Osmanlı Devleti Haberleri

Osmanlı Devleti haber, Osmanlı Devleti son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Osmanlı Devleti 3.6.2020
Bilecik'teki tarihi alanlar sosyal mesafe kuralına uyularak ziyaret ediliyor
Osmanlı Devleti'nin kuruluş toprakları Bilecik'te bulunan ve içerisinde Şeyh Edebali Türbesi'nin de yer aldığı tarihi alana gelenler, Kovid-19 tedbirleri kapsamında ateş ölçümü yapılarak sosyal mesafe kuralları kapsamında alanı ziyaret ediyor.
Osmanlı Devleti 31.5.2020
Haftanın tarihine bakış
4 Haziran 1878- Kıbrıs, Osmanlı Devleti'nden ayrılarak İngiliz egemenliğine girdi.
Osmanlı Devleti 29.5.2020
Sayıştay Başkanı Baş'tan 158'inci kuruluş yıl dönümü mesajı
Sayıştay Başkanı Baş, Sayıştay'ın kuruluşunun 158'inci yılı dolayısıyla mesaj yayımladı. Bin yılı aşkın devlet geleneğinin en önemli kurumlarından biri olan Sayıştay'ın kuruluşunun 158'inci yıl dönümünü korona virüsle mücadele çerçevesinde alınan önlemler dolayısıyla yapamamanın hüznü ile idrak ettiklerini belirten Baş, "Sayıştay, bugün sahip olduğu birikimini tarihi Türk devletlerine borçludur. Karahanlılar, Gazneliler ve Büyük Selçuklu Devletinin denetim kurumu olan Divanı İşraf'tan, Osmanlı Devleti döneminde önce Başbaki Kulluğu, sonrasında ise bugünkü sistematiğinin temelini oluşturan Divan-ı Muhasebat'a ve bugüne kadar olan süreçte önemli düzeyde kurumsal kültür, bilgi ve tecrübe birikimine sahiptir" ifadelerini kullandı.
Osmanlı Devleti 29.5.2020
Fatih Erbakan'dan İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü mesajı Açıklaması
Kutlu fethin yıl dönümünün büyük bir coşku ve heyecanla kutlandığını vurgulayan Erbakan, "Ayak bastığı ve hüküm sürdüğü her yere adalet götüren Osmanlı Devleti, bu fetihle İstanbul'a da aynı anlayışla girmiştir.
Osmanlı Devleti 29.5.2020
İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü
Bu güzel şehrin ecdadın kendilerine en güzel emaneti olduğunu aktaran Karamustafa, şunları kaydetti: "Asırlar boyunca üç kıtada hakimiyet kuran ve hem kendi döneminin hem de dünya tarihinin en güçlü devletlerinden biri olma özelliği taşıyan Osmanlı Devleti, 29 Mayıs 1453'teki bu muhteşem zaferle sadece Bizans İmparatorluğu'nun varlığına son vermekle kalmamış, İslamiyet'in geniş alanlara yayılmasını ve Türk-İslam varlığının başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya duyurulmasını sağlamıştır.
Osmanlı Devleti 28.5.2020
Hak-İş Genel Başkanı Arslan'dan İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü mesajı Açıklaması
Bu fetihle Avrupa'da ilerleyişini sürdüren Osmanlı Devleti'nin 3 kıtaya yayılan büyük bir imparatorluk haline geldiğini ve Orta Çağ'ın kapanıp Yeni Çağ'ın açıldığını aktaran Mahmut Arslan, İstanbul'un fethinin sadece yeni bir çağın açılmasına sebep olmadığını, bununla birlikte pek çok kültürün barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşayabileceğinin tüm dünyaya gösterildiğini aktardı.
Osmanlı Devleti 28.5.2020
Azerbaycan Cumhuriyeti 102. yılını kutluyor
"Azerbaycan'ı ilk tanıyan Osmanlı Devleti oldu" Dündar, Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilk tanıyanın Osmanlı Devleti olduğunu dile getirerek, "Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri, Osmanlı döneminden bu yana artarak sürmektedir.
Osmanlı Devleti 28.5.2020
Azerbaycan'da Cumhuriyet Günü
Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan Osmanlı Devleti oldu.
Osmanlı Devleti 28.5.2020
Merhum kerestecinin anısını yaşatmak için ahşap evi 7 kilometre taşıdılar
Çelik ve Aydın, yeni yer için ilçenin turizm alanlarından Ilıcaksu Mahallesi ve Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin beşiğinin kurulduğuna inanılan tarihi Mızık Çamı'nın bulunduğu bölgedeki Domurköy Kavşağı'nı seçti.
