BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI HABERLERİ

Birinci Dünya Savaşı Haberleri

Birinci Dünya Savaşı haber, Birinci Dünya Savaşı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Birinci Dünya Savaşı - 04.01.2021
"Bayrak şairi: Arif Nihat Asya"
Kurtuluş Savaşı dönemini Kastamonu'da geçirdi Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından, subay olan eniştesi cepheye gidince, yoksullukla mücadele etmeye başlayan şair Asya, babasının amcası, derici ustası Recai Efendi'nin yanına taşındı.
Birinci Dünya Savaşı - 01.01.2021
Son dakika haberi: Uzmanlar: İsrail'den Körfez ülkelerine demir yolu projesi ekonomik ve askeri riskler taşıyor
Hicaz projesinin inşasını gerektiren sebeplerin bölge halklarının yararına olduğuna dikkati çeken Bin Ömer, bu nedenle Birinci Dünya Savaşı'nda (1914-1918) sömürge güçlerinin Hicaz hattını yok ettiğini sözlerine ekledi.
Birinci Dünya Savaşı - 25.12.2020
Son dakika haberi! TBMM Genel Kurulunda İsmet İnönü ve Mehmet Akif Ersoy anıldı
Afrin'in Birinci Dünya Savaşı'nda işgal edilmediğini, 1921'e kadar ana vatana bağlı olduğunu anlatan Özkan, şöyle devam etti: "İşte 100 yıl sonra 7.
Birinci Dünya Savaşı - 22.12.2020
Son dakika haberi: KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan Sarıkamış mesajı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sarıkamış Harekatı'nda şehit düşenler için anma mesajı yayınladı. Cumhurbaşkanı Tatar mesajında, "21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası'nda Kıbrıs'ta vatan ve Türklük için toprağa düşen aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anarken, Birinci Dünya Savaşı'nda 15-22 Aralık tarihlerinde Anadolu'da Sarıkamış Harekatı'nda vatan uğruna donarak şehit düşen askerlerimizi de rahmet ve saygıyla anıyorum.
Birinci Dünya Savaşı - 22.12.2020
Son dakika... ABD'de 2020 Kovid-19 nedeniyle en ölümcül yıl olacak
Bunun, on binlerce ABD askerinin öldüğü Birinci Dünya Savaşı'nda ve yüz binlerce Amerikalının bir grip salgınında yaşamını yitirdiği 1918'den bu yana bir yıl içinde görülen en büyük ölüm oranı farkı olduğu ifade edildi.
Birinci Dünya Savaşı - 22.12.2020
Vali Dağlı'dan Sarıkamış Harekatı'nın 106. yıl dönümü mesajı
Birinci Dünya Savaşı'nda mücadele edilen Doğu Cephesi'nin Sarıkamış'ta Ruslar tarafından işgal edilen Kars, Ardahan ve Batum'u geri alabilmek, Doğu Anadolu'yu düşman işgaline karşı savunabilmek amacıyla açıldığını hatırlatan Dağlı, ağır kış şartlarında eksi 30 dereceye varan dondurucu soğukta Allahuekber Dağları'nı aşarak Sarıkamış'a ulaşabilmek için yılmadan mücadele eden vatan evlatlarına kar, fırtına ve soğuğup geçit vermeyip on binlerce kahraman Mehmetçiğin düşmanla karşı karşıya gelemeden şehit düştüğünü kaydetti.
Birinci Dünya Savaşı - 20.12.2020
Haftanın tarihine bakış
2017- Birinci Dünya Savaşı'nda 35 kişilik mürettebatıyla kaybolan Avustralya'nın ilk denizaltısı HMAS AE-1'in enkazı 103 yıl sonra Papua Yeni Gine açıklarında bulundu.
Birinci Dünya Savaşı - 06.12.2020
Almanya, fonetik alfabeden Nazi izlerini silecek
Ypres, Almanların Birinci Dünya Savaşı'nda ilk kez zehirli gaz kullandığı yerdi.
