Vergi Haberleri

Vergi haber, Vergi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Vergi - Bugün
Son dakika ekonomi: Global, Port Akdeniz'i QTerminals'e devrediyor
Global Ports Holding'in satıştan elde edeceği nakit girişi ise kapanış gününde Port Akdeniz'in net borç durumu ile satış işlemine ilişkin giderler ve vergilere göre kesinleşecek.
Vergi - Bugün
DİSK'ten "Türkiye'de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği" raporu
Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) büyük bir toplumsal sorun olduğunu dile getiren Çerkezoğlu, şunları söyledi: "Emeklikte yaşa takılmak 1998 yılında işe giren ve o tarihte 2023 yılında emekli olma hakkına sahip bir işçinin, 1999 yılında çıkarılan bir yasa ile emekliliğinin 15 yıl sonraya, 2038 yılına ertelenmesidir. Bugün ülkemizde EYT mağduru sayısı 4 milyon 600 bindir. Bugün yaşa takılmasa emekli olabileceklerin sayısının ise 750 bin ile 1 milyon civarında olduğu ifade edilmektedir. Böylesine önemli bir toplumsal sorunun sadece maliyet üzerinden tartışılması doğru değildir, adil değildir, insani değildir. Emeklilik bir haktır ve bu hakkın kullanılmasını sağlamak ülkeyi yönetenlerin görevidir. EYT sorununun çözümü SGK için aylık ortalama 2 milyar TL civarında ilave bir ödeme anlamına gelecektir. Bunun anlamı SGK'nın ödeyeceği emekli aylıklarının yaklaşık yüzde 6-7 civarında artmasıdır. ve bu kaynağı yaratmak hiç de zor değildir. Tahsil edilemeyen SGK primlerinin tahsil edilmesi, kayıt dışı çalışanların sigortalı çalıştırılması, sermaye çevrelerine tanınan vergi ve prim teşviklerinin bir kısmının EYT için ayrılması, bu toplumsal sorunu çözmeye fazlasıyla yetecektir.
Vergi - Bugün
CHP'li Sarıbal'dan arpa, buğday ve mısırda gümrük vergisinin sıfırlanmasına tepki Açıklaması
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, arpa, buğday ve mısırda 2021'e kadar gümrük vergilerinin sıfırlanmasına ilişkin, "Bu karar, 'Biz ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeterli miktarda buğday, mısır, arpa konusunda çaresiziz, mecburen gümrük duvarlarını kaldırdık' demektir.
Vergi - Bugün
Son dakika haberleri! Kırıkkale'de 198 kilogram kaçak tütün ve 20 bin makaron ele geçirildi
Gözaltına alınan şüpheliler hakkında, "5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu" ile "213 Sayılı Vergi Usul Kanunu"na muhalefet suçlarından adli işlem başlatıldı.
Vergi - Bugün
Kırgızistan'da ekonomik suçlarla ilgili af ilan edildi
Son 30 yılda enerji, vergi, ilaç, lisans, yer altı kaynakları ile diğer ekonomik ve kamu sektörlerinde, devlet memurları, kamu yöneticileri ve çalışanları, hissedarları ile vergi kaçıran özel şirketlerin sahiplerinin, ekonomik af kararından sadece 30 günde yararlanabileceğine dikkat çekildi.
Vergi - Bugün
Hak-İş "İstihdam teşvikine ilişkin kanun teklifi"ne yönelik önerilerini açıkladı
Arslan ayrıca, konfederasyon olarak, vergi sisteminin bir bütün olarak ele alınıp aile yükümlülüklerinin dikkate alındığı, vergi adaleti ve eşitliğini hedefleyen, adil gelir dağılımını sağlamaya yönelik, kayıt dışı ekonominin önlenmesi amacıyla vergi oranlarında indirime gitmeyi savunan vergi politikalarının geliştirilmesi gerektiğini düşündüklerini vurguladı.
