Ulusal Savunma Haberleri

Ulusal Savunma haber, Ulusal Savunma son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ulusal Savunma - 10.05.2021
ABD, Afganistan'da istenmeyen teçhizatı ya çöpe atıyor ya da hurdacılara satıyor
Helikopter, askeri araç, silah ve mühimmat gibi diğer ekipmanların ise Afganistan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçlerine teslim edileceği belirtiliyor.
Ulusal Savunma - 07.05.2021
ABD ve Avrupa'nın 5 ülkesi Afgan güvenlik güçlerine verilen desteğin devamından yana
Avrupa Birliği (AB), NATO, Fransa, Almanya, İtalya, Norveç, Birleşik Krallık ve ABD'nin Afganistan özel temsilcileri, Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçlerine uluslararası desteğin devam etmesi gerektiğini vurguladı.
Ulusal Savunma - 30.04.2021
Yapay zeka ve uluslararası güvenlik
Diğer devletler de kendi ekonomik büyüklükleri ve teknolojik imkanları nispetinde bu konuda adımlar atıyorlar. Örneğin, Güney Kore ve Singapur'un YZ sektörüne yönelik yatırımları hem askeri hem de ticari hedefler içeriyor. Askeri personel kapasitesini artırmak açısından sorunları bulunan aynı zamanda yüksek refah seviyesine sahip Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve bazı Avrupa ülkeleri de YZ teknolojilerini bu açıklarını kapatmak amacıyla yeni bir fırsat olarak görüyorlar. Bu nedenle de bu ülkeler YZ sektörüne askeri kapasiteleri artırmak amacıyla önemli bütçeler ayırıyorlar. Yine benzer şekilde Fransa'nın 2017 yılında ilan edilen ulusal savunma stratejisinde YZ sektörü operasyonel üstünlük (operational superiority) sağlayan bir alan olarak tanımlandı.
Ulusal Savunma - 19.04.2021
Rus savaş uçağı, Barents Denizi üzerinde ABD ve Norveç devriye uçaklarını engelledi
Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Ulusal Savunma Merkezinden yapılan açıklamada, Barents Denizi üzerinde Rus sınırlarına yaklaşan 2 uçağın radarda tespit edilmesi üzerine Kuzey Donanmasından bir "Rus Mig-31" model savaş uçağının bölgeye gönderildiği belirtildi.
Ulusal Savunma - 09.04.2021
Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 176. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı
Türkiye'nin en köklü kuruluşlarından biri olan emniyet teşkilatının 10 Nisan 1845'de tarihinde kurulsa da esasında polisliğin tarihinin Türk tarihi ile başladığını ifade eden Vali Ayyıldız, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Aziz milletimizin güvenini, sevgisini ve desteğini de arkasına alarak üstün başarılara imza atan; cansiperane, cesur, kararlı ve özverili çalışmalarıyla başarıdan başarıya koşan; caydırıcılık yönüyle suçluların korkulu rüyası, şefkatli kolları ile halkımızı kucaklayan Türk Polisi; birliğimizin ve dirliğimizin teminatıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk polisinin 'Cumhuriyetin ve kanunların düşmanlarına karşı bir kalkan' olduğunu ifade etmiştir. Atatürk'ün gösterdiği aydınlık yolda emin adımlarla yürüyen ve görev yapan, gücünü halkımızdan ve kanunlardan alan Türk Polis Teşkilatı hukukun üstünlüğü ilkesinden hareketle mesai kavramı tanımaksızın gecesini gündüzüne katmaktadır. Tarih boyunca devletler kurmuş olan ecdadımız, kamu düzeni ve güvenliğini ulusal savunma ile birlikte yürütmüştür.
Ulusal Savunma - 07.04.2021
Rusya: "Askeri birlikler uygun görüldüğü sürece Ukrayna sınırında olacak"
RUSYA, TÜM ASKERİ BÖLGELERDE SAVAŞA HAZIRLIK DURUMU DENETİMLERİNE BAŞLAMIŞTI Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Ulusal Savunma İdare Merkezi toplantısında bölge komutanları dahil askeri kademenin önde gelen isimleriyle bir araya geldiği görüşmede, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin planlı bir "savaşa hazırlık" durumu denetimlerine başladığını bildirmişti.
