HAŞDİ ŞABİ HABERLERİ

Haşdi Şabi Haberleri

Haşdi Şabi haber, Haşdi Şabi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Haşdi Şabi - 24.11.2020
Son dakika haberleri: İran'ın Irak'taki milislere "Trump gidene kadar ABD'ye yönelik saldırıları durdurma talimatı verdiği" iddia edildi
Haberde, Kaani ile Şii milis gruplar arasındaki toplantıya Hizbullah el-Nuceba, Ketaib-i Hizbullah, Asaib-i Ehli Hak gibi grupların temsilcilerinin yanı sıra Haşdi Şabi Genelkurmay Başkanı Ebu Fedek Muhammedevi ile Fetih ve Kanun Devleti'nden bazı milletvekillerinin de katıldığı öne sürüldü.
Haşdi Şabi - 23.11.2020
İran Karabağ savaşının kaybedeni mi?
Hal böyleyken bazı medya organlarına, doğruluğu tartışmaya açık olmakla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İran'ın Suriye'den bir miktar PKK unsurunu Karabağ'a taşıdığına ilişkin haberler yansıdı. İran ve PKK arasında "kazan-kazan" ilişkisine dayalı organik ilişkiler olduğuna dair iddialar ilgililerin malumudur. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde esir alınan Ermeni askerlerinden PKK'lıların savaşa katıldıklarına dair itiraflar duyulursa şaşırmamak gerekir. Ayrıca İran'da yayılan, radikal grupların Karabağ'a sevk edildiğine dair iddialardan psiko-politik bir çıkarım yapılacak olursa, Tahran yönetiminin savunma mekanizması kullanarak kendi bilinçaltını Türkiye'ye yansıttığı söylenebilir. Zira Karabağ'ın kurtarılması için Aliyev'e, Azerbaycan'da Haşdi Şabi, Ensarullah ve Hizbullah gibi halk gücüne dayanan silahlı milis yapıların kurulmasını öneren eski Erdebil Valisi Mansur Hakikatpur'u yeri gelmişken hatırlamak isabetli olur.
Haşdi Şabi - 21.11.2020
Ezidi Lider Şemo: Sincar'da önümüzdeki ay Barış Konferansı düzenlenecek
Sincar'da varlık gösteren Haşdi Şabi güçlerinin de ilçe dışına çıkarılacağı ifade ediliyor.
Haşdi Şabi - 16.11.2020
İnsan Hakları İzleme Örgütü: Irak hükümeti zorla kaçırılanlarla ilgili vaatlerini yerine getirmeli
Haşdi Şabi, kaçırma eylemlerinin arkasında bulunuyor Örgütün raporuna göre, Başbakanlığa bağlı olsa da İran'a yakınlığıyla bilinen Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi grupları kaçırma eylemlerinin arkasında bulunuyor.
Haşdi Şabi - 14.11.2020
Son dakika haberi... İran ile Irak Savunma Bakanları askeri iş birliğini görüştü
Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutanı Ebu Mehdi el-Mühendis'in öldürülmesine değinen Hatemi, "İran ve Irak kahramanlarının kanından geçmeyecek.
Haşdi Şabi - 10.11.2020
ABD'de Biden dönemi Irak'ı nasıl etkiler?
