Unesco Haberleri

Unesco haber, Unesco son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Unesco 4.8.2020
Denizli'deki antik tiyatro, restorasyonla yeniden hayat buluyor
UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan Laodikya Antik Kenti'nde bulunan 2200 yıllık antik tiyatro, restorasyon çalışması ile yeniden etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlayacak.
Unesco 4.8.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 5
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Laodikya Antik Kenti'nde, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.
Unesco 4.8.2020
Pamukkale'yi bayramda 20 bin kişi ziyaret etti
UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi, 30 Temmuz-3 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki Kurban Bayramı tatilinde, 20 bin kişi görme fırsatı buldu.
Unesco 4.8.2020
Yemen'deki Husilerden selin vurduğu Sana için BM'ye çağrı
Husilere bağlı Şehirlerin ve Tarihi Yerlerin Korunması Genel Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, "Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) başta olmak üzere dünya kültür mirası merkezlerine ve uluslararası kuruluşlara tarihi Sana kentini kurtarma çağrısı yapıyoruz.
Unesco 4.8.2020
"Batı Karadeniz'in incileri" bayramı dolu geçirdi
Mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla "Osmanlı'nın parmak izi" olarak da adlandırılan UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tarihi evleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesi ile doğası ve eşsiz güzellikleriyle ünlü Bartın'ın Amasra ilçesi...
Unesco 3.8.2020
Son dakika haberleri | DHA YURT ÖZEL GÜNDEMİ - TEKRAR
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: ------------------------------- Üniversite ve fakülteden detay Hocadan detay Röportaj Genel ve detay Haber-Kamera: Ahmet ÇÖTELİ/Serhat ÖZDEMİR/ELAZIĞ, ELAZIĞ'DA 41 KİŞİNİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ DEPREMİNİN RAPORU YAYIMLANDI ================================== YAYIN ÇALIŞTIĞINI 1,5 YIL SONRA ÖĞRENEBİLECEK BOLU'da, Eren İsmail Başaran (19), atölyeye çevirdiği evinin odunluğunda geleneklere uygun şekilde yapımı 1,5 yıl süren Osmanlı-Türk yayı yapımına başladı. Eren İsmail Başaran, 8 ay önce yayı yapmaya başladığını, çalışıp çalışmadığının 1,5 sene sonra öğrenildiğini söyledi.  Bolu'da yaşayan Eren İsmail Başaran, sosyal medyada atlı okçu fotoğrafı gördükten sonra yaylara ilgi duymaya başladı. Başaran, yaptığı araştırmaların ardından Osmanlı-Türk yayı yapmak istedi. Tepecik Mahallesi'nde bulunan evlerinin odunluğunu atölyeye çeviren Başaran, 8 ay önce Osmanlı-Türk yayını yapmak için çalışmalara başladı.  Eren İsmail Başaran, yayın yapımının büyük bir sabır gerektirdiğini belirterek, "Yapım aşaması çok sırlı ve gizemli. Müzelerdeki bilgiler ve kitaplar sayesinde yol alabildim. Daha ileri düzeyde uğraşan ustalarımdan yardım aldım. Onlara sorarak, onlardan bilgi alarak atölyemde yapmaya çalışıyorum. Atlı okçuluk sevgim nedeniyle okçuluğun yay yapım aşamasını araştırdım. Daha önceden arbalet yapıp ürettim. Savaş silahı denilebilecek minyatür eşyalar yaptım. Daha sonra hedefim olan Osmanlı yayı yapmaya başladım." dedi.  Eren İsmail Başaran, Osmanlı yayının yapımının 1,5 yıl sürdüğünü söyleyerek, "Bir yayın yapımı 1,5 sene sürüyor. İnat ederek, bu malzemeleri araştırıp, bulmaya çalışarak 8 aydır bu yayı yapmaya çalışıyorum. Yaptığımız malzeme mekanik bir malzeme esnediği için bu kadar süreye ihtiyaç duyuluyor. Kullandığım malzemeler akça ağaç, manda boynuzu, kimyasal tutkal, kemik, sinir ve tendon. Bunları işleyerek farklı aşamalara getirerek en az 1,5 yılda yapıyorum. 1,5 sene sonra yapımı bitiyor. Yayın çalışıp çalışmadığını 1,5 sene sonra öğrenebiliyoruz. 1,5 yıl sonra yayımız kırılırsa bütün yaptığımız emek boşa gidiyor. Yalnızca tecrübe kazanmış oluyoruz." diye konuştu.  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ  -Atölyeden görüntüler  -Röportaj  -Yayın yapım aşamalarının anlatımı  -Eren İsmail Başaran'ın yay üzerinde çalışması  -Detaylar  Haber-Kamera: Murat KÜÇÜK/BOLU, Haber Kodu : 200803032 ======== EDİRNE'NİN TARİHİ SAĞLIK MÜZESİNE, BAYRAMDA ZİYARETÇİ AKINI EDİRNE'nin Osmanlı'dan miras en önemli eserlerinden, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesindeki 2'nci Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Kurban Bayramı dolayısıyla çevre illerden gelen ziyaretçilerin akınına uğradı.
