Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (3)

Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (3)

15.11.2012 09:58 | Son Güncelleme: 15.11.2012 09:58
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (3)

Foto.Balkon.Salon.

Foto: Geçen yılki festivalden arşiv fotolar

--- KUTU ---

BİLET FİYATLARI

Balkon: 35 TL

Salon: 45 TL

Kombine: 250 TL

===

Genç- yaşlı herkes ressam

BAHÇELİEVLER semtindeki Otantik Resim Atölyesi'ndeki genç ve yetişkin öğrenciler, çalışmalarını sanatseverlerin beğenisine sundu. Aydın Kanza Sanat Galerisi'nde, keman sanatçısı Tülin Gök'ün keman resitali eşliğinde açılışı yapılan sergiye, en küçüğü 12, en büyüğü 74 yaşında olan 12 öğrenci klasik ve soyut tarzlardaki eserleriyle katıldı. Salon, yağlıboya, akrilik boya, suluboya teknikleriyle çalışılan doğa, sahil, otantik köy manzaraları, kedi, köpek, at, çiçek, böcek figürleriyle renklendi. Sergilenen 100'den fazla eser beğeniyle incelenirken, birçok tablo da alıcı buldu. Atölye öğrencileri, Antalya'nın turistik ilçelerinde de sergiler açacak.

KENDİMİ GENÇ-ÖZGÜR HİSSEDİYORUM

Serginin açılış kurdelesini, atölyenin en yaşlı öğrencisi olan 74 yaşındaki Aysolmaz Altay ile en genç öğrencisi 12 yaşındaki Alara Caan birlikte kesti. Ressam Mukadder Öztürk'ten 6 yıldır resim eğitimi alan Altay, "Resim sanatıyla uğraşmak, insana müthiş heyecan veriyor. Ortaya çıkardığım her eser, çalışma şevkimi bir kat daha artırırken, kendimi daha genç, daha özgür hissediyor, yaşama sımsıkı sarılıyorum" dedi. Sergi, Aysolmaz Altay, Ali Özen, Azize Candan, Belma Kandemir, Çiğdem Yazıcıoğlu, Gülgün Güler Caan, Kezban Kurt, Neylan İkizoğlu, Nursel Turan, Sultan Türk, Nilgün Güler, Alara Caan'ın eserleriyle renk cümbüşüne döndü.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Sergi gezilirken, sergiye katılan atölye öğrencilerinin ve davetlilerin toplu, bazı öğrencilerin eserleri önünde yakın plan görüntüsü

===

Mutluluğu çamurda buldular

ANTALYA Olgunlaşma Enstitüsü'ndeki El Sanatları Teknolojisi, Giyim Teknolojisi, Çocuk Gelişim ve Eğitimi, Grafik ve Fotoğraf, Yiyecek İçecek Hizmetleri branşlarına bir de 'Seramik Teknikleri' eklendi. Daha çok genç kızların, yetişkin kadınların ilgi alanına giren seramik sanatında, üç boyutlu duvar panoları, çeşitli dekoratif süs eşyalarının üretimi yapılıyor. Kadınlar, çamuru hamur gibi yoğurup, oklava ile inceltip, parmak marifetiyle de şekillendirme yapıyor. Çamuru sanata dönüştüren kadınlar, heyecan dolu bir gün yaşamanın keyfiyle mutlu oluyor. Ortaya çıkarılan eserler, yılsonunda açılacak sergide beğeniye sunulup, sonra da evleri süsleyecek.

ÇAMUR ESERE DÖNÜŞÜYOR

Yetişkinlere seramik sanatını sevdiren kurs öğretmenleri Ercan Demirhan ile Zeynep Karakaya, ilk derste kursiyerlerin çamurla tanıştırıldığını, seramik sanatının tekniklerini öğrendikten sonra da çamuru şekillendirme, kurutma, kalıp çıkarma, bisküvi pişirimiyle çamuru sertleştirme, sırlayıp renklendirme çalışmaları yaptıklarını anlattı. Demirhan, kursiyerlere renk, estetik, ışık, gölge, tasarım, uygulama bilgileri verildiğini de kaydedip, "Haftada bir gün çalışılan seramik kursunda, kursiyerlere sekiz ayrı modülde eğitim veriyoruz. Yıl sonunda, başarılı olan kursiyerler her modül için ayrı belge alıp seramik çalışmalarını evlerinde sürdürebilecek" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Kadınlar seramik çalışması yaparken ve toplu görüntü