Biden, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın 2009-2017 arasındaki başkanlığının ilk gününden itibaren onun en önemli adamlarından biri olarak öne çıktı. Irak işgalinin coşkulu bir destekçisi olan Biden, başkan yardımcısı olarak, Obama tarafından ABD'nin Irak'taki operasyonlarını ve diplomasisini denetleme görevine atandı. Aynı yıl, Sünni lider Rafi el-İsavi ve Şii seküler lider İyad Allavi tarafından kurulan çok mezhepli ve ılımlı bir siyasi parti olan Irakiyye, 2010 seçimlerinde dönemin Başbakanı Nuri el-Maliki'nin Kanun Devleti Koalisyonuna meydan okudu ve küçük bir farkla zafer kazandı. Ancak Irakiyye en çok oyu almasına rağmen Maliki ikinci dönem başbakanlık koltuğuna oturdu. Nitekim Allavi, ABD'li üst düzey bir yetkilinin kendisine İran'ın karşı çıkacağı gerekçesiyle ABD yönetiminin, Irakiyye'den bir başbakanı desteklemeyeceğini söylediğini iddia etmişti. Hatta ismi açıklanmayan bu yetkilinin Biden olduğu tartışılmıştı. Biden bu süreçte aynı zamanda Amerikan askerlerinin ülkeden geri çekilmesinin altyapısını tesis etmekle meşguldü. Öyle ki, 2010-2012 arasında ABD'nin Bağdat büyükelçiliğini yapan James Jeffrey'ye göre, Biden Irak'ı yirmi dört kez ziyaret etti. [1] 2011'de Amerikan askerlerinin Irak'tan büyük ölçüde çekilmesinin ardından Maliki, 2012'de Rafi el-İsavi ve dönemin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi gibi Sünni liderleri tutuklatma girişimiyle Sünni-Şii gerginliğini derinleştirdiği gibi DEAŞ'ın ülkede zemin kazanmasına da yol açmıştı. Nitekim 2014 başında DEAŞ, Maliki'nin Sünni ve Kürtlerin dışlanmasına neden olan yönetimi, Amerikan askerlerinin Irak'tan tamamen çekilmesiyle oluşan güvenlik boşluğu ve Irak'ın askeri açıdan zayıflığının da etkisiyle ülkenin çoğunu işgal etti. Ancak ABD, Haziran 2014'te Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul işgal edilene dek DEAŞ'a karşı harekete geçmedi. Bu süreçte Biden, Maliki'nin görevden ayrılmasını ve Haydar el-İbadi'nin başbakan adaylığını destekledi. ABD, 2014'ün sonlarında Doğal Kararlılık Operasyonu (Operation Inherent Resolve) kapsamında Irak'a asker gönderse de DEAŞ'ı bastırmak için epey geç kaldı. Ayrıca, DEAŞ'a karşı operasyonların büyük ölçüde İran'ın Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'ye sadık olan İran destekli Haşdi Şabi'ye dayanması ise İran'ın sahada etkinliğini artırdı.
Haşdi Şabi - 9.11.2020
Son dakika haber | IKBY: PKK'nın Sincar'dan uzaklaştırılması Bağdat'ın görevi
Bağdat ile Erbil arasında imzalanan Sincar anlaşması AA muhabirinin ulaştığı, Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim'de imzalanan anlaşma metnine göre, Sincar'da ilçe kaymakamı ve diğer idari birimler için yeni atamalar gerçekleştirilecek. Sincar içindeki güvenliğin sağlanması ise Sincar polis güçleri, Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ve Ulusal İstihbarat Servisi tarafından IKBY güçleriyle koordinasyonlu şekilde yürütülecek. Yasal olmayan tüm silahlı yapıların ilçe dışına çıkarılmasını da öngören anlaşma doğrultusunda, IKBY ile iş birliği kapsamında 2 bin 500 güvenlik unsuru için atama yapılacak. "PKK'nın varlığı sonlandırılacak" Anlaşmada, "PKK'nın Sincar ve çevresindeki bölgelerde varlığı sonlandırılacak. PKK ve ona bağlı tüm yapıların bölgede hiçbir rolü olmayacak." maddesi de yer aldı. Anlaşma kapsamında ayrıca, Sincar'ın güvenlik ve idari yönetiminin gözden geçirilmesi ve yeniden imarı için Bağdat ile IKBY arasında ortak komite kurulması kararlaştırıldı. Sincar'da varlık gösteren Haşdi Şabi güçlerinin de ilçe dışına çıkarılacağı ifade ediliyor.
Haşdi Şabi - 9.11.2020
Amerikan dış politika aklı ve yeni Başkan Joe Biden
"Geriden liderlik" denen fakat ne olduğu belli olmayan bir idare biçimiyle, yeni karşılaşılan meydan okumalarda Libya, Mısır ve Suriye'de, miras alınan iki vakada ise Irak ve Afganistan'da çok büyük insani, sosyal, siyasal ve iktisadi maliyetti Obama'nın bıraktığı. Yeni bir cephe açmama konusundaki Amerikan devlet stratejisinin sahada kaos siyaseti olarak pratiğe döndüğü bir dönemdi Obama'nın "liberal demokrasinin geri dönüşü" olarak nitelediği dönem. Obama politikalarının yönünün Orta Doğu açısından orta ve uzun vadeli en büyük maliyeti ise Irak ve Suriye'de mezhep eksenli gerilimlerin fitilinin yakılması oldu. Bush'tan devralınan Irak politikasında, Sünni bloğa karşı Iraklı bir Şii liderlik inşa etme çabasındaki Nuri el-Maliki'nin sistematik etnik-mezhebi temizlik politikasına verilen zımni onay, 2014'te cumhurbaşkanı yardımcılığına geçen Maliki'nin yerini yine İran'ın desteğiyle Haydar el-İbadi'nin almasıyla bütünleştiğinde, Irak'ta demografik dengelerin parçalanmasına sebebiyet veren dinamiğin mimarisini inşa etmiş oluyordu Obama yönetimi. Bu ise oluşan derin boşlukta sosyolojik fay hatlarının kırılmasına ve istikrarsızlığın derinleşerek kurumsallaşmasına zemin açan, buradan da DEAŞ'ın filizlenebileceği "uygun" bir iklim olarak neticelenecekti. Maliki yönetimince Sistani'nin fetvasıyla kurulan ve 2016'da çıkarılan yasa sonucu Irak silahlı kuvvetlerine dahil edilen Haşdi Şabi ile DEAŞ arasındaki mezhep-temelli çatışma dalgası ise bölgeyi uzun sürecek bir kaosa hapsedecekti.
