Afrika Haberleri

Afrika haber, Afrika son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Afrika - Bugün
Nijerya'daki silahlı saldırılarda son 1 haftada 85 kişi öldürüldü, 17 kişi kaçırıldı
Batı Afrika ülkesi Nijerya'daki silahlı saldırılarda, son 1 haftada 85 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi kaçırıldı.
Afrika - Dün
Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail'in Doğu Kudüs'te sivillere yönelik saldırısını şiddetle kınadı
Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinli sivillere yönelik saldırısını şiddetle kınadı.
Afrika - Dün
İtalya'nın Lampedusa Adası'na son 18 saatte 1400'ü aşkın sığınmacı ulaştı
İtalya'nın Afrika'ya en yakın kara parçası olan Lampedusa'ya son günlerde hava ve deniz koşullarının iyi seyretmesi neticesinde Kuzey Afrika'dan sığınmacı gelişi artmaya başladı.
Afrika - Dün
Sudan, ABD ve Çin'e anlaşma olmadan Hedasi Barajı'nın yeniden doldurulmasını reddettiğini bildirdi
Egemenlik Konseyinden yapılan açıklamaya göre, Konseyin Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu Hımidti, ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey D.
Afrika - Dün
Nijerya'da polis ile Şii grup arasındaki çatışmada 1 polis öldü
Batı Afrika ülkesi Nijerya'da gösteri düzenleyen Nijerya İslami Hareketi (IMN) ile polis arasında çıkan çatışmada bir polis hayatını kaybetti, 49 kişi gözaltına alındı.
Afrika - Dün
Son dakika haberleri: Gine'de altın madeninde göçük: 15 ölü
Gelen son dakika haberlerine göre Batı Afrika ülkesi Gine'de kaçak işletilen bir altın madeninde meydana gelen göçükte en az 15 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Afrika - Dün
Hayrat İnsani Yardım Derneği Kadir Gecesi'nde Sudan'da 8 bin kişiye iftar verdi
Başkent Hartum'un çeşitli mahallelerinde sokak iftarlarının yanı sıra Uluslararası Afrika Üniversitesinde ve Kur'an kurslarında paylaşma ve kardeşlik ruhunu yaşatmaya çalıştıklarını belirten Kaya, "İftarlarda, İslam aleminin birlik ve beraberliği, Türkiye ve hayırsever halkımız için dualar ve teşekkürler edildi.
Afrika - Dün
Afrika'da Kovid-19 vaka sayısı 4 milyon 666 bini aştı
Afrika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı 4 milyon 666 bini geçti.
Afrika - Dün
ADEV, Nijer, Uganda, Kamerun ve Sudan'da ramazan yardımları yaptı
ADEV'den yapılan açıklamaya göre, vakıf açlık, susuzluk ve hastalıklarla mücadele eden Afrika'da faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.
Afrika - Dün
"Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyet hakları insanlığın ortak kullanımına açılsın" tartışması
Hindistan ve Güney Afrika'nın DTÖ nezdinde girişimde bulunarak 5 Mayıs Çarşamba günü konunun görüşülmesini sağladığını aktaran Suluk, 80'den fazla ülkenin, DTÖ Ticaretle Bağlantılı Fikri Mülkiyet Anlaşması (TRIPS) kaynaklı fikri mülkiyet haklarının askıya alınması yönündeki öneriye destek verdiğini kaydetti.
Afrika - Dün
Haftanın tarihine bakış
2019- Güney Afrika genel seçimlerinde oyların yüzde 98,41'i sayıldı.
Afrika - Dün
Son dakika haber... Nijerya'da yolcu taşıyan teknenin alabora olması sonucu en az 15 kişi öldü
Son dakika gündem haberine göre Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Niger eyaletinde, içinde yolcuların bulunduğu teknenin batması sonucu en az 15 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Afrika - Dün
Nijeryalı Müslümanlar Kadir Gecesi'nde Filistinlilere dua etti
Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'daki Müslümanlar, Kadir Gecesi'ni dua ve namazlarla idrak ederek Filistinlilere dua etti.
Afrika - Dün
Afrika Birliği Dönem Başkanı Tshisekedi, Sudan'da Hedasi Barajı meselesini görüştü
Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ile Hedasi Barajı meselesini görüştü.
Afrika - 08.05.2021
Güney Afrika'da Kovid-19'un Hindistan'da çıkan türüne rastlandı
Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 4 kişide yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Hindistan'da ortaya çıkan türü tespit edildi.
Afrika - 08.05.2021
Ulusal Hafıza Günü'nde Cezayir, Fransa'dan özür ve tazminat talebini yineledi
Fransa'nın Afrika kıtasındaki sömürgeci tarihinin en güncel ve en kanlı örneğini teşkil eden Cezayir, 1954'te silahlı bağımsızlık mücadelesine başladı.
