Hantavirüs

Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan Hantavirüs, ilk görüldüğü yer olan Güney Kore'deki Hantaan nehrinden adını alır. Virusun yol açtığı kanamalı ateşle seyreden Renal Sendrom ( HFRS) daha çok Asya ve Avrupa kıtasında görülürken, Hantavirus pulmoner sendrom (HPS)'a neden olan tipise daha çok Amerika kıtasında görülmektedir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin etkeni olan nairovirüs de yine bunyaviridae ailesindendir.

HANTAVİRÜS HABERLERİ

Hantavirüs - 03.06.2020
20 yıldır yarasalar üzerinde çalışan biyologdan "yarasaları öldürmeyin" uyarısı
"20. yüzyıldan sonra daha geniş alanlara yayılan insanoğlu yaban hayatına ve ekosisteme daha çok müdahale etti." diyen Yorulmaz, şunları aktardı: "Bunun sonucu olarak tahrip olan ekosistemler, parçalanan habitatlar, yok olma eşiğine gelen yaban hayvanları, ekosistemdeki dengeleri bozmuş ve insanoğlunun öngöremeyeceği yeni salgınların oluşmasına yol açılmıştır. Şempanzelerden, kuşlardan, yaban hayvanlarından AIDS, Ebola gibi hastalıkları kapan insanoğlu, nihayet doğal yaşamın gizemli türlerine temas edecek kadar ilerleyerek Kovid-19'u ortaya çıkarmayı başarmıştır." Dünya çapında HIV, AIDS, hantavirüs, hepatit C, Sars gibi birçok bulaşıcı hastalıkta belirgin bir artış görüldüğünü aktaran Yorulmaz, "Habitatın bozulması ve parçalanması gibi yaban hayatının hareketini ve besin bulmasını kısıtlayan değişimler, aynı zamanda insanlar ve evcil hayvanlarla yaban hayatı arasındaki mesafeyi azaltarak daha çok temas edebilme ihtimalini ve sonunda insanlara hastalık bulaşma oranlarını artırmaktadır.
Hantavirüs - 24.03.2020
Çin'de "hantavirüs"ten bir kişinin ölmesi salgın endişesine neden oldu
Çin'de farelerden insanlara bulaşan hantavirüs tespit edilen bir kişinin hayatını kaybetmesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıktığı ülkede yeni salgın endişesine yol açtı.
Hantavirüs - 24.03.2020
Çin'de yeni virüs: Hanta
Çin'de korona virüsünün ardından yeni virüs oraya çıktığı ifade ediliyor.
Hantavirüs - 04.08.2019
Türk bilim insanları 4 ölümcül virüs buldu
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem yürütücülüğünde Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen ve ekiplerinin katılımıyla "Türkiye kemirici ve küçük memelilerinde Hantavirüs varlığının ve dağılımının araştırılması" konulu çalışma başlatıldı.
Hantavirüs - 17.06.2019
Hayvandan insana bulaşan hastalıklar için eylem planı hazır
Eylem planının devamında genel hedef ve stratejilere ulaşmak için hastalıklara özgü hazırlanan mevcut durum değerlendirme raporları, bruselloz, şarbon, tularemi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kuduz, kistik ekinokokkozis, toksoplazmoz ile diğer zoonotik enfeksiyonlar başlığı altında Batı Nil virüsü enfeksiyonu, Zika virüs hastalığı, dengue virüs enfeksiyonu, chikungunya ateşi, sarı humma, kutanöz leishmaniasis, visseral leishmaniasis, leptospiroz, hantavirüs enfeksiyonları, lyme hastalığı ve Q ateşinin kontrolüne yönelik geliştirilen hedef, strateji ve aktiviteler yer almaktadır.
Hantavirüs - 29.05.2019
Almanya'da fare virüsü paniği
Almanya'nın güneybatısı Baden-Württemberg ve güneyi Bavyera eyaletlerinde grip benzeri semptomlarla başlayan 'Hantavirüsü'nün yayılma oranının arttığı açıklandı.
Hantavirüs - 19.01.2019
Arjantin'de Hantavirüsten Ölenlerin Sayısı Artıyor
BUENOS Arjantin'in Chubut eyaletinde ortaya çıkan hantavirüs enfeksiyonu nedeniyle bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülke çapında virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 13'e yükseldi.
Hantavirüs - 14.01.2019
Hantavirüs Vakasından Oldukça Endişeliyiz"
BUENOS Arjantin Sağlık Sekreteri Adolfo Rubinstein, 10 kişinin ölümüne neden olan hantavirüs enfeksiyonuna ilişkin, "Oldukça endişeliyiz, salgını kontrol altında tutmak için Chubut sağlık yetkilileri ile yakın iş birliği içerisinde çalışıyoruz.
Hantavirüs - 13.01.2019
Arjantin'deki Hantavirüs Vakası Bir Can Daha Aldı
BUENOS Arjantin'de ortaya çıkan hantavirüs nedeniyle Şilili bir kadının ölmesinin ardından enfeksiyon sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10'a yükseldi.
Hantavirüs - 12.01.2019
Arjantin'de Hanta Virüsü 9 Can Aldı
BUENOS Arjantin'de patlak veren hanta virüsü salgınında 9 kişi yaşamını yitirdi.
Hantavirüs - 12.01.2019
Doğum Günü Partisinde Bulaşan Virüs Can Kayıplarına Neden Oluyor
BUENOS Arjantin Sağlık Sekreteri Adolfo Rubinstein, Epuyen kentinde bir doğum günü partisinde yayılmaya başladığı tespit edilen hantavirüs vakalarında 9 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Hantavirüs - 27.04.2017
Düzce'deki Zehirlenme İddiası
Düzce'nin Yığılca ilçesinde hanta adlı virüse rastlanılmasına ilişkin Sağlık Bakanlığından gelen ekip, bölgede incelemelerde bulundu.
Hantavirüs - 25.04.2017
Düzce Valiliğinden "Hanta Virüsü" Açıklaması
Düzce Valiliği, yapılan çalışmalar doğrultusunda "hanta virüsünden” herhangi bir ölüm vakasının bulunmadığını açıkladı.
Hantavirüs - 25.04.2017
Düzce'deki Zehirlenme İddiası
Düzce İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce, Yığılca ilçesinde köylülerin içtikleri sudan zehirlendikleri iddiasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Elimizdeki verilere göre ve yaptığımız çalışmalar doğrultusunda ilimizde hanta virüsü nedeniyle herhangi bir ölüm vakası bulunmamaktadır.
Hantavirüs - 25.04.2017
Düzce'deki Zehirlenme İddiası
Düzce İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce, Yığılca ilçesinde köylülerin içtikleri sudan zehirlendikleri iddiasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Elimizdeki verilere göre ve yaptığımız çalışmalar doğrultusunda ilimizde hanta virüsü nedeniyle herhangi bir ölüm vakası bulunmamaktadır.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Hantavirüs Haberleri | Hantavirüs Haber - Haberler - Hantavirüs haberleri, son dakika hantavirüs haber ve gelişmeleri burada. Zatürre nedir? Zatürre belirtileri, teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 5.8.2021 22:03:29. #1.15#

title