Orta Çağ Haberleri

Orta Çağ haber, Orta Çağ son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Orta Çağ - 07.05.2021
Son dakika haber | Şanlıurfa'da jandarmanın tarihi eser kaçakçılarına yönelik çalışmaları sürüyor
Son dakika habere göre Şanlıurfa ve Viranşehir ilçesinde jandarma ekiplerinin 4 aylık çalışmaları kapsamında, Roma, Bizans ve Orta Çağ dönemlere ait olduğu değerlendirilen çok sayıda tarihi eser ele geçirildi, olaylarla ilgili 14 şüpheli hakkında işlem yapıldı.
Orta Çağ - 06.05.2021
Atina'da işçi ve memurlar hükümet karşıtı gösteri düzenledi
ADEDY'nin düzenlediği eylemde, ellerinde "Orta Çağ iş koşullarına hayır", "8 saatlik mesaiden ellerinizi çekin" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, hükümetin hazırladığı yeni iş yasa tasarısını protesto etti.
Orta Çağ - 26.04.2021
TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET - Türk ve İslam Eserleri Müzesi, zengin koleksiyonlarıyla tarihe ışık tutuyor (2)
Osmanlı İmparatorluğu döneminde açılan son müze olma özelliğini taşıyan Türk ve İslam Eserleri Müzesi (TİEM), erken İslam, Osmanlı ve Selçuklu dönemi koleksiyonlarıyla bilim ve tarih dünyasına ışık tutuyor. AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 19. yüzyılın sonundan itibaren Osmanlı coğrafyasındaki cami, mescit, tekke, zaviye ve türbe gibi vakıf binalarında bulunan tarihi eserlerin çalınması üzerine bir müze kurulması kararlaştırıldı. Sadrazam Hilmi Paşa'nın bu eserlerin kaçırılmasını önlemek için gümrüklere yazı göndermesinin ardından Şeyhülislam Evkaf Nazırı Hayri Efendi'nin girişimleri ile müze kuruldu. Evkaf-ı İslamiye Müzesi adıyla Süleymaniye Külliyesi içinde yer alan İmaret Binası'nda 27 Nisan 1914'te ziyarete açılan müzenin adı, Cumhuriyet'in ilanından sonra 1924'te Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak değiştirildi. Müze, 1983 yılına kadar faaliyetlerini İmaret Binası'nda sürdürdükten sonra Osmanlı sivil mimarisinin önemli yapılarından biri olan Sultanahmet Meydanı'ndaki Pargalı İbrahim Paşa Sarayı'na taşındı. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, koleksiyonlarında bulundurduğu binlerce eserle yerli ve yabancı tarih meraklılarını bekliyor. "Dünyada hiçbir müzede 3 Selçuklu halısını bir arada görme şansımız yoktur" TİEM Müdürü Ekrem Aytar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzenin erken İslami dönemden Osmanlı ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait İslam ve Türk sanatındaki özel eserleri barındırdığını aktardı. Müzenin zengin bir halı koleksiyonuna sahip olduğuna dikkati çeken Aytar, "Bizim müzemiz aynı zamanda dünyada halı müzesi olarak da tanınmaktadır. Bunun nedeni de yabancı yayınlarda daha çok halılarımız ön plana çıkmıştır. Burada Selçuklu döneminden kalma 3 halımızı sergilemekteyiz. Bunlar 13. yüzyıla tarihlenmektedir ve dünyada hiçbir müzede 3 Selçuklu halısını bir arada görme şansımız yoktur." dedi. Aytar, koleksiyonda 1700 civarında halının yanı sıra 500'e yakın Türk kültürünün önemli bir objesi olan kilim ile İran ve Kafkasya bölgesinden gelen halıların yer aldığını söyledi. "TİEM'in en ünlü eserlerinden biri Cizre Ulu Cami kapısıdır" Orta Çağ'ın maden sanatının TİEM'de en ünik şekilde görülebileceğini dile getiren Ekrem Aytar, şöyle devam etti: "Cizre Ulu Cami'nin kapısı bütün dünyada meşhurdur.
Orta Çağ - 19.04.2021
Son dakika haberleri! Kahramanmaraş'ta tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda bir şüpheli yakalandı
Araçtaki aramada, Orta Çağ döneminden kaldığı değerlendirilen 29 sikke, 10 obje, 10 yüzük ve 1 mühür ele geçirildi.
Orta Çağ - 06.04.2021
CHP'li Purçu: "Roman vatandaşlarımıza bu dönemde orta çağ hayatı yaşatıyoruz"
CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, geçimini sokaktan sağlayan Romanların, pandemi döneminde açlığa mahkum edildiğini ileri sürerek, "Roman vatandaşlarımıza bu dönemde orta çağ hayatı yaşatıyoruz.
