Haberler

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

Güncelleme:

Dünya basınında milli muharip uçağı KAAN'a ilgi ve övgü devam ediyor. 21 Şubat'ta ilk uçuşunu yapan KAAN'la ilgili, Alman Welt gazetesinde, "Bu dönüm noktası, Türkiye'nin bir savaş uçağı ülkesi olarak yükselişine işaret ediyor" başlığıyla yayımlanan haberde "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için bu, ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer anlamına geliyor." ifadesine yer verildi.

Milli muharip uçağı KAAN'ın 21 Şubat'ta başarıyla gerçekleştirdiği ilk uçuşunun ardından dünya basınında Türkiye'nin savunma sanayisindeki atılımlara övgüsü devam ediyor. Alman Welt gazetesinde, "Bu dönüm noktası, Türkiye'nin bir savaş uçağı ülkesi olarak yükselişine işaret ediyor." ifadeleri kullanılırken İtalyan Panorama dergisi ise, "Kaan, ülkenin savunma yeteneklerini güçlendirmeyi ve küresel sahnedeki stratejik konumunu geliştirmeyi amaçlayan en iddialı teknolojik çabasını temsil ediyor." yorumunu yaptı.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM"

İspanya'da savunma alanında haber yapan internet siteleri, KAAN ile ilgili haberlerini sürdürdü. "Defensa.com" adlı internet sitesi, "Türk Hava Kuvvetlerinin gelecekteki muharip uçağı ilk uçuşunu yaptı" başlığıyla verdiği haberde, "Bu, Türk sanayisinin, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin liderliğinde, uluslararası alanda (hayalet) olarak tanımlanan 5'inci nesil savaş uçağı ve radar görünmezlik yeteneklerini geliştirmeye yönelik iddialı projesi kapsamında çok önemli bir adımdır." yorumu yapıldı. KAAN'ın üretim aşamalarının ve gelecek projelerinin aktarıldığı haberde, "Uçağın nihai hedefi, Türkiye'yi 5'inci nesil savaş uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sayılı ülkelerden biri haline getirmek." ifadesi kullanıldı.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

"F-35 GİBİ 5. NESİL UÇAKLAR ARASINDA 1. BLOKTA"

"Aviacionline.com" sitesi de "KAAN, 5. nesil Türk savaş uçağı ilk uçuşunu yaptı" başlığıyla verdiği haberde, "KAAN'ın F-35 gibi 5. nesil uçaklar arasında 1. blokta yer alacağını, uluslararası pazarlarda büyük ilgi göreceğini, rakip modellerin üstün özelliklere sahip olacağını, milli tasarımlı motorun üretime girdiğinde ABD'li modellerden arındırılacağını ve Pakistan gibi bazı ülkelerin şimdiden büyük ilgi gösterdiğini" yazdı.

"KAAN, ÜLKENİN EN İDDİALI TEKNOLOJİK ÇABASINI TEMSİL EDİYOR"

İtalyan Panorama dergisinde çıkan haberde de Türkiye'nin "ulusal gurur gösterisiyle" yeni askeri uçağını uçurduğu belirtildi. Haberde, "Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Kaan, ülkenin savunma yeteneklerini güçlendirmeyi ve küresel sahnedeki stratejik konumunu geliştirmeyi amaçlayan en iddialı teknolojik çabasını temsil ediyor. Bu, Türkiye'nin çıkarıldığı F-35 programını klonlama girişimi değil, ABD'nin F-22'sine daha çok benzeyen, artık yaşlanan F-16D'lerin yerini alabilecek sipariş bekleyen bir uçak." ifadeleri kullanıldı. Kaan'ın temellerinin 2016'da atıldığı ve 5. nesil bir uçak olarak değerlendirildiği belirtildi.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

KAAN HOLLANDA'DA DA ÖVGÜ ALIYOR

Hollanda'nın önemli gazeteleri ve savunma alanında haber yapan internet sitesi, KAAN ile ilgili haberleri ilgiyle takip etti.De Volkskrant gazetesinin " Türkiye, savaş uçağı Kaan ile gökyüzündeki hakimiyetini bir kez daha gösteriyor" başlıklı haberinde, KAAN'ın ilk test uçuşunu başarıyla tamamladığı belirtildi. Türkiye'nin silah pazarında önemli bir oyuncu haline geldiği vurgulanan haberde, Türk savunma sanayisinin "başarılı Bayraktar insansız hava aracının ardından şimdiki iddialı projesi olan kendi savaş uçağı üzerinde çalıştığı" kaydedildi. Türkiye'nin savaş uçaklarının üretiminde kendi kendine yeterlilik için önemli projeler yaptığı aktarılan haberde, bunun hızla büyüyen savunma sanayisi için ciddi bir adım olduğuna dikkati çekildi.

