Genetik Haberleri

Genetik haber, Genetik son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Genetik - Bugün
Hayvan Klonlama Teknolojisi ve Biyo Bankalar Semineri Gerçekleşti 09-04-2021
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Sezen ARAT, Trakya Üniversitesi Genetik ve Biyoteknoloji Topluluğu tarafından çevrim içi olarak organize edilen seminer etkinliğinde "Hayvan Klonlama Teknolojisi ve Biyo-Bankalar" konulu bir seminer verdi.
Genetik - Bugün
Son dakika haberleri | Savaştepeli kuzenler davası yine ertelendi
"Zanlıların salıverilme talepleri reddedildi" Bir önceki duruşmada iki sanık hakkında tutuklama kararının çıktığını hatırlatan Avukat İbrahim Erenci, "Son olarak Adli Tıp Kurumu'ndan gelen rapor çok ikna edici bir rapordu. Ancak özel suretle alınmış olması gözetilerek Ankara Üniversitesi'ne gönderildi. Neden? Biz 'İstanbul Adli Tıp Kurumu'dan coğrafi olarak olabildiğince uzak bir yere gönderin, Adli Tıp Kurumu'nun dümen suyunda olmayan coğrafi olarak Adana'ya, Mersin'e, Van'a gönderin' dedik. Buralarda da 'adli genetikçi var' dedik.
Genetik - 21.09.2021
Yaşam tarzı Alzheimer hastalığının oluşumunu etkiliyor
Medipol Mega Üniversite Hastanesi Nöroloji Uzmanı ve Unutkanlık Polikliniği Sorumlusu Prof. Dr. Lütfü Hanoğlu, "Son araştırmalar yaşam tarzının Alzheimer hastalığının gelişimindeki rolünün önemsenmediğini ve genetik risk faktörlerini de azaltabileceğini gösteriyor.
Genetik - 20.09.2021
Türk Nöroloji Derneği alzaymırda erken ve doğru teşhise vurgu yaptı Açıklaması
İlk FDA onaylı tedavi, uzun yıllar sonra alana girdi ABD Gıda ve İlaç Dairesinin alzaymır hastalığının tedavisi için çalışması yapılan ilaçlardan olan Aducanumab (Aduhelm) için hızlandırılmış onay verdiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Onay alması biraz tartışmalı olsa da ilaç, alzaymır hastalığının altında yatan biyolojiyi ele alan ilk FDA onaylı tedavidir ve uzun yıllar sonra alana giren ilk ilaçtır. Çalışmalara göre, hastalığın erken döneminde ilacı kullananlarda hastalığa özgün amiloid maddesi beyinden uzaklaştırılmakta, bilişsel ve işlevsel gerileme makul ölçüde azalmaktadır. İlaç henüz ülkemizde yoktur. Bu tedavinin onaylanması, erken teşhis ve doğru teşhisin önemini vurgulamaktadır." "Egzersiz yapın, sağlıklı beslenin, hayata güzel bakın" Teknoloji alanında ilerlemeler ve yapay zekanın sağlık alanında daha etkin kullanılmasının alzaymır ile ilgili teşhis yöntemlerinde de büyük gelişmelere neden olmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, "Hastalığa özgü saptanabilir maddeler olarak tanımlanan biyobelirteçlerin, kan ve bel suyundan elde edilebilmesi, görüntüleme aletleri ile beyindeki harabiyetin gösterilebilmesi ve genetik bozuklukların ölçülebilmesi ile hastalık daha erken dönemde yakalanarak, yeni tedavilerin kullanılabileceği dönemi kaçırmamak amaçlanmaktadır.
Genetik - 19.09.2021
Üniversitemizde Geliştirilen Aşı Kanser Hastalarına Umut Oldu 01-04-2021
'İNSANLARA UYGULAMA AŞAMASINA 1 YIL İÇİNDE GEÇMEYİ PLANLIYORUZ' Yaptıkları çalışmanın insanlar üzerinde belli bir deneyim kazanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Burhan TURGUT, "Çalışmanın yapılmasını en az 6 ay düşünürsek 1, 5- 2 yıllık bir aşama gerekebilir, standart tedavi olarak Türkiye'de kullanılması için. Bizim üreteceğimiz ürünün devreye girmesi için belli bir klinik aşama gerekiyor. Şu an preklinik dediğimiz laboratuvar aşamasında. Hücreler üzerinde bu, genetik mühendislik çalışması aslında bu.
Genetik - 16.09.2021
Buzullardaki erime, kutup ayılarının genetik çeşitliliğini kaybetmesine yol açıyor
Norveç'te yürütülen bir araştırma, küresel ısınma nedeniyle buzullarda meydana gelen erimenin kutup ayılarının genetik çeşitliliğini azalttığını ortaya koydu.
