İhracat Haberleri

İhracat haber, İhracat son dakika haberleri ve gelişmeleri.

İhracat - Bugün
Türkiye'nin binek otomobil ihracatı yılın ilk yarısında 5 milyar dolara dayandı
Türkiye, yılın ilk yarısında 4 milyar 923 milyon 650 bin dolarlık binek otomobil ihraç etti.
İhracat - Bugün
ASO Başkanı Özdebir: "Ne yazık ki artan Covid-19 vakaları biraz canımızı sıkmaya başladı"
"Sanayi üretimi nisan ayında olduğu gibi mayısta da baz etkisiyle önemli bir artış sağladı" İhracatta yönelimin daha çok yüksek teknolojili ürünlere doğru olması gerektiğinin altını çizen Özdebir, "Bunu gerçekleştirebilmenin yolu da insan kaynağımızın niteliğinin artırılmasından geçiyor. Ülkemizin ihracat potansiyelinin arttırılabilmesi için yüksek beşeri sermaye kapasitesine sahip olmanın yanı sıra, Ar-Ge ve inovasyona da çok büyük önem vermek zorundayız.
İhracat - Bugün
Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri
Öte yandan, dün 2 bin 928 megavatsaat elektrik ithalatı, 13 bin 115 megavatsaat elektrik ihracatı yapıldı.
İhracat - Bugün
Türkiye'de rüzgar ve güneş elektriği yükselişini sürdürdü, hidroelektrik 7 yılın en düşüğüne geriledi
Raporda ayrıca, sınırda karbon vergisi uygulamasının AB ülkelerine elektrik ihracatı yapan Batı Balkan ülkeleri için bir tehdit oluşturduğu ve Boşnak elektrik sektörünü zor duruma sokabileceği belirtildi.
İhracat - Dün
Türk ihraç ürünleri Kore'de tanıtıldı
Türkiye yıllık 4,5 milyar dolar dış ticaret açığı verdiği Güney Kore'ye ihracatını artırmak ve dış ticaret açığını azaltmak için harekete geçti.
İhracat - Dün
1707 Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı
"1707 Sipariş Ar-Ge-i" çağrısı ile müşteri gereksinimlerini karşılayan çözüm önerilerinin, KOBİ'ler tarafından Ar-Ge yolu ile ticarileşebilir çıktılara dönüştürülmesi ve bu çıktıların ihracata katkı sağlaması hedeflenmektedir.
İhracat - Dün
Kazakistan ve Kırgızistan, sınırda ortak ticaret merkezi kurmayı planlıyor
Bunun yanı sıra görüşmelerde, Kazakistan'ın Kırgızistan'a mühendislik, metalürji, gıda, inşaat ve kimyasal ürünler alanında ihracatı artırmaya hazır olduğu belirtildi.
İhracat - Dün
Son dakika! Tacikistan yılın ilk yarısında Afganistan ve Özbekistan'a elektrik ihracatından 37,3 milyon dolar kazandı
Son dakika haberleri... Tacikistan, yılın ilk altı ayında Afganistan ve Özbekistan'a yaptığı elektrik ihracatından 37,3 milyon dolar elde etti.
İhracat - Dün
Beyaz eşya satışları yılın ilk yarısında yüzde 41 büyüdü
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Can Dinçer, "TÜRKBESD'e üye firmaların iç satış ve ihracat olmak üzere toplam satışları 2020 senesinin ilk yarısına kıyasla yüzde 41 artarak 17 milyon 426 bin 912 adet olarak gerçekleşti.
İhracat - Dün
HABERLER | H.B.B.
Tarih: 27 Temmuz 2021, 12: 03 Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında Hatay'daki Suriyelileri ve son durumu anlattı. Hatay'da resmi kayıtlara göre 500 binden fazla Suriyeli olduğunu söyleyen Savaş, "Kayıtsızlarla birlikte bu sayı 600 bine ulaşmaktadır. 2011 yılından itibaren önce kamplarda sonra ilçe merkezlerinde yaşamaya başladılar. Her alanda çalışmaya başladılar ve bizim gençlerimiz işsiz kaldı. Geçim sıkıntısı yaşayan gençlerimizin boşanma sayılarında artış yaşandı" dedi. Lütfü Savaş, savaş ve yaşanan göç dalgası sebebiyle kentin ekonomik sekteye uğradığını resmi rakamlarla açıkladı. SAVAŞ TİCARİ RAKAMLARI AÇIKLADI Savaş, "Son 11 yılda Türkiye'deki çiftçi sayısı yüzde 49 azalırken Hatay'da ise son 9 yılda yüzde 69 düştü. Üreticilerimiz toprağını terk edip kente göçtü. TIR filolarımız yüzde 30 kapasiteyle çalışmaya başladı. Savaş öncesi şehrimizden Orta Doğu'daki 14 ülkeye 250 TIR giderken şu anda 25 günde 1 konteyner gidiyor. 2011 yılındaki ihracatımız 2 milyar 144 milyon dolardı.
