Dünya Bankası Haberleri

Dünya Bankası haber, Dünya Bankası son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Dünya Bankası 3.6.2020
TKYB'den işletmelere 316 milyon avroluk destek
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), Dünya Bankası'ndan işlerini büyütmek ve geliştirmek isteyen işletmelere, kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik 316 milyon avroluk destek sağladı.
Dünya Bankası 3.6.2020
Dünya Bankası: Covid-19'un yoksul ülkelere kötü etkileri olacak
Dünya Bankası, Covid-19 pandemisinin yol açtığı genel finansal krizin küresel ekonomiyi tehdit ettiğine dikkat çekti.
Dünya Bankası 2.6.2020
Irak'ta hükümet yüksek maaşlarda kesintiye gidecek
Dünya Bankası verilerine göre yaklaşık 40 milyon nüfuslu Irak'ta ekonominin yüzde 90'ı petrol gelirlerine dayanıyor.
Dünya Bankası 2.6.2020
Dünya Bankası'ndan Kovid-19 nedeniyle gelişmekte olan ülkeler için "kalıcı hasar" uyarısı Açıklaması
Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının uzun vadede gelişmekte olan ülkelerde kalıcı hasar bırakabileceğini ve potansiyel üretimle iş gücü verimliliğini azaltabileceğini duyurdu.
Dünya Bankası 2.6.2020
Kayıtlı İstihdamın Artırılması Projesi kapsamında 316 milyon avroluk destek
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Dünya Bankası'ndan Türkiye'de kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik olarak 25 yıl vadeli 316 milyon avroluk kredi sağladı.
Dünya Bankası 1.6.2020
20. Forum İstanbul konferansları başladı
Bu yıl ilk kez online olmak üzere 20'ncisi düzenlenen etkinliğe, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, Dünya Bankası Çin, Moğolistan ve Kore Direktörü Martin Raiser ve Atlantik Konseyi Üyesi ve eski Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başkanı Hung Tran katıldı.
Dünya Bankası 1.6.2020
TZOB'dan israfla mücadelede yeni adım
İsrafın insani boyutu yanında ekonomik boyutunun önemine dikkati çeken Bayraktar, "Nihai tüketicide israf yıllık 27,2 milyar dolara ulaşıyor. Üretim, kullanım ve piyasa kayıpları da tüketici fiyatlarıyla 8,2 milyar doları buluyor. Böylece, toplam kayıp 35,4 milyar dolara ulaşıyor. Dünya Bankası tahminlerine göre, 2018 yılında 193 ülkeden 96'sının gayrisafi yurt içi hasılası, 35,4 milyar doların altında.
Dünya Bankası 29.5.2020
ESCARUS'tan Kovid-19 ve sürdürülebilirlik raporu
Uluslararası finansman kaynaklarının ve farklı finansman araçlarının da bu doğrultuda devreye alınması gerektiği belirtilen raporda, içinden geçmekte olduğumuz dönemde salgınla mücadele kapsamında en fazla öne çıkan finansman aracının tahviller olduğu vurgulanıyor. Uluslararası finans kuruluşlarının salgın döneminde ihraç ettiği tahviller ise şu şekilde sıralanıyor: Afrika Kalkınma Bankası, 3 milyar dolar tutarında sosyal tahvil, Amerikalılar Arası Kalkınma Bankası, 2 milyar dolar tutarında sürdürülebilir tahvil, İskandinav Yatırım Bankası, 1 milyar avro tutarında sürdürülebilir tahvil, Avrupa Yatırım Bankası, 3 milyar avro tutarında sürdürülebilir tahvil, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, 1 milyar avro tutarında sosyal tahvil, Dünya Bankası, 8 milyar dolar tutarında sürdürülebilir tahvil, Cassa Depositi e Prestiti, 1 milyar avro tutarında sosyal tahvil.
Dünya Bankası 28.5.2020
IMF'den 60'a yakın ülkeye 22 milyar dolarlık destek sağlandı
BM, Kanada ve Jamaika'nın sponsorluğunda 50'ye yakın devlet ve hükümet başkanının yanı sıra Dünya Bankası ve Uluslararası Para fonu (IMF) gibi küresel finans örgütlerinin başkanlarının katılımıyla "Kovid-19 ve Sonrası Dönemde Kalkınma için Finansman" başlıklı üst düzey toplantı düzenledi.
Dünya Bankası 28.5.2020
BM'den gelişmekte olan ve orta gelirli ülkelerin borçlarının hafifletilmesi çağrısı Açıklaması
BM, Kanada ve Jamaika'nın sponsorluğunda 50'ye yakın devlet ve hükümet başkanının yanı sıra Dünya Bankası ve Uluslararası Para fonu (IMF) gibi küresel finans örgütlerinin başkanlarının katılımıyla "Kovid-19 ve Sonrası Dönemde Kalkınma için Finansman" başlıklı üst düzey toplantı düzenledi.
