YUNUS EMRE HABERLERİ

Yunus Emre haber, Yunus Emre son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yunus Emre

Yunus Emre

Doğum Yeri Türkiye
Doğum Tarihi 1.1.1240 - 1.1.1321

Yunus Emre Kimdir ?

Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılmaya ve Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde küçük-büyük Türk Beylikleri'nin kurulmaya başladığı 13. yy ortalarından Osmanlı Beyliği'nin filizlenmeye başladığı 14. yy'ın ilk çeyreğinde Orta Anadolu havzasında doğup yaşamış bir Türkmen hocası, şair bir erendir.
Biyografinin devamı için tıklayın
Yunus Emre - 16.01.2021
Dersaadet Konuşmaları'nda "Anadolu İrfanı" anlatıldı
"Mevlana, Yunus Emre, Şeyh Galip vaaz vermedi, sohbet etti" Barkçin, sohbet ile vaazın farklı şeyler olduğunu dile getirerek, "Vaiz Allahutaala'yı, Resulallah Efendimizi, ahireti dünyaya anlatan adama denir.
Yunus Emre - 30.12.2020
Edebiyat Festivali'nde "Yunus Kaşifi Bir Aydın: Fuat Köprülü" ele alındı
Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu ve bu yıl vefatının 700. yılı dolayısıyla Yunus Emre'ye adanan festival kapsamında Acar, "Yunus'a Ömür Verenler" ana başlığı altında "Yunus Kaşifi Bir Aydın: Fuat Köprülü" başlıklı bir konuşma yaptı.
Yunus Emre - 29.12.2020
"12. İstanbul Edebiyat Festivali"nde Yunus aşığı Burhan Toprak anlatıldı
Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortağı olduğu ve bu yıl vefatının 700. yılı dolayısıyla Yunus Emre'ye adanan festival kapsamında gerçekleştirilen "Ballar Balını Bulan Bir Münevver: Burhan Toprak" başlıklı konuşma, birliğin sosyal medya hesaplarından yayınlandı.
Yunus Emre - 12.12.2020
Cumhuriyet tarihine ışık tutan edebiyatçı diplomat: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Çok yönlü bir yazar olan Yakup Kadri'nin mensur şiir tarzı denemeleri başta olmak üzere eserlerinde, tasavvufi hikmetler, Kitab-ı Mukaddes'ten kıssalar, Yunus Emre, Fuzuli, Karacaoğlan gibi yerli şairlerin yanında Ibsen, Maeterlinck, Proust, Nietzsche, Bergson gibi Batılı yazar ve filozofların etkileri dikkati çekiyor.
Yunus Emre - 04.12.2020
GRAFİKLİ Türkiye'nin ilk Kültür Bakanı: Talat Sait Halman
1989'un Yunus Emre Yılı olarak kutlanması kararının verilmesinde rol oynadı Birleşmiş Milletlerde baş delege yardımcılığı ve ABD PEN Derneği yönetim kurulu üyeliği görevlerini de yürüten Halman, 1998'de Bilkent Üniversitesi'nde Türk Edebiyatı bölümünü kurdu ve yönetti.
Yunus Emre - 30.11.2020
Şair ve yazar Şeref Akbaba: "Alaaddin Soykan şiirlerini Ay Vakti'ne emanet etmişti" (1)
Ay Vakti Dergisi Genel Yayın Yönetmeni şair ve yazar Şeref Akbaba, 21 kasımda vefat eden şair Alaaddin Soykan'a ilişkin, "Alaaddin Soykan'ın vefatı biraz hüzünlü oldu. Dergimizde Alaaddin Soykan'la röportaj yapamadık. Şiiri öne çıkan bir insandı. Ben de 'Çağdaş Yunus Emre'yi ahirete yolcu ettik' diye bir başlık atmıştım vefatından sonra.
Yunus Emre - 22.11.2020
Haftanın tarihine bakış
1958- Ahmet Adnan Saygun'un bestelediği Yunus Emre Oratoryosu, BM'nin yeni çalışma dönemi dolayısıyla New York'ta seslendirildi.
Yunus Emre - 29.10.2020
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Kaymakam Yunus Emre Akpınar, burada yaptığı konuşmada "Dünyanın en pahalı ve en kıymetli toprakları üzerinde bulunmaktayız.
Yunus Emre - 30.09.2020
Esenler Belediyesi kültür sanat sezonu Mazhar Alanson ile açılacak
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) seyircilere erken veda eden sahneler, Yunus Emre ismi verilen yeni sezonda kapılarını yeniden açacak.
