Kafkasya Haberleri

Kafkasya haber, Kafkasya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kafkasya 28.5.2020
Azerbaycan Cumhuriyeti 102. yılını kutluyor
Azerbaycan Cumhuriyeti'nin, 28 Nisan 1920'de Sovyet ordusu tarafından işgal edildiğini ancak 18 Ekim 1991'de bağımsızlığını elde ettiğini hatırlatan Dündar, şöyle devam etti: "Azerbaycan'ın topraklarının yüzde 20'si, Sovyetler Birliği destekli Ermenistan tarafından işgal altındadır. Azerbaycan devleti, ordusu ve teknolojisiyle güçlü bir devlettir. İstediği anda o toprakları geri alma gücü ve kudretine sahiptir. Ancak Azerbaycan, bunu sulh yoluyla yapmak istemektedir. Dünyanın bütün ülkeleri de bu işgal altındaki toprakların Azerbaycan toprağı olduğunda hemfikirdir. Bir gün o topraklar gerçek sahibi olan Azerbaycan tarafından alınacaktır." Azerbaycan'ın, Kafkasya'nın parlayan bir yıldızı olduğunu vurgulayan Dündar, şunları söyledi: "Türkiye ve Azerbaycan, tarihin her döneminde kardeşlik ve dostluk ilişkilerini sürdürmüştür.
Kafkasya 23.5.2020
Orta Asya ve Kafkasya'da Ramazan Bayramı buruk geçecek
Orta Asya ve Kafkasya ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Ramazan Bayramı bu sene buruk kutlanacak.
Kafkasya 21.5.2020
Azerbaycan Türkiye Kardeşlik Topluluğundan "Karabağ" açıklaması
"Karabağ Azerbaycandır! Bazı devletler ve uluslararası örgütler Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve bu sözde devletteki seçimleri tanımadıklarını ifade ederek 'seçim' şovunu kınamışlardır." ifadesini kullanan Nasırov, şunları kaydetti: "Avrupa Birliği, AGİT, NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Konseyi, Avrupa Parlamentosu, yetkili medya ve toplumun önde gelenleri de dahil olmak üzere dünya çapında birçok ülkede bu 'seçimi' sabotaj olarak nitelendirmiş, Kafkasya'da barış ve istikrara yönelik sorumsuz siyasi adımı, sorunun barışçıl yollardan çözülmesinin önünde ciddi bir engel ve uluslararası hukuka bir tehdit olarak nitelendirerek, bu 'seçimler' ve sonuçlarını yasa dışı ilan edilmiştir.
Kafkasya 21.5.2020
Tarihin karanlık sayfası: Çerkez sürgünü
Rusya'nın Karadeniz sahiline inme politikası gereği Kuzey Kafkasya'yı ele geçirme amacıyla 1556'dan itibaren başlattığı Kafkas-Rus Çarlığı Savaşı 308 yıl devam etti.
Kafkasya 21.5.2020
Destici'den "Çerkez Soykırımı ve Sürgünü'nün 156. yılı" mesajı Açıklaması
Destici, mesajında, Rusya'nın, 16. yüzyılda başlayan ve 300 yılı aşkın zaman süren Kuzey Kafkasya'ya hakim olma çabasının 1864'te farklı bir evreye girdiğini belirtti.
Kafkasya 21.5.2020
BBP Genel Başkanı Destici: "Soykırımın 155. yılında kaybettiğimiz kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan...
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Çerkes Sürgünü" olarak bilinen olaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Destici açıklamasında, "Rusya'nın, 16. yüzyılda başlayan ve 300 yılı aşın zaman süren Kuzey Kafkasya'ya hakim olma çabası, 1864 yılında farklı bir evreye girdi.
Kafkasya 21.5.2020
AKİDER'den Yukarı Karabağ'daki sözde seçimlere tepki
Karabağ'ın tarihi Azerbaycan toprağı olduğu gerçeğinin dünya kamuoyu tarafından kabul edildiğini, birçok uluslararası kuruluş ve devletin seçimleri tanımadığını vurgulayan Kurban, şöyle devam etti: "Avrupa Birliği, AGİT, NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı, Katılmama Harekatı, Türk Konseyi, GUAM, Avrupa Parlamentosu, TÜRKPA, önemli medya kuruluşları ve birçok tanınmış şahıslar bu seçimi sabotaj olarak nitelendirdi. Onlar Kafkasya'da barış ve istikrara yönelik sorumsuzca yapılan bu siyasi adımı, sorunun barışçıl yollardan çözülmesinin önünde ciddi bir engel ve uluslararası hukuka bir tehdit olarak nitelendirerek bu seçimleri ve sonuçlarını yasadışı ilan ettiler.