Vergi - Bugün
HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan torba yasaya ilişkin önerilerini TBMM'ye sundu
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan torba yasaya ilişkin, "16. maddede kısmi zamanlı çalışmanın teşvik edilmesi ve yeni istihdam artışı sağlanması amacıyla getirilecek düzenlemenin amacına uygun olmadığını düşünmekteyiz. Çünkü, esnek çalışma modellerinin sosyal güvence boyutunun hukuki alt yapısı zayıftır. 28. madde ile 'belirli süreli iş sözleşmesi'nin kapsamı genişletilmek istenmektedir. Belirli süreli iş sözleşmesinin işçilerin menfaatini yok etmek için kullanılmaması gerekmektedir. Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçiler, kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamadıkları gibi iş güvencesi (işe iade davası) hükümlerinden de yararlanamamaktadırlar. Torba yasanın 32. maddesinde 25 yaş altında olup 10 günden az çalışma günü olan çalışanlara yönelik getirilmek istenen düzenleme ise çalışanların işsizlik, malullük, yaşlılık, ölüm, iş kazası, meslek hastalığı ve analık gibi hayati öneme sahip haklardan yararlanamaması durumunu ortaya çıkaracaktır. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak vergi sisteminin bir bütün olarak ele alınıp, aile yükümlülüklerinin dikkate alındığı, vergi adaleti ve eşitliğini hedefleyen, adil gelir dağılımını sağlamaya yönelik, kayıt dışı ekonominin önlenmesi amacıyla vergi oranlarında indirime gitmeyi savunan vergi politikalarının geliştirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz" açıklamasında bulundu.
Vergi - Bugün
CHP'li Gürer'den hububatta gümrük vergisinin sıfırlanmasına tepki Açıklaması
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hububatta gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla piyasayı dengelemek, enflasyonu baskılamak adı altında ithalatın önünün açıldığını söyledi.
Vergi - Bugün
New York Times: Trump'ın vergi kayıtları Çin'le iş bağlantılarına işaret ediyor
ABD Başkanı Donald Trump, kasımda yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden'ın oğlunun Çin'le iş bağlantıları olduğunu öne sürerek, rakibini bu ülkeye karşı yumuşak bir tutum izlemekle suçlarken New York Times (NYT) gazetesindeki haberde, Başkan'ın...
Vergi - Bugün
Son dakika haber: Beyaz eşya satışları yükselişte
"Brexit sürecinde ek maliyetler için teşvik sistemlerine ihtiyaç var" TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer, Türkiye'nin en büyük ticaret ortaklarından İngiltere'nin Brexit sürecinden dolayı sektör ihracatının olumsuz etkilenme riski bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Ülkemiz ile Birleşik Krallık arasında halen görüşmeleri süren Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) bir an önce sonuçlandırılması önem taşıyor. Eğer gümrük vergisi ödenmesi söz konusu olursa İngiltere'ye ihracatımız düşecektir.
Vergi - Bugün
Yurt dışındaki varlıkları milli ekonomiye kazandıracak "Varlık Barışı" 6. kez yolda
Ülkeler arası bilgi paylaşımının arttığı süreçte gerçek ve tüzel kişilere taşınmaz dahil her türlü varlığını Türkiye'ye getirmesi için birçok avantajın sunulduğu en son düzenleme ile vergi oranı da yüzde 1'e kadar çekildi.
Vergi - Bugün
Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi geçici olarak sıfırlandı
Buğday ithalatında yüzde 45, arpa ithalatında yüzde 35 ve mısır ithalatında yüzde 25 oranındaki gümrük vergileri 2021'e kadar yüzde sıfır olacak.
