168 yangın kontrol altına alındı, 6 ilde alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durum - Haberler
Haberi Paylaş

168 yangın kontrol altına alındı, 6 ilde alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durum

Haberler.com / Jülide İshakoğlu - Haberler | Güncel

Günlerdir süren orman yangınlarıyla mücadele 9. günde de devam ediyor. Şu ana kadar 33 ilde 168 yangın kontrol altına alındı. 6 ilimizdeki 15 farklı noktada ise yangınlara müdahale sürüyor.

Türkiye'de pek çok farklı noktada başlayan ve henüz tamamen kontrol altına alınamayan orman yangınlarıyla mücadele 9. günde de devam ediyor. Yangın nedeniyle pek çok vatandaşımız evlerinden olurken, yüzlerce dönümlük ormanlık alan da küle döndü.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkemizdeki yangınlarla ilgili son durumu paylaştı. 33 ilde çıkan 168 yangın kontrol altına alınırken, 6 ildeki 15 noktada devam eden yangınlara müdahale sürüyor.

İşte devam eden yangınların bulunduğu iller:

  • Adana: Feke
  • Antalya: Manavgat, Gündoğmuş
  • Muğla : Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere, Yılanlı, Seydikemer
  • Isparta: Sütçüler
  • Denizli: Tavas, Güney
  • Aydın: Karacasu

28 Temmuz'da ilçeye bağlı Akoluk Mahallesi'nde Hopka Dağı eteğindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangının yangının söndürülmesinin ardından aynı yerde bugün yine orman yangını çıktı. İhbar üzerine bölgeye söndürme ekipleri sevk edildi. Ekipler, alevleri kontrol altına alıp, söndürmek için havadan ve karadan çalışma başlattı.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumFEKE

Manavgat günlerdir yangınlarla boğuşuyor. Dün, Kızıldağ Mahallesi'nde devam eden orman yangınına gün boyu havadan uçak ve helikopterler müdahale edildi. Isparta-Konya ve Antalya arasındaki ormanlık sınırda bulunan Kızıldağ'a ekipler alevlerin geçmemesi için seferber oldu.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumMANAVGAT

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde ekipler yangını söndürmek için havadan ve karadan müdahale devam ediyor.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumGÜNDOĞMUŞ

Marmaris Orhaniye Mahallesi'nde Kızkumu plajından görülen yangın sabah saatlerinde başladı. Gün boyu devam eden yangına helikopterlerle müdahale edildi. Yangın dağlık alanın farklı bölgelerinde gece saatlerinde de etkili oldu. Yangın tedbir amaçlı tahliye edilen yerleşim alanını da tehdit altına aldı. Gecenin ışıklarıyla birleşen orman yangını havadan görüntülendi.

168 yangın kontrol altına alındı, 6 ilde alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumMarmaris

Ağla Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan ve kısa sürede geniş bir alana yayılan yangın, ekiplerin havadan ve karadan müdahalesiyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Bölgede etkili olan rüzgar nedeniyle ve karadan ulaşımın olmadığı yerlerde çalışmalar güçlükle yürütülüyor. Alevlerin tehdit ettiği Çayhisar, Zeytinalanı ve Taşdibi mahallelerinin bir bölümünün dün tedbir amaçlı tahliye edilmesinin ardından Sazak mahallesi de tedbiren boşaltıldı. Vatandaşlar yangının yoğun olduğu yerlere yaklaşmamaları için sık sık uyarıldı. Tahliye için yapılan anonsların ardından bazı vatandaşlar kendi araçlarıyla bölgeden ayrıldı.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumKöyceğiz

Son dakika: Milas'ta yangının ulaştığı Kemerköy Termik Santrali'ndeki alevler 11. saatte etkisini yitirdi. Durum tespiti için santral sahasında yapılan ilk incelemelerde ana ünitelerde ciddi bir hasar meydana gelmediği tespit edilirken, acil müdahale ekibi tarafından santral sahasında soğutma işlemleri ile gerekli tüm emniyet tedbirleri alınmaya devam ediyor. Yangın mahalinde herhangi bir can kaybı yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alındı.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumMilas Termik Santral yakınları

Kavaklıdere Çavdır Mahallesi ormanlık alanında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın ihbarı üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edildi. Bölgede yangın söndürme çalışmalarının başladığı öğrenildi.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumKavaklıdere

Rüzgarın etkisiyle büyüyen alevlerin söndürülmesi için bölge halkı da seferber oldu. Sert rüzgarın etkisi ile kısa sürede büyüyüp geniş bir alana yayılan yangına karadan ve havadan müdahale yapıldı. Yangın nedeniyle bir köy boşaltıldı.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumSeydikemer

Sütçüler ilçesindeki Çandır köyündeki yangın 3'üncü gününde büyük ölçüde kontrol altına alındı. Ekipler bir yandan bazı bölgelerde devam eden yangına müdahale ederken diğer taraftan soğutma çalışması yapıyor.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumSütçüler

Tavas ilçesi Pınarlık Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda dün çıkan yangın, Azerbaycan'dan gelen itfaiye ekiplerinin de desteğiyle 6 saat sonra kısmen kontrol altına alındı.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumTavas

Karacasu'nun Alemler ve Esençay mahalleri yakınlarındaki ormanlık alanda, salı günü saat 18.30 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle alevler, kısa sürede Karıncalı Dağı'na sıçradı. İhbar üzerine bölgeye Aydın Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda arazöz ve Büyükşehir Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri sevk edildi. Bozdoğan ve Karacasu belediyelerine ait iş makineleri ile İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait TOMA'lar da bölgeye yönlendirildi. Söndürme çalışmaları sürerken, azalan alevler rüzgarın etkisiyle gece yeniden yayılmaya başladı.

167 yangın kontrol altına alındı, 16 noktada alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durumKaracasu

168 yangın kontrol altına alındı, 6 ilde alevlere müdahale ediliyor! İşte il il son durum
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (4)
Alper Özkaya:Yangınlar hepimizi çok üzdü. Aklıma bir fikir geldi ve değerlendirilmesini ve mercilere iletilmesini istiyorum. Yangın köyleri etkisi haline alıyor. Bunu önlemek için köy etrafına yağmurlama sulama borusu döşenmesi yangının önünü kesecektir. Tarla sular gibi. Yeterince su köyde vardır diye düşünüyorum.
HAKAN ARSLANOĞLU:Isıya dayanaklı eldivenler 1 günde 45 TL' den 90 TL ye çıkıyor. Fırsatçılar sizlere yazıklar olsun o yediğiniz haram paralar sizlerden kat kat fazlasıyla çıksın inşallah.
HAKAN ARSLANOĞLU:Bir Manavgatlı köylümüz diyor ki, Bize yardım erzak getirmeniz utandırmıyor ama verirken videoya çekmeniz çok utandırıyor. Video çekenlere duyurulur; Yapılan iyiliğin reklamını yapmayın.
500