De Telegraaf gazetesinin haberinde de "Türkiye kendi geliştirdiği ilk savaş uçağını tanıttı" başlığı kullanılırken KAAN'ın, Türkiye'nin kendi ürettiği ilk savaş uçağı olduğu ifade edildi. Türkiye'nin kendi savaş uçağı üretiminin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın bağımsız savunma sanayine sahip olma hedefleriyle örtüştüğü belirtilen haberde, Kaan'ın öne çıkan özellikleri arasında yüksek manevra kabiliyeti ve gövdede silah taşıma yeteneklerinin yer aldığı kaydedildi. Orta avcı uçağı kategorisinde yer alan KAAN'ın, 21 metre uzunluğa, 14 metre kanat açıklığına sahip olduğu ifade edildi.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

"Upinthesky.nl" internet sitesi, "Türk savaş uçağı KAAN havalandı" başlığıyla verdiği haberde, " Türkiye'nin ilk yerli üretim savaş uçağı olan KAAN, bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bu prestij projesinde önemli bir adımdır." yorumu yapıldı.

BALKAN MEDYASINDAN KAAN'A ÖVGÜ

KAAN'ın ilk uçuşuna Balkan ülkeleri Slovenya, Sırbistan, ve Karadağ medyalarında övgüyle yer verilmeye devam ediliyor.

Slovenya'da savunma alanında yayımlar yapan "Savunma Dergisi", KAAN'ın ilk uçuşunu "Türk savaş uçağı KAAN ilk uçuşunu yaptı" başlığıyla yansıttı. Dergide, "Bu, Türkiye için havacılık programında önemli bir ilerlemedir." ifadesine yer verildi.

Karadağ'daki haber sitesi Mondo, haberi, "Türk muharebe uçağı ilk uçuşunu yaptı. 'Kötü diller' çok şey konuştu ama bu tarihin en iddialı programı." ifadeleriyle okurlarına aktardı.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

Sırbistan'ın en çok tıklanan haber sitelerinden Srbija Danas ise haberi, "Türk savunma sanayii tarihinin en iddialı programı: KAAN." şeklinde verdi. KAAN'ın uçuşu ve özellikleri Radio Bulgaria'nın haberinde de okuyuculara aktarıldı.

ALMAN BASININDAN KAAN'A ÖVGÜ

Alman Welt gazetesinde, "Bu dönüm noktası, Türkiye'nin bir savaş uçağı ülkesi olarak yükselişine işaret ediyor" başlığıyla yayımlanan haberde, KAAN'ın teknik özelliklerinden bahsedildi. Haberde, "Alışılmadık derecede kısa bir zaman aldı ama "KAAN" savaş uçağı, ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için bu, ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer anlamına geliyor. Ankara, modern savaş uçaklarının üretiminde kendi kendine yeterlilik için giderek daha fazla çaba sarf ediyor." ifadesine yer verildi.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

"ABD'YE KARŞI KAZANILMIŞ BİR ZAFER"