Birinci Dünya Savaşı - 06.12.2020
Destici: "Kadınlarımızın, başta siyaset olmak üzere hayatın her alanında, daha fazla yer almalarını diliyorum"
Türk kadının seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu gün olması dolayısıyla bir mesaj yayımlayan BBP Genel Başkanı Destici, "5 Aralık 1934 tarihini, Türk kadının seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu gün olması dolayısıyla Cumhuriyet tarihimizin önemli işaret taşlarından biri olarak kabul ederiz. Birinci Dünya Savaşı'nın kaybedilmesi, bunun akabinde işgal kuvvetlerinin yurdumuza girmesi ve imkansızlıklarla kazandığımız Kurtuluş Savaşı'nın ardından, Türkiye'nin o günkü zor şartlarında attığı önemli adımlar, her zaman milletimiz için birer gurur vesilesi oldu, olmaya da devam edecek.
Birinci Dünya Savaşı - 05.12.2020
Destici: "Kadınlarımızın başta siyaset olmak üzere hayatın her alanında daha fazla yer almalarını diliyorum"
"5 Aralık 1934'ü, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu gün olması dolayısıyla Cumhuriyet tarihimizin önemli işaret taşlarından biri olarak kabul ederiz." değerlendirmesinde bulunan Destici, Birinci Dünya Savaşı'nın kaybedilmesinin ardından işgal kuvvetlerinin Türkiye'ye girmesine ve her türlü imkansızlığa rağmen Kurtuluş Savaşı'nın kazanıldığını vurguladı.
Birinci Dünya Savaşı - 04.12.2020
Şimdi sıra Biden'da
Seçimden bir hafta sonra Biden şöyle bir tweet attı: "Yabancı liderlerle konuşurken onlara şunu söylüyorum: Amerika geri dönecek. Oyuna geri döneceğiz". Bu duygu, Biden'ın uzun süredir can yoldaşı olan ve Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı tercihi olarak görünen Jake Sullivan'ın, geçen yılın başında The Atlantic'te yazdığı uzun makalede önerdiği tutumu yansıtıyor. [6] Ne yazık ki Sullivan'ın yaklaşımı, hem dünyanın bir süper güç ihtiyacını hem de ABD'nin liderliğini takip etme konusundaki isteklilik seviyesini olduğundan fazla tahmin ediyor. Dünya artık aşikare çok kutuplu bir yapıya sahip; uluslararası meseleler ve etkileşimler çok daha karmaşık hale gelmiş durumda ve ABD iradesini artık yirmi yıl önce olduğu kadar rahat dayatabilecek bir güçte değil. Meselenin özüne daha da yaklaşan soru ise bir "dünya sistemi bekçisi"ne ihtiyaç olup olmadığı. İngiltere 19. yüzyılda bu rolü oynadı: Genel olarak kabul gören anlayış, İngiltere'nin düşüşünün ve ABD'nin Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere'nin yerini almayı reddetmesinin çok kutupluluğa, revizyonist güçlere ve nihayetinde İkinci Dünya Savaşı'na yol açtığı yönünde.
Birinci Dünya Savaşı - 03.12.2020
Fransa Karabağ'da çözüm için değil, çözümü baltalamak için çalışıyor
Aslında Fransa'nın Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali sorununa (kısa ve yaygın ismiyle Karabağ sorununa) ilişkin yaklaşımının temelinde bu ülkenin genel olarak Ermeni meselesine ilgisi, Kafkasya ve Ortadoğu'daki stratejik çıkarları, Fransa'daki Ermeni lobisi, Fransız yöneticilerin ülkeleri için Avrupa Birliği (AB) ve küresel sistem çerçevesinde algıladıkları roller ve benzeri etkenler yatıyor. Fransa kendisine biçtiği "doğu Hristiyanlarının hamisi" rolünü diğer rakiplerine kaptırmamak istiyor. Bir yandan da bunu Osmanlı'ya karşı etkili bir araç olarak kullanmak amacıyla özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Osmanlı Ermenileri üzerinde etkili politikalar uygulamıştır. [1] 1890'lardan itibaren Ermeniler Fransa'ya toplu halde yerleşmişler, Fransa'yı eğitim alma ve örgütlenme merkezi, ayrıca Batı Avrupa ve ABD'ye geçiş (yayılma) noktası olarak kullanmışlardır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermeni etkenini Osmanlı'ya karşı kullanan Fransa, amaçlarına tam ulaşamayınca sonraki aşamada sözde soykırım iddialarının ortaya çıkmasında ve canlı tutulmasında en aktif ülkelerden biri olmuştur.