Osmanlı Devleti 26.5.2020
Osmanlı'nın kurulduğu topraklar en sessiz bayramını yaşadı
Osmanlı Devleti'nin kuruluş toprakları Bilecik'te bulunan ve özellikle bayram tatillerinde çok sayıda kişiyi ağırlayan tarihi alanlar, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele çerçevesinde 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle en sakin bayramı yaşadı.
Osmanlı Devleti 24.5.2020
Haftanın tarihine bakış
Osmanlı devletinin son payitahtı İstanbul, 29 Mayıs 1453'te Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildi.
Osmanlı Devleti 24.5.2020
Avusturya'daki Türk şehitlerinin kabrine bayram ziyareti
Galiçya en fazla şehit verilen cephe Ceyhun, Osmanlı Devleti'nin bu kapsamda 33 bin seçme askerden oluşan 15.
Osmanlı Devleti 24.5.2020
Süleymaniye'de hüzünlü bayram sabahı
Osmanlı Devleti'nin en büyük padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a inşa ettirilen ve asırlardır heybetinden ödün vermeden ayakta duran Süleymaniye Camisi, Ramazan Bayramı sabahı görevliler dışında boş kaldı.
Osmanlı Devleti 22.5.2020
Müzeye gelemeyenlere canlı yayınla ulaştılar
Osmanlı Devleti'nin kuruluş toprakları olan Bilecik'teki Yaşayan Şehir Müzesi'nde, Müzeler Haftası dolayısıyla sanal tur gerçekleştirildi.
Osmanlı Devleti 22.5.2020
Hamaney: "Filistin meselesinin suçluları Osmanlı Devleti'nin topraklarını aralarında paylaşan...
İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Filistin'deki sorunların asli suçlusunun Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı Devleti'nin Asya'daki topraklarını aralarında paylaşan Batılı devletler olduğunu söyledi.
Osmanlı Devleti 21.5.2020
Tarihin karanlık sayfası: Çerkez sürgünü
Çerkez toplulukları başta Osmanlı Devleti olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sürgün edildi.
Osmanlı Devleti 21.5.2020
Destici'den "Çerkez Soykırımı ve Sürgünü'nün 156. yılı" mesajı Açıklaması
21 Mayıs 1864'te yoğun olarak başlayan katliamlar ve sürgünde, tüm bölge nüfusunun dörtte üçünden fazlasına tekabül eden 1,5 milyon kişinin göçe zorlanarak ve katledilerek yok edildiğini belirten Destici, şöyle devam etti: "Tarihi kaynaklarda, göç esnasında, göçe zorlananların neredeyse yarısının hayatını kaybettiği yer alır. Tarihe 'Büyük Çerkes Sürgünü' olarak geçen hadisede, 'Kuzey Kafkasya Türkleri' olarak adlandırdığımız kardeşlerimizin yarısından fazlası, tabii vatanları Osmanlı Devleti topraklarına sığındılar.
Osmanlı Devleti 21.5.2020
BBP Genel Başkanı Destici: "Soykırımın 155. yılında kaybettiğimiz kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan...
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Çerkes Sürgünü" olarak bilinen olaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Destici açıklamasında, "Rusya'nın, 16. yüzyılda başlayan ve 300 yılı aşın zaman süren Kuzey Kafkasya'ya hakim olma çabası, 1864 yılında farklı bir evreye girdi. Bu tarihe kadar Ruslar tarafından bir devlet politikası haline gelmiş olan bölgenin etnik yapısını değiştirme ve bölgede yaşayanları göç ettirme çabaları, zaten parça parça ve istikrarlı olarak devam ediyordu. 1864 yılında Rus ordusu, ateşkes ilan etmiş olmasına rağmen bölgeye girdi. Ateşkesin yürürlükte olması, Rus ordusunun herhangi bir dirençle karşılaşmadan hareket etmesini sağladı. Ardından tarihin en büyük soykırımlarından biri başladı. Rus kaynaklarındaki resmi rakamlara göre 400 bin, bağımsız kaynaklara göre 600 bin kişi katledildi. Daha sonra bölgede araştırma yapan tarihçiler, soykırımı tanıklarıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda yaptıkları çalışmalarda tarihin hiçbir döneminde böyle bir vahşetin yaşanmadığını dile getirdiler. 21 Mayıs 1864 günü yoğun olarak başlayan katliamlar ve sürgünde tüm bölge nüfusunun dörtte üçünden fazlasına tekabül eden 1,5 milyon kişi göçe zorlanarak ve katledilerek yok edildi. Tarihi kaynaklarda, göç esnasında göçe zorlananların neredeyse yarısının hayatını kaybettiği yer alır. Tarihe 'Büyük Çerkes Sürgünü' olarak geçen hadisede, 'Kuzey Kafkasya Türkleri' olarak adlandırdığımız kardeşlerimizin yarısından fazlası, tabii vatanları Osmanlı Devleti topraklarına sığındılar.