Genetik - 16.09.2021
Gaziantepli üreticilerin "kırmızı kabuklu" fıstık mesaisi sürüyor
Gaziantep özelinde de Nizip'in üretim ve işleme noktasında önemli potansiyele sahip olduğunu belirten Sarı, şunları kaydetti: "Antep fıstığı, genetik yapısı itibarıyla bir yıl çok rekolte verir, diğer yıl ise oran düşer.
Genetik - 14.09.2021
Lenf bezi kanserlerinin bazı türlerinde yüzde 95'e varan tedavi başarısı mümkün
Altuntaş, lenfomanın nedenleri hakkında net bir bilgi olmadığını ancak genetik yatkınlık, bağışıklığın baskılanması, çevresel faktörler, kimyasal ve fiziksel ajanlar, kolajen doku hastalıkları, bağışıklık sistemi bozulması ve bağışıklık sistemi hastalıklarının risk faktörleri olarak sıralanabileceğini ifade etti.
Genetik - 14.09.2021
Kanser nedenlerinin yarısını önlemek mümkün
Kırmızı et ve işlenmiş et tüketiminin (salam, sosis, jambon, sucuk gibi) özelikle kalın bağırsak kanser riskini kesin olarak artırdığından Uluslararası Kanser Araştırma Birimi'nin ya hiç tüketilmemesi ya da tüketiminin azaltılmasını önerdiğini anımsatan Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Hava kirliliği çeşitli solunum yolu hastalıklarına yol açmasının yanında, akciğer kanseri ve diğer birçok kansere neden olabilmektedir. Güneşten korunma sonucunda daha az UV ışınlarına maruz kalınması başta melanom (ben kanseri) ve diğer cilt kanser gelişimini azaltmaktadır. Güvenli cinsel ilişki HPV, HIV, EBV, Hepatit B ve C gibi kanserle ilişkili virüslerin (rahim ağzı kanseri, lenfoma, kaposi sarkomu, baş boyun ve karaciğer kanseri gibi) bulaşmasını azaltmaktadır. Ayrıca, HPV ve Hepatit B'ye karşı koruyucu aşı yapılmalıdır. Aile öykümüzü ve kansere genetik yatkınlığımızı biliyorsak genetik danışmanlık alarak ve uygun zamanda başlayacağımız kanser tarama yöntemleriyle kanser gelişmeden tedbirler alabilir ve erken teşhis sağlanarak yaşam kaybının önüne geçebiliriz.
Genetik - 14.09.2021
Erken tanı prostat kanseri tedavisinde başarıyı yüzde 90'ın üzerine çıkarıyor
"50 yaş üstü her erkek senede bir PSA testi yaptırmalı" Prostat kanserinin erken evrede teşhis edilmesinin önemine değinen Başar, şunları kaydetti: "Local evrede yakaladığımızda iyi bir cerrahi ameliyat ve radyoterapi olarak bilinen ışın tedavisiyle hastanın prostat kanserinden kurtulma oranı yüzde 90'ın üzerine çıkıyor. Dolayısıyla, 50 yaş üstü her erkek PSA testi yaptırmalı. Hele 60-70 yaş aralığındaysa senede bir mutlaka baktırmalı. P-S-A, bu üç harf hayatınızı kurtarabilir. ???????Bu, hastalığı erken evrede yakalamak için çok çok önemli." Başar, ileri yaşın yanında genetik yatkınlığın da prostat kanseri için önemli bir risk faktörü olduğunu ve ailede prostat kanseri öyküsü varsa bu riskin 40'lı yaşlara kadar indiğini belirterek, şöyle devam etti: "Ancak tabii ki genetik yatkınlığı olsa da kişinin hastalıktan korunmak için yapması gerekenler bulunuyor.
Genetik - 12.09.2021
Kas İskelet Sistemi Hastalıkları Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA)
Kas İskelet Sistemi Hastalıkları Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA)AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ (AAA) ( FAMILIAL MEDITERRANEAN FEVER-FMF)TanımKarın, göğüs ve eklem ağrılarının görülebildiği, eklem ağrılarına zaman zaman şişliğinde eşlik ettiği, tekrarlayan ateş nöbetleri ile karakterize genetik geçişli...
Genetik - 10.09.2021
Son dakika haberleri: Gergedanların ters şekilde sarkıtılarak taşınmasıyla ilgili çalışma Ig Nobel Ödülü kazandı
Ekoloji Ödülü: Çeşitli ülkelerdeki kaldırımlara atılmış sakız tomarlarında bulunan bakteri türlerini tanımlamak için genetik analiz kullanan Leila Satari, Alba Guillen, Angela Vidal-Verdu ve Manuel Porcar.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Genetik Haberleri | Genetik Haber - Haberler - Genetik haberleri, son dakika genetik haber ve gelişmeleri burada. Hayvan Klonlama Teknolojisi ve Biyo Bankalar Semineri Gerçekleşti 09-04-2021.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.09.2021 09:01:15. #1.13#

title