SEZAİ KARAKOÇ HABERLERİ

Sezai Karakoç haber, Sezai Karakoç son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sezai Karakoç

Sezai Karakoç

Doğum Yeri Diyarbakır / Türkiye
Doğum Tarihi 22.1.1933

Sezai Karakoç Kimdir ?

22 Ocak 1933 Ergani, Diyarbakır doğumlu, Türk şair, yazar, düşünür ve siyasetçi.
Biyografinin devamı için tıklayın
Sezai Karakoç - 11.07.2021
Babıali'nin hassas ve cesur kalemi : Mehmed Şevket Eygi
Yazmaya ilgisi çocukken başladı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde 1952-1956 arasında eğitim gören Eygi, fakültede Cemal Süreya ve Sezai Karakoç'la diplomasi bölümünde okudu.
Sezai Karakoç - 14.04.2021
Şair ve yazar Mustafa Özçelik, Çarşamba Sohbetlerine konuk oldu Açıklaması
Mustafa Özçelik, "Bizim tarihimizde şairlik sadece şiir söylemekten veya şiir yazmaktan ibaret değil. Bizde şiirde duygu ve düşünce beraber ele alınan kavramlar olmuş. Bizim şairlerimiz aynı zamanda mütefekkirlerimizdir, filozoflarımızdır, hikmet ehli insanlarımızdır. Önde olan isimlerin fikir adamlarının da şair olduğunu söyleriz. Mevlana bir şairdir, Ahmed Yesevi bir şairdir, Yunus Emre bir şairdir. Tabii şiire yükledikleri anlam ayrı bir bahis, yine mesela kriz dönemlerimizde Namık Kemal, Ziya Gökalp, Mehmet Akif, Tevfik Fikret, Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Sezai Karakoç şairdir ama aynı zamanda birer düşünce insanıdır; toplum ve millet adına dertleri, kaygıları olan insanlardır.
Sezai Karakoç - 12.03.2021
TBMM Başkanı Şentop, İstiklal Marşı'nın 100. yılı için düzenlenen törende konuştu Açıklaması
Şentop, fikir ve sanat insanlarının, manevi planda devletlerin kurucuları, mayasını karan ve özünü üreten büyük insanlar olduklarının altını çizerek, şöyle konuştu: "Çağımızın büyük şair ve düşünürü Sezai Karakoç, milli marşımız İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif için kaleme aldığı kitabında, yeni devletimiz kurulurken Akif'in de şiiriyle bu kuruluşa katıldığını, şiirleriyle adeta devleti kuran millet ruhunu inşa ettiğini belirtir.
Sezai Karakoç - 19.01.2021
"Beyaz örtü" Diyarbakır'ın tarihi mekanlarında güzel görüntü oluşturdu
Mevsimin ilk karının düşmesiyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Diyarbakır Surları, İslam'ın 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen Ulu Cami, İçkale Müze Kompleksi, Ongözlü Köprü, Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı ve Sezai Karakoç müzeleri gibi kentin tarihi ve kültürel mekanlarında kartpostallık görüntüler oluştu.
Sezai Karakoç - 19.01.2021
D. Mehmet Doğan: "Türkiye'nin entelektüel iktidarı kırk yıl içinde ciddi değişikliklere uğradı"
Mehmet Doğan, birçok büyük yazarın 1980'li yılların başına kadar belli görüşlere mensup olmadığı için ödül alamadığına işaret ederek, "Belki de iki, üçüncü sınıf diyebileceğimiz önemde yazarlar da neredeyse ödüle boğulmuşlardı o dönem. Mesela Necip Fazıl'a (Kısakürek) ödül vermek kimsenin aklından geçmezdi. Sezai Karakoç'a ödül vermek.