Afrika - 08.05.2021
Afrika'da Kovid-19 vaka sayısı 4 milyon 658 bine yaklaştı
Afrika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 4 milyon 658 bine yaklaştı.
Afrika - 08.05.2021
Demir cevheri ticareti Avustralya-Çin ilişkilerini tek başına ayakta tutmaya devam ediyor
Çin, 2019'a kadar demir cevherinin neredeyse üçte ikisini yani Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan'dan aldığından daha fazlasını Avustralya'dan ithal etti.
Afrika - 08.05.2021
Dünya Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasını tartışıyor
DTÖ'de müzakere edilecek Hindistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başını çektiği bazı ülkelerin Kovid-19 salgınının tedavisi, teşhisi ve yayılmasının önlenmesi için fikri mülkiyet haklarını düzenleyen Fikri Mülkiyet Haklarının Ticari Niteliklerine İlişkin Anlaşma'nın (TRIPS) belli hükümlerinin rafa kaldırılmasını talep eden önerisi DTÖ'de gündeme geldi.
Afrika - 08.05.2021
Yazar Yıldız Ramazanoğlu, "Kültür Kumanyası"nda gençlerle bir araya geldi
Yıldız Ramazanoğlu, mülteci olmanın bugünün en önemli meselelerinden biri olduğunu kaydederek, "Sadece Suriyeliler değil, Afrika'dan, Asya'dan, Afganistan'dan yani dünyanın birçok ülkesinden gelen insanlarla karşı karşıyayız.
Afrika - 08.05.2021
Türk markalar tekstilde Avrupa ve ABD'de, gıdada Arap ülkelerinde şubeleşiyor
"Türk firmalarının global zincir olmaları için ciddi avantajları var" Emek, salgın öncesi yurt dışında Türk markalarının açtığı mağaza sayısının 5 bine yaklaştığını hatırlatarak, şu bilgileri verdi: "Tekstil sektörü daha çok Avrupa, ABD ve Rusya'da yurt dışı şubeleri açarken, gıda sektörü Arap ülkeleri ve Avrupa'da şubeleşiyor. Çin ve Afrika'da çok dikkat çekici şubeleşme yok.
Afrika - 08.05.2021
İzmir'deki depremde 2 çocuğunu kaybeden annenin en yalnız Anneler Günü
Evlatlarının depremde ölmesine rağmen isimlerinin yaşatıldığına işaret eden Tekin, "Çocuklarımızın isimleri Bornova Belediyesi tarafından yaptırılan parkta, Şanlıurfa'da açılan kütüphanede ve Afrika'da açtırılan su kuyuları ve hatıra ormanlarında yaşıyor.
Afrika - 08.05.2021
Yükseköğretimde uluslararasılaşma
YÖK'ün kuruluşu olan 1982 yılından 2014'e kadar geçen 32 yılda, 15 ülke ile yükseköğretim alanında işbirliğine yönelik Mutabakat Zaptı (MoU) imzalanmışken, son beş yılda aralarında Japonya, Kore, Malezya, Makedonya, Romanya, Tayvan ve Pakistan'ın da bulunduğu 39 ülke ile yükseköğretim alanında işbirliğine yönelik 54 protokol imzalandı. Bu anlaşmalarla Balkanlar'dan Afrika'ya, Uzakdoğu'dan Avrupa'ya geniş çaplı bir uluslararasılaşma faaliyeti sürdürülüyor.
Afrika - 08.05.2021
Ünlü rock grubu Pink Floyd'un solisti Waters, Mescid-i Aksa baskını nedeniyle İsrail'e tepki gösterdi Açıklaması
Waters, Güney Afrika'nın, apartheid yönetimindeyken kriket müsabakalarından çıkarıldığını hatırlatarak, UEFA ve FIFA'ya İsrail'i müsabakalara almaması çağrısında da bulundu.