Yunus Emre - 30.09.2020
"Yunus Emre Kültür Sanat Sezonu" kültür ve sanatla yeniden buluşuyor
Esenler Belediyesi yeni normalin ilk kültür sanat sezonunu Mazhar Alanson konseriyle açıyor.
Yunus Emre - 25.09.2020
Edebiyat dünyasında Asım Gültekin yad edildi
Hece Dergisi'nin, Gültekin'in biyografisiyle başlayan "Hece Taşı" adlı dosyasında, yazar Rasim Özdenören'in kaleme aldığı "Asım'a Yolculuk" başlıklı yazıda şu ifadelere yer aldı: "Tükenmez bir enerjiyle koşuşturdu. Aynı anda birden çok işle ilgilenebilirdi. Son yıllarda çoğu programlara birlikte katıldık. O programların bazısında bana moderatörlük de yaptı. Ben kural olarak kendi programım dışında düzenlenen etkinliklere katılmazdım. Katıldığım varsa da nadiren ve istisnai olmuştur. Asım, daha uçaktan iner inmez bir okul ziyaretine koşar, oradan kitapçılara uğrar, oradan arkadaşlarını arar, onlarla farklı yerlerde buluşur, onları benimle tanıştırma çabasına düşer, velhasıl yerinde duramazdı." "Asım Gültekin gençleri severdi, onlar da onu" Gazeteci, yazar ve edebiyat araştırmacısı Mehmet Nuri Yardım'ın kaleme aldığı "Asım Kardeşime Veda" yazısında, Gültekin'in gençlere Türkçe'yi sevdirmek için büyük uğraşlar verdiği belirtilerek, şu bilgiler aktarıldı: "Mükemmel bir kütüphanesi olan Asım'ın evinde, yaklaşık 300 sözlük olduğunu duyunca şaşırmadım. Türkçe ile arası çok iyiydi ve son çalışmaları, kelimelerin etimolojisine dairdi. Çok ciddi araştırma ve zahmetli incelemelerde bulunuyordu. Yazılarını, 'Birden Bine' ile 'Alışmak Ölümüne Karşı' adlı kitaplarında topladı. Dil Evi Etimoloji Topluluğunun başkanlığını da üstlendi. Asım Gültekin gençleri severdi, onlar da onu. Sürekli toplantılar düzenliyor, okumalar yapıyordu. Mevlana'yı, Mehmed Akif'i, Sezai Karakoç'u, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören'i ve diğer büyüklerimizi gençlere tanıtıyordu. Son toplu okumaları arasında Yunus Emre Divanı ile Muhammediye de vardı.
Yunus Emre - 30.08.2020
Büyük Zafer'in 98. yıl dönümü
Kula Kula'da Yunus Emre ve Şehit Ömer Halisdemir Kent Meydanı'nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na Kula Kaymakamı Kemal Duru ve Belediye Başkanı Hüseyin Tosun tarafından çelenk sunuldu.
Yunus Emre - 23.07.2020
Londra Yunus Emre Enstitüsünden "Sanatçılarla Söyleşiler" programı
Londra Yunus Emre Enstitüsünce (YEE) başlatılan, Türkiye'nin geleneksel sanatlarının önemli çağdaş sanatçılar tarafından anlatıldığı "Sanatçılarla Söyleşiler" programının konuğu, tezhip sanatçısı Ayesha Gamiet oldu.
Yunus Emre - 16.07.2020
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Kula Yunus Emre ve Şehit Ömer Halisdemir Meydanındaki etkinlikte, 15 Temmuz gecesi şehitleri anıldı.
Yunus Emre - 01.06.2020
"Muhit"ten edebiyat tarihine ışık tutacak belgelerle Cahit Zarifoğlu dosyası
Aralarında Hüseyin Atlansoy, Ali K. Metin, Mustafa Muharrem, Zeynep Kot Tan, Süleyman Unutmaz, Levent Dalar, Nurullah Genç, Dilara Ayşe Akdeniz, Nurettin Durman, Mehmet Aycı, Emel Özkan, Mehmet Tepe, Abdullah Kibritçi'nin de bulunduğu birçok ismin şiirleriyle okurların karşısına çıktığı derginin öykü sayfalarında Doğukan İşler'in "Yağmurlu Öykü", Yunus Emre Özsaray'ın "Son Cuma" ve Mustafa Nezihi Pesen'in "Bir Gün Çıkar Gelir, Olur ya!" isimli öyküsü ile Ali Emre'nin yakında yayımlanacak "Baybars / S¸ark'ın Kalkanı" romanından bir bölüm de Muhit'in altıncı sayısında okuyucuyla buluşuyor.