Haşdi Şabi - 8.11.2020
Son dakika... Irak'taki Ezidiler, terör örgütü PKK'nın Sincar'daki varlığına karşı gösteri düzenledi
Sincar'da varlık gösteren Haşdi Şabi güçlerinin de ilçe dışına çıkarılacağı ifade ediliyor.
Haşdi Şabi - 2.11.2020
Son dakika haberleri... Irak'ta artan KDP-PKK gerginliği çatışmaya dönüşür mü?
KDP-PKK anlaşmazlığı DEAŞ'ın ardından gün yüzüne çıktı KDP-PKK arasında (kısa süreli konjonktürel temaslar haricinde) geçmişten bugüne kadar gerginlik ve çatışma arasında seyreden ilişkiler, terör örgütü DEAŞ'ın Ağustos 2014'te Sincar'a saldırmasıyla birlikte yeniden gerilmeye başladı. Arap Baharı'nın etkisiyle Suriye'nin kuzeyinde oluşan yönetim boşluğunu değerlendirerek bölgeye konuşlanan terör örgütü, buradaki "kanton" projesini Irak ve IKBY arasındaki tartışmalı bölgelerden Sincar'a ve IKBY'nin sınır köylerine kadar genişletme çabası içine girdi; Suriye'nin kuzeyinde kendisine muhalif ve KDP yanlısı Kürtleri bastırarak bölgeden uzaklaştırdı. KDP peşmergelerinin 2014'te DEAŞ'ın Kobani saldırısını engellemek üzere bölgeye gelip geri dönmesine rağmen, PKK DEAŞ'la mücadele bahanesiyle yerleştiği Sincar'da "KDP'nin Ezidileri DEAŞ saldırısında yalnız bıraktığını" iddia ederek buradaki "kanton" projesini hayata geçirmeye çalışıyor. Sincar'daki yerel güçleri Irak'taki İran yanlısı Haşdi Şabi tarafından maaşa bağlanan PKK, ABD'nin Suriye'de kendisine sağladığı lojistik ve askeri destek-koruma sayesinde, IKBY özelinde KDP üzerindeki baskısını da giderek artırıyor.
Haşdi Şabi - 28.10.2020
Uzmanlara göre Sincar anlaşması PKK'nın bölgeden çıkarılmasına ve Türkiye'nin sınır güvenliğine katkı sağlayacak
Konunun uzmanları, Sincar anlaşmasında vurgulanan PKK ve Haşdi Şabi'nin bölgedeki varlığına son verilmesi, anlaşmanın Bağdat-Erbil ilişkilerine etkisi ve Ezidilerin evlerine geri dönüşüne ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Haşdi Şabi - 26.10.2020
Son dakika: Irak'ta Haşdi Şabi silah deposunda patlama
Edinilen son dakika haberine göre Irak'ın doğusundaki Diyala vilayetinde Haşdi Şabi'ye bağlı silah deposunda patlama meydana geldiği bildirildi.
Haşdi Şabi - 23.10.2020
Irak'ın yeni ortakları: Rusya ve Çin
Dahası, Rusya Irak'taki Şii aktörlerle irtibat kurmaya başladı. 2019'da Haşdi Şabi içindeki İran yanlısı Şii milisler Moskova'yı ziyaret ettiler.
