Ceza Dairesi Haberleri

Ceza Dairesi haber, Ceza Dairesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ceza Dairesi - 23.10.2020
Son dakika haberi... "Enis Berberoğlu ile ilgili üst mahkemeye yapılan itiraz reddedildi" başlıklı haberimizi düzenleyerek yeniden yayımlıyoruz.
"İhlal kararının kaynağı olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi" Mahkeme heyeti dava dosyasının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2.
Ceza Dairesi - 23.10.2020
Son dakika haber... Enis Berberoğlu'nun itirazı reddedildi
İtirazı değerlendiren İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, itiraza ilişkin karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Mahkeme kararında, "Yeniden yargılama ile ilgili ve müteakip işlemlere ilişkin kararı vermekle görevli mahkemenin ihlal kararının kaynağı olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi olduğu değerlendirilerek, Anayasa Mahkemesi'nin ihlalin giderilmesine ilişkin görevin İstanbul Bölge Mahkemesi 2.
Ceza Dairesi - 23.10.2020
Enis Berberoğlu ile ilgili üst mahkemeye yapılan itiraz reddedildi
"Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesine başvurulabilir" Mahkeme heyeti dava dosyasının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2.
Ceza Dairesi - 23.10.2020
Enis Berberoğlu itirazında üst mahkemenin kararı belli oldu
Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "hak ihlali" kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi "yerindelik denetimi kapsamında kaldığı" gerekçesiyle yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti. Enis Berberoğlu'nun avukatları da bu karara karşı üst mahkemeye itirazda bulunmuştu. Avukatların İstanbul Ağır 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının kaldırılmasına yaptığı itiraz İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirildi. Mahkeme, itiraz hakkında "karar verilmesine yer olmadığına" hükmetti. Mahkeme kararında, "İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'ne dosyanın gönderilmesi, dosyanın istenmesi ve Anayasa Mahkemesi'nin kararının gereğinin yapılması hususunda İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2.
Ceza Dairesi - 22.10.2020
Eski Korgeneral Metin İyidil ve 2 sanığın yargılanmasına yeniden başlandı
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine yönelik görülen davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski Korgeneral Metin İyidil'in de arasında bulunduğu 3 sanığın yargılanmasına yeniden başlandı.  FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin 6 sanığın yargılandığı davada, Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Nisan 2018'de verdiği kararda, sanıklar eski KKK EDOK Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil, eski Tümgeneral EDOK Kurmay Başkanı Hamza Koçyiğit ve eski Tuğgeneral Harekat Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Lütfi İhsan Yanıkoğlu'na, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, sanıklardan dönemin EDOK Okullar Komutanı eski Korgeneral Abdullah Barutcu, dönemin Muharebe Geliştirme Başkanı eski Tuğgeneral Mehmet Topçu ve gözlem subayı Ersal Duman'ın ise beraatlerine hükmetti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 20'nci Ceza Dairesi, İyidil hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kaldırarak sanığın beraatine hükmetti.
Ceza Dairesi - 22.10.2020
Eski korgeneral İyidil ve 2 eski generalin yeniden yargılanmasına başlandı
İstinafa başvurulmasının ardından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, İyidil'in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kaldırmış ve beraatına hükmetmişti.
Ceza Dairesi - 22.10.2020
Eski Başyaver Yazıcı'nın suikast suçuna "asli fail" olarak iştirak etmesi gerekçeli kararda
Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan dava dosyası, İzmir Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmiş, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş, Şükrü Seymen, Taner Berber ve Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu 37 sanık hakkında verilen cezaları hukuka uygun bulmuştu.
Ceza Dairesi - 21.10.2020
Can Dündar'ın mal varlıklarına el koyma kararına itiraz reddedildi
Sanık Berberoğlu'na açılan davanın 21 Eylül 2016 tarihli ilk duruşmasında, dosyanın aralarında hukuki ve fiili irtibat olduğu gerekçesiyle Dündar ve Gül'ün yargılandığı dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verilmişti. Berberoğlu, 14 Haziran 2017'deki duruşmada 25 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve tutuklanmıştı. Bu arada, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Berberoğlu'na verilen 25 yıl hapis cezasına ilişkin hükmün bozulmasına karar vermişti.