Osmanlı Devleti 20.5.2020
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 173 yaşında
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan basın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: "21 Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulan Genel Müdürlüğümüz, 1871'de Nezarete dönüştürülerek Defter-i Hakani Nazırlığı olmuş ve bugün de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet vermektedir. Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider Kurum olma vizyonumuzla vatandaşlarımıza 173. Yılımızda da en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum ödülüne sahip Genel Müdürlüğümüz, Web-Tapu, Tapu Takas, E-Haciz, E-terkin, Parsel Sorgulama, E-Randevu, 3 Boyutlu Kadastro gibi projelerle vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet sunmak için altyapısını geliştirmeye devam etmektedir. Tüm Dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına alan Covid-19 Salgını nedeniyle zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak tüm imkanlarımızla hem çalışanımızın hem de vatandaşımızın süreci sıkıntısız atmaları için yoğun çaba harcamaktayız. Bu süreçte, merkez ve taşra teşkilatlarımızda görev yapan personelimizin kullanması için maske, cerrahi eldiven, el dezenfektanı gibi koruyucu malzemeler gönderdik. İdari izinli personelimizin haricindeki personelin işlemler aksamayacak şekilde dönüşümlü çalışmasını sağladık. Ayrıca hizmet alım yoluyla vatandaşların yoğunlaştığı birimlerimizde ilaçlama çalışmaları yaptırdık. Covid-19 Salgını sürecinde özellikle Web-Tapu, E-randevu ve Alo 181 Randevu Sisteminin ne kadar gerekli ve önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Bu suretle vatandaşlarımızın e-devlet portalı üzerinden ulaşabildikleri Web-Tapu Uygulaması sayesinde, artık Tapu dairelerine gitmeden hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde işlemler yapabildiklerini hatırlatmak isteriz. Olası doğal afet hallerinde hizmetlerimizde herhangi bir aksama yaşanmaması ve vatandaşlarımıza hızlı, güvenli, kaliteli ve kesintisiz hizmet verebilmek için Yozgat İlimizde Felaket Kurtarma Merkezi kurulmuştur. Kurumumuzun Tapu sistemi ve Mülkiyet Belirleme alanındaki çalışmaları uluslararası arenaya da taşınmış olup, Berlin Büyükelçiliğimizde kurulan tapu ataşeliği ile Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'deki taşınmazlarına yönelik tapu işlemlerini de yapılabilmekte olup, ayrıca 12 ülkede daha açılacak temsilciliklerle de yurtdışında yaşayanların da tapu kadastro işlemlerini daha kolay yapabilecekleri bir sistem oluşturulacaktır. Bu kapsamda yurt dışından ilk satış işlemi, 22 Nisan 2020'de alıcı ve satıcı taraflarından birinin Konya'da, diğerinin Berlin'de olduğu satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Aralık 2019'da yapılan yasal düzenleme ve dünyada örneği olmayan bir uygulamayla, Tapu Müdürlüklerinin yetki alanı dışında kayıtlı bulunan taşınmazlara ilişkin yılbaşından bu yana Genel Müdürlükçe belirlenen tapu işlemlerinde taraflar, farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı birimlerde bulunsalar dahi satış, bağış ve mal değişimi yapabiliyor. Bugün artık Genel Müdürlüğümüz, faaliyetleriyle birçok ülke için görüşüne başvurulan, referans olarak görülen bir kurum haline gelmiştir. 