Ulusal Savunma - 02.04.2021
Son dakika haberi! Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik'te mahsur kalan vatandaşlarının tahliyesi için asker gönderdi
Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa basına yaptığı açıklamada, Güney Afrika Ulusal Savunma Kuvvetine (SANDF) ait birliğin, Mozambik'te Ensar'ul Sunna örgütünün terör saldırıları düzenlediği Cabo Delgado bölgesine gönderildiği bilgisini paylaştı.
Ulusal Savunma - 30.03.2021
Fas ve BAE'li yetkililer askeri iş birliğini güçlendirmeyi görüştü
Fas Ulusal Savunma İdaresinden Sorumlu Bakan Abdullatif Ludi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Genelkurmay Başkanı Muhammed Sani er-Rumeysi ile bir araya geldi.
Ulusal Savunma - 29.03.2021
Afganistan'da 18 Taliban üyesi etkisiz hale getirildi
Afganistan Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte düzenlenen operasyonlarda 18 Taliban üyesinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Ulusal Savunma - 24.03.2021
Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken'le görüştü: 'S-400'ü satın aldığımızı, işin bittiğini söyledik'
Satterfield, "Ocak ayı sonunda yürürlüğe giren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, CAATSA yaptırımlarının kaldırılması için Türkiye'nin S-400'e sahip olmamasını şart koşuyor.
Ulusal Savunma - 22.03.2021
Son dakika haberi: Tayvan'da iki savaş uçağı havada çarpıştı
Ulusal Savunma Bakanlığı (MND), kazanın meydana geldiği bölgeye askeri helikopterler ve devriye botları gönderildiğini açıkladı.
Ulusal Savunma - 22.03.2021
Başbakan Suga, Japonya Öz Savunma Kuvvetlerinin "değişen şartlara" adapte olması gerektiğini belirtti
Başbakan Suga, başkent Tokyo yakınlarındaki Yokosuka'daki Ulusal Savunma Akademisi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, SDF'nin "geleceğe adapte olması" gerektiğini belirtti.
Ulusal Savunma - 18.03.2021
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Avrupa'yı Kuzey Akım 2 boru hattı konusunda uyardı Açıklaması
ABD savunma bütçesi olarak da bilinen 2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nda, Kuzey Akım 2 boru hattı inşaatında yer alan denizcilik firmalarına da yaptırım uygulanmasına ilişkin bir madde yer alıyordu.
Ulusal Savunma - 10.03.2021
Biden döneminde ABD-Latin Amerika ilişkilerinin geleceği
Latin Amerika'nın bir numaralı ekonomik gücü Brezilya ise Biden ile yeni bir sayfa açmakta zorlanacak gibi görünüyor. "Tropiklerin Trump'ı" olarak anılan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Trump yönetimiyle epeyce yakın ilişkiler kurmuştu. Başkanlık seçimlerini izleyen günlerde Brezilya Dışişleri Bakanı Ernesto Araujo, ülkesinin Trump'ı desteklemeye devam ettiğini gösteren ve seçimleri sorgulayan sosyal medya paylaşımları yaptı. Bolsonaro ise uzun süre bekledikten sonra Biden'ı tebrik etti. Bolsonaro'nun Brezilya siyasetinde etkin bir isim olan Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler ve Ulusal Savunma Komitesi Başkanı olan oğlu Eduardo Bolsonaro, Ocak ayının ilk günlerinde Trump'ın kızı Ivanka Trump'ı Washington'daki ofisinde ziyaret etti.
Ulusal Savunma - 09.03.2021
IDEX 2021: BAE hava harp kabiliyetini geliştirmekle neyi hedefliyor?
BAE hava harp teknolojileriyle ne hedefliyor? BAE devlet iktisadi teşekkülü olan EDGE Gelişmiş Teknoloji Sistemleri Grubu 2019 yılının Kasım ayında kuruldu. EDGE Teknoloji Grubu, CEO'su Faysal el-Bannay'ın belirttiği üzere epey genç bir teknoloji kümelenmesi. [3] Bannay'a göre, EDGE BAE'yi savunma ve gelişmiş teknoloji sistemlerinde, özellikle bilgi piyasasında güçlü bir oyuncu yapabilmek için kuruldu. Bannay'ın "Biz büyüklük ve nüfus bakımından küçük bir ülkeyiz. Ordumuz için bir 'kuvvet çarpanı' olabilecek daha akıllı teknolojileri kullanmaya had safhada odaklanmış durumdayız" ifadeleri de EDGE grubunun hedeflerine ilişkin önemli bir açıklama. BAE her ne kadar ulusal savunma odaklı girişimlere yöneldiğini belirtse de, sınır ötesi projeksiyonlara dair niyetleri de olduğu, söz konusu envanter ve EDGE'in faaliyet alanlarından anlaşılabilir.