Kafkasya 19.5.2020
Petrol krizi ve salgın Putin'e desteği azalttı
Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov'un merkez yönetimden bağımsız aldığı şehir karantinası kararı nedeniyle Rusya Başbakanı Mihail Mişustin'in eleştirilerine maruz kaldığını hatırlatan Güler şöyle konuştu: "Çeçenistan'ın ardından domino etkisi ile başta tüm Kuzey Kafkasya bölgesi olmak üzere diğer bölgelerde, bilhassa da Rus etnik nüfusunun düşük, yerel yönetici figürünün güçlü ve Müslüman nüfusun yüksek olduğu yerlerde, merkezi yönetim ile federal yapıların arasının açılabileceği ihtimali ortaya çıkıyor.
Kafkasya 18.5.2020
Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 156. yıl dönümü
Türkiye Çerkes Forumu Başkanı Muammer Akgül, 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 156. yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Akgül, 21 Mayıs 1864'ün dünyadaki bütün Çerkesler tarafından soykırım ve sürgün günü olarak anıldığını belirterek, "İntikam değil, adalet istiyoruz" ifadelerini kullandı. Akgül, 21 Mayıs Çerkes Sürgünü ve Soykırımı ile ilgili olarak Çerkesler'in Türkiye'den ve Rusya'dan talepleri olduğunu belirterek, söz konusu taleplerini şöyle sıraladı: "Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün TBMM'de resmen tanınması, Rusya ve Türkiye arasında yapılacak olan ikili anlaşmalar ile Türkiye vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkının verilmesi, bu büyük acıyı anlatan müzelerin açılması, Çerkes dili ve kültürünün korunması adına diğer adımların atılması, bunlar Türkiye'den taleplerimiz. Rusya'dan ise soykırım ve sürgünün resmen kabul edilmesi, Çerkesler'den ve diğer Kafkasyalı mağdur halklardan resmi özür dilenmesi, çifte vatandaşlık anlaşmaları ile geri dönüşün ve Kafkasya ile olan ilişkilerin kolaylaştırılması, Kafkasya'daki yerleşim yerlerine eski orijinal isimlerinin iade edilmesi" Akgül, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü esnasında şehit olanlara Allah'tan rahmet dileyerek, Çerkes Soykırımı'nın tanınmasını talep etti.
Kafkasya 18.5.2020
Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 156. yıl dönümü
"İntikam değil, adalet istiyoruz" ifadelerini kullanan Akgül, Çerkesler'in Türkiye'den ve Rusya'dan talepleri olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün TBMM'de resmen tanınması, Rusya ve Türkiye arasında yapılacak olan ikili anlaşmalar ile Türkiye vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkının verilmesi, bu büyük acıyı anlatan müzelerin açılması, Çerkes dili ve kültürünün korunması adına diğer adımların atılmasıdır. Bunlar Türkiye'den taleplerimiz. Rusya'dan ise soykırım ve sürgünün resmen kabul edilmesi, Çerkesler'den ve diğer Kafkasyalı mağdur halklardan resmi özür dilenmesi, çifte vatandaşlık anlaşmaları ile geri dönüşün ve Kafkasya ile olan ilişkilerin kolaylaştırılması, Kafkasya'daki yerleşim yerlerine eski orijinal isimlerinin iade edilmesidir.
Kafkasya 16.5.2020
Bakan Pekcan, DEİK Türkiye-Avrasya İş Konseyi başkanlarıyla görüştü Açıklaması
Kafkasya, Kuzey Karadeniz, Hazar ve Orta Asya bölgelerinde yer alan ülkelerin oluşturduğu 300 milyona yakın nüfuslu Avrasya coğrafyasındaki ülkelerin yaklaşık 1 trilyon dolar ticaret hacminin bulunduğuna işaret eden Pekcan, "Ne yazık ki Avrasya coğrafyasındaki ülkeler bu ticaret hacminden ne kendi aralarında faydalanabiliyorlar, ne de bizim ticaret hacmimiz hedeflediğimiz kadar yüksek.