Yunus Emre - 14.05.2020
Yazar ve şair Bestami Yazgan, canlı yayında okurlarıyla bir araya geldi Açıklaması
"Şiir, edebiyatın, sanatın anasıdır" Yazgan, konuşmasında şiirin önemine değinerek, şöyle konuştu: "Biz vatanı, milleti, bağımsızlığı sevmeyi Mehmet Akif'ten, davayı sevmeyi Necip Fazıl ve Sezai Karakoç'tan, bayrağı sevmeyi Arif Nihat Asya'dan, bütün insanları sevmeyi de Yunus Emre'den öğrendik.
Yunus Emre - 08.05.2020
Şair ve yazar Ali Ural, TYB'nin "Kültür Nöbeti" programına konuk oldu Açıklaması
Yunus Emre'nin "Çıktım Erik Dalına" isimli eserindeki "Bir sinek, bir kartalı salladı vurdu yere.
Yunus Emre - 27.04.2020
Asım Gültekin "Edebiyat Sohbetleri"ne konuk oldu
Bursevi'nin eserleri, kitapları, divanı, şiirleri ve üslubuyla ilgili bilgi veren Gültekin, "Sezai Karakoç okumalarım beni Hazreti Mevlana, Yunus Emre, Akif, Fuzuli, Şeyh Galip gibi birçok düşünüre, yazara, şaire, mütefekkire, hikmetli ve büyük insana taşıdı.
Yunus Emre - 23.04.2020
Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş, 23 Nisan Dijital Kutlama Etkinliği'ne katıldı Açıklaması
Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Başkanı Şeref Ateş, bu önemli günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sadece Türk çocuklarına değil, bütün dünya çocuklarına armağan ettiğini belirterek, "Özgürlüğün kıymetini bilen, kendine, diğer insanlara ve tabiata nefes aldıran dünyanın bütün çocuklarına selam olsun.
Yunus Emre - 23.04.2020
23 Nisan 100. yılında 52 ülkeden çocuklarla dijital platformda kutlanacak
Yunus Emre Enstitüsü, sosyal medya hesapları üzerinden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü münasebetiyle dijital bir kutlama programı gerçekleştirecek.
Yunus Emre - 12.03.2020
İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü
Çubuk Çubuk'ta Yunus Emre Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Kaymakam Adem Keleş, Belediye Başkanı Baki Demirbaş, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri katıldı.
Yunus Emre - 06.03.2020
Samsun'dan kısa kısa
Şehit Recep Şahin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen dinletide, öğrenciler tarafından koro ve solo olarak milli ve manevi değerleri anlatan Mevlana, Yunus Emre'nin eserleri seslendirildi.
Yunus Emre - 15.02.2020
İNTERNET VE SOSYAL MEDYADA ÖNE ÇIKAN YURT HABERLERİ
Merkezi İstanbul'da bulunan Erzurum Gençlik Platformu, Yakutiye Atatürk Anadolu Lisesi'nin 10-D sınıfını yeniden dizayn ettirdi. Baştan aşağı yenilenen sınıfta kullanılan sıra, masalar ve malzemeler de değiştirildi. Yeniden düzenlenen sınıfın açılışı için tören düzenlendi. Törene Erzurum Gençlik Platformu Başkanı Yunus Emre Kavaz, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra sınıfa adı verilen gazi Yahya Kemal Calayır da katıldı.
Yunus Emre - 13.02.2020
"Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali"ne başvurular başladı
"Şiirden şuura" başlığı altındaki Tematik Senaryo kategorisine Fuzuli, Nesimi, Mevlana Celaleddin Rumi, Süleyman Çelebi, Yusuf Has Hacip, Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerini konu alan senaryolarla katılım sağlanabilecek.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yunus Emre Haberleri | Yunus Emre Kimdir - Haberler - Yunus Emre haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Yunus Emre kimdir, hayatı ve biyografisi. Dersaadet Konuşmaları'nda Anadolu İrfanı anlatıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.1.2021 16:21:36. #1.15#
title