliklerine, aday tespit kurulunca seçilenler arasından belirlenen Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanları Dr. Medet Coşkun, Dr. Bilal Esen ve İdris Bozkurt ile Hartum Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Dr.
Hartum 9.7.2020
Sudan, Türkiye'nin de aralarında olduğu 3 ülke için hava trafiğini açtı
Adlan, Hartum Havalimanı'na gelen ve Kovid-19 virüsü taşımadığına dair belgesi olmayan tüm yolcuların 14 Temmuz'dan itibaren teste tabi tutulacağını bildirdi.
Hartum 8.7.2020
Sudan'da insan tacirlerinin elindeki 8 yabancı rehine kurtarıldı
Sudan polisinin başkent Hartum'da düzenlediği operasyonda insan tacirleri tarafından alıkonulan yabancı uyruklu 8 rehinenin kurtarıldığı bildirildi.
Hartum 8.7.2020
Sudan ve Moritanya'da Kovid-19 vakaları ve ölümleri arttı
Öte yandan Sudan'ın başkenti Hartum'da hükümetin Kovid-19 tedbirlerini kademeli olarak hafifletme kararı kapsamında bugünden itibaren hayat normale dönmeye başladı.
Hartum 8.7.2020
Son dakika haber: TİKA'dan Sudan'a Kovid-19'la mücadele için tıbbi malzeme desteği
TİKA tarafından temin edilen koruyucu ve cerrahi maske, termometre, eldiven, dezenfektan, oksijen tüpü gibi 14 kalemden oluşan tıbbi malzemeler, TİKA Hartum Program Koordinatörü Bilal Özden tarafından Doğu Darfur Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.
Hartum 7.7.2020
Son dakika haberi: Sudan ve Moritanya'da Kovid-19 vakaları ve ölümleri arttı
Açıklamada, ülkede ölüm ve vaka sayısının en çok başkent Hartum'da görüldüğü ifade edildi.
Hartum 6.7.2020
Sudan'daki AB delegasyonundan Hartum'un "terörü destekleyenler listesi"nden çıkarılması için destek
Sudan'daki Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu, ABD'nin terörü destekleyen devletler listesinden çıkarılması için Sudan hükümetinin yanında olduklarını açıkladı.
Hartum 5.7.2020
Son Dakika: Sudan'ın başkenti Hartum'da Nirtiti kenti sakinlerine destek gösterisi düzenlendi
Son dakika gelişmesine göre Sudan'ın başkenti Hartum'da yüzlerce kişi, Orta Darfur eyaletinin Nirtiti kentinde güvenliğin sağlanması ve görevlerinde ihmalleri bulunduğu öne sürülen yöneticilerin istifası talebiyle bir haftadan beri eylem yapan bölge halkına destek gösterisi düzenledi.
Hartum 4.7.2020
Sudan'da "asayişin sağlanması" talebiyle başlayan eylemler sürüyor
Hartum hükümetine karşı yıllardır silahlı mücadele yürüten milis grupların etkili olduğu Nirtiti sakinleri, güvenliğin sağlanması, yerel yöneticilerin değiştirilmesi, milislerin silahsızlandırılması, hasat mevsiminde çiftçilerin güvenliğinin sağlanması, taciz, soygun ve cinayet gibi suçların cezalandırılması, eğitim ve sağlık gibi temel haklara erişebilme taleplerine cevap alabilmek için bir haftadır eylemlerini sürdürüyor.
Hartum 3.7.2020
Sudan'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 604'e yükseldi
Açıklamaya göre, salgın 7 bin 78 vaka ile en çok başkent Hartum'da görüldü, burayı El Cezira (927) ve Kadarif (249) eyaletleri izledi.
Hartum 2.7.2020
Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 9 bin 573'e yükseldi
Açıklamaya göre, salgın 7 bin 34 vaka ile en çok başkent Hartum'da görüldü, burayı El Cezira (923) ve Kadarif (249) eyaletleri izledi.
Hartum 30.6.2020
Sudan'da binlerce eylemci "devrimin gidişatının düzeltilmesi" talebiyle sokaklara indi
Protesto hareketlerine liderlik eden Meslek Odaları Birliğinin çağrısıyla başkent Hartum'un yanı sıra birçok kentte sokaklara dökülen binlerce Sudanlı, lastik yakarak ve kaldırım taşlarıyla ana caddeleri trafiğe kapattı.
Hartum 29.6.2020
Sudan'da eski üst düzey 9 kişi "düşmanca eylemler planladıkları" gerekçesiyle gözaltına alındı
Sudan'da, eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in kapatılan partisi Ulusal Kongre ve İslami Harekete mensup 9 kişinin, başkent Hartum'daki bir evde "düşmanca eylemler planladıkları" gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.
Hartum 29.6.2020
Eski Sudan Dışişleri Bakanı Gandur gözaltına alındı
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, polis, Gandur'un başkent Hartum'daki evinde arama yaptı, aramanın ardından eski Dışişleri Bakanını gözaltına aldı.
Şu an buradasınız: Hartum Haberleri | Hartum Haber - Haberler - Hartum haberleri, son dakika hartum haber ve gelişmeleri burada. Son dakika haber | Sudan'daki sel hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 17:58:09. #1.15#
title