Unesco 3.8.2020
Karanlık Kilise'nin freskleri ile bin yıl öncesine yolculuk
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Göreme Açık Hava Müzesi'nin içinde yer alan Karanlık Kilise, narteks kısmındaki küçük bir pencereden çok az ışık almasından dolayı, zamana direnerek renklerini korumayı başaran tarihi freskleriyle ön plana çıkıyor.
Unesco 3.8.2020
EDİRNE'NİN TARİHİ SAĞLIK MÜZESİNE, BAYRAMDA ZİYARETÇİ AKINI
EDİRNE'nin Osmanlı'dan miras en önemli eserlerinden, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesindeki 2'nci Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Kurban Bayramı dolayısıyla çevre illerden gelen ziyaretçilerin akınına uğradı.
Unesco 3.8.2020
DHA YURT ÖZEL GÜNDEMİ
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: ------------------------------- Üniversite ve fakülteden detay Hocadan detay Röportaj Genel ve detay Haber-Kamera: Ahmet ÇÖTELİ/Serhat ÖZDEMİR/ELAZIĞ, ================================== YAYIN ÇALIŞTIĞINI 1,5 YIL SONRA ÖĞRENEBİLECEK BOLU'da, Eren İsmail Başaran (19), atölyeye çevirdiği evinin odunluğunda geleneklere uygun şekilde yapımı 1,5 yıl süren Osmanlı-Türk yayı yapımına başladı. Eren İsmail Başaran, 8 ay önce yayı yapmaya başladığını, çalışıp çalışmadığının 1,5 sene sonra öğrenildiğini söyledi.  Bolu'da yaşayan Eren İsmail Başaran, sosyal medyada atlı okçu fotoğrafı gördükten sonra yaylara ilgi duymaya başladı. Başaran, yaptığı araştırmaların ardından Osmanlı-Türk yayı yapmak istedi. Tepecik Mahallesi'nde bulunan evlerinin odunluğunu atölyeye çeviren Başaran, 8 ay önce Osmanlı-Türk yayını yapmak için çalışmalara başladı.  Eren İsmail Başaran, yayın yapımının büyük bir sabır gerektirdiğini belirterek, "Yapım aşaması çok sırlı ve gizemli. Müzelerdeki bilgiler ve kitaplar sayesinde yol alabildim. Daha ileri düzeyde uğraşan ustalarımdan yardım aldım. Onlara sorarak, onlardan bilgi alarak atölyemde yapmaya çalışıyorum. Atlı okçuluk sevgim nedeniyle okçuluğun yay yapım aşamasını araştırdım. Daha önceden arbalet yapıp ürettim. Savaş silahı denilebilecek minyatür eşyalar yaptım. Daha sonra hedefim olan Osmanlı yayı yapmaya başladım." dedi.  Eren İsmail Başaran, Osmanlı yayının yapımının 1,5 yıl sürdüğünü söyleyerek, "Bir yayın yapımı 1,5 sene sürüyor. İnat ederek, bu malzemeleri araştırıp, bulmaya çalışarak 8 aydır bu yayı yapmaya çalışıyorum. Yaptığımız malzeme mekanik bir malzeme esnediği için bu kadar süreye ihtiyaç duyuluyor. Kullandığım malzemeler akça ağaç, manda boynuzu, kimyasal tutkal, kemik, sinir ve tendon. Bunları işleyerek farklı aşamalara getirerek en az 1,5 yılda yapıyorum. 1,5 sene sonra yapımı bitiyor. Yayın çalışıp çalışmadığını 1,5 sene sonra öğrenebiliyoruz. 1,5 yıl sonra yayımız kırılırsa bütün yaptığımız emek boşa gidiyor. Yalnızca tecrübe kazanmış oluyoruz." diye konuştu.  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ  -Atölyeden görüntüler  -Röportaj  -Yayın yapım aşamalarının anlatımı  -Eren İsmail Başaran'ın yay üzerinde çalışması  -Detaylar  Haber-Kamera: Murat KÜÇÜK/BOLU, ======== EDİRNE'NİN TARİHİ SAĞLIK MÜZESİNE, BAYRAMDA ZİYARETÇİ AKINI EDİRNE'nin Osmanlı'dan miras en önemli eserlerinden, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesindeki 2'nci Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Kurban Bayramı dolayısıyla çevre illerden gelen ziyaretçilerin akınına uğradı.