Haşdi Şabi - 22.10.2020
Son dakika haberi: Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, Irak'ta 8 Sünni'nin güvenlik güçlerinin bilgisi dahilinde öldürüldüğünü bildirdi
Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi'nden Irak'lı Sünni vatandaşın kaçırıldıktan sonra öldürülmesiyle ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Haşdi Şabi gruplarından Asayib Ehlilhak Örgütü'ne bağlı oldukları düşünülen silahlı gruplar, 17 Ekim'de Ferhatiye Nahiyesi'ni bastı ve 25 sivili kaçırdı.
Haşdi Şabi - 20.10.2020
Irak'taki Haşdi Şabi Başkanı Feyyad: "KDP binasının yakılması suç"
Irak'taki Haşdi Şabi Başkanı Falih Feyyad, Kürdistan Demokrat Parti (KDP) binasına saldırının suç olduğunu belirterek, yabancı misyon temsilciliklerine saldıranların da Haşdi Şabi grupları olmadığını savundu.
Haşdi Şabi - 18.10.2020
Son dakika haber: Irak Başbakanı Kazımi'den "mezhepçi husumet" uyarısı Açıklaması
Bağdat'ta sabah saatlerinde bir grup Haşdi Şabi yanlısı, eski Dışişleri ve Maliye Bakanı Hoşyar Zebari'nin milis yapıyla ilgili sözlerinden dolayı KDP Bağdat bürosunu basarak ateşe vermişti.
Haşdi Şabi - 17.10.2020
IKBY'den Bağdat'taki KDP binasına saldırıya tepkiler
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Haşdi Şabi yanlısı bir grubun Bağdat'taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) bürosuna saldırmasını kınadı.
Haşdi Şabi - 17.10.2020
Son dakika haberi! Rudaw Bağdat muhabiri ve kameramanı bilinmeyen bir yere götürüldü
Gelen son dakika haberlerine göre Irak'ın başkenti Bağdat'ta Haşdi Şabi yanlılarının Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) binasını bastığı sırada çekim yapan Rudaw televizyonu muhabiri ve kameramanın, hükümet güçleri olduklarını iddia eden grup tarafından bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi.
Haşdi Şabi - 15.10.2020
Irak, ABD askerlerinin yurtdışında konuşlandırılması için özel bir heyet oluşturdu
Öte yandan Iraklı Şii Haşdi Şabi Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis ile İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin ABD'nin 3 Ocak'ta Bağdat Havalimanı yakınlarında düzenlediği saldırı sonucu hayatını kaybetmeleri ardından ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması istenmişti.
Haşdi Şabi - 15.10.2020
Son dakika haber...
Sincar'da varlık gösteren Haşdi Şabi güçlerinin de ilçe dışına çıkarılacağı ifade ediliyor.
Haşdi Şabi - 13.10.2020
Erbil-Bağdat anlaşması Sincar'ın "ikinci Kandil" olmasını engelleyebilir
Haziran 2014'te ülkenin ikinci büyük kenti Musul'u ele geçiren terör örgütü DEAŞ'ın 3 Ağustos'ta çoğunluğunu Ezidilerin oluşturduğu Sincar'a saldırarak binlerce insanı öldürmesi, binlerce kadın ve çocuğu da kaçırmasının üzerinden altı yıl geçmesine rağmen çok sayıda kadın ve çocuk kurtarılmayı bekliyor, kamplarda ağır şartlar altında hayatını sürdürüyor. Birçok Ezidi'nin siyasi ve güvenlik kaygıları gerekçesiyle Sincar'daki evlerine dönememesinde PKK ile Irak'taki milis grupların çatı oluşumu Haşdi Şabi'nin etkili olması, Kazımi'nin egemenlik söyleminin altını oyuyor.
Haşdi Şabi - 10.10.2020
Sincar Kaymakamı Mahma Halil: "PKK ile Haşdi Şabi kentten çıkarılacak"
Sincar Kaymakamı Mahma Halil, Irak hükümeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki anlaşma sonrası terör örgütü PKK ve Şii Haşdi Şabi güçlerinin Sincar'dan çıkarılacağını aktardı.
Haşdi Şabi - 10.10.2020
Iraklı Direniş Grubu, ABD'yi hedef alan saldırılarına ara verdi
Irak'ta geçen Ocak ayının başında İranlı General Kasım Süleymani ile Şii Haşdi Şabi Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in ABD tarafından öldürülmesinin ardından ülkedeki Şii siyasi taraflar ABD askerlerinin ülkeden ayrılmasını istiyor.