Ceza Dairesi - 20.10.2020
Yargıtay, Gültan Kışanak'ın "örgüt propagandası"ndan beraatini bozdu
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'a, "terör örgütü propagandası yapma" suçundan verilen beraat kararını bozdu.
Ceza Dairesi - 19.10.2020
Son dakika: Yargıtay, Nazire Terzi'ye verilen 18 yıl hapis cezasını bozdu
Edinilen son dakika haberine göre Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Astsubay Ömer Halisdemir tarafından öldürülen darbeci general Semih Terzi'nin eşi Nazire Terzi'ye, "Anayasa'yı ihlal suçuna yardım etmekten" verilen 18 yıl hapis cezasını bozdu.
Ceza Dairesi - 19.10.2020
Son dakika haberi! Eşini tornavida ile öldürmeye teşebbüs eden sanığın 22 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi
İtiraz üzerine hüküm bozuldu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sanık avukatının itirazı üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi, dosya içerisinde bulunan ve olay sonrası Büşra Gençalp'in durumunu gösteren fotoğrafların incelenmesinde baş, boyun ve vücudunun tornavida darbesi sonucu kanlar içinde kaldığının, bitkin vaziyette olduğunun anlaşıldığını belirtilmişti.
Ceza Dairesi - 19.10.2020
Son dakika gündem: İstinaf mahkemesi kararı bozdu; 2 yıl ceza almıştı 21 yıla kadar hapsi isteniyor
  "TAHLİYEMİ TALEP EDERİM" Büşra Gençalp'in avukatı mütalaaya katıldıklarını beyan ederken, sanık avukatı mütalaaya katılmadıklarını söyleyerek savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu.  Söz alan tutuklu sanık Davut Gençalp ise "Mütalaayı ben de kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ederimö dedi.  Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, mütalaaya karşı sanık avukatının savunma hazırlaması için süre verdi. Heyet, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.  DAVANIN GEÇMİŞİ Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanık Davut Gençalp'in "Tehdit" ve "Kasten eşini silahtan sayılan tornavidayla yaralama" suçlarından 1 yıldan 3 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilmişti.  Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamada sanık Gençalp, "Kasten yaralama" ve "Tehdit" suçlarından toplamda 2 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmıştı.  Avukatın itirazı üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi, sanığın "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan yargılanması gerektiğine kanaat getirerek, sanık hakkında alınan kararın bozulmasına hükmetmişti.
Ceza Dairesi - 14.10.2020
Can Dündar hakkında 35 yıla kadar hapis istemi
Sanık Berberoğlu'na açılan davanın 21 Eylül 2016 tarihli ilk duruşmasında, dosyanın aralarında hukuki ve fiili irtibat olduğu gerekçesiyle Dündar ve Gül'ün yargılandığı dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verilmişti. Berberoğlu, 14 Haziran 2017'deki duruşmada 25 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve tutuklanmıştı. Bu arada, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Berberoğlu'na verilen 25 yıl hapis cezasına ilişkin hükmün bozulmasına karar vermişti.
Ceza Dairesi - 14.10.2020
Son dakika: "Genelkurmay Çatı" davası istinaftan geçti
Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince 20 Haziran 2019'da karara bağlanarak eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 17 sanığa 141'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen dosyanın istinaf başvurusu, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesince karara bağlandı.
Ceza Dairesi - 14.10.2020
Son dakika haberleri | Genelkurmay Çatı davası kararına İstinaf'tan onama
Son dakika haber: FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 224 sanık hakkında verilen karar, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 21'inci Ceza Dairesi tarafından, tüm istinaf talepleri reddedilerek, hukuka uygun bulundu.
