CELAL BAYAR HABERLERİ

Celal Bayar haber, Celal Bayar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Celal Bayar

Celal Bayar

Doğum Yeri Bursa / Türkiye
Doğum Tarihi 16.5.1883 - 22.8.1986

Celal Bayar Kimdir ?

1883 yılında Bursa'nın Gemlik ilçesinin Umurbey köyünde doğmuştur. Ailesi, şimdi Bulgaristan'a ait olan Plevne şehrinden göç etmiştir. Celâl Bayar'ın babası, ilmiye sınıfına mensup bir fıkıh bilgini olan Abdullah Fehmi Efendi'dir. 93 Harbi'nden sonra muhacir olarak geldiği Bursa'nın Umurbey köyündeki rüştiyede müdürlük ve bir ara Gemlik'te müftülük yapmıştır.
Biyografinin devamı için tıklayın
Celal Bayar - 06.01.2021
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, mart sonunda görevini bırakacak Açıklaması
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, siyasi bağımsızlığın iktisadi bağımsızlıkla perçinlenmediği sürece payidar olmayacağı düşüncesi ve vizyonuyla İş Bankası'nı kurduğunu hatırlatan Bali, şunları kaydetti: "Türkler bankacılık yapamaz' denilen bir ortamda 2 şube 37 çalışanla kurulduk. O günlerde bakanlık koltuğunda oturan Celal Bayar ilk Genel Müdür olmuştur.
Celal Bayar - 03.01.2021
Haftanın tarihine bakış
1954- Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Kayseri'de Türkiye'nin ilk İşçi Bankasını açtı.
Celal Bayar - 09.11.2020
Başkentte 10 Kasım'da bazı yollar trafiğe kapatılacak
Ankara Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 Kasım'da düzenlenecek programlarla ilgili alınacak emniyet tedbirleri gereğince 06.30'dan itibaren Kazım Karabekir Caddesi (Celal Bayar Bulvarı'na çıkış yan varyantları-Anadolu Meydanı arası) ile açılan tüm cadde ve sokaklar, GMK Bulvarı (15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı - Anadolu Meydanı arası) ile açılan tüm cadde ve sokaklar, Dögol Caddesi (Beşevler Kavşağı-Anadolu Meydanı arası) ile açılan tüm cadde ve sokaklar, Anıt Caddesi ile açılan tüm cadde ve sokaklar, Gençlik Caddesi ile açılan tüm cadde ve sokaklar, Akdeniz Caddesi ile açılan tüm cadde ve sokaklar, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ile açılan cadde ve sokaklar, programlar sona erene kadar araç trafiğine çift yönlü kapatılacak.
Celal Bayar - 08.11.2020
Haftanın tarihine bakış
1953- Atatürk'ün naaşı, Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın katıldığı görkemli törenle Anıtkabir'e nakledildi.
Celal Bayar - 29.10.2020
Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan: En büyük gücümüz bu tarihi mirasımız
'ÇANAKKALE DESTANI'NIN OMURGASINI İNŞA ETMİŞTİR' Cumhuriyetin kuruluşunun 97'nci yıl dönümü vesilesiyle Millet Kütüphanesi'nde açılan Milli Mücadele Sergisi'nin, bu sürecin küçük bir kesitine ışık tuttuğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti: "Sergimizde yer alan eşyalar ve belgeler, İstiklal Harbi'mizin ve cumhuriyetin ilk döneminin hatıralarını gözlerimizin önünde yeniden canlandıracaktır. Hemen kürsümüzün önünde yer alan Çanakkale Savaşı'mızın sembollerinden 57'nci Alay'ımızın sancağı bunlardan biridir. Gazi Mustafa Kemal bu sancağın sahibi olan 19'uncu Tümen'e bağlı 57'nci Alay'ımızın askerlerine 'Sizlere taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum' diyerek, 'Çanakkale Geçilmez' destanının omurgasını inşa etmiştir. Gençlerimiz her yıl Gelibolu'da yaptıkları Vefa Yürüyüşü'yle 57'nci Alay'ımızın adını ve hatırasını yaşatıyor. Bugün İstiklal Harbi kahramanlarının hayattaki yakınlarından bir kısmının bizimle birlikte olması sergimizi daha da anlamlı hale getirmiştir. İştirakları için kendilerine şahsım, eşim, milletim adına bir kez daha teşekkür ediyorum." MİLLİ MÜCADE KAHRAMANLARININ YAKINLARINI KABUL ETTİ Cumhurbaşkanı Erdoğan, serginin açılışından önce Milli Mücadele kahramanlarının hayattaki bazı yakınlarını kabul etti. Kabule, Ali Fethi Okyar'ın torunu Fethi Okyar, Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali, İsmail Hakkı Altunbezer'in torunu Ayşe Baturay, Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, Halide Edip Adıvar'ın torunu Ömer Sayar, Fevzi Çakmak'ın kardeşinin torunu Fatma Nur Çakmak ile Atatürk'ün dayısının torunları Feyzullah ve Figen Aldırma yer aldı.