Birinci Dünya Savaşı - 01.12.2020
Biden'ın A Takımı
Biden'ın "ulusal savunma" adı altında ABD güvenlik politikalarını küresel çapta yürütecek A takımı için belirlediği isimler aslında "Amerika'yı yeniden keşfetmeyecek". Görünen o ki Bill Clinton döneminde inşa edilmiş bir savunma konsepti mirasını yeniden canlandırarak günümüze uyarlamanın yollarını arayacaklar. 1993 yılında Bill Clinton, Soğuk Savaş sonrasında işlevsiz kalan ABD askeri stratejisinin yeniden tanımlanması görevini savunma bakanı olarak atadığı Kongre üyesi Leslie Aspin'e verdi. Bugünün A takımı, Les Aspin'in inşa ettiği ve Donald Rumsfeld'in geliştirdiği konsepti Çin ile gündemde olan Yeni Soğuk Savaş'a uyarlayacak. Aspin, bundan 27 yıl önce kısaca BUR olarak tanımlanan Bottom–Up Review (Sonuna Kadar İnceleme) çalışması kapsamında bir dizi sonuca ulaştı. Bu sonuçlardan en önemlisi ABD'nin Soğuk Savaş sonrası dünyada farklı düşmanlarla savaşabilmek için teknolojiye ağırlık veren ve daha hızlı bir silahlı kuvvet hazırlama gereksinimiydi. Irak ile yapılan savaştan çıkarılan neticeler doğrultusunda "Küresel Ulaşım Kavramı" geliştirildi. Bu kavram ile temel amaç, Kuveyt'in Irak işgalinden kurtarılmasında olduğu gibi kuvvet yığma ve müdahalenin 6 ay sürdüğü durumlarla karşı karşıya kalmamaktı. Hava Kuvvetleri ile Özel Operasyonlar Komutanlığını (SOCOM- Special Operations Command) ön plana çıkaran bu yaklaşım için eksik olan ayağın tamamlanması için de Birinci Dünya Savaşı'ndaki temel ABD savaş prensibine dönüldü.
Birinci Dünya Savaşı - 24.11.2020
Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda
HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, "Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı'nda İzmir'e gidemedi.
Birinci Dünya Savaşı - 23.11.2020
ABD, Avrupa ve Afrika'daki kara kuvvetlerini birleştiriyor
Amerikan ordusu, Birinci Dünya Savaşı'ndan 2012'ye kadar kritik dış görevlerde bulunan 5.
Birinci Dünya Savaşı - 16.11.2020
ABD'nin son popülist-realist başkanı Trump mı?
Modern siyasi düzenin evrimi Modern dönemde siyaset bu aktörler arasındaki güç dengeleri ve ittifak ilişkileriyle belirlenmektedir. Ülkeden ülkeye farklılık gösterse de sermayenin küreselleşmesi, yani dominiumun varlığı, ülkeler arasında siyasi gelişmeler açısından bir senkronizasyon sağlamaktadır. Avrupa'yı sarsan Napolyon savaşlarının ardından, 1815'te kurulan Viyana düzeni –ki imperium-dominium ayrışmasının ilk defa bariz olarak hissedildiği dönemdir– 1830'larda İngiltere hegemonyasıyla taçlanmıştır. İngiliz hegemonyası uluslararası açıdan imperium ile dominium katmanlarının büyük ölçüde örtüştüğü, içeride de doğal olarak devlet-sermaye ittifakının yaşandığı bir dönem oldu. Bu dönemde siyaseti kasıp kavuran popülist ayaklanmalar, içeride ve dışarıda kurulu düzen açısından istikrarsızlık doğursa da bir şekilde bastırıldı. İngiliz hegemonyası 1870'lerde düşüşe geçti. Bunun en temel sebebi Avrupa'da (Almanya başta olmak üzere) devletçi-milliyetçi bir tepkiyle karşılaşmış olmasıdır. Böylece imperium ile dominium arasındaki örtüşme sona erdi. Almanya liderliğindeki devletçi elite karşı İngiliz devleti ile küresel sermayenin kurduğu "kutsal" ittifak arasında hegemonik bir savaş (Birinci Dünya Savaşı) patlak verdi.
Birinci Dünya Savaşı - 11.11.2020
Katar, BAE, Bahreyn, Kuveyt ve Ürdün Cidde'deki saldırıyı kınadı
Fransa Dışişleri Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada ise, "Birinci Dünya Savaşı'nın bitişine yönelik gayrimüslimlerin bulunduğu bir mezarlıkta düzenlenen, aralarında Fransa'nın da bulunduğu konsoloslukların katıldığı anma töreninde, el yapımı patlayıcıyla düzenlenen saldırı sonucunda birkaç kişi yaralandı.