Vergi - Bugün
GÜNDEM / 21 Ekim 2020
(Ankara/17.00) ÖZEL HABER 1- Yurt dışındaki varlıkları milli ekonomiye kazandıracak "Varlık Barışı" 6. kez yolda İlki 2008'de çıkarılan ve "yurt dışındaki varlıkların yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılması" olarak bilinen "Varlık Barışı", hazırlanan kanun teklifiyle 6. kez Türkiye gündemine girdi "Varlık Barışı"nın ilk uygulamasında toplam 47,3 milyar liralık kaynak beyan edilirken, bunlardan 1,6 milyar lira vergi alındı Son başvuru süresi 31 Ekim 2013'te dolan ikinci "Varlık Barışı" uygulaması kapsamında Türkiye'ye getirilip vergisi ödenen tutar 10,5 milyar lira oldu Üçüncü "Varlık Barışı"nın 2016'da ilan edilmesinin ardından kapsamlı bir çalışmayla 2018'de yeniden hayata geçirilen dördüncü uygulamada 30 Kasım 2018'de dolan son başvuru tarihi 6 ay uzatıldı Sonuncusu 17 Temmuz 2019'da başlatılan uygulama, bu yılın haziran sonu itibarıyla sona erdi Aradan geçen 12 yıllık süreçte Varlık Barışı uygulamalarında alınacak vergi oranının değişkenlik göstermesi ve yüzde 1'lere kadar düşmesi dikkati çekerken, son kanun teklifine göre yapılan bildirimlere herhangi bir vergi hesaplanmayacak (Belgin Yakışan Mutlu/İstanbul) 2- Oyuncakta yerli üretim Çin hakimiyetini kırmak için çalışıyor Oyuncakçılar Derneği Başkanı Esin Yürür: "Yurdumuzda üretilebilen ürün kalemlerinde yerli üretim bir çözüm oluşturdu ve sektörümüzde bu alanlara yatırımlar yapıldı.
Vergi - Dün
Zimbabve'den pamuk sektörüne 1,5 milyar dolarlık yatırım kararı
Zimbabve yerel basınında çıkan haberlere göre, Toprak, Tarım, Su ve Kırsal Yerleşim Bakanı Anxious Masuka, çiftçilere tohum ve vergi muafiyeti desteği başta olmak üzere farklı alanlarda destek sağlanacağını açıkladı.
Vergi - Dün
Sivas'ta okul kantinleri tekrar açıldı
Kovid-19'la mücadelede uzaktan eğitimin başlatıldığı dönemde okullarla birlikte kantinlerin de kapatıldığını anımsatan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, bu nedenle yaklaşık 8 aydır kantin işletmecilerinin vergi, sigorta ve diğer giderlerini karşılayamadığını ifade etti.
Vergi - Dün
Akşener, İYİ Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2021 bütçesinde esnafın, işsizin, çalışanın, emeklinin feryadına cevap olmadığını öne sürerek, "Çiftçilerimiz için rutinin dışında bir destek yok. Kira, vergi, sigorta pirimi ve borç altında inim inim inleyen, siftah yapmadan evine giden esnaf için hiçbir destek yok.
Vergi - Dün
Geçici vergide yeniden değerleme oranı yüzde 5,29 oldu
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yılın üçüncü geçici vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranını belirledi.
Vergi - Dün
HSK'nın 11 savcı ve hakim için ihraç kararı Resmi Gazete'de
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan HSK Genel Kurulu kararına göre; Konya Hakimi Zeki Yıldırım, Ankara Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Şerife Şahin, Yargıtay Teknik Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Göknur Tosun Kayacı, Kırıkkale Cumhuriyet Savıcısı Gökhan Düğer, Kocaeli Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Mehmet Noyan, Nevşehir Cumhuriyet Savcısı iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Celal Akar, Tarsus Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Bahar Gögüs, Bursa Vergi Mahkemesi Üyesi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Merve Bozkurt, Kocaeli İdare Mahkemesi Üyesi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Mücahit Fatih Albayrak, Emirdağ Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Ejder Aksak ve Çal Cumhuriyet Savcısı iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Mehmet Kula'nın, çözümlenen ByLock içerikleri, savcılık soruşturmaları, örgütün mahrem imamlarına ait operasyonel hatlarla iletişimleri, ankesörlü örgütsel ardışık aramalar, HSK müfettişlerinin tespitleri ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlananların anlatımları kapsamında, FETÖ ile irtisaklı ve irtibatlı olduğu sabit görüldü.