Ceza Dairesi - 14.10.2020
Ceza Dairesi - 13.10.2020
Son dakika haber... Enis Berberoğlu kararının detayları ortaya çıktı
"AYM YERİNDELİK DENETİMİ YAPAMAZ" Mahkeme, 6126 Sayılı "Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkındaki" Kanunun 50 fıkra 1-son cümlesinde "yerindelik denetimi" yapma yetkisinin bulunmadığını belirttiği kararında şu değerlendirmeyi yaptı: "AYM'nin hak ihlali talebindeki görevi mevcut yargılama dosyasındaki ihlali tespit etmek ve daha sonra ihlalin nasıl kaldırılacağı ya da durdurulacağı konusunda mahkemeye yol göstermektir. AYM tarafından başvurucu hakkında seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine karar verilmekle birlikte, ihlalin ortadan kaldırılması için yeniden yargılama ve mahkememizce durma kararı verilmesi gerektiğine dair yol gösterme işlemi yapılmıştır. 6216 sayılı Yasa'nın 50 fıkra 1-son cümlesinde ayrıntılı olarak belirtildiği üzere, AYM ihlal kararından sonra hiçbir şekilde yerindelik denetimi yapamayacaktır." "AYM KARARI MAHKEMEMİZ GÖREV VE YETKİ ALANINA MÜDAHALEDİR" AYM'nin bu kararıyla Mahkemeye müdahale ettiği değerlendirilmesi yapılarak, şöyle denildi: "Bu kapsamda incelendiğinde; başvurucu hakkında daha önceden verilmiş olan ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin kararıyla kesinleşen hapis cezasına ilişkin başvurucunun hak ihlali tespit ettikten sonra, yerindelik denetimi yapacak şekilde, yeniden yargılama ve hemen durma kararı verilmesi, mahkememizin görev ve yetki alanı içerisinde verilmiş karara müdahaledir.
Ceza Dairesi - 13.10.2020
Son dakika haberi: ENİS BERBEROĞLU KARARININ DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI
"AYM YERİNDELİK DENETİMİ YAPAMAZ" Mahkeme, 6126 Sayılı "Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkındaki" Kanunun 50 fıkra 1-son cümlesinde "yerindelik denetimi" yapma yetkisinin bulunmadığını belirttiği kararında şu değerlendirmeyi yaptı: "AYM'nin hak ihlali talebindeki görevi mevcut yargılama dosyasındaki ihlali tespit etmek ve daha sonra ihlalin nasıl kaldırılacağı ya da durdurulacağı konusunda mahkemeye yol göstermektir. AYM tarafından başvurucu hakkında seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine karar verilmekle birlikte, ihlalin ortadan kaldırılması için yeniden yargılama ve mahkememizce durma kararı verilmesi gerektiğine dair yol gösterme işlemi yapılmıştır. 6216 sayılı Yasa'nın 50 fıkra 1-son cümlesinde ayrıntılı olarak belirtildiği üzere, AYM ihlal kararından sonra hiçbir şekilde yerindelik denetimi yapamayacaktır." "AYM KARARI MAHKEMEMİZ GÖREV VE YETKİ ALANINA MÜDAHALEDİR" AYM'nin bu kararıyla Mahkemeye müdahale ettiği değerlendirilmesi yapılarak, şöyle denildi: "Bu kapsamda incelendiğinde; başvurucu hakkında daha önceden verilmiş olan ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin kararıyla kesinleşen hapis cezasına ilişkin başvurucunun hak ihlali tespit ettikten sonra, yerindelik denetimi yapacak şekilde, yeniden yargılama ve hemen durma kararı verilmesi, mahkememizin görev ve yetki alanı içerisinde verilmiş karara müdahaledir.
Ceza Dairesi - 13.10.2020
İstinaf, Sözcü gazetesi çalışanları ve yazarları hakkındaki davada verilen kararı hukuka uygun buldu
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, Sözcü gazetesi çalışanları ve yazarlarına yönelik davada 8 sanık hakkında yerel mahkemece verilen hapis cezaları ile beraat kararını usul ve yasaya uygun buldu.