Sezai Karakoç - 16.01.2021
Dersaadet Konuşmaları'nda "Anadolu İrfanı" anlatıldı
Kitabın başına da irfan kavramını anlatan Anadolu İrfanı başlıklı uzun bir girizgah yazdım. Bugün Anadolu dediğimiz acaba tarihi olarak gerçekten Anadolu denilen yer mi? Yoksa cumhuriyetin sınırları çizildikten sonra bize benimsetilen 'Sizin zaten vatanınız hep burasıydı. Bu sınırın bir milimetre ötesinde bizimle bir alakası olmayan insanlar yaşıyor' denilen yer mi? Bu yabancılaşmayı da biraz kırmak için Anadolu kavramının coğrafi olarak nereye işaret ettiğini, aslında ne olduğunu, muhaceretin yani göçmenliğin bizim geleneğimizin çok önemli mihenk taşı olduğunu çünkü ilim ve hikmet aramanın seyyah ve seyyal olmayı gerektirdiğini biraz hissettirmeye çalıştım. Hatta Mevlana, Farabi, Nabi ve Hayali gibi isimlerden örnekler verdim." Ariflerin eskiden yaşadığı, bugün olmadıkları ön yargısının doğru olmadığına değinen Barkçin, "Allah'ın dostları biter mi? Allah bitiyor mu ki dostu bitsin? Konferans ve derslerimde özellikle bu devirden de irfanı yansıtan insanlardan hep örnek vermeye çalışırım. Mesela en çok örnek verdiğim insanlardan biri Sezai Karakoç abidir.
Sezai Karakoç - 08.01.2021
Şapkasını çiçekle dolduran şair: Cemal Süreya
Üniversitede Sezai Karakoç ile arkadaş oldu Şiire çocuk yaşlarda ilgi duyan şairin ilk şiiri, 1953'te "Mülkiye" adlı okul dergisinde çıkan "Şarkısı Beyaz" oldu.
Sezai Karakoç - 27.12.2020
Esenler Öykü Günleri'nde "Ali Haydar Haksal'ın Öyküsü" konuşuldu
Yakın zamanda Malatya'da ziyaret ettiği o zamanki Türkçe öğretmeni İbrahim Soysal'ın hayatında bir dönüm noktası olduğunu anlatan Haksal, "Benim bu kadar çok kitap okuduğum dikkatini çekmişti. Beni aldı İslam kitabevine götürdü. İslam kitabevinde bana üstad Sezai Karakoç ve üstad Necip Fazıl'ın kitaplarından aldırdı.
Sezai Karakoç - 26.12.2020
"12. İstanbul Edebiyat Festivali", 28 Aralık'ta edebiyatseverlerle buluşacak
Mehmet Ali Tuncer ve Birol Cürgül'ün katılacağı "Tiyatroda Yunus Var mı" söyleşinin ardından Saadettin Acar "Sezai Karakoç'ta Yunus", Mahmut Coşkun ve Fatih Baha Aydın "Türk Romanında Yunus", D.
Sezai Karakoç - 26.12.2020
Edebiyat, müzik ve sanat dünyasının ünlü isimleri, 2020'de hayata veda etti
Babıali'nin usta isimlerinden, Necip Fazıl Kısakürek ile Sezai Karakoç'un yakın dostu, gazeteci ve yazar Abdullah Işıklar, 29 Eylül'de hayatını kaybetti.
Sezai Karakoç - 02.12.2020
Son dakika haber! Adana'da tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda bir kişi gözaltına alındı
Ekipler, şüphelinin kullandığı kamyoneti merkez Sarıçam ilçesi Sezai Karakoç Bulvarı'nda durdurarak arama yaptı.
Sezai Karakoç - 24.11.2020
Ayasofya dergisinden "Şükür" özel sayısı
Şükür sayısında "Emek Verenler" başlıklı bölümde Mustafa Özel, "Sezai Karakoç ve Ayasofya" yazısıyla Sezai Karakoç'un Ayasofya davasını; Siyami Akyel "Mehmed Şevket Eygi ve Ayasofya Mücadelesi" yazısıyla Mehmed Şevket Eygi'nin Ayasofya davasını; Seyyid Ensar "Mabetten Selamete Bediüzzaman ve Ayasofya" başlıklı yazısıyla Said Nursi'nin Ayasofya davasını; Mustafa Başkara ise "Mehmet Akif İnan'ın Ayasofya davasını kaleme alıyor.