Vergi - 19.10.2020
Son dakika haberleri... CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması
Salgın bahane edilerek yandaşlara milyarlarca liralık ihaleler verildiğini, vergi istisnaları getirildiğini iddia eden Öztrak, "Tarlanın taşıyla, tarlanın kuşunu vuruyor bu yandaş.
Vergi - 19.10.2020
Son dakika haber | Fransa'da Müslümanlara karşı baskı çoğalıyor
Darmanın, Fransa'da İslamofobiye karşı Derneğinin ve 50 derneğin feshedilmesini istediğini açıkladı. Darmanın " Derneğin Cumhuriyet düşmanı olduğunu düşünmemize sebep veren belirli sayıda unsurlar var" açıklamasında bulundu. Oysa Ulusal İnsan Hakları Danışma Komisyonu derneğin yararlı işler yaptığını öne sürmüştü. Darmanın Derneğin fes edilmesini istiyorum çünkü devlet yardımlarından ve vergi indirimlerinden yararlanıyor ve devlet İslamofobisini iddia ediyor dedi.
Vergi - 19.10.2020
Altınordu'da Özkan reçeteyi verdi
Başkan Özkan şöyle devam etti: "A takımımız buz dağının görünen yüzü, vitrinimiz. Geride koskoca bir organizasyon var. Taraftarımız 5 bin olsun, 10 bin olsun diye bir iddiamız yok. 83 milyonun gönlünde yerimiz olsun istiyoruz. Herkesin ikinci takımı olmaya adayız. A takımımız amaç değil araç. Birinci amacımız, bu toprakların çocuklarına sporu sevdirmek. İkinci amacımız, içlerinden seçilmiş doğal yetenekli olanlarına ileri futbol eğitimi vererek gerçek profesyonel futbolcular olmalarını sağlamak." "Üçüncü amacımız, futbolcu yetiştiriciliğinde dünya çapında söz sahibi bir kulüp olmak. Dördüncü amacımız, çoğunluğu öz kaynağından yetişmiş olan futbolculardan kurulu A takımımız ile Süper Lig'de kalıcı olmak. Beşinci amacımız, çoğunluğu öz kaynağından yetişmiş olan futbolculardan kurulu A takımımız ile Süper Lig'de ilk 5'e oynamak ve Avrupa kupalarında sürekli yer almak. Bütün bunları yapmak bir insan ömrü ile olacak işler değil. Önemli olan Altınordu'nun nesiller boyu aynı felsefe ile yönetilmesini sağlayacak yapıyı kurmak." DENK BÜTÇE YÖNETİMİ Altınordu'yu A takım, hazırlayıcı takım, akademi, futbol okulları, mağaza, temsil ve sporcu sağlığından oluşan 7 icra kurulunun yöneteceğini belirten Başkan Seyit Mehmet Özkan, "İcra kurulları, belirlenen ilkeler doğrultusunda ve planlanan denk bütçelere sadık kalarak yönetim sergileyeceklerdir. 2020-21 sezonu A takım gider bütçesi 24 milyon TL, futbolcu ücretleri, giderler yüzde 40'ı aşamaz. Personel ücretleri, SGK ve vergi ödemeleri yüzde 20'den aşağı olamaz.
Vergi - 19.10.2020
Siber dolandırıcıların KOBİ'leri tuzağa düşürme girişimleri devam ediyor
Vergi borcunuz var bildirimi: e-posta kutunuzda vergilerinizi tam ve zamanında ödemediğinizi ve tutara faiz eklendiğini belirten bir e-posta belirir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Vergi Haberleri | Vergi Haber - Haberler - Vergi haberleri, son dakika vergi haber ve gelişmeleri burada. Son dakika ekonomi: Global, Port Akdeniz'i QTerminals'e devrediyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 17:44:57. #1.15#
title