İhracat - Dün
İMMİB'den iş dünyasının yeni ihracat rehberi
İhracata ilişkin her konuda uzmanları aracılığı ile hizmet veren İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), son yıllarda Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmelerin ihracata etkilerine yönelik, İMMİB uzman kadroları tarafından kaleme alınan, 13 farklı makaleden oluşan...
İhracat - Dün
Kuru kayısı hırsızları üreticiye aman vermiyor
Malatya'da hasat sonrası taze kuru kayısılar ortaya çıkmaya başladı. Yurt dışına ihracatın arttığı kuru kayısı, hırsızlarında hedefi haline geldi.
İhracat - Dün
Cask limanı ve Gore-Cask Petrol Boru Hattı: İran'dan enerji arz güvenliği hamleleri
Gore-Cask boru hattı bin kilometre uzunluğuyla epey büyük bir proje. Boru hattının uzunluğu kuş uçuşu İstanbul-Diyarbakır arası mesafeye eşit. Boru hattının başlangıcı, İran'ın Buşehr eyaletinde yer alan Gore petrol tesisi. Ham petrol Gore tesisinden itibaren beş pompalama istasyonu ile Mübarek dağı petrol tesisine gönderiliyor. Boru hattında kullanılan ve çapı 106 cm (42 inç) olan borular günlük bir milyon varil ham petrol taşınmasına olanak sağlıyor. Ayrıca boru hattı gerek ağır gerekse de hafif petrol nakliyesine uyumlu inşa edildi. Dolayısıyla İran'ın toplam ihracat kapasitesinin yaklaşık yarısının bu boru hattı ile taşınması mümkün olacak.
İhracat - Dün
Taze incir ihracatında hedef 75 milyon dolar
Türkiye'nin üretiminde lider olduğu taze incirde bu sezon 75 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor.
İhracat - Dün
Türkiye'nin ocak-haziran dönemi ihracatına Bursa'dan 7,5 milyar dolarlık katkı geldi
Türkiye'nin özellikle otomotiv ve tekstil alanındaki "sanayi üssü" Bursa'dan ocak-haziran döneminde ülke ihracatına 7 milyar 473 milyon 73 bin dolarlık katkı sağlandı.
İhracat - Dün
Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri
Öte yandan, dün 2 bin 562 megavatsaat elektrik ithalatı, 13 bin 96 megavatsaat elektrik ihracatı yapıldı.
İhracat - 26.07.2021
Kazakistan'da kuraklık nedeniyle hayvan yemlerinin ihracatı yasaklandı
NUR Kazakistan Tarım Bakanlığı, kuraklık nedeniyle saman, çavdar, çavdar tohumu, silaj ve yulaf gibi bazı hayvan yemlerinin ülkeden çıkarılmasını 6 aylığına yasakladı.
İhracat - 26.07.2021
Rus yetkiliden "karbon düzenlemesi ekonomide yüzde 10 kayba neden olabilir" uyarısı
Küresel ekonomilerin karbon kaynakların kullanımını azaltma eğiliminde olduğuna işaret eden Çubays, "Bunun Rusya'nın ihracatı üzerinde devasa etkileri olacak.
İhracat - 26.07.2021
İnşaat Malzemeleri Üretim Endeksi haziranda en yüksek seviyesini gördü
Üretimde haziranda yüksek bir büyüme gerçekleşti. Üretim Endeksi, 201,8 puanla endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 Ağustos'tan beri en yüksek seviyesine ulaştı. Mayısta 192,8 olarak gerçekleşen endeks, daha önceki en yüksek seviyeyi Nisan 2017'de 195,5 puanla görmüştü. Cirolar haziranda iç satışlar ve ihracattaki yüksek artışlarla sıçrama gösterdi.
title