"Bu, hızla büyüyen Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır." değerlendirmesinde bulunulan haberde, şunlar kaydedildi: "Türkiye'nin kendi savaş uçağı olan ve Türkçede 'hükümdar' anlamına gelen 'KAAN' ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Çift motorlu savaş uçağı, gizlilik özelliklerine sahip 5. nesil bir model. Bundan dolayı radar tarafından tespit edilmesi zor ancak Türk Hava Kuvvetlerinin gelecekteki gururunun harekete hazır hale gelmesi için yıllar geçmesi gerekecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Başkanı Temel Kotil'e göre, Ankara yakınlarında yapılan ilk uçuş 2,44 kilometre irtifada 13 dakika sürdü. Bu alışılmadık derecede kısa bir süre. Karşılaştırmak için 30 yıl önce Eurofighter ilk uçuşunda ancak 40 dakika sonra yere inebilmişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kendi savaş uçağının ilk uçuşu ABD'ye karşı kazanılmış bir zaferdir. Türkiye, başlangıçta Almanya'nın da gelecekte teslim alacağı Amerika'nın F-35 savaş uçağının üretimine dahil olmuştu ancak Türkiye, Rus S-400 hava savunma sistemlerini satın alınca ABD, Ankara'nın F-35 katılımını 2019'da sonlandırdı. Erdoğan, şimdi daha bağımsız olmak için kendi savaş uçağı projesini ilerletmeye daha da kararlıydı."

Haberde, "Türkiye, teknoloji ve altyapıdan uzmanlık ve üretim kapasitesine sahip çalışanlara kadar modern savaş uçaklarının üretimi için tüm değer zincirine sahip dünyadaki birkaç ülkeden biri olmak için çabalıyor. Modern sensörler, radarlar ve diğer savunma teknolojileri çeşitli Türk şirketlerinde geliştirilmektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

"TÜRKİYE'NİN UMUDU: GÖKYÜZÜNDEKİ YENİ SAVAŞÇI"

Flugrevue internet portalında da "Türkiye'nin umudu: Gökyüzündeki yeni savaşçı: Türk hayalet savaşçısı Kaan uçuyor" başlığıyla yayımlanan haberde, "21 Şubat'ta görünmezlik özelliğine sahip Türk savaş uçağı başarılı ilk uçuşunu gerçekleştirdi." ifadesi kullanıldı.

Haberde, şunlar kaydedildi: "Türk Hava Kuvvetlerinin geleceğin amiral gemisi, çarşamba sabahı Ankara yakınlarındaki Mürted'den ilk uçuşuyla havalandı. Test pilotu Barbaros Demirbaş, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Kaan'ın kontrolündeydi. Prototipe iki koltuklu F-16D Fighting Falcon eşlik ediyordu. Uçuş, muhtemelen sadece 13 dakika sürdü. Uçak, 2 bin 440 metre yüksekliğe ve 425 km/saat hıza ulaştı."

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

"TÜRKİYE UZUN VADEDE F-16'NIN YERİNİ ALACAK MODELİ KULLANMAK İSTİYOR"

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, "Kaan ile ülkemiz sadece beşinci nesil savaş uçağına değil, dünyada çok az ülkenin sahip olduğu teknolojilere de sahip olacak." açıklamasına yer verilen haberde, şu bilgiler paylaşıldı: "Beşinci nesil savaş uçağının geliştirilmesine 2016'da başlandı. Türkiye, uzun vadede F-16'nın yerini alacak modeli kullanmak istiyor. Fighting Falcon'da da kullanılan prototipteki GE motorları, gelecekte yerini Türkiye'de geliştirilen bir tahrike bırakacak. Seri üretime 2028'de başlanması planlanıyor."

İSKANDİNAVYA MEDYASINDAN KAAN'IN İLK UÇUŞUNA ÖVGÜLER

İsveç'te yayın yapan Microsoft'un internet portalı MSN, "Türkiye'nin KAAN hayalet savaş uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi" başlığını kullandığı haberde, eski adıyla TF-X olarak bilinen beşinci nesil uçağın, Hava Savunma Komutanlığı envanterindeki yaşlanan F-16'ların yerini alması ve 2030'lu yıllardan itibaren aşamalı olarak kullanılmasının planlandığı kaydedildi.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

"Gagadget.com" teknoloji haber sitesinin "Türkiye'nin beşinci nesil KAAN savaş uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi" başlığıyla duyurduğu haberde, şu ifadeler yer aldı: "Türkiye'nin beşinci nesil savaş uçağı olan KAAN (TF-X), 2017'den beri Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilmektedir. Uçağın ilk versiyonları 2013'te İstanbul Uluslararası Fuarı'nda sergilenmiştir. İlk KAAN prototipi 2022 sonbaharının sonlarında sunuldu. TUSAŞ, 2029'dan itibaren ayda iki uçak üretmeyi planladığını duyurdu. KAAN'ın maksimum hızı Mach 1,8 (2222 km/saat) olacak."