Orta Çağ - 31.03.2021
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Gayri Resmi Zirvesi'ne katıldı
"TÜRKSOY ve Türk Akademisi, Türkistan bölgesindeki arkeolojik araştırmalara özel önem vermelidir" Tokayev, günümüzde insani ve akademik işbirliğinin öneminin giderek arttığını belirterek, Orta Çağ'da inşa edilen Türkistan şehrinin arkeolojik ve bilimsel açıdan henüz tam olarak incelenmediğine dikkat çekti.
Orta Çağ - 09.03.2021
AK Parti'li Yılmaz: "Kadın, kadın olduğu için güçlüdür, akıllıdır, onurludur, adildir, çalışkandır"
Yılmaz, Meclis özelinde değerlendirildiğinde dahi, 101 kadın milletvekilinden 54'ünün AK Parti'de olduğunu dile getirerek, şöyle dedi: "Başı açık veya kapalı, şahsım dahil, hepsi sizin aklınızın alamayacağı kadar güçlü, özgür, özgün, akıllı, eğitimli, kendi kaderini çizebilecek potansiyelde olan, üreten, kariyer sahibi olan, kendi parasını kendi kazanmış ve kazanan, hakkı, hukuku bilen ve konuşan, hakkını arayabilen, haksızlıklar karşısında hiç susmamış, sizin ülkeyi bir zamanlar soktuğunuz ve yine sokmaya çalıştığının orta çağ karanlığına asla sokturmayacak kadar demokratik ve mücadelecidir.
Orta Çağ - 09.03.2021
Son dakika haberi! İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Türkkan gündemi değerlendirdi Açıklaması
Kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, yargı da dahil tüm gücü elinde bulunduran bu sistemde reform yapılamayacağını öne süren Türkkan, "Reform bu ucube sistemin doğasına aykırı. Getirdiğiniz bu Orta Çağ düzeniyle ileriye değil sadece geriye gidersiniz.
Orta Çağ - 08.03.2021
Son Dakika | İçişleri Bakanı Soylu'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı Açıklaması
Orta Çağ'daki meşhur cadı avlarının kurbanlarının çoğunlukla kadınlar olduğunu, İslam düşüncesinin ise cenneti annelerin ayakları altına serdiğini vurgulayan Soylu, "Türk kadınlarının 1934 yılında aldığı seçme ve seçilme hakları için Fransız ve İtalyan kadınları 11 yıl, İsviçreli kadınlar 36 yıl daha bekledi.
Orta Çağ - 05.03.2021
Harran Sarayı'na giriş 9 asır önceki gibi tarihi köprüden yapılacak
Harran Sarayı'nın Orta Doğu ülkelerinde Orta Çağ'dan bu yana ayakta kalmış nadir 3 katlı saray örneklerinden olduğuna dikkati çeken Prof.
Orta Çağ - 04.03.2021
Son dakika haber! KKTC'deki St. Hilarion Kalesi'ndeki yangın 5 saatte söndürüldü
ST. HİLARİON KALESİ'NİN TARİHÇESİ Kıbrıs halkını olası göç akınlarına karşı korumak ve muhtemel saldırılara karşı uyarmak amacıyla inşa edilmiştir. Denizden 700 metre yükseklikte oldukça sarp iki tepe üzerine kurulan kaleye, 10'uncu yüzyılda bir manastır ve kilise de eklenmiştir. Kalenin kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte, M.S. 11'inci yüzyılda Bizanslar tarafından gözetleme kulesi olarak yapıldığı düşünülmektedir. Kale, bugünkü adını Kıbrıs'a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir keşişten almıştır. İlk temel taşlarında Orta Çağ kalıntıları bulunduğu Kale'de Lüzinyanlar döneminde odalarda mimari değişikliklerin yapılarak son halinin günümüze kadar gelmiş olabileceğini, 1988 yılında adayı ziyaret eden belgesel yönetmeni Tekin Gün Saint Hilarion Kalesi makale yazısında geçmektedir.
Orta Çağ - 20.02.2021
Gaziantep'te üzerinde İbranice yazıların bulunduğu tarihi eser niteliğinde piton yılanı derisi ele geçirildi
Adreste arama yapan ekipler, Orta Çağ'a ait olduğu değerlendirilen üzerinde şeytan figürleri olan İbranice yazılı 340 santimetre uzunluğunda piton yılanı derisi ele geçirildi.
Orta Çağ - 10.02.2021
Ardahan'da Bizans ve Orta Çağ dönemine ait 781 tarihi eser ele geçirildi
Ardahan'da bir otomobilde, Bizans ve Orta Çağ dönemine ait 781 tarihi eser ele geçirildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Orta Çağ Haberleri | Orta Çağ Haber - Haberler - Orta Çağ haberleri, son dakika orta çağ haber ve gelişmeleri burada. 9 Mayıs Kim Milyoner Olmak İster sorusu! Kim Milyoner Olmak İster 60 bin liralık soru ve cevabı!.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 14.5.2021 05:23:24. #1.14#

title