Haberler

NATO Askeri Komitesi Başkanı Kuzey Makedonya'da Görüştü

Son Güncelleme:
Abone Ol

NATO Askeri Komitesi Başkanı Amiral Rob Bauer, Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile görüştü. Oslo'da düzenlenecek konferansta askeri hazırlık seviyesi ve ulusal savunma planlaması ele alınacak.

NATO Askeri Komitesi Başkanı Amiral Rob Bauer, Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki temasları kapsamında Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska ve Genelkurmay Başkanı Vasko Gjurçinovski ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bauer, Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenecek Askeri Komitenin yıllık konferansını görüştüklerini aktardı.

Oslo'da düzenlenecek konferansta daha yüksek hazırlık seviyesinde daha fazla asker bulundurulması planlarını görüşeceklerini kaydeden Bauer???????, "NATO ve ulusal savunma planlaması her zamankinden daha sıkı bir şekilde bütünleşmiş durumda. Kolektif savunmamız gerçekten kolektif bir çabadır ve güçlü bir ulusal savunmaya sahip olmak bunun önemli bir parçasıdır. İyi ki Kuzey Makedonya buna ulaşmada doğru yolda." diye konuştu.

Amiral Bauer, Kuzey Makedonya'nın orduda reform yapmak için attığı adımları ve gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYİH) en az yüzde 2'sini ordusuna yatırma taahhüdünü, ayrıca Ukrayna'ya destek ve bağışlarını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Petrovska da ülkesinin Letonya, Bulgaristan ve Romanya'daki çok uluslu NATO kuvvetlerine yaptığı katkılarla kararlı bir müttefik olduğunu kanıtladığını vurguladı.

Kuzey Makedonya'nın bölgesel güvenliğin ana sütunu olduğuna, ortak ittifakın güvenliğini güçlü bir şekilde desteklediğine işaret eden Petrovska, "Kuzey Makedonya, Vilnius'ta müttefikleriyle birlikte GSYİH'sinin en az yüzde ikisini savunmaya yatırma kararlılığını yineledi ve biz bunu tamamen uyguluyoruz. Önümüzdeki yıl, 2024 yılında Makedon GSYİH'sinin yüzde ikisi savunmaya ayırılacak. Savunma bütçemizin üçte birini Makedon ordusunun şimdiye kadarki en büyük modernizasyon ve teçhizat sürecine yatırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Gjurçinovski ise görüşmede Bauer'i reform ve ordunun dönüşümü başta olmak üzere ülkesinin Silahlı Kuvvetlerindeki mevcut süreçler hakkında bilgilendirdiğini aktardı.???????

Bauer'in ülkedeki diğer yetkililer ile görüşmesinin yanı sıra İlinden kışlasındaki özel kuvvetleri ziyaret edeceği bilgisini veren Gjurçinovski, ayrıca General Mihailo Apostolski Askeri Akademisinde ders vereceğini anımsattı.

Kaynak: AA / Politika

Makedonya Norveç Üsküp Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? MasterChef kaptanlık düellosu kim kazandı (Tahmin oyunu)? 4 Aralık (Sergen / Kıvanç) Eren – Hasan düello kim kazandı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title