Swap

Swap, kelime anlamı olarak “değiş,tokuş,takas” anlamına gelmektedir.,Finans piyasalarında ise; iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olarak farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri takas sözleşmesine denir. Forex işlemlerinde, alınan para borç verilir, satılan para borçlaılır. Swap bedelleri işlem yapılan döviz kuruna bağlı olarak, düşük faiz ve yüksek faiz ilişkisine göre hesaplanılır.

SWAP HABERLERİ

Swap - 08.09.2021
TCMB - Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Toplantısında Yaptığı Konuşma (Ankara)
Türkiye, Avrupa ile olan dış ticaret açığını giderek azaltmış bulunuyor, ancak Asya bölgesi ile yapılan ticarette açık vermeye devam ediyor. Bu noktada Merkez Bankası olarak yaptığımız swap anlaşmalarının temel olarak yerel para birimi üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmayı amaçladığını da vurgulamak isterim.
Swap - 08.09.2021
TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Alm?an-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuştu: (3)
Swap anlaşmaları, reeskont kredileri, cevherden altın alımı ve zorunlu karşılık adımlarının bu artışa katkı yapan ana unsurlar olduğunu ifade eden Kavcıoğlu, "Ülkemizde fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrar, ülke risk primindeki düşüş, ters para ikamesinin ivmelenmesi, döviz rezervlerinin yüksek artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.
Swap - 08.09.2021
TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Alm?an-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuştu: (2)
Türkiye'nin, Avrupa ile olan dış ticaret açığını giderek azalttığını ancak Asya bölgesi ile yapılan ticarette açık vermeye devam ettiğini belirten Kavcıoğlu, "Bu noktada Merkez Bankası olarak yaptığımız swap anlaşmalarının temel olarak yerel para birimi üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmayı amaçladığını da vurgulamak isterim.
Swap - 25.08.2021
Kılıçdaroğlu, "Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve STK Buluşması"nda konuştu: (1)
Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şöyle bir ülke düşünün, o ülkenin İçişleri Bakanı çıkıyor, bir açıklama yapıyor, diyor ki 'Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar rüşvet veriliyor.' Rüşvet bizim kanunlara göre suç değil mi? Veren de alan da suçludur. Bunu ben söylesem derler ki 'Ya bir siyasi söylüyor.' Bir muhtar söylese 'Ya muhtar söylüyor, nereden bilecek.' Sivil toplum kuruluşu başkanı söylese 'Nereden bileceksin sen devletin işini kardeşim.' ama bunu söyleyen Emniyet ve İstihbaratın başında olan İçişleri Bakanı, sıradan bir insan değil. O zaman şu soruyu merak ediyorum, kim bu adam? Çünkü rüşvet alan bir siyasetçiye biz toplumda ahlaksız deriz. Ahlaksız birisinin de Türkiye Büyük Millet Meclisinde yerinin olmaması lazım." "IMF'den para almışız, Merkez Bankasının kasasına koymuşuz" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası rezervleriyle ilgili açıklamalarına da değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Devleti yöneten kişi, 'Merkezi Bankasının rezervi 109 milyar dolar oldu, yakında 115 milyar dolar olacak.' dedi. 6,5 milyar da IMF'den gelecek ama IMF'yi söyleyemiyor. 115 milyar dolar kimin parası, benim param mı? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin parası. Çin'den, Katar'dan, Güney Kore'den borç almışız, IMF'den para almışız, getirmişiz Merkez Bankasının kasasına koymuşuz, ekonomideki adı swap, başkasından almışız, kendi kasamıza koymuşuz ama bu para bizim paramız değil, başkalarının parası.
Swap - 20.08.2021
Alım satıma konu dövizlere Güney Kore wonu eklendi
Geçen hafta TCMB ile Güney Kore Merkez Bankası arasında 17,5 milyar liralık (2,3 trilyon Güney Kore wonu) swap anlaşması imzalanmış, yapılan anlaşmanın 3 yıl süreceği bildirilmişti.
Swap - 13.08.2021
Cari işlemler hesabı haziranda 1 milyar 127 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 29 milyar 679 milyon dolar oldu.
Cari işlemler hesabı haziranda 1 milyar 127 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 29 milyar 679 milyon dolar oldu.
Swap - 13.08.2021
Yurt içi piyasalar ödemeler dengesi verilerine odaklandı
TCMB'nin Güney Kore Merkez Bankası ile 17,5 milyar liralık swap anlaşması yapması ve sanayi üretiminin haziranda da güçlü seyrini sürdürmesi, Türk lirası varlıkların dünkü pozitif seyrinde etkili oldu.
Swap - 12.08.2021
Yurt içi piyasalar TCMB faiz kararını bekliyor
Öte yandan TCMB ile Güney Kore Merkez Bankası, bugünden itibaren geçerli olmak üzere 17,5 milyar liralık (2,3 trilyon won) swap anlaşması imzaladı.
Swap - 12.08.2021
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Güney Kore Merkez Bankası arasında 17,5 milyar liralık (2,3 trilyon won) swap anlaşması imzalandı.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Güney Kore Merkez Bankası arasında 17,5 milyar liralık (2,3 trilyon won) swap anlaşması imzalandı.
Swap - 02.08.2021
Küresel piyasalar, yeni haftada yoğun veri gündemine odaklandı