Ulusal Savunma - 04.03.2021
BM'den Tigray bölgesindeki "savaş suçu" iddialarını soruşturmak için Etiyopya'ya "erişim izni verme" çağrısı
Elde ettikleri bilgilerin ön analizlerinin, Tigray'da birden çok aktör tarafından uluslararası hukukun ciddi şekilde ihlal edildiğini, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlenmiş olabileceğini gösterdiğini ifade eden Bachelet, bu aktörlerin Etiyopya Ulusal Savunma Kuvvetleri, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF), Eritre silahlı kuvvetleri ve Amhara Bölgesel Kuvvetleri ve bunlara bağlı milislerin olduğu bilgisini paylaştı.
Ulusal Savunma - 01.03.2021
Çin Savunma Bakanlığı: Çin'in güçlenen askeri kapasitesi hiçbir ülke için tehdit oluşturmuyor
Çin Savunma Bakanlığı, ulusal savunma ve silahlı kuvvetleri güçlendirmelerinin başka bir ülke için tehdit oluşturmadığını bildirdi.
Ulusal Savunma - 27.02.2021
Fas'ın Fnideg kentindeki ekonomik darboğaz karşıtı gösteriler dördüncü haftasında
Fas Parlamentosu Dışişleri ve Ulusal Savunma Komisyonu tarafından Şubat 2019'da yayımlanan raporda Sebte'de kaçakçılık yapan kadınların trajik durumlarla karşılaştıkları, uzun süre açık alanlarda gecelemek zorunda kaldıkları ifade edilmişti.
Ulusal Savunma - 23.02.2021
ABD Savunma Bakanı Austin 4 NATO ülkesinin savunma bakanları ile Ukrayna'yı görüştü
ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, Austin'in İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Litvanya Savunma Bakanı Raimundas Karoblis ile sanal ortamda toplantı gerçekleştirdiği belirtildi.
Ulusal Savunma - 20.02.2021
Fas'ın Fnideg kentindeki ekonomik darboğaz karşıtı gösteriler sürüyor
Fas Parlamentosu Dışişleri ve Ulusal Savunma Komisyonu tarafından Şubat 2019'da yayımlanan raporda Sebte'de kaçakçılık yapan kadınların trajik durumlarla karşılaştıkları, uzun süre açık alanlarda gecelemek zorunda kaldıkları ifade edilmişti.
Ulusal Savunma - 17.02.2021
Türkiye yenilikçi teknoloji ve inovasyonla uzaya gidiyor
[Uluslararası güvenlik, ulusal savunma ve yeni teknolojiler, terörizm ve uzay üzerine çalışmaları bulunan Doç.
Ulusal Savunma - 13.02.2021
Fas'ın Fnideg kentinde yüzlerce kişi ekonomik darboğazı protesto etti
Fas Parlamentosu Dışişleri ve Ulusal Savunma Komisyonu tarafından Şubat 2019'da yayımlanan raporda Sebte'de kaçakçılık yapan kadınların trajik durumlarla karşılaştıkları, uzun süre açık alanlarda gecelemek zorunda kaldıkları ifade edilmişti.
Ulusal Savunma - 13.02.2021
ABD Dışişleri Sözcüsü Price'tan Kuzey Akım-2 boru hattı projesine yeni yaptırım sinyali Açıklaması
ABD savunma bütçesi olarak da bilinen 2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasında, Kuzey Akım-2 boru hattı inşaatında yer alan denizcilik firmalarına yaptırım uygulanmasına ilişkin bir madde yer alıyordu.
Ulusal Savunma - 06.02.2021
Faslı insan hakları örgütü "ekonomik darboğaz protestosu"nda gözaltına alınanların salıverilmesini istedi
Fas Parlamentosu Dışişleri ve Ulusal Savunma Komisyonu tarafından Şubat 2019'da yayımlanan raporda Sebte'de kaçakçılık yapan kadınların çok trajik durumlarla karşılaştıkları, uzun süre açık alanlarda gecelemek zorunda kaldıkları ifade edilmişti.
