Osmanlı Devleti Haberleri

Osmanlı Devleti haber, Osmanlı Devleti son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Osmanlı Devleti - 25.10.2020
Haftanın tarihine bakış
1918-Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti ile galip devletler arasında Mondros Mütarekesi imzalandı.
Osmanlı Devleti - 24.10.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 12
PAYİTAHTIN GİZLİ HAZİNESİ Tophane ve Hisar Bölgesi'nin Bursa'nın kalbi olduğunu dile getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Osmanlı tarihinin iki önemli ismi, Orhan Gazi ile Osman Gazi'nin türbelerini şükür ki bugünlere kadar koruduk. Ancak şu an bulunduğumuz bu bölgede toprak altında kalan daha nice hazine var. Bu bölge; her dönem, her millet, her kültür, her inanış için çok kıymetli olmuş. Buradaki her bir taş, her bir yapı sonraki dönemin temelini oluşturmuş. Ama sonra bunlar yapbozun parçaları gibi sağa sola savrulmuş. Bizim amacımız yüzyıllar sonra sağa sola savrulan bu kayıp parçaları bulup birleştirmek. Bugün burada toplanmamızın asıl sebebi de bu saklı hazine içinde bizim için çok özel bir yere sahip olan 'Payitaht Mührü; Bursa Bey Sarayı'. Bugün göremediğimiz bu saray, Osmanlı Devleti'nin devlet olarak yönetildiği ilk saraydı.
Osmanlı Devleti - 22.10.2020
Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycanlı aydınları kabul etti
Attar, 1918 yılında Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'nün düşman işgalinden kurtarılması için hem de Osmanlı Devleti'nin en zor zamanında verdiği desteğin Azerbaycan tarafından asla unutulmadığını, bugün de aynı ruhla hareket edildiğini dile getirdi.
Osmanlı Devleti - 21.10.2020
Son dakika haberi | İnhisar'daki Mihal Gazi Türbesi'nde çevre düzenleme çalışması
Son dakika gündem haberine göre Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin silah arkadaşlarından olduğu belirtilen Abdullah Mihal Gazi'nin, Bilecik'in İnhisar ilçesinden bulunan türbesinde çevre düzenlemesi yapıldı.
Osmanlı Devleti - 21.10.2020
Osmanlı döneminin önemli gazetelerinden "Se­me­râ­tu'l-Fü­nûn" dijital ortama aktarılmaya hazırlanıyor
"Osmanlı, Şeyh Kabbani'nin çalışmalarından memnundu" Osmanlı'nın da dedesinin çalışmalarını takdir ettiğini anlatan İnam, "Osmanlı Devleti, Şeyh Kabbani'nin çalışmalarından memnundu.
Osmanlı Devleti - 8.10.2020
Osmanlı'nın kurulduğu "Yanık Şehir"de tarihin izlerini arıyorlar
Bilecik'te, Osmanlı Devleti'nin kurulduğu topraklarda, Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunan işgalinde yakılarak yok edilen tarihi yerlerin jeoradar ile tespiti için çalışma başlatıldı.
Osmanlı Devleti - 6.10.2020
Basra Körfezi'nin zengin ülkesi Kuveyt'te yeni dönem
Kuveyt'in yakın tarihi 18. yüzyıldan beri Al-Sabah hanedanı tarafından yönetilen Kuveyt'in tarihi Sasaniler dönemine kadar uzanır. 633 yılında ashab-ı kiramdan Halid bin Velid Sasani kuvvetlerini bu bölgede bozguna uğratmıştır. On altıncı yüzyılda, coğrafi keşifler sonrasında Uzakdoğu ticaretinin artmasıyla, Basra körfezi bağlamında Kuveyt'in de önemi arttı. Bu sırada Portekizliler Bahreyn'de olduğu gibi Kuveyt'e de gelip bir üs kurdular. Osmanlı Devleti 1545 yılından itibaren Basra'yı tam olarak kontrolü altına alınca, Kuveyt'in de içinde olduğu coğrafi alan Basra Beylerbeyliği'ne dahil oldu.
Osmanlı Devleti - 4.10.2020
Haftanın tarihine bakış
Tarih, coğrafya ve astronomiye yakın ilgisi olan Çelebi, bu alanlarda önemli eserler yazdı. Tarihle ilgili "Fezleke" adlı eserinin yanı sıra coğrafya alanında Cihannüma ile Osmanlı devletinde bu konuda çığır açtı.
Osmanlı Devleti - 2.10.2020
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu
Oturumda konuşan İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İpşirli, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin, Bizans ve Osmanlı Devleti mirasını taşıdığı, aynı zamanda da Hristiyanlık ve İslamiyet için sembolik bir öneme sahip olduğu için tarih sahnesinde erişilmez bir ayrıcalığa eriştiğini söyledi.
Osmanlı Devleti - 2.10.2020
Selahaddin Eyyubi'nin 833 yıl önce Haçlılardan kurtardığı Kudüs, "normalleşme" anlaşmalarının...
İsrail Kudüs'ü adım adım işgal etti İngilizler 9 Aralık 1917'de, 400 yıl Osmanlı Devleti'nin himayesinde kalan Kudüs'ü işgal ettikten sonra dünyanın dört bir tarafından gelen Yahudilerin bölgeye yerleşmesine göz yumdu.