Celal Bayar - 29.10.2020
Son Dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Mücadele kahramanlarının yakınlarını kabul etti
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabulde, Mustafa Kemal Atatürk'ün dayısının torunları Feyzullah Aldırma ve Figen Aldırma, Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali, Fethi Okyar'ın torunu Fethi Okyar, İsmail Hakkı Altunbezer'in torunu Ayşe Baturay, Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, Halide Edip Adıvar'ın torunu Ömer Sayar ve Fevzi Çakmak'ın kardeşinin torunu Fatma Nur Çakmak hazır bulundu.
Celal Bayar - 29.10.2020
Ödemiş'te Celal Bayar Anıt Çeşmesi açıldı
Ödemiş'te Türkiye'nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar anısına kurulan çeşme, törenle hizmete açıldı.
Celal Bayar - 28.10.2020
Başkentte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için bazı yollar trafiğe kapatılacak
29 Ekim Perşembe saat 06.00'dan itibaren Dikmen Caddesi'ndeki Genelkurmay Kavşağı ile Çetin Emeç Bulvarı'nın kesişimi arası, İsmet İnönü Bulvarı'nın Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi kesişimi ile Akay Kavşağı arası, Atatürk Bulvarı'ndaki Kuğulu Kavşağı ile Ulus Meydan arası, İstanbul Caddesi'nin Kazım Karabekir Caddesi kesişimi, İstiklal Caddesi kesişimi ve Atatürk Bulvarı kesişimi arası, Cumhuriyet Caddesi'nde Ulus Meydanı ile Gar Kavşağı arası, Çankırı Caddesi, GMK Bulvarı'nda 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı ile Anadolu Meydanı arası, Ziya Gökalp Caddesi'nde 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı ile Kolej Meydanı arası, Milli Müdafaa Caddesi'nde Genelkurmay Kavşağı ile GMK Bulvarı arası, Kazım Karabekir Caddesi'nde Celal Bayar Bulvarı'na çıkış yan varyantları ile Anadolu Meydanı arası, Dögol Caddesi'nde Beşevler Kavşağı ile Anadolu Meydanı arası, buralara açılan tüm cadde ve sokaklar programlar sona erene kadar araç trafiğine kapalı olacak.
Celal Bayar - 28.10.2020
Cumhurbaşkanlığından Cumhuriyet'in 97. yılına özel Milli Mücadele Sergisi
Öte yandan sergide, Hindistan'ın Müslüman liderlerinden Ebulfazl Muhammed Abdülmennan'ın Gazi Mustafa Kemal'e gönderdiği zafer sancağı, Atatürk'ün kalpağı, pelerini, bastonu, Ankara esnafının Atatürk'e hediye ettiği Cumhurbaşkanlığı mührü, İsmet İnönü'nün satranç takımı, kılıcı, Celal Bayar'ın daktilosu, gözlüğü, Mareşal Fevzi Çakmak'ın üniforması, Kazım Karabekir'in İstiklal Madalyası, üniforması, TBMM'nin açılış genelgesi, İstiklal Marşı'nın tasdikli sureti ve Nutuk'un kaleme alındığı masa da sanatseverler ve tarih meraklılarıyla buluşacak.
Celal Bayar - 22.10.2020
Husumetlisini tüfekle yaraladıktan sonra bayıldı
İhbar üzerine olay yerine sevk edilen ambulansla yaralı Açıkgöz ve baygın halde yerde yatan Nebi U. hastaneye kaldırıldı. Manisa Celal Bayar Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tutulan Açıkgöz'ün sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.
Celal Bayar - 18.10.2020
Haftanın tarihine bakış
1937- Başbakan İsmet İnönü istifa etti. Aynı gün Celal Bayar'ın kurduğu hükümet açıklandı.
Celal Bayar - 21.09.2020
Celal Bayar - 20.09.2020
Haftanın tarihine bakış
1960- Yassıada'da tutuklu bulunan 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, kemeriyle intihar girişiminde bulundu.
Celal Bayar - 13.09.2020
Haftanın tarihine bakış
1961- Adnan Menderes idam edildi. Milli Birlik Komitesi, 65 yaşını aşan Celal Bayar ile idam kararları çoğunlukla alınan öteki hükümlülerin cezalarını müebbet hapse çevirdi.
Celal Bayar - 28.08.2020
Ankara'da kapatılacak yollara ilişkin valilikten açıklama