Dünya Bankası 27.5.2020
OECD ülkelerinde GSYH 2009'dan bu yana en büyük düşüşte
Uluslararası Para Fonu (IMF), dünya ekonomisinin 1930'larda yaşanandan sonra en büyük durgunluk ile karşı karşıya olduğu uyarısı yaparken, Dünya Bankası da, küresel ekonominin 2020 yılında yüzde 5.
Dünya Bankası 26.5.2020
BM'den "Pandemi nedeniyle gelişmekte olan ülkelerden çok fazla sermaye kaçıyor" uyarısı
Amina Mohammed, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ise 28 Mayıs'ta Kanada ve Jamaika Başbakanları öncülüğünde, 12'den fazla devlet ve hükümet başkanının yanı sıra Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası finansal örgütlerin başkanlarının katılımıyla, küresel iş birliğinin desteklenmesi ve mevcut sorunların ele alınması için üst düzey bir etkinlik düzenleyeceğini kaydetti.
Dünya Bankası 22.5.2020
Avrasya ülkelerinde Kovid-19 vakaları artıyor
Dünya Bankası, salgınla mücadele kapsamında Belarus'a 90 milyon avro tahsis edeceğini duyurdu.
Dünya Bankası 21.5.2020
Prof. Dr. Kerem Alkin: "ABD, Covid-19 meselesini ikinci bir Pearl Harbor Baskını gibi kullanma...
"IMF'nin öngörüsü over doz bir öngörü" Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye için öngördüğü yüzde 5 daralmayı overdoz yani "doz aşımı" bir öngörü olarak adlandıran Alkin, şunları aktardı: "Uluslararası kuruluşlar bir süreden beri, özellikle 2008 'Küresel Finans' krizinde, krizi görememiş ve üyesi olan ülkeleri uyaramamış olmaları nedeniyle, 'sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer' mantığıyla böyle şeyler yaşandığı zaman, Dünya Bankası ve IMF'de halen 2008 kriziyle ilgili o dönemdeki raporlarına o uyarıları koyamamaları itibariyle bir anlamda onu telafi etmek için 'Biz en kötüsünü söyleyelim.
Dünya Bankası 21.5.2020
Başkan Şahin, Ortadoğu liderleriyle bir araya geldi
Kısa süre içerisinde pandemi yani bölgesel olmaktan çıkmış küresel salgın olarak ilan edilen yeni tip Corona Virüs'ün dünya gündemine oturmasının ardından gerek bölgesel gerekse ulusal anlamda önlem ve tedbirler arttırıldı. Enfeksiyon riskine karşı hızlı ve doğru çözüm yollarının belirlenmesini sağlamak amacıyla organize edilen telekonferanslara Başkan Fatma Şahin bir yenisini daha ekledi. Hazmieh Belediye Başkanı Jean Elias El Asmar, Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) İcra Direktörü Abdallah Anati, KuveytBelediye Meclisi Üyesi, Homoud Alenezi ve Kıdemli Kent Uzmanı, Dünya Bankası Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Mohamed Nada ile bir araya geldi.
Dünya Bankası 21.5.2020
Kovid-19 salgını Latin Amerika'yı yeni krizlere sürükleyebilir
Dünya Bankası, Latin Amerika için 2020 yılına dair büyüme öngörüsünü yüzde -4,6 olarak açıkladı; öngörülerini yüzde 5 ve üzerinde daralmaya kadar götüren kuruluşlar da var.
Dünya Bankası 20.5.2020
Dünya Bankası Kenya'ya 1 milyar dolar krediyi onayladı
Dünya Bankasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesinde Kenya'nın desteklenmesi için 1 milyar dolarlık krediyi onayladığı bildirildi.
Dünya Bankası 19.5.2020
Dünya Bankası 100 ülkeye Kovid-19 desteği sağladı
Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında gelişmekte olan 100 ülkeye acil durum desteği sağladığını duyurdu.
Dünya Bankası 15.5.2020
Dünya Bankası Hindistan'a 1 milyar dolar krediyi onayladı
YENİ Dünya Bankasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ciddi derecede etkilenen yoksul ve savunmasız ailelere sosyal yardım sağlanması amacıyla Hindistan'a 1 milyar dolarlık acil durum kredisini onayladığı bildirildi.
Dünya Bankası 15.5.2020
Afrika Kalkınma Bankası'ndan Zimbabve'ye 13.7 milyon dolarlık destek
Dünya Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, ekonomik sıkıntılar yaşayan Zimbabve'de başta sağlık çalışanları olmak üzere Kovid-19'la mücadelede ülkenin önde gelen sektörlerini desteklemek amacıyla bu yardımın yapıldığı aktarıldı.