Osmanlı Devleti - 2.10.2020
Son dakika haberleri! Muhammed Bin Selman İsrail'le normalleşmenin alt yapısını mı hazırlıyor?
Tarih tekerrür ediyor, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'ın halihazırdaki yöneticileri maalesef geçmişten ders almıyor. Dün "Büyük Arap Krallığı" vaadiyle Osmanlı Devleti'ne karşı İngilizlerle hareket edip "Arabistanlı Lawrence" olarak bilinen Thomas Edward Lawrance isimli bir İngiliz istihbarat subayının peşinden gidiyorlardı, bugün ise Türkiye, İran ve Katar gibi bölge ülkelerine sırt çevirip ABD ve İsrail'le birlikte hareket ediyor, Trump'ın damadı Jared Kushner'le iş tutuyorlar.
Osmanlı Devleti - 1.10.2020
Osmanlı döneminde basılan "Mihnet-i Keşan" kitabı müzeye bağışlandı
Kitabın, Osmanlı Devleti'nin ilk özel gazetesi Ceride-i Havadis'in matbaasında 235 sayfa olarak döneminin mıklepli deri cildinde basıldığını aktaran Bayram, eserin, oluşumu devam eden müzeye hayırlı olmasını diledi.
Osmanlı Devleti - 1.10.2020
Macaristan'da, Osmanlı dönemine ait kalıntılar bulundu
Osmanlı Devleti, Macaristan'ın Szeged kentinde 1543-1668 yıllarında hüküm sürdü.
Osmanlı Devleti - 1.10.2020
Türk dış politikasında "Barış Kuşağı Dengesi" ve "Üçüncü Yol" inşa süreci
İsrail kanadından son bir ayda Türkiye'yi hedef alan çıkışları da unutmamak gerekiyor. Zira bu çalışmalar ABD-AB kaynaklı baskıların adresi hakkında önemli fikir veriyor. Bunlardan ilki Times of Israel adlı gazetede Manish Rai adında bir "uzman" tarafından kaleme alınan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik iftira ve tehditleri içeren sözde makale. [2] Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Osmanlı Devleti'nin yıkılmasının ardından lağvedilen "halifeliği yeniden getirmeye" çalıştığını ve bunun için "bazı adımlar attığı"nı iddia eden çalışma, "Yeni Osmanlıcılık" iddiaları üzerinden hem Türk iç siyasetini hem de Türkiye'nin Arap dünyasıyla ilişkilerini ve bu bağlamda sahada-masada eş güdümlü yürütülen dış politikayı hedef alıyor.
Osmanlı Devleti - 28.9.2020
Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu"nda konuştu: (2)
"Türkiye'nin ve KKTC'nin içinde adil şekilde yer almadığı hiç bir denklemden Akdeniz barışı çıkmaz" Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonraki asırlarda Osmanlı Devleti'nin zayıflamasıyla Akdeniz'de tesis edilen Osmanlı barışının maalesef büyük yara aldığını ve sömürgecilik faaliyetlerinin hız kazandığını söyledi.
Osmanlı Devleti - 28.9.2020
Küresel sömürü sisteminin memuru: Macron
Fransa her yüzyıl başında Orta Doğu'ya saldırıyor Fransa her yüzyıl başında Doğu Akdeniz'de bir saldırıya geçiyor. 18. yüzyılın sonunda, 1799'da Mısır ve Suriye'ye saldırıp Akka'da yenilmişti. Türklere yenilenler intikam almak için başkalarıyla ittifak yaparak karşımıza çıkıyorlar. Kut'ül-Amare'de ağır bir yenilgi alan İngiltere intikam almak için Fransa ile Sykes-Picot gizli anlaşmasını yaparak Osmanlı Devleti'nin Orta Doğu'daki topraklarını paylaştı.
Osmanlı Devleti - 27.9.2020
Haftanın tarihine bakış
1911- Trablusgarp topraklarının İtalya'nın eline geçmesiyle sonuçlanan ve İtalya ile Osmanlı Devleti'ni karşı karşıya getiren Trablusgarp Savaşı başladı.
Osmanlı Devleti - 27.9.2020
Vali Elban'dan, Misis Antik Kenti'nde inceleme
Misis Antik Kenti'nin tarihinin Neolitik Çağ'da başladığını bildiren Elban, bölgenin geçmişten günümüze kadar Hitit, Makedonya, Roma, Bizans, Memlükler, Selçuklu ve Osmanlı Devleti gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını bu sebeple de farklı kültürlerden izler taşıdığını kaydetti.
Osmanlı Devleti - 27.9.2020
Preveze deniz zaferi ve Türk Deniz Kuvvetleri Günü kutlu olsun
Osmanlı Devleti'nin denizlere açılma serüveni 14.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Osmanlı Devleti Haberleri | Osmanlı Devleti Haber - Haberler - Osmanlı Devleti haberleri, son dakika osmanlı devleti haber ve gelişmeleri burada. Haftanın tarihine bakış.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 17:01:36. #1.14#
title