52 binin üzerindeki mahalle ve köyde yapılan kadastro çalışmaları 2003 yılına kadar yüzde 74,5 oranında tamamlanmışken, 2003 yılından sonra özel sektörden de yararlanmak suretiyle bu çalışmalar tamamen bitirilmiştir. Kurumumuz gelişmiş teknolojilerden yararlanarak insanların ihtiyaç duyduğu taşınmaz değer haritalarının üretilmesi ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmış olup, ayrıca meskun alanlardaki taşınmazların üç boyutlu üretimi çalışmalarına başlamıştır. Tusaga-Aktif (CORS) projesi ile Harita ve Kadastro çalışmalarında coğrafi konum bilgileri hassas ve güvenilir biçimde toplanarak, Türkiye ve K.K.T.C. genelinde 24 saat gerçek zamanda coğrafi konumu 3-4 cm duyarlılığında belirleyen bir sistem kurulmuştur. Toplamda 158 adet istasyon ile 10 binin üzerinde kamu ve özel sektör kullanıcısına hizmet verilmektedir. Kurumumuz bünyesinde son teknoloji ile donatılmış Dijital Hava Kamerası olan iki adet uçağımız ile fotogrametrik haritalar üretilmektedir. Hava fotoğraflarındaki görüntü hataları giderilerek ölçeklendirilen Ortofoto görüntüler ve Ortofoto haritalar, kadastro güncelleme çalışmalarının karar, destek ve kalite kontrol aşamalarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Ortofoto haritalar coğrafi bilgi sistemleri, kentsel dönüşüm, afet yönetimi, kent bilgi sistemleri gibi mühendislik projeleri için önemli bir altlık oluşturmaktadır. Harita Bilgi Bankası Sistemi sayesinde, meta verilere, ilgili kurumlarca internet üzerinden erişim sağlanarak mükerrer harita üretiminin önüne geçilmektedir. Osmanlı Devleti, resmi belgeleri muhafazaya büyük önem vermiştir.
Osmanlı Devleti 19.5.2020
İslamabad'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı
Büyükelçilik İkinci Katibi Enes Maboçoğlu, burada yaptığı konuşmada, Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti'nde yaşayan halkın gelecekten umudunu kestiği bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a adımını atarak halkın beklediği umut ışığı ve lider olduğunu söyledi.
Osmanlı Devleti 19.5.2020
Bandırma Vapuru'nun replikası Samsun'da sergileniyor
Eldeki kaynaklara göre geminin 50 metre boyunda olduğunu ifade eden Çakır, "Kuru yük gemisi olarak düzenlenip, Osmanlı Devleti himayesine girdikten sonra posta teşkilatı için görev yapmıştır.
Osmanlı Devleti 18.5.2020
Başkan Aslan'dan '19 Mayıs' mesajı
Başkan Aslan, yayımladığı mesajda, "19 Mayıs 1919 günü Anadolu coğrafyasındaki halkların diriliş günüdür. Zulme ve işgale karşı başkaldırı sembolüdür. 1. Dünya Savaşı'nda hezimet yaşayan Osmanlı Devleti, sahip olduğu toprakların birçoğunu kaybetti.
Osmanlı Devleti 17.5.2020
Kırım Tatar sürgününün 76. yılı
Osmanlı-Rus savaşının ardından 1774'te imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması ile Osmanlı Devleti'nden koparılan Kırım Hanlığı'nı 1783'te Rusya'nın işgal etmesiyle Kırım Tatarlarını bekleyen zorlu bir süreç başladı.
Osmanlı Devleti: İlyas Bey Gebze'de dualarla anıldıOsmanlı Devleti 15.5.2020
Osmanlı Devleti 15.5.2020
Filistin'in "felaketi" olan Nekbe'nin üzerinden 72 yıl geçti
Osmanlı'nın tüm engelleme çabalarına rağmen Filistin'e Yahudi göçü devam etti. İngiliz General Edmund Allenby, Aralık 1917'de Kudüs'ü işgal ederek, Filistin'in Birinci Dünya Savaşı'nda yenilgiye uğrayan Osmanlı Devleti'ne bağlılığını sonlandırdı ve siyonistlere hareket alanı açtı.
Osmanlı Devleti 12.5.2020
Türkiye'den 12 ülkeye "lale" ihracatı
Asırlar önce Orta Asya'dan Anadolu'ya getirilen lalenin bu topraklardaki hikayesi devam ediyor. Avrupalıların Osmanlı Devleti aracılığıyla tanıştıkları ve "tülbent" kelimesinden esinlenerek "Tulipa" ismini verdikleri lale, yeniden Anadolu topraklarından Avrupa'ya yolculuğunu sürdürüyor.
Şu an buradasınız: Osmanlı Devleti Haberleri | Osmanlı Devleti Haber - Haberler - Osmanlı Devleti haberleri, son dakika osmanlı devleti haber ve gelişmeleri burada. Bilecik'teki tarihi alanlar sosyal mesafe kuralına uyularak ziyaret ediliyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.6.2020 03:26:22. #1.15#
title