EVLİYA ÇELEBİ HABERLERİ

Evliya Çelebi haber, Evliya Çelebi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Doğum Yeri İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi 1.1.1611

Evliya Çelebi Kimdir ?

Asıl adı Derviş Mehmed Zillî olan Evliya Çelebi'dir 1611 yılında İstanbul Unkapanı'nda doğdu. Babası Derviş Mehmed Zillî, sarayda kuyumcubaşıydı. Evliya Çelebi'nin ailesi Kütahya'dan gelip İstanbul'un Unkapanı yöresine yerleşmişti. İlköğrenimini özel olarak gördükten sonra bir süre medresede okudu, babasından tezhip, hat ve nakış öğrendi. Musiki ile ilgilendi.
Biyografinin devamı için tıklayın
Evliya Çelebi - 15.09.2021
"Karabağlar Yaylası Tam Zamanlı Denetleniyor"
Yaylada duvar çekmenin yasak olduğunu, diğer işlemler için de belediyeden mutlaka izin alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Gümüş, yaylanın sahip olduğu doğal yapısının, flora ve faunasının korunması, bozulmadan geleceğe taşınabilmesi için önlem almaya devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Karabağlar Yaylamızın yeşil dokusunu bozacak, doğal yaşam kültürüne zarar verecek uygulamalara karşı çalışma başlattık. Bu çalışma kapsamında görevli belediye personelimiz tüm yayla bölgesinde 360 derece kamera ile çekim yaparak doğal kesik ve irimleri kayıt altına alıyor ve bu kayıtlardan bir envanter oluşturuyor. Böylece doğal kesik ve irimlere müdahale edildi ise doğal yapı bozuldu ise kolayca tespitini yapıyor ve gerekli cezai işlem uyguluyoruz. Bu çalışmayla doğal kesik ve irimleri koruyor, müdahale varsa da eski doğal haline dönebilmesi için de elimizde kayıt olmasını sağlıyoruz." Başkan Gümüş'ten Hassasiyet Çağrısı Karabağlar Yaylasının görevli personel tarafından tam zamanlı olarak denetlendiğini de vurgulayan Başkan Gümüş, "Yaylamız yapılan kamera kaydının yanında, kesik ve irimlerin zarar görmesine neden olacak müdahaleleri tespit edebilmek amacıyla personellerimiz tarafından da tam zamanlı olarak sürekli denetleniyor. Bu personellerimiz sürekli olarak yayla bölgesinde dolaşarak denetim yapıyorlar. Denetim ve kayıt uygulamalarımız ile Karabağlar Yaylamızın doğal yapısını korumak için çalışıyoruz" dedi. Bölgede yaşayan ve bölgeye yerleşecek olan vatandaşlara da konuyla ilgili hassasiyet çağrısı yapan Başkan Gümüş, "Ülkemizin inilerek gidilen tek yaylası olan, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde 'Bir benzeri yoktur' diyerek hayranlıkla bahsettiği; doğal bitki örtüsü, ulu çınarları, çevre dokusu ve sahip olduğu doğal hayatı ile Karabağlar Yaylamız bizim göz bebeğimiz.
Evliya Çelebi - 09.09.2021
Meram Belediyesi, Armağan ve Muhtar parklarını baştan aşağı yeniledi
Bu kapsamda son olarak Melikşah Mahallesi'nde bulunan Muhtar ve Armağan parkları baştan aşağı yenilendi. Parkların içerisinde yer alan çocuk oyun gurupları ve oturma alanlarının bakımları gerçekleştirilirken, yeşil alan bölümü artırıldı. "PARKLARIMIZI YENİLEYEREK HEMŞEHRİLERİMİZİN HİZMETİNE SUNUYORUZ" Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Meram'da çalışmaların tüm yönleriyle planlandığını kaydederek, "İlçemiz Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de yer almış ve Bağ-ı Meram olarak zikredilmiştir.
Evliya Çelebi - 02.09.2021
İstanbul'da pazar günü bazı ilçelerde su kesintisi yapılacak
Beyoğlu, Kaptanpaşa, Piyalepaşa, Piripaşa, Fetihtepe, Keçecipiri, Kulaksız, İstiklal, Yenişehir, Hacıahmet, Bostan, Kocatepe, Bülbül, Çukur, Kalyoncukulluğu, Sururi Mehmet Efendi, Yahya Kahya, Kamer Hatun, Hüseyinağa, Kuloğlu, Şehit Muhtar, Katip Mustafa Çelebi, Evliya Çelebi, Asmalı Mescit, Şahkulu, Gümüşsuyu, Tomtom, Cihangir, Ömer Avni, Kılıç Ali Paşa, Firüz Ağa, Pürtelaş Hasan Efendi ve Örnektepe Mahalleleri.
Evliya Çelebi - 23.08.2021
Son dakika haber... Kütahya'da otomobilin çarptığı genç kadın hayatını kaybetti
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Uslu, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.
Evliya Çelebi - 13.08.2021
Son dakika haberi! Kütahya'da saman balyası yüklü traktör römorkundan düşen çocuk öldü
Yaralanan Tomruk, 112 Acil Servis ekiplerince kaldırıldığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Evliya Çelebi - 28.07.2021
Surlarla çevrili koruma altındaki mahallenin sakinleri tarihi yapılarla iç içe yaşıyor
Mahalledeki evlerin restore edilerek tarihi dokunun gelecek nesillere aktarıldığını anlatan Hacıkura, "Mahalle, 1523 tarihli Piri Reis'in Akdeniz haritasında, konut alanı olarak görülmektedir. Hatta 1530'da en kalabalık mahalle olarak kayıtlara geçmiştir. 219 hane, bin 141 nüfusu olduğu belirtilmiştir. 1600'lü yıllarda ise Evliya Çelebi burada ulaşımın katırlarla sağlandığını yazmış.
Evliya Çelebi - 21.07.2021
Vali Ali Çelik, görev başındaki personelin bayramını kutladı
Kütahya Valisi Ali Çelik, Kurban Bayramı sebebiyle Jandarma Merkez Komutanlığı, Şehit Mehmet Kartal Polis Merkez Amirliği, AFAD, 112 Acil Çağrı Merkezi, İtfaiye Müdürlüğü, Tavşanlı PTS noktası ile Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Evliya Çelebi Haberleri | Evliya Çelebi Kimdir - Haberler - Evliya Çelebi haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Evliya Çelebi kimdir, hayatı ve biyografisi. Sanal Evliya Çelebi ile Türkiye turu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 25.9.2021 20:41:52. #1.15#

title