Sezai Karakoç - 18.11.2020
Son dakika haberleri: Diyarbakırlı çocuklar dünyaca tanınan değerlerle buluşuyor
Kayapınar Belediyesince, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Haçlılara karşı verdiği büyük mücadeleler ve Kudüs'ün fethiyle özdeşleşen Selahaddin Eyyubi, sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yaptığı kabul edilen ünlü İslam alimi Ebu'l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezeri, beyin cerrahisindeki çalışmalarıyla dünyaca tanınan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Türk şiirinde önemli bir yer edinen şair Ahmed Arif, "Yaş Otuz Beş" ve "Memleket İsterim" eserleriyle Türk şiirinin unutulmazları arasına giren şair ve yazar Cahit Sıtkı Tarancı ve Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Sezai Karakoç'un hayatının anlatıldığı 7 ayrı kitap hazırlandı.
Sezai Karakoç - 16.11.2020
YTB Türkçe Ödülleri yarışmasında dereceye giren yazarların eserleri kitaplaştırıldı
"Sezai Karakoç'un eserleriyle tanışmamla çevreme daha dikkatli bakmaya başladım" Almanya'nın Berlin şehrinde doğan ve Berlin Freie Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan "Baktığım Kadar" şiir kitabının yazarı Ertuğrul Sabuncu, hayatındaki şiirin yeri ve öneminden bahsetti.
Sezai Karakoç - 11.11.2020
Suşehri'nde öğrencilere tablet dağıtıldı
Suşehri Sezai Karakoç Tarım Lisesi'ne bu yıl kayıt olan 25 öğrenciye tablet dağıtımı yapan Kaymakam Hidayet Sarı, Tarım Lisesi'nin, gerek altyapısı, gerek sahip olduğu 185 dönümlük uygulama arazisi gerekse gerçekleştirdiği projelerle modern tarımı genç çiftçilere öğretmek için çok büyük imkanlara sahip olduğunu söyledi.
Sezai Karakoç - 07.11.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş-Göksun Yolu Açılış Töreni'nde konuştu Açıklaması
İl kongreleri vesilesiyle şehirleri ziyaret ederken aynı zamanda tamamlanan projelerin de resmi açılışlarını gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta Samsun'da Türkiye'nin en büyük demiryolu modernizasyon çalışması olan Samsun-Sivas Rehabilitasyon Projesi'nin açılışını yaptıklarını anımsattı. Daha önceki hafta Malatya'da toplam bedeli 1 milyar 600 milyon lirayı aşan kamu ve özel sektör yatırımının açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Şırnak ziyaretimizde toplam yatırım tutarı 3,5 milyar lirayı geçen yüzlerce hizmeti şehrimizin istifadesine sunduk. Ülkemizin dört bir yanında barajların, fabrikaların, hastanelerin, sağlık ve üretim tesislerinin, yolların, tünellerin açılışlarını gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Bugün Kahramanmaraş'ta sadece şehrimizin ve bölgemizin değil, tüm Türkiye'nin gurur abidesi olacak bir eserin açılış heyecanını yaşıyoruz. Önceki yıllarda inşaatı biten ve bir bölümü trafiğe açılan Kahramanmaraş-Göksun yolunun tamamını bugün resmen hizmete açıyoruz. Bu proje Güneydoğu Anadolu'yu, İç Anadolu'yu ve Karadeniz'i birbirine bağlayan güzergah üzerinde yer alan stratejik bir yatırımdır. Toplam 64,1 kilometre uzunluğundaki bu yolda 11 adet çift tüp tünel, 2 adet viyadük, 3 adet köprü ve 6 adet köprülü kavşak bulunuyor. Bu tünel ve viyadüklere ülkemizin kültür ve sanat hayatına eşsiz katkılarda bulunan Kahramanmaraşlı güzel insanlarımızın ismini vermek istedik. Hepsi de Kahramanmaraş'ın bereketli ikliminde yetişen Ali Kutlay, Aşık Mahsuni Şerif'in, Hayati Vasfi Taşyürek'in, Abdurrahim Karakoç'un, Bahattin Karakoç'un, Cahit Zarifoğlu'nun, Alaaddin Özdenören, Akif İnan'ın, Rasim Özdenören'in, Erdem Bayazıt'ın, Nuri Pakdil'in, Sezai Karakoç ve Necip Fazıl Kısakürek'in isimlerini yol üzerindeki tünel ve viyadüklere verdik.