===

Sömestr hediyeleri hazır

AKDENİZ Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı'nca açılan hobi kursları, öğrencilerin büyük ilgisini görüyor. Farklı fakültelerden öğrenciler, derslerden kalan boş zamanlarını karakalem-yağlıboya resim, tasarım boyama, seramik, batik, ebru ve kurdele nakış kurslarında değerlendirirken, yoğun geçen derslerin üzerlerinde yarattığı stresi de atarak rahatlıyor. Kurslarda birbirinden güzel, rengarenk eserler de ortaya çıkmaya başladı.

DEKORATİF SÜS EŞYASI ÜRETİMİ

Öğrenciler, ürettikleri yağlıboya çalışması tablo, ahşap çay tepsisi, mücevher kutusu, fotoğraf çerçevesi, gazetelik, peçetelik, cam vazo ve daha birçok dekoratif süs eşyasını sömestr tatilinde yakınlarına hediye olarak götürecek. Öğrenciler, "Ortaya çıkan her eser, el sanatlarına olan ilgimizi daha da artırıp, tutku haline getiriyor" dedi. 500 öğrencinin yararlandığı atölyede, uzman öğreticiler Hacer Yıldır karakalem, Rahime Halide Soysal yağlıboya resim-tasarım boyama, Mukadder Kavas, Esin Yağcı ebru, Mine Tanır takı tasarımı-kurdele nakış eğitimi veriyor.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Öğrenciler çalışma yaparken ve üretilen eserlerle birlikte toplu görüntü.

===

Bu kış çocuklar üşümeyecek

AZİZE Kahraman Halk Eğitimi Merkezi'nce (AKHEM), Berberoğlu ve Değirmenönü kurs merkezlerinde açılan 'Şiş ve Tığ Örgücülüğü Kursu'na, anneler, anneanne ve babaanneler büyük ilgi gösterdi. Bu yılki kurslara, yaşları 35-70 arasında değişen 75 kursiyer kadın katıldı. Örgü tekniklerini öğrenip, daha bilimsel bir şekilde yün ve orlon iplerle çocuk kıyafetleri, şapka, patik, çorap, atkı, şal ve çanta, kemer ören kadınlar, "Ördüğümüz kıyafetler sayesinde çocuklarımız, torunlarımız kış aylarında üşümeyecek" dedi.

Kurs öğretmeni İlknur Ceyhan, "Kadınlarımız örgüyü biliyor, ancak kol ve yaka kesmede sorunlar yaşıyor. Teknik hesaplamalarla, örgü işinde karşılaşılan sıkıntıları ortadan kaldırıp, model çıkarmanın da kolaylıklarını öğretiyorum" dedi. Büyük bir zevk ve heyecanla çalışan kadınlar, ileride satış da yaparak aile bütçelerine katkıda bulunabilecek. Ceyhan, el becerilerini geliştiren kursiyerlerin, büyük bir heyecanla çocukları ve torunları için bol bol kıyafet ürettiklerini de kaydetti.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Kadınlar örgü örerken toplu, kurs öğretmeni İlknur Ceyhan örgü örerken yakın plan görüntüler

===

AVM'de 'Atatürk' sergisi

KONYAALTI Koleji Özel Müzeyyen Çelebioğlu İlköğretim Kurumu öğrencileri, 'Atatürk Haftası' etkinlikleri kapsamında, Deepo Alışveriş Merkezi'nde 'Dersimiz Atatürk' konulu resim sergisi açtı. Sergide, karakalem, pastel boya, yağlıboya, suluboya, kolaj çalışmalarından oluşan eserler beğeniye sunuldu. Çeşitli Atatürk portreleri, Kurtuluş Savaşı'nı anlatan savaş sahneleri, Anıtkabir en çok ilgi çeken resimler oldu. Resim öğretmeni Ayşegül Özdoğan'ın çalıştırdığı öğrenciler, sergiyi izleyenlerden 'aferin' kazandı.