Ankara Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, "30 Ağustos 2020 Pazar günü saat 06.00'dan itibaren; ise Dikmen Caddesi (Genelkurmay Kavşağı ile Çetin Emeç Bulvarı kesişimi arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, İsmet İnönü Bulvarı (Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi kesişimi ile Akay Kavşağı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, Atatürk Bulvarı (Kuğulu Kavşağı ile Ulus Meydanı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, İstanbul Caddesi-Kazım Karabekir Caddesi kesişimi ile İstiklal Caddesi-Atatürk Bulvarı kesişimi arası açılan tüm cadde ve sokaklar, Cumhuriyet Caddesi (Ulus Meydanı ile Gar Kavşağı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, Çankırı Caddesi (tüm cadde boyunca), açılan tüm cadde ve sokaklar, GMK Bulvarı (15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı ile Anadolu Meydanı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, Ziya Gökalp Caddesi (15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı ile Kolej Meydanı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, Milli Müdafaa Caddesi (Genelkurmay Kavşağı ile GMK arası) açılan tüm cadde ve sokaklar çift yönlü olarak, Kazım Karabekir Caddesi (Celal Bayar Bulvarı'na çıkış yan varyantları-Anadolu Meydanı arası) ile açılan tüm cadde ve sokaklar, Dögol Caddesi (Beşevler Kavşağı-Anadolu Meydanı arası) ile açılan tüm cadde ve sokaklar, Gençlik Caddesi, Akdeniz Caddesi, Anıt Caddesi, Spor Park Sokak, açılan tüm cadde ve sokaklar; Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ile açılan tüm cadde ve sokaklar çift yönlü olarak programlar sona erene kadar araç trafiğine kapatılacaktır" ifadelerine yer verildi.
Celal Bayar - 28.08.2020
Başkentte 30 Ağustos'ta bazı yollar trafiğe kapatılacak
ANKARA Valiliği'nce 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları dolayısıyla kentte bazı yolların trafiğe kapatılacağı duyuruldu.  Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98'inci yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında, Anıtkabir'de ve TBMM tören alanından Ulus Eski TBMM Binası'na kadar olan güzergahlarda resmi geçit töreni düzenleneceği belirtildi. Etkinliklerle ilgili 29 Ağustos Cumartesi günü saat 23.00'ten itibaren Atatürk Bulvarı (Kuğulu Kavşak ile Ulus Meydanı arası) Ulus gidiş yönüne göre tek şeritli çalıştırılacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi: "30 Ağustos 2020 Pazar günü saat 06.00'dan itibaren; Dikmen Caddesi (Genelkurmay Kavşağı ile Çetin Emeç Bulvarı kesişimi arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, İsmet İnönü Bulvarı (Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi kesişimi ile Akay Kavşağı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, Atatürk Bulvarı (Kuğulu Kavşağı ile Ulus Meydanı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, İstanbul Caddesi-Kazım Karabekir Caddesi kesişimi ile İstiklal Caddesi-Atatürk Bulvarı kesişimi arası açılan tüm cadde ve sokaklar, Cumhuriyet Caddesi (Ulus Meydanı ile Gar Kavşağı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, Çankırı Caddesi (tüm cadde boyunca), açılan tüm cadde ve sokaklar, GMK Bulvarı (15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı ile Anadolu Meydanı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, Ziya Gökalp Caddesi (15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı ile Kolej Meydanı arası) açılan tüm cadde ve sokaklar, Milli Müdafaa Caddesi (Genelkurmay Kavşağı ile GMK arası) açılan tüm cadde ve sokaklar çift yönlü olarak, Kazım Karabekir Caddesi (Celal Bayar Bulvarı'na çıkış yan varyantları-Anadolu Meydanı arası) ile açılan tüm cadde ve sokaklar, Dögol Caddesi (Beşevler Kavşağı-Anadolu Meydanı arası) ile açılan tüm cadde ve sokaklar, Gençlik Caddesi, Akdeniz Caddesi, Anıt Caddesi, Spor Park Sokak, açılan tüm cadde ve sokaklar; Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ile açılan tüm cadde ve sokaklar çift yönlü olarak programlar sona erene kadar araç trafiğine kapatılacaktır.
Celal Bayar - 23.08.2020
Haftanın tarihine bakış
1954- Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Savarona yatı ile Yugoslavya'ya gitti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Celal Bayar Haberleri | Celal Bayar Kimdir - Haberler - Celal Bayar haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Celal Bayar kimdir, hayatı ve biyografisi. DP lideri Uysal: Birikimlerimizi büyütmeye devam edeceğiz.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 16.1.2021 03:42:32. #1.14#
title