Sezai Karakoç - 07.11.2020
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye güçlendikçe, maruz kaldığı saldırılar artıyor (2)
Türkiye'nin büyük hayal ve hedefleri olan bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, bu hedeflere ulaşma noktasında 18 yılda yapılanların önemli ama yeterli olmadığını ifade etti. Necip Fazıl Kısakürek'in, 'Devlet gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım' dediğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Biz de şehit kanlarıyla sulanmış bu aziz topraklarda dev gibi eserler bırakmak için karınca gibi durmaksızın, yorulmaksızın çalışıyoruz. İl kongrelerimiz vesilesiyle şehirlerimizi ziyaret ederken aynı zamanda tamamlanan projelerimizin de resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Geçen hafta Samsun'da ülkemizin en büyük demiryolu modernizasyon çalışması olan Samsun-Sivas rehabilitasyon projesinin açılışını yaptık. Önceki hafta toplam bedeli 1 milyar 600 milyon lirayı aşan kamu ve özel sektör yatırımını Malatya'mızla özellikle buluşturduk. Şırnak ziyaretimizde toplam yatırım tutarı 3,5 milyar lirayı geçen yüzlerce hizmeti şehrimizin istifadesine sunduk. Ülkemizin dört bir yanında barajların, fabrikaların, hastanelerin, sağlık ve üretim tesislerinin, yolların, tünellerin açılışlarını gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz." TÜRKİYE'NİN GURUR ABİDESİ Kahramanmaraş'ta açılışını yaptıkları yolun Türkiye'nin gurur abidesi olacak bir eser olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:   "Önceki yıllarda inşası biten bölümleri peyderpey trafiğe açılan Kahramanmaraş-Göksun yolunun tamamını bugün resmen hizmete açıyoruz. Bu proje Güneydoğu Anadolu'yu İç Anadolu'yu ve Karadeniz'i birbirine bağlayan güzergah üzerinde yer alan stratejik bir yatırımdır. Toplam 64,1 kilometre uzunluğundaki bu yolda 11 adet çift tüp tünel, 2 adet viyadük, 3 adet köprü ve 6 adet köprülü kavşak bulunuyor. Bu tünel ve viyadüklere ülkemizin kültür ve sanat hayatına eşsiz katkıları bulunan Kahramanmaraşlı güzel insanlarımızın ismini vermek istedik. Hepsi de Kahramanmaraş'ın bereketli ikliminde yetişen Ali Kutlay'ın, Aşık Mahsuni Şerif'in, Hayati Vasfi Taşyürek'in, Abdurrahim Karakoç'un, Bahattin Karakoç'un, Cahit Zarifoğlu'nun, Alaeddin Özdenören'in, Akif İnan'ın, Rasim Özdenören'in, Erdem Bayazıt'ın, Nuri Pakdil'in Sezai Karakoç ve Necip Fazıl Kısakürek'in isimlerini yol üzerindeki tünel ve viyadüklere veriyoruz.
Sezai Karakoç - 07.11.2020
Yazar Yusuf Kaplan: "Dünya bize gebe, biz hakikate"
"Öncü kuşaklar bizi geleceğe taşıyabilir" Öncü kuşakları olmayan toplumların geleceğe yürüyemeyeceklerine dikkati çeken Kaplan, şunları kaydetti: "Geleceği yaşayan öncü kuşaklar bizi geleceğe taşıyabilir. Bu yüzden Sezai Karakoç'u gençlerin tanımasını istiyorum.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Sezai Karakoç Haberleri | Sezai Karakoç Kimdir - Haberler - Sezai Karakoç haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Sezai Karakoç kimdir, hayatı ve biyografisi. 15 Temmuz'un yıl dönümüne özel şiir şöleni, Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleştirildi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 30.7.2021 14:29:20. #1.16#

title