Yurt içinde, geçen hafta yatırımcıların gözü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Enflasyon Raporu ve Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarındaydı. Enflasyon Raporu'nda 2021 sonu enflasyon beklentisi yüzde 12,2'den yüzde 14,1'e yükseltilirken, Kavcıoğlu, "Yeni swap anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var.
Swap - 30.07.2021
Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor
Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu'nu açıkladığı basın toplantısında aşılamanın etkisiyle turizm gelirlerinde beklenen artış, güçlü ihracat ve ithalattaki ılımlı seyir nedeniyle yıl sonunda Türkiye'nin cari fazla vermesini beklediklerini ifade etti. Sıkı para politikasının enflasyon üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını aktaran Kavcıoğlu, "Yeni swap anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var.
Swap - 29.07.2021
Borsa günü yükselişle tamamladı
Sıkı para politikasının enflasyon üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını aktaran Kavcıoğlu, "Yeni swap anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var.
Swap - 29.07.2021
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, soruları yanıtladı: (3)
"Swap anlaşmalarında tarih ya da tutar söz konusu değil" Kavcıoğlu, bir başka soru üzerine de swap anlaşmalarının bitişiyle ilgili hedeflenen bir tarih ya da tutarın söz konusu olmadığını ifade etti.
Swap - 29.07.2021
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, soruları yanıtladı: (2)
Kavcıoğlu, rezerv opsiyon mekanizmasını sonlandıracaklarını bayram öncesinde açıkladıklarını anımsatarak, şu açıklamalarda bulundu: "Türk lirasını daha güçlü haline getirmek ve banka bilançolarını daha Türk lirasına ağırlık veren bilançolar haline getirmek için yeni bir politikamız var. Rezervlerin daha güçlendirilmesi için çalışmalarımız var. Bugün itibarıyla 105 milyar dolar brüt rezervimiz var. Bu konuda dışarıda yapılan eleştirilerin yıpratıcı ve gerçeği yansıtmadığını ifade edeyim. Bunlar ülkemiz açısından, TCMB açısından güçlü göstergelerdir. Özellikle rezervin artırılması, enflasyonun ve faizin düşürülmesinde, ekonomimizin daha güçlü hale gelmesinde önemli görev üstlenecektir." Gündemde yeni swap anlaşması olup olmadığının sorulması üzerine Kavcıoğlu, ülkelerle görüşüldüğünü ve yeni anlaşmalar yapıldığında paylaşacaklarını bildirdi.
Swap - 29.07.2021
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14,1'e yükselttik (2)
'İLKELER DOĞRULTUSUNDA KARARLARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ' Kavcıoğlu, önceki Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın 200 baz puanlık önden yüklemeli faiz kararı aldığının anımsatılması ve "Siz olsaydınız önden yüklemeli yapar mıydınız?" diye sorulması üzerine şunları söyledi:   "Merkez Bankası'nın bütün bu olayları kurumsal yapısı içinde düşünmemiz lazım. Yani o gün biz olsak başkası olsa bütün faiz kararları Para Politikası Kurulu'nun ondan öncesi verilen veri setleri değerlendirilerek alınan kararlar. O gün öyle gerektiği için. Yani geçmişte şu oldu bu oldu; niye yüksek alındı, niye düşük alındı; biz şu anda yılın başında para politikası belirlerken, para ve kur politikası metnimizde belirlenen ilkeler doğrultusunda kararlarımızı yürütmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla faiz kararlarımız, Merkez Bankası başkanlarına göre değil Merkez Bankası'nın kurumsal yapısı içinde Türkiye'nin ekonomik, küresel, ticari yapısı içinde oluşan nedenlere göre aldığı kararlardır."  Kavcıoğlu, yeni Swap anlaşmaları kapsamında görüşülen ülkeler olduğunu belirterek, yakında yeni anlaşmalar açıklayabileceklerini söyledi.
Swap - 29.07.2021
Kavcıoğlu: "Dijital paralarla ilgili çalışmalarımız yoğunlukla devam ediyor. Eylül ayı gibi pilot uygulamaya başlayacağız."
Sabah gazetesi muhabiri Hazal Ateş'in soru sorması Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun konuşması Ankara Radyosu muhabiri Salih Akıcı'nın soru sorması Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun konuşması Milat Gazetesi muhabir...
Swap - 29.07.2021
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: "Yeni SWAP anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var. Yakında yeni anlaşmaları açıkladığımızda hepiniz duymuş olacaksınız."
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: "Yeni SWAP anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var. Yakında yeni anlaşmaları açıkladığımızda hepiniz duymuş olacaksınız."
Swap - 14.07.2021
Son dakika... Ekonomistler, Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi Açıklaması
Karar metninde, Ticari kredilerin ılımlı bir seyir izlediği ve bireysel kredi kullanımında ise alınan makro ihtiyati tedbirlerin etkilerinin izleneceğinin belirtildiğini aktaran Bürümcekçi, "Hareket alanı kalmayan Merkez Bankası'nın faiz indirimi beklentilerini ötelemeye çalışmaktan başka silahı yok. Politika faizi değişmezken, faiz koridorunun genişliği de 600 baz puan olarak korunmuş oldu. Benzer şekilde, haftalık swap ihalelerinde uygulanacak faizin de politika faizine paralel yüzde 19 seviyesinde, Açık Piyasa İşlemleri (APİ) ortalama fonlama maliyetinin ve gecelik repo faizlerinin de bu seviye civarında oluşmaya devamı da beklenebilir.
title