Dünya Bankası 14.5.2020
Dünya Bankası'ndan Orta Asya ülkelerine "Kovid-19 finansmanı"
NUR Dünya Bankası Orta Asya Bölgesel Direktörü Liliya Burunçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için Orta Asya ülkeleri Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan'a yaklaşık 387 milyon dolar tahsis ettiklerini bildirdi.
Dünya Bankası 13.5.2020
Dünya Bankasından Irak'a Kovid-19'la mücadele için 33 milyon dolarlık kredi
Dünya Bankası, Irak'a yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) etkin mücadele edilmesi için 33 milyon 600 bin dolarlık kredi desteğinin ödenmesini onayladı.
Dünya Bankası 12.5.2020
Petrol fiyatlarındaki çöküş Körfez'e bağımlı ekonomileri de sarsıyor
Mısır'la başlayacak olursak; Dünya Bankası verilerine göre 2018 yılında yaklaşık 250 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip olan ülkede dört önemli gelir kaleminden bahsedilebilir.
Dünya Bankası 8.5.2020
DSİ'nin projesiyle 152 bin 800 dekar arazi daha modern sulamaya kavuşacak
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce (DSİ), Konya'da Dünya Bankası finansmanlı Türkiye Sulama Modernizasyonu Projesi kapsamında yenilenecek Ereğli İvriz Sol Sahil Sulaması"yla 152 bin 800 dekar tarım arazisinin modern sulama şebekesine kavuşacağı bildirildi.
Dünya Bankası 7.5.2020
Polis Akademisi Kovid-19 raporuyla "ekonomi güvenliği"ne dikkati çekti
Raporda, salgın döneminde Dünya Sagˆlık Örgütü, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve Birles¸mis¸ Milletler gibi uluslararası örgütlerin yetersiz kaldıgˆı belirtilerek bu durumun, 2.
Dünya Bankası 6.5.2020
Bakan Pekcan: Pandeminin etkilerinden yavaş yavaş sıyrılıyoruz
'DÜNYA TAM OLARAK GÖREBİLMİŞ DEĞİL' Küresel anlamda pandeminin ekonomi üzerinde etkilerinin henüz tam olarak görülmediğini dile getiren Bakan Pekcan, bu kapsamda IMF ve Dünya Bankası'nın büyüme tahminlerinde bulunduğunu, Dünya Ticaret Örgütü'nün de iyimser ve kötümser tabloları paylaştığını anımsattı.
Dünya Bankası 6.5.2020
Yeryüzü Doktorlarından dünyaya açlıkla mücadele çağrısı
Dünya Bankası 2019 raporunda gıda güvensizliğinde Yemen ikinci sırada yer alıyor.
Dünya Bankası 3.5.2020
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Kouame'den Kovid-19 krizi için "eş güdümlü hareket" vurgusu
Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) online etkinlik serisi YASED United kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe konuk olan Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, krizden çıkış için salgın kontrol önlemleri ile ekonomik önlemlerin eş güdüm içinde uygulanması...
Dünya Bankası 1.5.2020
Avrasya ülkelerinde Kovid-19'la ilgili gelişmeler
Ukrayna'ya Dünya Bankasından 150 milyon dolar destek Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, ülkede salgından iyileşenlerin sayısının arttığını, alınan tedbirlerin kademeli gevşetilmesiyle ilgili çalışmaların yapıldığını bildirdi.
Dünya Bankası 1.5.2020
Avrasya ülkelerinde Kovid-19'la ilgili gelişmeler
Dünya Bankası, Özbekistan'a geçen ay tahsis ettiği 95 milyon dolara ek olarak 200 milyon dolar krediyi onayladı.
Dünya Bankası 29.4.2020
Kovid-19 sürecinde dijital diplomasi
Kovid-19'un yayılması küreselleşmiş dünyayı adeta test etti. Modern diplomasinin neredeyse tüm mekanizmaları durma noktasına gelse de sosyal medyada aktif kalan diplomatik bir alan belirdi. Çünkü diplomasinin her şartta devam etmesi gerekiyordu. Söz konusu dünya çapında bir salgın olunca, bu krizi aşmanın yolları uluslararası işbirliğiyle arandı. Ancak bu kez geçmişten farklı olarak bu çabalar dijital ortamlarda gerçekleşti. DSÖ ve büyükelçilikler gibi birçok kurum çevrimiçi ortamlarda faaliyet gösterdi. G-7, G-20, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası yüz yüze toplantılar yerine video konferanslarda bir araya geldi.
Şu an buradasınız: Dünya Bankası Haberleri | Dünya Bankası Haber - Haberler - Dünya Bankası haberleri, son dakika dünya bankası haber ve gelişmeleri burada. TKYB'den işletmelere 316 milyon avroluk destek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.6.2020 17:03:35. #1.15#
title