Birinci Dünya Savaşı - 11.11.2020
Fransa, İngiltere, ABD, Yunanistan ve İtalya'dan Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki saldırıya tepki
Fransa, İngiltere, ABD, Yunanistan ve İtalya, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde diplomatların katıldığı Birinci Dünya Savaşı'nı anma törenine yönelik saldırıyı kınadı.
Birinci Dünya Savaşı - 11.11.2020
Suudi Arabistan, Cidde'deki saldırıda 2 yaralı olduğunu açıkladı
Fransa Dışişleri Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada ise "Birinci Dünya Savaşı'nın bitişine yönelik gayrimüslimlerin bulunduğu bir mezarlıkta düzenlenen, aralarında Fransa'nın da bulunduğu konsoloslukların katıldığı anma töreninde, EYP saldırısı sonucu birkaç kişi yaralandı.
Birinci Dünya Savaşı - 11.11.2020
Son dakika: Suudi Arabistan'da diplomatların katıldığı I. Dünya Savaşı anmasında bombalı saldırı gerçekleşti
Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Birinci Dünya Savaşı'nın bitişine yönelik gayrimüslimlerin bulunduğu bir mezarlıkta düzenlenen, aralarında Fransa'nın da bulunduğu konsoloslukların katıldığı anma töreninde, bir EYP saldırısı sonucunda birkaç kişi yaralandı.
Birinci Dünya Savaşı - 11.11.2020
ABD'li tarihçi McCarthy: "Ermeniler, soykırım iddialarını Türklerin kolunu bükmek için kullanıyor"
O dönemde yaşanan olaylara tek taraflı yaklaşılmaması gerektiğine dikkati çeken McCarthy, şu ifadeleri kullandı: "O dönemde ölen Türklerin sayısının 3 milyonu aştığını ve ölen Ermeni sayısının yaklaşık 600 bin civarında olduğunu görüyoruz. Bir tarafta Ermeniler ve Rusların olduğu diğer tarafta yerel nüfusun ve Osmanlı ordusunun bulunduğu savaş bölgelerinde, her iki taraftaki nüfusun yaklaşık yüzde 40'ının öldüğü ortaya çıkıyor. Burada sorun şu ki sadece bir grubun ölülerini saydığınızda, yani sadece ölen Ermenileri saydığınızda, bu bir soykırım gibi görünüyor. Ama herkesin ölenlerini bir arada saydığınızda, tüm tarafların birbirini öldürdüğü korkunç bir savaş gibi görünüyor ve temelde araştırmamın geldiği nokta bu." "Ermeniler, korktukları için Trans-Kafkasya'ya gittiler" McCarthy, Birinci Dünya Savaşı döneminde Trans Kafkasya'ya göç eden Ermenilerin bölgeye Osmanlı'nın zorlaması ile değil, kendi rızaları ile gittiğine işaret ederek, "Bu Ermeniler, korktukları için Trans-Kafkasya'ya gittiler.
Birinci Dünya Savaşı - 09.11.2020
10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası
Atatürk'ü anmanın, Cumhuriyet ve kazanımlarına sahip çıkmakla mümkün olduğunu aktaran Özkan, şunları kaydetti: "Birinci Dünya Savaşı sonrası her türlü imkansızlık ve yokluğa rağmen kahraman milletimizle birlikte başlattığı Kurtuluş Mücadelesinde büyük bir zafer kazanarak tarihin akışını değiştiren Atatürk'ün, 'En büyük eserim' dediği Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmak ve daha da güçlendirerek ilelebet yaşamasını sağlamak hepimizin öncelikli görevi olmalıdır.
Birinci Dünya Savaşı - 09.11.2020
Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 82'nci yılı
Çanakkale'de üstün başarı Atatürk, 1913'te Sofya'da ataşeliğe atandı. Ataşe olarak görev yaptığı sırada, Birinci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Atatürk, Başkomutanlık Vekaleti'ne müracaat ederek cephede görev almak istedi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Birinci Dünya Savaşı Haberleri | Birinci Dünya Savaşı Haber - Haberler - Birinci Dünya Savaşı haberleri, son dakika birinci dünya savaşı haber ve gelişmeleri burada. Erzurum'da geleneğin 488'inci yılı; 136 bin 890 hatmin duası yapıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 16.1.2021 03:43:11. #1.15#
title