Unesco 3.8.2020
Edirne'nin tarihi Sağlık Müzesi'ne, bayramda ziyaretçi akını
EDİRNE'nin Osmanlı'dan miras en önemli eserlerinden, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ndeki 2'nci Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Kurban Bayramı dolayısıyla çevre illerden gelen ziyaretçilerin akınına uğradı.
Unesco 2.8.2020
Son dakika haberi! Doğu Akdeniz'in incisi Kızkalesi'nde bayram yoğunluğu
Son dakika haberine göre UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Mersin'in Erdemli ilçesindeki Kızkalesi'nde, Kurban Bayramı tatilini fırsat bilen turistlerin yoğunluğu yaşanıyor.
Unesco 2.8.2020
Son dakika haber | DHA YURT BÜLTENİ - 7
Kentte sabah saatlerinde sağanak geçişleri yaşandı. Çayeli ilçesinde deniz üzerinde hortum oluştu. Denizin üzerinde bir süre ilerleyen hortum, ardından gözden kayboldu. Sahilden yaklaşık 2 mil açıkta oluşan hortum, kıyıdan izlendi. O anlar, vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Görüntüleri kayda alan bir kişi "Çok büyüdü, çok büyüdü, sahile doğru gidiyor' diye bağırması dikkat çekti.  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Hortum detayları İlk görüntüde kızın 'çok büyük çok büyüdü sahile gidiyor' diye bağırması Detaylar Haber: Aytekin KALENDER / RİZE ======================= Kızkalesi tatilcilerle doldu taştı; sosyal mesafe kuralı unutuldu MERSİN'in Erdemli ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan turizm merkezi Kızkalesi, Kurban Bayramı tatilinde binlerce misafiri ağırladı.
Unesco 2.8.2020
Selimiye Camisi'ne bayramda ziyaretçi ilgisi
Mimar Sinan'ın "Ustalık eserim." dediği, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi, Kurban Bayramı tatilinde de ziyaretçilerden ilgi görüyor.
Unesco 2.8.2020
Pamukkale'de bayram yoğunluğu yaşanıyor
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Pamukkale'ye gelen yerli ve yabancı misafirler, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk oluşturdu. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan travertenleri, şifalı termal suyu ve çevresindeki antik kentlerle dört mevsim ziyaretçi ağırlayan "beyaz cennet" Pamukkale'de, bayram hareketliliği yaşanıyor.
Unesco 2.8.2020
Tarihi İshak Paşa Sarayı'na Kurban Bayramı'nda yoğun ilgi
Bayram tatilini fırsat bilen aileler, "medeniyetler geçidi" olarak nitelendirilen kartal yuvası görünümlü yapıyı ziyaret ediyor. Bünyesindeki 116 oda, türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan tarihi yapıya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tek tek ateşleri ölçüldükten sonra alınan misafirler, maske takıp sosyal mesafe kuralını gözeterek ziyaretlerini gerçekleştiriyor.
Unesco 2.8.2020
Son dakika haber | Türkiye'nin büyüleyen güzelliği: Kuş cennetleri
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve 359 kuş türüne ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, göç sırasında Karadeniz'i doğrudan aşan kuş türleri için hayati öneme sahip olmasıyla öne çıkıyor.
Unesco 2.8.2020
Son dakika haber... Nemrut, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan, Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarındaki Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı'na ait 50 metre yüksekliğinde 150 metre çapında tümülüs ile pek çok dev esere ev sahipliği yapıyor.
Unesco 1.8.2020
Dünya mirası Nemrut'ta Kurban Bayramı yoğunluğu
Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olan, UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Nemrut Dağı'nda, Kurban Bayramı tatili yoğunluğu yaşanıyor.
Şu an buradasınız: Unesco Haberleri | Unesco Haber - Haberler - Unesco haberleri, son dakika unesco haber ve gelişmeleri burada. DENİZLİ Antik tiyatro 1600 yıl sonra seyircisiyle buluşacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 06:02:47. #1.15#
title