Ulusal Savunma - 06.02.2021
Fas'ta yüzlerce kişi ekonomik darboğazı protesto etti
Fas Parlamentosu Dışişleri ve Ulusal Savunma Komisyonu tarafından Şubat 2019'da yayımlanan raporda Sebte'de kaçakçılık yapan kadınların çok trajik durumlarla karşılaştıkları, uzun süre açık alanlarda gecelemek zorunda kaldıkları ifade edilmişti.
Ulusal Savunma - 05.02.2021
Beyaz Saray, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin istihbarat raporunu Kongre'ye sunmaya hazırlanıyor
ABD Kongresi tarafından aralık ayında kabul edilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası Tasarısı'nda, Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün tasarının yasalaşmasından sonra 30 gün içerisinde Kaşıkçı cinayetine ilişkin kapsamlı ve kamuya açık bir raporu, Temsilciler Meclisi ve Senato Dış İlişkiler ve İstihbarat Komitelerine teslim etmesi öngörülüyordu.
Ulusal Savunma - 04.02.2021
Son dakika... Türkiye ile Kazakistan savunma sanayi alanında iş birliğini güçlendirecek
Türk heyeti, ziyaretleri sırasında başkentte yer alan 4 savunma sanayi şirketi ile Nursultan Nazarbayev Ulusal Savunma Üniversitesi'nde incelemelerde bulundu.
Ulusal Savunma - 04.02.2021
Biden yönetiminin Trump döneminde kurulan ABD Uzay Kuvvetlerine desteği tam
Eski ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak da bilinen 2020 savunma bütçesini onaylaması ile birlikte ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı aralık sonunda resmen kurulmuştu.
Ulusal Savunma - 28.01.2021
Çin'in 2019 savunma bütçesinin resmi rakamlardan 65 milyar dolar fazla olduğu sanılıyor
Pekin hükümetinin 2019'da açıkladığı ulusal savunma bütçesinin 175 milyar dolar olduğu ancak SIPRI'nin yeni metotlarla yaptığı araştırma sonucu gerçek bütçenin 240 milyar dolar olduğu kaydedildi.
Ulusal Savunma - 28.01.2021
Güney Afrika'da Müslüman kadın askerler başörtüsü takabilecek
Güney Afrika Ulusal Savunma Gücü (SANDF), kıyafet yönetmeliğinde değişikliğe giderek orduda görev alan Müslüman kadınların başörtüsü takmasına izin verdi.
Ulusal Savunma - 15.01.2021
Son Dakika | Türkiye yeni nesil uydularıyla uzay gücü olma yolunda
Dış uzay Soğuk Savaş sonrasında küresel aktörlerin birbirleriyle yeniden tutuştukları dünya liderliği mücadelesinde stratejik önem kazanan, askeri ve ekonomik güç unsurları üzerinden kritik rol oynanan bir alan haline geldi. Ülkelerin dünya çevresindeki alçak-orta-yüksek yörüngede yapay uydu sahibi olmaları, yapay uydular konusunda sayısal üstünlük ve görev farklıklarında çeşitlilik elde etmeye çalışmaları ve bu uyduların diğer devletlerin müdahalelerine karşı korunması, ulusal savunma unsurları arasında yer alıyor.
Ulusal Savunma - 12.01.2021
Son dakika gündem: Fas'tan ABD'ye savunma sanayisinde ortak projeler geliştirilmesi çağrısı
Gelen son dakika haberlerine göre Fas Ulusal Savunma İdaresinden Sorumlu Bakan Abdullatif Ludi, ABD'ye Fas'ta savunma sanayisinde ortak projeler geliştirilmesi ve askeri iş birliğinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.
Ulusal Savunma - 04.01.2021
Çin, ABD Senatosu'nda kabul edilen savunma bütçesine tepki gösterdi
Çin, ABD Senatosu'nda kabul edilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'na (NDAA) tepki gösterdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Ulusal Savunma Haberleri | Ulusal Savunma Haber - Haberler - Ulusal Savunma haberleri, son dakika ulusal savunma haber ve gelişmeleri burada. Rus ve Fransız uçakları karşı karşıya geldi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.5.2021 02:43:34. #1.14#

title