"TÜRKİYE'NİN GELİŞTİRDİĞİ YENİ NESİL SAVAŞ UÇAĞI İLK UÇUŞUNU YAPTI"

Finlandiya'nın gazetelerinden Ilta Sanomat, "Türkiye'nin geliştirdiği yeni nesil gizli savaş uçağı ilk test uçuşunu yaptı" başlığıyla duyurduğu haberde, Fince de kralların kralı anlamına gelen KAAN'ın başarılı bir uçuş gerçekleştirdiğine dikkati çekildi. KAAN'ın 13 dakika havada kaldığı aktarılan haberde, Kaan'ın seri üretiminin 2028'de başlayacağı, ilk serinin üretime girecek tüm uçaklarının 2040 yılında tamamlanacağının tahmin edildiği kaydedildi.

Norveç'te yeni nesil savunma silahlarının haberlerinin yer aldığı "forsvaretsforum.no" haber sitesi de "Türk savaş uçağı ilk kez havada" başlığını kullandı. KAAN savaş uçağının 13 dakika boyunca havada kaldığı, 8 bin feet yüksekte 230 knot hıza ulaştığı bildirilen haberde, uçağın çok güçlü olmasına rağmen radara zor yakalandığına işaret edildi.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

Danimarka'da yayın yapan "carroemotos.com" haber sitesi de "Türkiye, Kaan hayalet savaş uçağıyla ilk uçuşunu gerçekleştirdi" başlığını kullandığı haberde, şu ifadelere yer verdi: "Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Kaan, Türkiye'nin savunma yeteneklerini güçlendirmeyi ve küresel sahnede stratejik konumunu geliştirmeyi amaçlayan en iddialı teknolojik atılımını temsil ediyor."

KAAN, ABD BASININDA DA İLGİ UYANDIRDI

ABD merkezli The Defense Post haber sitesinin, milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşunu "Türkiye'nin ilk yerli üretim muharip uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi" başlığıyla duyurduğu haberde, KAAN, Türkiye'nin "F-16 uçaklarının yerini alma yönünde adım" olarak nitelendi. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın değerlendirmeleri ve Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil'in X sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlara da yer verildi.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

BİR DÖNÜM NOKTASINA İMZA ATTI

The National Interest dergisinde yayımlanan bir yazıda da "Türkiye'nin hava-uzay endüstrisi, yerli KAAN muharip uçağının başarılı ilk uçuşuyla ülkenin savunma teknolojisinde artan becerilerinde önemli bir dönüm noktasına imza attı." ifadesi yer aldı. Dergideki yazıda ayrıca KAAN'ın ilk uçuşunun 13 dakika sürdüğü ve 230 knot hıza ulaştığı, piste pürüzsüz iniş yaptığı belirtildi.

Warrior Maven sitesindeki haberde de Türkiye'nin "kendi savaş uçağını" uçurduğuna dikkati çekilerek KAAN'ın özellikleriyle ilgili bilgi verildi. Haberde ayrıca KAAN'ın, "Avrupalı rakiplerinden" daha iyi performans sergilediği ifade edildi.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

İNGİLİZ BASININDAN KAAN'A İLGİ

The Telegraph'ın haberinde, Türkiye'nin, kendi "hayalet savaş uçağını" geliştirme yolunda hızla ilerlediği aktarılırken KAAN'ın uçuşuyla ilgili bilgi verildi. Haberde KAAN ile Türkiye'nin kendi beşinci nesil savaş uçağını geliştiren ve sahaya süren nadir ülkeden biri olacağı vurgulandı.

Forces sayfasının haberinde ise Türkiye'nin teknoloji, altyapı, insan kaynakları ve üretim kabiliyetleri gibi alanların tamamını da kapsayan "gelişmiş savaş uçağı üretimi" konusunda az sayıdaki ülkelerden biri olmak istediğine işaret edildi.