Serginin açılış kurdelesini kesen okulun kurucu temsilcisi Müzeyyen Çelebioğlu, "Yürekleri Atatürk sevgisiyle dopdolu olan öğrencilerimle gurur duydum" dedi. Çelebioğlu, eserleriyle sergiye katkıda bulunan öğrencilere teşekkür edip, çeşitli hediyelerle ödüllendirdi. Okul müdürü Mete Çelebioğlu da sergide Ata'ya olan özlemin yansıtıldığını belirtti. Okulun müzik öğretmeni Seçkin Şendağlılar'ın yönettiği koro ise sergiye ayrı bir renk kattı. Koronun mini konserini, AVM'yi gezen yabancı turistler de ilgiyle izledi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Öğrencilerin ve okul yöneticilerinin sergi önünde toplu görüntüsü

===

Antalya'nın simgeleri sergilenecek

MESLEKİ Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA), İŞKUR-AESOB işbirliğiyle İşletmelerüstü Eğitim Merkezi'nde açılan 'Folklorik Bebek' yapımı kursunda üretilen Antalya'nın simgeleri bebekler, 16-24 Kasım tarihleri arasında Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) bahçesinde sergilenecek. Kursiyerler, ilk kez görücüye çıkacak bebekleri sergilerken, satışını da yaparak aile bütçelerine katkıda bulunacak.

Uzman öğretici Yıldız Noyaner, kursun amacının dar gelirli ailelerin kadınlarının meslek edinmelerini sağlamak olduğunu kaydetti. Noyaner, "Beş ay süreli kursumuzda önce ince telden bebeğin iskeleti oluşturuluyor, bitkisel ürün olan kitre eritilip pamuk üzerine dökülüyor. Hamura dönüşen pamuk, şekillendirilip iskelet üzerinde kol, bacak, gövde ve baş oluşturuluyor. Üzeri folklorik kıyafetlerle donatılıp, süsleniyor" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Kursiyerler, ürettikleri folklorik bebek-maket çalışmalarını gösterirken ve maketlerden yakın görüntüler.

===

'3. Sayfa'ya büyük ilgi

KIRMIZI Kalem Tiyatro'nun, Bahçelievler Pamir Caddesi üzerindeki 30 kişilik cep sahnesinde sahneye koyduğu '3. Sayfa' adlı oyuna kadınlar büyük ilgi gösterdi. Ahmet Avkıran'ın yönettiği, Gülden Gözlem Küçük'ün rol aldığı tek kişilik oyun, her hafta cuma günü tekrarlanıyor.

Gerçekçi rolüyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Küçük, toplumların kanayan yarası olan kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz konularını çok boyutlu gözler önüne seriyor. Oyun sırasında gözyaşlarına da hakim olamayan sanatçı, "Olayları kendim yaşamış, yaşıyormuş gibi bir hisse, duyguya kapılıyor, gergin anlar yaşıyorum" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Gülden Gözlem Küçük'ün sahnede çeşitli görüntüsü

===

Atatürk'ün sevdiği şarkılar okundu

ANTALYA Sanatçılar Derneği (ANSAN) Nağmekar Türk Sanat Müziği Korosu, kış mevsimi konserlerine başladı. Rana Özdemir'in sunduğu, Şef Mustafa Mümtaz'ın yönettiği koro, ilk konserinde Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirdi. Konserde 12 şarkı, 2 de şiir seslendirildi. 'Burası Muştur, Yolu Yokuştur' şarkısıyla başlayan konser, 'Kırmızı Gülün Alı var' adlı şarkıyla devam etti.