Afrika - 08.05.2021
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, TÜGVA Gelişim Akademisi'ne konuk oldu: (2)
Türkiye'yi yarınlara başkalarının değil, Türk gençlerinin taşıyacağının altını çizen Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Gökten birileri gelecek ve bu Türkiye onların sayesinde daha ileri gidecek değildir. Nasıl son 1,5-2 asırlık mücadelemiz hep Türkiye'nin içerisinde verilen büyük bir mücadeleyle bu noktaya kadar geldiyse, çok şükür başarılı olduysa, bunun daha da başarılı bir noktaya gitmesi de bizlerin elindedir, sizlerin ellerindedir, sonraki nesillerin ellerindedir. Biz bu mücadele yolunu hep diri tutacağız. Hz. Peygamberin bir hadisini hiç unutmayacağız; hayat iman ve cihattır. Yani imanımızı sürekli güçlendirmek kendimize yapacağımız bir iyiliktir, ama cihat ise insanlara faydalı olmak için cehd-ü gayret sarf etmek demektir. Elimizdeki imkanları seferber etmek demektir. Ne varsa onu ortaya koyarak gayret edeceğiz ve Allah'ın izniyle bu anlamda çok büyük mesafeler alacağız. Genç kardeşlerim, bunu yaparken hayattan kopuk bir mücadele alanını asla söylemiyoruz. Bunu yaparken, geniş kitlelerin taleplerini ve beklentilerini çok iyi şekilde değerlendireceğiz. Dünyayı tanıyacağız, üniversitelerde, liselerde, diğer yerlerde arkadaşlarımızla birlikte olacağız, onlarla beraber ortak çalışmalarımızı yürüteceğiz. Herkesin yüzde yüz bizimle aynı fikirde olması gerekmez ama biz bizim en dışımızda, en aykırı fikirleri savunanlarla bile fikri alanda, ciddi şekilde görüşlerimizi teati edeceğiz. Bizim davamız kişisel olmadığına göre, bizim davamız mal, mülk, şan, şöhret, makam, mevki davası olmadığına göre, aynen Anadolu Erenleri gibi biz bu davayı ilmek ilmek işlemeye devam edeceğiz. Bu Anadolu insanları, şu gün 84 milyon insanın tamamını kuşatan bir büyük fikir mücadelesini gayret ve başarıyla vereceğiz." "Türkiye bu eksende çok daha büyük mesafeler almayı başaracaktır" Hayattan kopuk bir idealizmin kendilerine hiçbir faydası olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, şehirlerin liselerinde, üniversitelerinde, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Yeni Zelanda'da, Afrika'da, Asya'da ne olduğunu bileceklerini, meselenin arkasındaki gerçeği anlayacaklarını ve hayatın içerisinde olarak, hiçbir şekilde kopuk olmayan bir idealizmde, dünyanın rasyonalitesinden sonuna kadar istifade ederek önlerini açacaklarını kaydetti.
Afrika - 07.05.2021
Fransa, Türkiye dahil 7 ülkeden gelen yolculara 10 gün karantina uygulayacak
Fransa 24 Nisan'dan bu yana Arjantin, Şili, Güney Afrika, Hindistan ve Brezilya'dan gelen yolculara 10 gün karantina uygulaması başlatmıştı.
Afrika - 07.05.2021
TİKA Gabon'da 440 ihtiyaç sahibine gıda yardımı yaptı
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Orta Afrika ülkesi Gabon'da İslam İşleri Yüksek Konseyi ile iş birliği çerçevesinde, ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulundu.
Afrika - 07.05.2021
Dışişleri Bakanlığı'ndan Somali- Kenya diplomatik ilişkilerine ilişkin açıklama
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Somali ile Kenya arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasına yönelik gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. Katar devletinin bu süreçteki çabalarını takdirle karşılıyoruz. Türkiye, Afrika Boynuzu bölgesindeki ihtilafların diyalog ve uzlaşı temelinde çözülmesi yönündeki gayretleri desteklemeye devam edecektir" ifadelerine yer verildi.
Afrika - 07.05.2021
Dışişleri Bakanlığı: "Somali ile Kenya arasındaki gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz"
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Somali ile Kenya arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasına yönelik gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. Katar Devletinin bu süreçteki çabalarını takdirle karşılıyoruz. Türkiye, Afrika Boynuzu bölgesindeki ihtilafların diyalog ve uzlaşı temelinde çözülmesi yönündeki gayretleri desteklemeye devam edecektir" denildi.
Afrika - 07.05.2021
İngiltere, Türkiye ve Maldivler'i kırmızı listeye aldı
TOPLAMDA 43 ÜLKE KIRMIZI LİSTEDE İngiltere hükümetinin, "yüksek riskli" olarak nitelendirdiği "kırmızı listede" Türkiye de dahil olmak üzere toplamda 43 ülke bulunuyor. Listedeki ülkeler arasında ayrıca Brezilya ve Hindistan gibi korona virüs mutasyonlarının görüldüğü ülkeler de bulunuyor. Listenin geri kalanında ise Afrika ve Güney Amerika ülkeleri yer alıyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Afrika Haberleri | Afrika Haber - Haberler - Afrika haberleri, son dakika afrika haber ve gelişmeleri burada. Nijerya'daki silahlı saldırılarda son 1 haftada 85 kişi öldürüldü, 17 kişi kaçırıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 10.5.2021 01:48:41. #1.16#

title