Ceza Dairesi - 13.10.2020
Son dakika haber | İstinaf Mahkemesi Sözcü davasının kararlarını onadı
İSTİNAF YEREL MAHKEMENİN KARARINI HUKUKA UYGUN BULARAK İSTİNAF BAŞVURULARINI REDDETTİ Dosyanın geldiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, dosya üzerinden verdiği kararda, yerel mahkemenin kararını, "Kararda usul ve esasa ilişkin herhangi bir hukuksuzluk" bulunmadığını gerekçe göstererek sanıkların İstinaf başvurularını oy birliği ile esastan reddetti.
Ceza Dairesi - 13.10.2020
Son Dakika | Karısına kurşun yağdıran sanığa ağırlaştırılmış müebbet kararı
Yargıtay 'tasarlama yok' diyerek kararı bozmuştu Kağıthane'de 7 Aralık 2016'da Recep İnçke, kendisinden boşanmak isteyen eşi Nisa Ece İnçke'yi, silah sesini bastırması için televizyonun sesini sonuna kadar açarak kurşun yağmuruna tutmuştu. Ağır yaralanan kadın hayatını kaybederken, İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi Recep İnçke'nin 'tasarlayarak eşi kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar vermişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin kararı 'tasarlama yok' diye bozmasının ardından sanık İnçke'nin yargılanmasına yeniden başlanmıştı.
Ceza Dairesi - 12.10.2020
Boşanmak isteyen eşini öldüren sanık ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı
Yargıtay kararı bozmuştu Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanığın üzerine atılı suçu tasarlayarak işlediğine ilişkin delil bulunmadığını, sanığa "kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerekirken "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğini belirterek, yerel mahkemenin kararını bozmuştu.
Ceza Dairesi - 12.10.2020
Eski AYİM üyesi Çelik'e FETÖ üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi
İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay Genel Kurul Salonu'nda görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Çelik katılmadı.
Ceza Dairesi - 11.10.2020
Eski korgeneral Metin İyidil yeniden hakim karşısına çıkacak
İstinafa başvurulmasının ardından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, İyidil'in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kaldırmış ve beraatine hükmetmişti.
Ceza Dairesi - 9.10.2020
Esenyurt'ta 11 işçinin ölümüne ilişkin dava
? Davanın geçmişi? Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Esenyurt'taki bir alışveriş merkezi inşaatı şantiyesindeki çadırlarda çıkan ve 11 işçinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin davada, 6 sanığın beraatine karar vermişti.? Mahkeme sanıklar Kaldem İnşaat'ın ortakları Mehmet Altun, Abdullah Altun, Kadir Altun ve elektrik teknikeri Şaban Bakırcı'nın "1. derece asli kusurlu olarak taksirle 11 kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan ayrı ayrı 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, sanıklar Kaldem Firması'nın İş Sağlığı ve Güvenliği Sorumlusu Cem Yıllar ve Miratek Firması İş Sağlığı Güvenliği Sorumlusu Ömer Faruk Gülmez'in "1. derece tali kusurlu olarak taksirle 11 kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan 6 yıl, TAPAS İnşaat İş Sağlığı Güvenliği Sorumlusu Hikmet Tezcan'ın aynı suçtan 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetmişti.? Yargıtay 12. Ceza Dairesi bu karar hakkında kısmen onama ve bozma kararı vermişti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ceza Dairesi Haberleri | Ceza Dairesi Haber - Haberler - Ceza Dairesi haberleri, son dakika ceza dairesi haber ve gelişmeleri burada. Son dakika haberi... Enis Berberoğlu ile ilgili üst mahkemeye yapılan itiraz reddedildi başlıklı haberimizi düzenleyerek ye
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.10.2020 13:04:32. #1.14#
title