Mustafa Taş'ın bağlamasıyla çalıp söylediği 'Sarı Saçlım, Mavi Gözlüm Neredesin?' adlı şarkıyla noktalanan konserde, koro üyelerinden Akgül Akın, Nursel öztürk, Nurten Doğanay, Nilgün Ögeler, Sema Bayer, Erkan Çelen, İsmail Börekçi, Jale Alemdaroğlu, Melahat Özdemir solist olarak sahne aldı. Şair Mustafa Ceylan ile Durmuş Aydın da Atatürk'ü anlatan şiirleri okudu.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Korodan ve izleyicilerden görüntü

===

İlk konserleri yeni yılda

ANTALYA'da resim, seramik, heykel, geleneksel el sanatları kurslarının yanında, müzik eğitimleri de genç ve yetişkinlerin büyük ilgisini çekiyor. Geçen yıl Arzu Dede'nin kurduğu 'Antalya Çağdaş Türk Müziği Topluluğu, her yaştan müzik sever için zevkli bir çalışma ortamı oldu. Türk müziğini doğru ve kaliteli bir biçimde icra etmeyi ilke edinen topluluğu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Öğretim Görevlisi Burhan Kul çalıştırıyor.

40 kişiden oluşan koro üyeleri, zevkli çalışmalarını haftanın cuma günleri sürdürürken, neyzen Mustafa Coşkun da temel usul bendir, kudüm, temel ve ileri ud, Türk müziği besteciliği dersleri veriyor. Arzu Dede ise nota, şarkı söyleme teknik ve egzersizlerini öğretiyor. Koro üyelerinin, müzik çalışmaları sayesinde mutlu bir gün yaşadıklarını belirten Dede, "Topluluğumuz, 2013 yılının ilk ayında ilk konserini verecek" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Koro çalışmasından toplu ve saz heyetinin görüntüleri

===

Bu oyunda iktidar savaşı var

ANTALYA Devlet Tiyatrosu'nun (ADT) Kasım ayı içinde yedi kez izlenen 'Pişti' adlı oyununun ardından, İstanbul Devlet Tiyatrosu da (İDT) 'Antigone' adlı oyunu sahneye koydu. Sophokles'in yazdığı, Sabahattin Ali'nin Türkçeye çevirdiği, Kenan Işık'ın oyunlaştırıp yönettiği iki perdelik oyun, Antalyalı tiyatro severlerin beğenisini kazandı. Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde bu akşam ve yarın akşam da izlenecek oyunda, iktidarı ele geçirmek adına savaşa tutuşup birbirlerini öldüren iki kardeşten birinin gömülmesine devlet otoritesinin izin vermemesiyle başlayan toplumsal travma konu ediliyor.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Oyundan sahne görüntüleri

==========

SERGİLER:

==========

ANSAN

Sema Uygur Bayer'in resim sergisi…………………………………………...12-25 Kasım

MEKSA'nın folklorik bebek sergisi (Bahçe)………………………………….16-24 Kasım

ORKUN&OZAN SANAT GALERİSİ

Zeki Serbest'in resim sergisi………………………………………..…...9 Kasım-15 Aralık

AYDIN KANZA SANAT GALERİSİ

Otantik Resim Atölyesi karma resim sergisi…………………………………….13-22 Kasım

DEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ

Melek Çalışkan'ın resim sergisi……………………………………………....20-29 Kasım

MİMARLAR ODASI FUAYESİ

GÜSAT 'Ataya Saygı' karma resim sergisi…………………………………..16-30 Kasım

2000 PLAZA SANAT GALERİSİ

-Ladin Kanat'ın soyut resim sergisi…………………………………....16 Kasım-10 Aralık

============

OPERA - BALE

============

ANTALYA DEVLET OPERA VE BALESİ

(Haşim İşcan Kültür Merkezi)

Notre Dame'ın Kamburu (Bale)…………………………………………….…….15 Kasım

Figaro'nun Düğünü (Bale)……………………………………………………….17 Kasım

Mevlana'nın Çağrısı (Bale)………………………………………………………20 Kasım

=======

TİYATRO

=======

ANTALYA DEVLET TİYATROSU

(Haşim İşcan Kültür Merkezi)

Ruhlar Gelirse…………………………………………...…21-22-23-24-28-29-30 Kasım

Antigone (İstanbul DT)………………………………...………….....14-15-16-17 Kasım

========

FESTİVAL

========

ANTALYA KÜLTÜR MERKEZİ

Antalya Piyano Festivali…………………………………………....16 Kasım-8 Aralık

====

ANMA

====

ANSAN

Saffet Uysal ve Öğretmenleri Anma…………………………….………..24 Kasım - Antalya

Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (3)
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (3)
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (3)
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (3)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (3) - Antalya
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 20:55:58. #1.15#
title