KAAN FARKLI BÖLGELERDE HABERLERE KONU OLDU

Hindistan merkezli EurAsian Times'ın haberinde de KAAN'ın "tarihi ilk uçuşu" ile havalandığına yer verildi. KAAN'ın uçuşunun "önemli bir başarı" olduğu aktarılan haberde, söz konusu uçuşun "dünya genelinde hayranlık" uyandırdığına vurgu yapıldı.

Milli muharip uçak KAAN, dünya gündeminden düşmüyor: ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer

"Flight Global" isimli sayfada da Türkiye'nin son günlerde savunma ve havacılıkta "birçok dönüm noktasını" kutladığına değinilirken, Türk firmalarından övgüyle söz edildi.

Greek Reporter'ın haberinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye savunma sanayisi alanında adeta bir destan yazıyor" sözlerine yer verilerek, KAAN'ın özellikleri anlatıldı.

Ürdün merkezli Al Bawaba'nın KAAN ile ilgili yaptığı haberde, dünya genelinde basının dikkatini KAAN'a yönelttiğine değinilirken, KAAN'ın sosyal medyada da büyük ilgi gördüğü kaydedildi.

Kaynak: AA / Güncel

Milli Muharip Uçak Türkiye Havacılık Dış Politika Teknoloji Güncel Haberler

500

Yorumlar (80)

Tutankamon Hoca:

Bunlar milletle alay ediyorum yeminlen motoru 1980 model f16 moturu kimin neyiyle kime hava atıyorsun adamlar yeni neslini cıkarmış secim icin zoraki ucurdunuz hepsi bu oda f16mnın motoruyla ahaha

187
473
yanıtYanıtla
muhammet demirkapı:

Aklın yok fikrin var. Araştır diyeceğim ama o da zor bu kafa için. Boşver okuma öğrendiğine şükür

yanıt276
yanıt79
Tutankamon Hoca:

Sen daha fazla hapşırma temel ihtiyaclarını giderecek nöronlar bari kalsın .. hahaha

yanıt67
yanıt174
Gerard Dirivia:

Yok la doğan SLX motoruyla gidiyor

yanıt143
yanıt29
Tutankamon Hoca:

Gero Togg kullansaydınız Alman bosh motoru kullanıyorsunuz yerli ve milli togg da :)

yanıt48
yanıt116
Gerard Dirivia:

Kardeşim ben hükümeti savunmuyorum ama eleştirininde mantıklı yanı olmalı. Mercedes bazı A ve C modellerinde Renault motoru kullanmıştı. Şimdi Alman malı olmaktan çıktı mı? Apple ve Lg Markalar Samsung Panellerini Kullanıyor. Mesele nerenin malzemesini kullandığın değil, onu kimin yaptığıdır

yanıt216
yanıt28
Sansasyonel Salvo:

Bu uçağı görüpte tüyleri diken diken olmayan ; Kansız oğlu kansızdır !

386
161
yanıtYanıtla
İbrahim Demirel:

50 küsür kansız beğenmemiş. Hükumeti bir çok noktada eleştiren bir insanım ama millet adına faydalı birşeyler yapılırsa kesinlikle desteklerim. İlerleyen yıllarda büyük savaşlar olabilir diye düşünüyorum o yüzden savunmamızin çok güçlü olması gerek. Almanya bile bunu bildiği için savunmasını güçlendirmeye karar verdiler. Çünkü düşünceme göre ilerde avrupada bir savaş olabilir. Rusya ve avrupalı ülkeler arasında. Biz het ihtimale karşı güçlü olmak zorundayız.

yanıt131
yanıt52
Yusuf GÜÇLÜ:

Ekonomiyi duzeltirse tadından yenmez. Hükümetin bu alanda başarısı aşikar lakin insanların geçim sıkıntısı var. Hükümetin tek rakibi ekonomidir

273
41
yanıtYanıtla
birgörüş:

Ekonomideki baskı dünyanın ticaretini elinde bulunduran ülkeler ve bu ekonomik baskılar tam da bu yüzden yapılıyor zaten. Bunları yaptığımız yapmak istediğimiz için. Hükümeti devirirlerse bu projelerde askıya alınacak birliyorlar. Geçmişte olduğu gibi.

yanıt15
yanıt10
Tüm 80 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title