Genetik Haberleri

Genetik haber, Genetik son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Genetik - 22.10.2020
Vücudunda yağ oranı artanlara meme kanseri uyarısı
Kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu ve neredeyse her 8 kadından birinin bu hastalığa yakalandığını anlatan Coşkun, şunları belirtti: "İleri yaşta kanser artıyor ama son dönemlerde özellikle genç yaşlarda da meme kanseri sıklığı arttı. Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinden de erken teşhisle hiç kemoterapi olmadan bile kurtulunabilir ama mutlaka erken teşhise yönelik çabalar olması ve 40 yaşından sonra her kadının kendi kendine meme muayenesi yapması lazım. Yine bu yaşlardan itibaren yıllık mamografi kontrollerine gitmesi lazım ve bu konuda her kadının mutlaka dikkatli olması gerekiyor." "Alkol ve sigara meme kanseri için önemli bir risk faktörü" Beslenme alışkanlığının, alkol ve sigara tüketiminin meme kanseri riskini artırdığına dikkati çeken Coşkun, şunları kaydetti: "Vücuttaki yağ oranının artması, adeta meme kanserine davetiye çıkarıyor. Dolayısıyla şekerli beslenme, yağlı gıdaların fazla tüketilmesi direkt yağlanmayı artırarak meme kanserinde riski artırıyor. Hastalarımızın mümkün olduğunca bunlardan uzak kalması lazım. Daha çok kuru baklagiller, sebze ve meyveler, C vitamini yüksek gıdalar tüketilmesi lazım. Yine alkol ve sigara meme kanseri için önemli bir risk faktörü. Bunlardan uzak durulması çok önemli." Coşkun, ailesel meme kanseri tabirinin çok önemli olduğunu, bazılarının genetik testlerde saptanabildiğini dile getirerek, bunları hastalar geldiğinde belirlediklerini ve genetik tarama istediklerini, genlerin pozitif gelmesi halinde tüm ailenin dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
Genetik - 21.10.2020
TBMM Genel Kurulu toplandı
Nergis, Kovid-19 vakası görüldükten 2 hafta sonra Erciyes Üniversitesi Araştırma Merkezi'nde ilk virüs izolasyonu yapıldığını, nisanda virüsün genetik haritasının çıkarıldığını, aşı çalışmalarında ise ciddi mesafe katedildiğini ifade etti.
Genetik - 21.10.2020
Son dakika haberleri! Selçuk Üniversitesinde Kovid-19 aşısının hayvan deneyleri tamamlandı
İstanbul'da Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Pendik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsünde biyogüvenlikli laboratuvarlarımız olduğu için biyoloji ekibini oradan oluşturduk. Hastalardan aldığımız virüsleri ürettik. Gen dizilerini yaptık. Dünyada en yaygın olan, son bulaşıcılığı artan virüsü genetik olarak seçtik.
Genetik - 18.10.2020
Son dakika haberleri: AZ PİŞMİŞ ETTE 'ROTA VİRÜSÜ' TEHLİKESİ; HER YIL 200 BİN ÇOCUK ÖLÜYOR
"DÜNYADA HER YIL 200 BİN ÇOCUK HAYATINI KAYBEDİYOR" Rota virüsü enfeksiyonunun 0-5 yaş arası çocuklarda ishal ile kendini gösterdiğini belirten Doğan, "Hayvan içtiği sudan, yediği yemden bu bakteri ve virüsleri alır. Eğer çiğ etlere doğru ısıl işlem yapılmazsa bakteri ve virüsler insana geçer. Özellikle Güney Amerika'da Arjantin, Venezuela ve Brezilya'daki hayvanların etlerinde yüzde 20 civarında genetik olarak rota virüsü bulunmuş.
Genetik - 17.10.2020
Vize'de tarla günü etkinliği düzenlendi
Vize ilçesinde, tarla günü etkinliği düzenlendi. Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilmiş mısır çeşitlerinin tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla ekilen mısır tarlasında hasat yapıldı. Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Funda Eylem Özel, konuşmasında, çalışmalarda emeği geçen tüm taraflara teşekkür etti. Bu tür çalışmaların artmasının bölge ve tüm ülkeye önemli katkı sağlayacağını belirten Özel, deneme çalışmaları ile bölgede en iyi verimli ve kaliteli mısır çeşidinin de tespit edilebileceğini belirtti. Etkinliğe, Kaymakam Elif Canan Tuncer, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeynep Şeyda Gürsu, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Islah Genetik Bölüm Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Duman katıldı.
Genetik - 16.10.2020
GTÜ öğrencileri "Sanal Laboratuvar" oluşturacak
GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencileri Şevval Çimyapan, Rabia Ergin ve GTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ebru Bozkurt'un oluşturduğu ekip, "bilimsel araştırmalar için teknik eğitimlerin ulaşılabilir altyapısı oluşturmak" misyonuyla yola çıktıklarını belirterek, aldıkları bu destekle bu alanda değer katan bir girişim olmayı hedeflediklerini ifade etti.
Genetik - 15.10.2020
ABD istihbaratı BAE'nin bağışlamak istediği Çin yapımı Kovid-19 tanı kitlerinin reddedilmesini...
ABD istihbarat teşkilatlarının, kamuya açık herhangi bir kanıt sunmamalarına rağmen Çin gibi yabancı güçlerin, Kovid-19 testi yaptıran Amerikalıların tıbbi geçmişini, hastalıklarını ve genetik özelliklerini keşfetmek için örneklerden yararlanabileceği konusunda uyarılarda bulunduğunun altı çizildi.
Genetik - 15.10.2020
Hipertansiyon tedavisinde sağlıklı yaşam tarzı önemli
Topçu, hipertansiyon nedenlerinin kendi içerisinde iki grupta incelendiğini belirterek, şunları kaydetti: "Birincil hipertansiyon zaman içerisinde gelişen ve altta yatan nedenin ortaya çıkarılamadığı tansiyon türüdür, esansiyel hipertansiyon da denir. Yüksek tansiyona sahip kişilerin büyük çoğunluğu bu grup içerisinde yer alır. Ailesel geçiş gösterebilen bazı genetik özellikler birincil hipertansiyona yatkınlık oluşturabilir.
Genetik - 15.10.2020
Yılda 2 milyon kişi meme kanserine yakalanıyor
Meme kanserinin oluşmasını etkileyen faktörlere değinen Gezer, "İlerleyen yaş, göğüs bölgesine radyasyon alınması, genetik faktörler, östrojen progesteron gibi hormonların dışardan alınması, erken dönem adet görülmesi, geç menopoz öyküsü, obezite, alkol kullanımı ve yüksek yağ içeriğine sahip gıdaların tüketilmesi meme kanserine zemin oluşturabilir.
Genetik - 13.10.2020
Minik Mustafa annesinin sosyal medyadan yaptığı çağrıyla hayata tutundu
Antalya'da genetik kökenli kemik iliği yetmezliği (Fanconi Aplastik Anemisi) tedavisi gören 3 yaşındaki Mustafa Janberk, annesinin sosyal medyadan yaptığı çağrıyla Almanya'da bulunan uygun kök hücre ile sağlığına kavuştu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Genetik Haberleri | Genetik Haber - Haberler - Genetik haberleri, son dakika genetik haber ve gelişmeleri burada. Çenelerimizin boyutları küçülüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 12:07:28. #1.14#
title