Haşdi Şabi - 6.10.2020
Kerbela'da İran ve ABD'yi protesto eden gruba müdahale
İran ve ABD karşıtı slogan atan göstericilere, Haşdi Şabi Emniyet Gücü'ne bağlı oldukları belirtilen unsurlar coplarla müdahale etti.
Haşdi Şabi - 1.10.2020
Son dakika haber | IKBY Başkanı Barzani'den "Erbil Havalimanı'na saldıran Irak düşmanlarına karşı birleşilmesi" çağrısı
Provokatif saldırılar düzenleyenlerin tüm Irak'ın düşmanı olduğunu ifade eden Barzani, şunları kaydetti: "Kürdistan Bölgesi ve Irak'taki tüm güvenlik birimleri, Peşmerge, Irak ordusu ve Haşdi Şabi, provakatif grupların faaliyetlerinin önlenmesine karşı tüm çabalarını birleştirmelidir.
Haşdi Şabi - 1.10.2020
Erbil Havaalanı'na saldırıyla ilgili soruşturmada bir komutan görevden alındı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı, dün İran'a yakınlığıyla bilinen Haşdi Şabi'ye bağlı unsurların Musul vilayetine bağlı Şeyh Nemre köyünden ABD askerlerinin konuşlu bulunduğu Erbil Havalimanı'na doğru 6 füze fırlattığını bildirmişti.
Haşdi Şabi - 1.10.2020
Barzani Haşdi Şabi'nin Erbil Havalimanı'na saldırısını kınadı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Haşdi Şabi'nin ABD askerlerinin konuşlu olduğu Erbil Havalimanı'na düzenlediği füze saldırısını kınadı.
Haşdi Şabi - 30.9.2020
Son Dakika | IKBY: Haşdi Şabi, Erbil Havalimanı'na füze saldırısı düzenledi
Son dakika gündem haberi: Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), İran'a yakınlığıyla bilinen Haşdi Şabi'ye bağlı unsurların ABD askerlerinin konuşlu bulunduğu Erbil Havalimanı'na füze saldırısı düzenlediğini duyurdu.
Haşdi Şabi - 28.9.2020
İran medyası, Azerbaycan-Ermenistan gerginliğinde sınıfta kaldı
İran Devrim Muhafızlarına bağlı milis güçleri Besiç'e yakınlığıyla bilinen ve Husiler, Haşdi Şabi, Hizbullah ve benzeri İran'a bağlı örgütlerin haberlerini yayınlamasıyla ön plana çıkan muhafazakar Telegram kanalı "El-Galibun", Azerbaycan ordusunun operasyonunu "mütecaviz bir hareket" olarak nitelendirmekten geri durmazken, "Azerbaycan Kara Kuvvetleri'nin Dağlık Karabağ'a yönelik saldırı skandalı, Suud yönetiminin Yemen'de kara savaşında yaşadıkları rezalete çok benziyor.
Haşdi Şabi - 27.9.2020
İran'dan Irak'a "ABD güçleri ülkeyi terk etmeli" mesajı
Eski Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in öldürülmesini "devlet terörü" olarak nitelendiren Şemhani, "Bu cinayetin faillerinin en hafif cezası bölgeyi acilen terk etmeleridir.
Haşdi Şabi - 25.9.2020
Irak'ta Şii lider Sadr'dan "yabancı temsilciliklere saldırılar araştırılsın" çağrısı
İran'a yakın Haşdi Şabi'den yapılan açıklamada, ülkedeki yabancı misyon temsilciliklerine yönelik saldırılardan sorumlu olmadıkları aktarılmıştı.
Haşdi Şabi - 17.9.2020
Son dakika haberleri: Sincar'daki Ezidi aileler PKK'nın kaçırdığı evlatlarının kurtarılmasını istiyor
Erbil merkezli Kurdistan 24 televizyonuna konuşan Musul Vali Yardımcısı Sirwan Rojbeyani de örgütün Sincar'daki varlığı hakkında şunları kaydetti: "PKK ve Haşdi Şabi gibi bazı örgütlerin Şengal'deki (Sincar) varlığı, Ezidi kardeşlerimizin hayatı ve evlerine dönmesi üzerinde tehlike arz ediyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Haşdi Şabi Haberleri | Haşdi Şabi Kimdir - Haberler - Haşdi Şabi haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Haşdi Şabi kimdir, hayatı ve biyografisi. Son dakika haberleri: İran'ın Irak'taki milislere Trump gidene kadar ABD'ye yönelik saldırıl
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.11.2020 08:19:20. #1.14#
title