Kafkasya 15.5.2020
Bakan müjdeyi verdi, rüya proje yıl sonu hayata geçiyor
- Bakan müjdeyi verdi, rüya proje yıl sonu hayata geçiyor Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: "Sultan Abdülhamid döneminden beri ülkemizin hayali ol an Filyos Limanı projesi Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla hayat buldu. " "Filyos Limanı'nda şu anda proje ilerleme oranımız yüzde 67" "Projemiz bu yıl sonunda bitirip hizmet almayı hedefliyoruz" "Ana mendireği 2 bin 450 metre en derin yeri 19 metre uzunluğu ise rıhtımın uzunluğu ise 3000 metre olacaktır" ZONGULDAK - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sultan 2. Abdülhamid Han'ın rüyası olan Filyos Projesi'nin liman inşaatını yerinde inceledi. Bakan Karaismailoğlu, yılsonu liman projesinin hayata geçeceği müjdesini verdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zonguldak'a gelerek Filyos beldesinde Filyos Liman İnşaatı'nı yerinde inceledi. İlk olarak liman şantiyesinde il protokolü ile çalışmalar hakkında brifing alan Bakan Karaismailoğlu, ardından da boru fabrikasında incelemelerde bulundu. Tekne ile limana açılan Bakan Karaismailoğlu ve beraberindekiler denize boru indirme programına katıldı. Karaismailoğlu'nun telsiz ile verdiği talimatla birlikte borular deniz yüzeyine indirildi ve çakma işlemi gerçekleştirildi. Ardından açıklamalarda bulunan Bakan Adil Karaismailoğlu, "Türkiyemiz bu gün dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak ulaştırma faaliyetleri açısından ve bizleri gururlandıran benzersiz bir rekabet gücüne sahiptir. Ülkemizi ve vatandaşlarımızı kara, hava, demir ve deniz yollarımızı haberleşme alt yapımızla büyüklüğümüze ve hedeflerimize yaraşır olanakları eriştirdik. Ülkemizin dört bir yanında yürüyen projelerimizde hem ülke sınırları içinde çok mutlu bir ulaşım sistemi oluşturduk hem de bölgemizde ve dünyada tüm ulaşım ağları ile bağlantılarımızı sağladık" dedi. 25 milyon ton konteyner elleçleme kapasitesine sahip olacak Bakan Karaismailoğlu, "Tamamlandığında 25 milyon ton konteyner elleçleme kapasitesi ve ülkemizin en büyük lojistik üstlerinden birisi olacak olan Filyos Limanında sizlerle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duymaktayız. Her konuda olduğu gibi limancılık sektörümüzü geliştirmek ve zamana uygun tesislere eriştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Dünyadaki zenginlik merkezlerinde önemli değişmeler yaşanmaktadır. Yeni dönem bizim coğrafyamızın da içinde bulunduğu bölgelerin dönemi olacaktır. Anadolu, Kafkasya, Orta Asya ve hatta Çin batısına kadar olan bölge hem taşımacılık hem ticaret hem turizm bakımından çok daha önemli hale gelecektir.
Kafkasya 15.5.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 15
Teknede açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'nin ulaştırma faaliyetleri açısından kendilerini gururlandıran benzersiz bir rekabet gücüne sahip olduğunu söyledi. Yurdun dört bir yanında devam eden projelerle mutlu bir ulaşım sistemi oluşturduklarını anlatan Bakan Adil Karaismailoğlu, "Anadolu, Kafkasya, Orta Asya ve hatta Çin'in batısına kadar olan bölge hem taşımacılık hem ticaret hem turizm bakımından çok daha önemli hale gelecektir.
Kafkasya 15.5.2020
Filyos Limanı Projesi'nde yüzde 67 ilerleme sağlandı
"Türkiye'yi uluslararası bir koridora çevirmeye çalışıyoruz" Dünyadaki zenginlik merkezlerinde önemli değişiklikler yaşandığına dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle devam etti: "Bu dönem, bizim de içinde bulunduğumuz coğrafyaların dönemi olacaktır. Anadolu, Kafkasya, Orta Asya ve hatta Çin'in batısına kadar olan bölge hem taşımacılık hem ticaret hem turizm bakımından çok daha önemli hale gelecektir.
Kafkasya 14.5.2020
Avrasya ve Kafkas vaşakları yavruları için doğaya çıktı
Nesli tehlikede olan vaşaklarla ilgili geçen yıl yapılan çalışmalarda, Türkiye'de hem Kafkasya hem Avrasya vaşağının birlikte yaşadığı ortaya çıktı.
Kafkasya 10.5.2020
Asırlık çınarın yeni yatak isteği Anneler Günü'nde gerçekleşti
Emine ninenin 65 yaşındaki oğlu Faris Baytar, annesinin nüfus cüzdanı bilgilerine göre 1898 Kafkasya doğumlu olduğunu anlattı.
Kafkasya 9.5.2020
Fairy'den "Boşa Harcama" projesi
Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Ev Bakım Kategorisi Marka Müdürü Ezgi Öztorun, şunları kaydetti: "Fairy markamızın 10.
Şu an buradasınız: Kafkasya Haberleri | Kafkasya Haber - Haberler - Kafkasya haberleri, son dakika kafkasya haber ve gelişmeleri burada. Azerbaycan Cumhuriyeti 102. yılını kutluyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.6.2020 12:26:24. #1.14#
title